Pogače

Tehnike pčelarenja
bilan
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 17 sij 2012, 12:29
Lokacija: Kotor Varoš

Re: Pogače

Post Postao/la bilan »

Pčele se preko zime imale po dvije pogače,po početku lijepog vremena dao sam još po dvije stimulans pogače(jednu po jednu svakih 10 dana),prije dva dana sam dao po još jednu običnu(pitanje je dali je to mnogo)svaki put kada sam dao sljedeću pogaču nije od stare ostalo ništa.
Moj prijatelj koji ima par košnica i udaljen je od mene nekih 1 km,preko zime je imao po dvije pogače i poslije toga nije dao stimulans.Razlika u košnicama je ogromna u poređenju sa mojim pčelama,brojnost kod mene je tri puta veća

molim vas za komentar na broj pogača koje sam ja dao i razliku u broju pčela a izašle su iz zime iste
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pogače

Post Postao/la medonosa »

bilan je napisao/la:Pčele se preko zime imale po dvije pogače,po početku lijepog vremena dao sam još po dvije stimulans pogače(jednu po jednu svakih 10 dana),prije dva dana sam dao po još jednu običnu(pitanje je dali je to mnogo)svaki put kada sam dao sljedeću pogaču nije od stare ostalo ništa.
Moj prijatelj koji ima par košnica i udaljen je od mene nekih 1 km,preko zime je imao po dvije pogače i poslije toga nije dao stimulans.Razlika u košnicama je ogromna u poređenju sa mojim pčelama,brojnost kod mene je tri puta veća

molim vas za komentar na broj pogača koje sam ja dao i razliku u broju pčela a izašle su iz zime iste
Ako pcele imaju dovoljno meda,nisi previse dao to je samo stimulans za polaganje,ako pcele nemaju hrane dodaji jos!
bilan
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 17 sij 2012, 12:29
Lokacija: Kotor Varoš

Re: Pogače

Post Postao/la bilan »

Zaboravio sam naglasiti da su sve pčele prošlogodišnji rojevi i da sumnjam da imaju dovoljno hrane i da je bilo dosta neizgrađenih satnih osnova,sada su košnice pune pčela u svih deset ulica a izašle su iz zime sa po 5-6,volio bih da sam imao vremena da imam slike sa pčelinjaka i sa stanja u košnicama da date svoj komentar

medonoša hvala puno na savjetu
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pogače

Post Postao/la Stipo »

bilan je napisao/la:Zaboravio sam naglasiti da su sve pčele prošlogodišnji rojevi i da sumnjam da imaju dovoljno hrane i da je bilo dosta neizgrađenih satnih osnova,sada su košnice pune pčela u svih deset ulica a izašle su iz zime sa po 5-6,volio bih da sam imao vremena da imam slike sa pčelinjaka i sa stanja u košnicama da date svoj komentar

medonoša hvala puno na savjetu
Ako sada pčele popunjavaju 10 ulica ne u podne nego jutri rano prije nego što otopli to je dobro.
Tko daje taj i ima onaj tko ne daje ima što mu godina donese.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pogače

Post Postao/la cerex »

Plan mi je da sljedecu sezonu od kraja januara pa do početka septembra citav period drzim pogacu posto je cijena šećera prilično povoljna 58 KM 50 kg mljevenog šećera. Pošto nemam svog meda i polena interesuje me recept za pogacu bez ova dva sastojka?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pogače

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Plan mi je da sljedecu sezonu od kraja januara pa do početka septembra citav period drzim pogacu posto je cijena šećera prilično povoljna 58 KM 50 kg mljevenog šećera. Pošto nemam svog meda i polena interesuje me recept za pogacu bez ova dva sastojka?
Da drzis pogace preko cijele sezone u kosnicama :shock: ???Ne znam sta bih rakao na to,bez uvrede kolega ali nisu pcele ovce da se hrane stalno.Moje misljenje je da kad je dobra godina osim proljetnog kratkog poticajnog prihranjivanja,ostatak godine ne hraniti nikako(odnosi se na one koji hoce da imaju pravi med a ne vrcani secerni sirup).A kad je losija godina zatreba nekad pogaca-tko nije ostavio dovoljne zalihe za zimu,ili npr.kad se okisa,kao npr.lani.Ali to u svakom slucaju netreba da bude preko cijele godine.Ipak,to je samo moje misljenje,svako ima neki svoj nacin pcelarenja!Sto se tice recepta,vjerujem da ce neko od iskusnijih kolega da podijeli iskustvo tj uleti s dobrim receptom.Ali takodje i "prave"pogace su one sa medom a ne cistim secerom(one bijele sto se lome i ne lice ninasta).
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pogače

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:
cerex je napisao/la:Plan mi je da sljedecu sezonu od kraja januara pa do početka septembra citav period drzim pogacu posto je cijena šećera prilično povoljna 58 KM 50 kg mljevenog šećera. Pošto nemam svog meda i polena interesuje me recept za pogacu bez ova dva sastojka?
Da drzis pogace preko cijele sezone u kosnicama :shock: ???Ne znam sta bih rakao na to,bez uvrede kolega ali nisu pcele ovce da se hrane stalno.Moje misljenje je da kad je dobra godina osim proljetnog kratkog poticajnog prihranjivanja,ostatak godine ne hraniti nikako(odnosi se na one koji hoce da imaju pravi med a ne vrcani secerni sirup).A kad je losija godina zatreba nekad pogaca-tko nije ostavio dovoljne zalihe za zimu,ili npr.kad se okisa,kao npr.lani.Ali to u svakom slucaju netreba da bude preko cijele godine.Ipak,to je samo moje misljenje,svako ima neki svoj nacin pcelarenja!Sto se tice recepta,vjerujem da ce neko od iskusnijih kolega da podijeli iskustvo tj uleti s dobrim receptom.Ali takodje i "prave"pogace su one sa medom a ne cistim secerom(one bijele sto se lome i ne lice ninasta).
takođe smatram da je neopravdano držati pogaču u toku perioda medobranja ako želimo kvalitetan med, jer pčele pogaču ne smatraju "svojom" i prenose je u ramove što se najbolje primjeti u rano proljeće kad ispod pogače nađemo otvoren "med" a u tom periodu nema nikakvog unosa spolja
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pogače

Post Postao/la pot »

To što ima otvorenog meda ne mora značit da je od pogača, možda jednostavno prebacuju med do legla. Ima pčelara koji 365 dana u godini imaju pogače u košnici. Jedan naš poznati pčelar u svoim knjigama piše afirmativno o sistemu pčelarenja gdje se pogače nalaze u košnici tokom čitave sezone, stim da kaže čini mi se da za vrijeme bagrema i ne moraju bit u košnici i ne sjećam se šta kaže za ovaj period trenutno da li trba ili ne... Mnogi tvrde da pčele tu vrstu hrane ne skladište u saće pa onda prave računice kilogram pogače uštedi kilogram meda i tu se završava njihov račun... Mislim da svom računu trebaju dodat n.p.r razliku u kvalitetu pčela koje su odhranjene na šećeru koji je proizveden uz korištenje silnih sr. za zaštitu biljki (herbicidi, pesticidi i sl.) i pčela koje troše čisti med, ima tu još detalja ali dosta od mene. Treba sve uzet u obzir i tek onda pravit tzv. računicu...
Naravno ako pčele nemaju hrane mora se dodavati, a i ove gore navedene pogače mogu bit jedan od važnih faktora zašto nam pčele nemaju hrane.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pogače

Post Postao/la senad »

Svaki višak hrane pčele neće držati na satonoši . Dokazano je da Pčele pogaču deponuju u saće.

Svi ovi koji drže tokom cijele godine pogaču koji previše forsiraju pogaču oni i vrcaju pogaču .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pogače

Post Postao/la mugdo »

pot je napisao/la:To što ima otvorenog meda ne mora značit da je od pogača, možda jednostavno prebacuju med do legla. Ima pčelara koji 365 dana u godini imaju pogače u košnici. Jedan naš poznati pčelar u svoim knjigama piše afirmativno o sistemu pčelarenja gdje se pogače nalaze u košnici tokom čitave sezone, stim da kaže čini mi se da za vrijeme bagrema i ne moraju bit u košnici i ne sjećam se šta kaže za ovaj period trenutno da li trba ili ne... Mnogi tvrde da pčele tu vrstu hrane ne skladište u saće pa onda prave računice kilogram pogače uštedi kilogram meda i tu se završava njihov račun... Mislim da svom računu trebaju dodat n.p.r razliku u kvalitetu pčela koje su odhranjene na šećeru koji je proizveden uz korištenje silnih sr. za zaštitu biljki (herbicidi, pesticidi i sl.) i pčela koje troše čisti med, ima tu još detalja ali dosta od mene. Treba sve uzet u obzir i tek onda pravit tzv. računicu...
Naravno ako pčele nemaju hrane mora se dodavati, a i ove gore navedene pogače mogu bit jedan od važnih faktora zašto nam pčele nemaju hrane.
ne govorim o medu u blizini legla nego na bočnim ramovim koji pretekne od pčelinjih dnevnih potreba i lageruju ga dalje od legla a nema unosa iz prirode u to se može uvjeriti svako onaj ko otvori košnicu u pomenutom periodu, a to da neki govore afirmativno o pogači u svojim knjigama čitao sam ali isti taj je promjenio priču zadnjih godina pa umjesto 15 sada mu do bagrema potroše 5 kg pogače(ako mislimo na istog bh autora),zamisli 15 kg pogače plus unos iz prirode, mora ga ostati u vijencima kada bi prije bagrema povadio sve ramove bez legla a da ne računamo one manje pedantne koji sve to ostave pa se pomiješa s bagremom ili nekom drugom pašom, kao što senad reče onaj ko ih kljuka pogačom cijelu godinu taj i vrca "med" malo boljeg kvaliteta od pogače koju daje
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pogače

Post Postao/la pot »

Mugdo ja sam pisao više uopšteno, vaš post ili neznam čiji mi je bio samo povod da pišem tako da bi volio da mi ne zamjerite što i ne čitam baš sve sto se piše ali to nije važno u ovom slučaju, važno je to da se tvrdi da pčele prenose pogaču i kao što rekoste gore spomenutom do bagrema društvo trošoi oko 15 kg a nije jedini to znam, kad tu dodamo period poslje bagrema do jeseni kolika je to cifra... Da ni grame ne prenesu u saće tolika količina šećera će oslabit društva i na kraju (više godina) im ni te pogače neće pomoć da izvrcaju jer ih neće imat šta prenosit.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pogače

Post Postao/la cerex »

Mislio sam da pčele ne deponuju pogace u sace,ustvari siguran sam da se je ta prica vrtila ovde na forumu (to cak pise i na pip-ovo pogaci)j tako da ne znam sta sad uopšte da napisem na ovu temu.Kad drzimo pogacu u drustvu pčela će uprkos prisustvu pogace jesti i med, tako da nevjerujem da ce doci do sljabljenja drustva, čak sta vise citao sam da su pčelari koji su drzali pogacu citavo vrijeme imali ekstra drustva cijelu sezonu ? Da li neko posjeduje dobar recept za pogacu bez meda i polena vjerujem da ni proizvođaci pogaca nestavljaju ove dvije stvari u svoje pogace.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pogače

Post Postao/la Kreso »

senad je napisao/la:Svaki višak hrane pčele neće držati na satonoši . Dokazano je da Pčele pogaču deponuju u saće.

Svi ovi koji drže tokom cijele godine pogaču koji previše forsiraju pogaču oni i vrcaju pogaču .
Potpisujem.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pogače

Post Postao/la pot »

Ja mislim da će vremenom oslabit, sad da imamo organski proizvceden šećer vjerovatno bi sve bilo drugačije.
Što se tiče recepta za pogače toga imaš u svim knjigama i sl. i ja sam po tim recepturama radio, moj savjet je da ne pretjeruješ sa nekim dodacima ako nisi siguran, pravi jednostavne pogače i pazi ako zagrijavaš šeće da ga ne pregriješ preko mjere.
Možeš od prilike jednu trećinu šećera od ukupno planirane za pravljenje pogača invertovat (po nekom od metoda koji ne traže da se to radi danima već nekih pola sata) i fino bi bilo da u to dodaš barem kilogram meda i imat ćeš jednostavne pogače koje se neće osušit. Kud ćeš jednostavnije :) ..
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pogače

Post Postao/la mugdo »

pot je napisao/la:Mugdo ja sam pisao više uopšteno, vaš post ili neznam čiji mi je bio samo povod da pišem tako da bi volio da mi ne zamjerite što i ne čitam baš sve sto se piše ali to nije važno u ovom slučaju, važno je to da se tvrdi da pčele prenose pogaču i kao što rekoste gore spomenutom do bagrema društvo trošoi oko 15 kg a nije jedini to znam, kad tu dodamo period poslje bagrema do jeseni kolika je to cifra... Da ni grame ne prenesu u saće tolika količina šećera će oslabit društva i na kraju (više godina) im ni te pogače neće pomoć da izvrcaju jer ih neće imat šta prenosit.
ne zamjeram kolega pot nisam od onih koji se lahko ljute i poštujem da ljudi imaju drugačije mišljenje ali branim i svoj stav kad smatram da sam u pravu
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pogače

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Svaki višak hrane pčele neće držati na satonoši . Dokazano je da Pčele pogaču deponuju u saće.

Svi ovi koji drže tokom cijele godine pogaču koji previše forsiraju pogaču oni i vrcaju pogaču .
Potpisujem i dodajem da takav med ne prolazi na analizama jer sadrži premalo polena, a previše saharina.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite