spajanje pčelijih društava

Tehnike pčelarenja
bosnjak.zoran
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 lis 2012, 09:59

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la bosnjak.zoran »

Jaja razbacana, u nekim celijama ima ih po par komada, maticu nisam pronasao.
Sory pisem preko mobitela
habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la habe »

bosnjak.zoran je napisao/la:Jaja razbacana, u nekim celijama ima ih po par komada, maticu nisam pronasao.
Sory pisem preko mobitela
Ili ti je matica nastradala pa su se pojavile lažne matice ili je matica postala trutuša. Koje ti je snage to društvo, koliko ima pčele?
bosnjak.zoran
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 lis 2012, 09:59

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la bosnjak.zoran »

Srednje drustvo, ako mogu najradije bih ga spojio preko novinskog papira.
habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la habe »

bosnjak.zoran je napisao/la:Srednje drustvo, ako mogu najradije bih ga spojio preko novinskog papira.
Ne znam baš hoće li uspjeti spajanje u ovom slučaju
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la senad »

bosnjak.zoran je napisao/la:Pomoc,
U jednom drustvu imam sve trutovsko leglo i maticnjake pa me zanima sto je najpametnije da napravim.
Unaprijed zahvaljujem,
Pozdrav,
Zoran
Pregeledaj društvo, ako ima matica ( onda je trutuša) nju pod nogu ali prije toga nađi sebi maticu kod nekog i dodaj još 3 okvira legla sa pčelama.

Ako nema matice pojavile se lažne matice onda ga spoji sa prvim susjednim najjačim preko novinskog papira , U tom normalnom društvu nađi maticu i nakon 24 h oslobodi je. U naredna 48 h moguće da imaš ispred leta mrtve pčele , nemoj da te to zbunjuje sve je OK .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la balasevic »

poz kolega evo ja imamo kolegu koji je imao isti slucaj kao i vi i on je uradio sljedece uzeo je nastavak sa okvirima koji nisu uzicani potpuno su prazni stresao je sve pcele i smjestio drustvo na hladno tamno mjesto i tako ga drzao 72 sata kaze da je izljecenje 100% ako su upitanju lazne matice jer on tvrdi da pcele gladuju i prestaju hraniti lazne matice i u tih 72 sata laznim maticama zarastaju jajnici jer prestaju biti hranjene od strane pcela kaze da poslje toga im dodo maticu sve bez problema.Evo nek iskusniji prokomentarisu ovo nije moje iskustvo vec samo prenosim sta mi je kolega ispricao po meni u ovom ima logike bar po meni.pozzz Samo da vam kazem da pcelama nesmjete davati ni sirup ni pogacu bit je da su pcele gladne ako ovo probate
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
bosnjak.zoran
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 lis 2012, 09:59

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la bosnjak.zoran »

senad je napisao/la:
bosnjak.zoran je napisao/la:Pomoc,
U jednom drustvu imam sve trutovsko leglo i maticnjake pa me zanima sto je najpametnije da napravim.
Unaprijed zahvaljujem,
Pozdrav,
Zoran
Pregeledaj društvo, ako ima matica ( onda je trutuša) nju pod nogu ali prije toga nađi sebi maticu kod nekog i dodaj još 3 okvira legla sa pčelama.

Ako nema matice pojavile se lažne matice onda ga spoji sa prvim susjednim najjačim preko novinskog papira , U tom normalnom društvu nađi maticu i nakon 24 h oslobodi je. U naredna 48 h moguće da imaš ispred leta mrtve pčele , nemoj da te to zbunjuje sve je OK .
Zahvaljujem
habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la habe »

balasevic je napisao/la:poz kolega evo ja imamo kolegu koji je imao isti slucaj kao i vi i on je uradio sljedece uzeo je nastavak sa okvirima koji nisu uzicani potpuno su prazni stresao je sve pcele i smjestio drustvo na hladno tamno mjesto i tako ga drzao 72 sata kaze da je izljecenje 100% ako su upitanju lazne matice jer on tvrdi da pcele gladuju i prestaju hraniti lazne matice i u tih 72 sata laznim maticama zarastaju jajnici jer prestaju biti hranjene od strane pcela kaze da poslje toga im dodo maticu sve bez problema.Evo nek iskusniji prokomentarisu ovo nije moje iskustvo vec samo prenosim sta mi je kolega ispricao po meni u ovom ima logike bar po meni.pozzz Samo da vam kazem da pcelama nesmjete davati ni sirup ni pogacu bit je da su pcele gladne ako ovo probate
I ja sam na sličan način riješio problem lažnih matica. Uzeo sam košnicu i odnio je nekih 50 metara od mjesta gdje se inače nalazi, stresao svu pčelu. Na mjesto gdje je bila košnica postavio sam nastavak u kom su bile samo satne osnove, naveče kad su sve pčele ušle zatvorio sam košnicu i nisam ih puštao 72 sata. Zbog nedostatka hrane lažne matice su prestale zalijegati. Na kraju sam dodao oplođenu maticu koja je odlično prihvaćena. Postoji još načina rješavanja ovog problema, međutim za prespajanje nisam siguran jer društvo u kom se pojave lažne matice iz nekog razloga uvijek daje prednost lažnim maticama.
bosnjak.zoran
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 lis 2012, 09:59

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la bosnjak.zoran »

habe je napisao/la:
balasevic je napisao/la:poz kolega evo ja imamo kolegu koji je imao isti slucaj kao i vi i on je uradio sljedece uzeo je nastavak sa okvirima koji nisu uzicani potpuno su prazni stresao je sve pcele i smjestio drustvo na hladno tamno mjesto i tako ga drzao 72 sata kaze da je izljecenje 100% ako su upitanju lazne matice jer on tvrdi da pcele gladuju i prestaju hraniti lazne matice i u tih 72 sata laznim maticama zarastaju jajnici jer prestaju biti hranjene od strane pcela kaze da poslje toga im dodo maticu sve bez problema.Evo nek iskusniji prokomentarisu ovo nije moje iskustvo vec samo prenosim sta mi je kolega ispricao po meni u ovom ima logike bar po meni.pozzz Samo da vam kazem da pcelama nesmjete davati ni sirup ni pogacu bit je da su pcele gladne ako ovo probate
I ja sam na sličan način riješio problem lažnih matica. Uzeo sam košnicu i odnio je nekih 50 metara od mjesta gdje se inače nalazi, stresao svu pčelu. Na mjesto gdje je bila košnica postavio sam nastavak u kom su bile samo satne osnove, naveče kad su sve pčele ušle zatvorio sam košnicu i nisam ih puštao 72 sata. Zbog nedostatka hrane lažne matice su prestale zalijegati. Na kraju sam dodao oplođenu maticu koja je odlično prihvaćena. Postoji još načina rješavanja ovog problema, međutim za prespajanje nisam siguran jer društvo u kom se pojave lažne matice iz nekog razloga uvijek daje prednost lažnim maticama.

Mogu li nakon ta 72 sata umjesto da dodam maticu spojiti sa jačim društvom preko novinskog papira?
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la balasevic »

Mogu li nakon ta 72 sata umjesto da dodam maticu spojiti sa jačim društvom preko novinskog papira?[/quote]
kolega ja mislim da mozete jer ako pcele nakon toih 72 sata gladovanja rado primaju novu maticu zasto nebi primile kad ih spojite bito je ova 72 sata izgladnjivanja da se uniste lazne matice jer nakon toga one nece zaljegati.Stoga prvo odradite kako je napisano gore pa onda spojite sa jacim drustvom
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la habe »

balasevic je napisao/la:Mogu li nakon ta 72 sata umjesto da dodam maticu spojiti sa jačim društvom preko novinskog papira?
kolega ja mislim da mozete jer ako pcele nakon toih 72 sata gladovanja rado primaju novu maticu zasto nebi primile kad ih spojite bito je ova 72 sata izgladnjivanja da se uniste lazne matice jer nakon toga one nece zaljegati.Stoga prvo odradite kako je napisano gore pa onda spojite sa jacim drustvom[/quote]

Logično :)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la sahista »

Ovo naucimo napamet i nema zime...

Ovo su svakako neprijatne situacije koje mogu da nas zadese narednih dana na pcelinjaku.
Evo par saveta kako to sanirati na najbezbolniji nacin,kako za pcele tako i za pcelara.


B e z m a t a k:
Drustvo koje nema maticu pri prvom prolecnom pregledu, ne treba spasavati dodavanjem rezervne matice(ako je uopste imamo na pcelinjaku)Tu se radi o pcelama koje su vec stare,iscrpljene u toku zime, tako da dodavanje druge matice ne bi imalo nekog veceg efekta.
Drustvo treba jednostavno spojiti sa drustvom srednje jacine na pcelinjaku.
Preko plodista drustva srednje jacine rasprostremo par listova novinske hartije,izbusimo listove na nekoliko mesta u sredini(olovkom ili viljuskom za otklapanje ramova)preko novina stavimo drustvo koje je bezmatak,poklopimo i to je sve.
sle nedelju dana,sredimo plodiste.Dobre ramove sa hranom spustamo dole u normalno drustvo.Ramove sa hranom rasporedimo levo i desno od klubeta a lose i stare ramove povadimo napolje.

Takodje,mozete da naidjete na situaciju da u drustvu nema matice ali ima legla i povucenih maticnjaka.
Ovakvo drustvo mozete da ostavite,da mu dodate par rama sa zatvorenim leglom iz srednje jakih drustava.Ako matica uspe da se spari u ovo vreme problem ste resili,mada je sparivanje veoma neizvesno jer trutova uglavnom jos nema u ovom periodu.Takva matica nece da bude nesto narocito kvalitetna pa ne bi bilo lose zameniti je u toku sezone.
Ako drustvu necete da dodajete ramove sa zatvorenim leglom,i tako slabite druga drustva,mozete da sacekate da se mlada matica ispili,ubijete maticu i drustvo spojite sa nekim srednjim drustvom.

L a z n e m a t i c e:

Postoji mogucnost da su se u nekom drustvu vec aktivirale lazne matice pri prolecnom pregledu.Ovakvo drustvo sada nema svrhe spasavati.Drustvo odnesemo malo dalje od pcelinjaka.Povadimo sve ramove i pcele stresemo na travu.Pcele ce se rasporediti po povratku u susedne kosnice,lazne matice ce ili ostati na zemlji ili nece moci da udju u druge kosnice posto ce im to pcele onemoguciti.
Kasnije,u toku sezone,ako nam drustvo nije duzi vremenski period bilo sa laznim maticama,mozemo ga spasiti dodavanjem zatvorenog maticnjaka,i dodavanjem dva rama sa zrelim leglom.
Ako nemamo zatvoren maticnjak,mozemo drustvu dodati sparenu maticu,ali pre toga moramo uraditi sledece:drustvu dodajemo ram sa jajima i pripadajucim pcelama iz drugog drustva.Posle dva do tri dana,dodajemo jos jedan ram sa jajima i pcelama.Nakon par dana,dodajemo drustvu oplodjenu maticu u kavezu i problem je resen.

M a t i c e t r u t u s e:

Takodje,ovako drustvo pri prvom pregledu treba spojiti sa srednje jakim drustvom.Nema ga svrhe spasavati jer se radi o slabom drustvu sa starim iscrpljenim pcelama.Nadjemo maticu,uklonimo je i drustvo spojimo preko novinskog papira sa drugim drustvom.
Ramovi sa trutovskim leglom idu na pretapanje a lepo uradjeni ramovi na cuvanje.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Nikel92
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 02 pro 2019, 13:53

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la Nikel92 »

Iako je jednostavan proces, ne bi bilo loše da zovneš nekog iskusnijeg da ti pomogne.
Opet je bolje kad ti neko u praksi objasni.
zebvoo
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 10 sij 2020, 16:33

Re: spajanje pčelijih društava

Post Postao/la zebvoo »

Razumio sam,međutim zanima me dali prilikom spajanja društva treba srediti isto. Odnosno dali treba vaditi višak okvira ili ne. Pozdrav i unaprijed hvala.
Odgovorite