Da li moze i ovako?

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Da li moze i ovako?

Post Postao/la cerex »

Ovih dana sam puno razmisljao o pčelarenju Boštjan Noč-a i ako on ovaj sistem koristi pred medenje lipe/kestena (zadnja pasa) mislim da bi se mogao modifikovati i za bagrem i da izgleda ovako.

8 dana pred pasu bagrema uzeti okvir sa maticom,i sve okvire sa otvorenim leglom i pripadajućim pčelama i preko sneglerove daske prebaciti u najgornji nastavak, ostatak u gornjem nastavku popuniti sa okvirom hrane, polena eventualno ostatak so i izgrađenim okvirima sta se već ima, i nasuti u hranilicu vode. Ujedno ovaj nastavak posto nema zatvorenog legla trebalo bi tretirati npr. beevitalom protiv varoe.Stare pčele će naravno vratiti dole.U prvi nastavak na podnici ostaviti sve zatvoreno leglo i ostatak hrana polen, SO i zgrađeni okviri.Na prvi nastavak naravno ide mr i medište. 8 dan nakon obezmatičavanja izvrsiti pregled i u prvom nastavku ostaviti 2 najbolja matičnjaka (uvijek će se i ako je pretežno zatvoreno leglo naci par ćelija sa otvorenim leglom) . 26 dan od obezmatičavanja tada bi paša bagrema trebala biti zavrsena, izvrsiti pregled radi utvrđivanja prisutnosti matice i ako ima matica posto nema legla tretirati protiv varoe, u gornjem drustvu unisti staru maticu i drustvo opet spojiti u jedno kako bi iskoristili naredne pase ko ih ima, a ako ih neko nema od gornjeg drustva napraviti roj.

Ovo isto uraditi i pred lipu stim sto ce sada mlada matica ici gore preko sneglerove daske a u plodistu istom metodom ostavljamo dva matičnjaka.26 dana od obezmatičavanja ( otprilike polovina jula )izvrsimo pregled i ako je matica u prvom nastavku prisutna, gornje drustvo skidamo i od njega pravimo roj ili eventualno spajamo u jedno drustvo ako nam nije potreban roj, a drustvo sa mladom maticom posto tad nema legla tretiramo protiv varoe.

Na ovaj nacin trebali bi da dobijemo:
- Jaka drustva koja su uvijek spremna da max iskoriste pasu,odnosno da imamo visoke prinose meda,
- Mladu maticu,
- Rijesimo varou ,
- Smanjimo mukotrpan rad sa kidanjem matičnjaka i eventualni gubitak rojeva,
- jedan roj.
Mane:
Treba obezbijediti sneglerovu dasku za svako drustvo.

Sta mislite o ovome sistemu, da cujem primjedbe,modifikacije. Volio bih kad bi iznijeli neka svoja razmisljanja u vezi ove teme.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Da li moze i ovako?

Post Postao/la mugdo »

sve to u teoriji izgleda lijepo, međutim u praksi mora biti više od jedne mane. smatram da je mana ove metode i sljedeće: oplodnja mladih matica nije uvijek uspješna tako da će tu biti dosta uništenog plodišnog saća koje će pčele proširivati zbog trutovskog legla koje će se pojaviti kao posljedica neoplođene matice ili pojave lažnih matica zbog nepovratka mlade matice sa oplodnje. kod većeg broja košnica to je velika obaveza a kod selećeg pčelinjaka gdje pčelar nije stalno prisutan rizik od grabeži jer zajednice bez oplođene matice postaju lahak plijen grabeži ako paša zakaže.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Da li moze i ovako?

Post Postao/la cerex »

Ljubav lijepo zvuci malčice je drugacije u praksi :D

Prvi problem po meni i nije problem jer uvijek imamo maticu gore i društvo možemo vratiti u prvobitni polozaj, ako u plodistu imamo barem 1 so i vidimo da je pčele lijepo izvlace to je neki znak da je sa maticom sve ok a naravno bitno je da se drzimo i termina pregleda.

Drugi problem mozda i nije problem jer se to desava u periodu od prvog maja pa do sredine jula, ako tad ne medi barem malo ne znam kad će.Moje lično iskustvo je da ja nisam imao problema sa grabezi u ovom periodu kada sam ostavljao matičnjak a ne kazem da nije moguće.U godini iza nas koja je po medenju bas loša nisam imao taj problem, desavalo mi se mugdo da mi se drustvo zaroji ja prebacim maticu u nukleus i ostavim joj dva matičnjaka i ona ih porusi, povuce prisilne i opet nisam imao grabezi posto je bas dug period bez matice a godina je bila ne ponovila se.

Sto se tice rada pa i ne bih rekao da je to bas puno posla, meni je smrt svako malo gledaj ima li matičnjak pa rusi, demariraj i sta vec ali ako ima sistem da manje radim ja sam za.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Da li moze i ovako?

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Ljubav lijepo zvuci malčice je drugacije u praksi :D

Prvi problem po meni i nije problem jer uvijek imamo maticu gore i društvo možemo vratiti u prvobitni polozaj, ako u plodistu imamo barem 1 so i vidimo da je pčele lijepo izvlace to je neki znak da je sa maticom sve ok a naravno bitno je da se drzimo i termina pregleda.

Drugi problem mozda i nije problem jer se to desava u periodu od prvog maja pa do sredine jula, ako tad ne medi barem malo ne znam kad će.Moje lično iskustvo je da ja nisam imao problema sa grabezi u ovom periodu kada sam ostavljao matičnjak a ne kazem da nije moguće.U godini iza nas koja je po medenju bas loša nisam imao taj problem, desavalo mi se mugdo da mi se drustvo zaroji ja prebacim maticu u nukleus i ostavim joj dva matičnjaka i ona ih porusi, povuce prisilne i opet nisam imao grabezi posto je bas dug period bez matice a godina je bila ne ponovila se.

Sto se tice rada pa i ne bih rekao da je to bas puno posla, meni je smrt svako malo gledaj ima li matičnjak pa rusi, demariraj i sta vec ali ako ima sistem da manje radim ja sam za.
prvi problem nije ima li matica ili ne, uvijek je možemo spojiti ali malo teže možemo nadoknaditi saće u plodištu koje se deformiše odgajanjem trutovskog legla, drugo zavisi od više faktora ali što je veća koncentracija košnica na jednom mjesetu raste rizik od grabeži u bespašnom periodu, to što nije bilo grabeži jedne godine ne znači da je neće biti a kad se desi u većem obimu šteta je teško nadoknadiva za mene kao selećeg pčelara koji vikendom obilazi pčele previše riskantno jer sam iskusio grabež u nekom manjem obliku i znam da nije pametno riskirati s tim, naravno u nekim drugim okolnostima vjerovatno funkcioniše ali ja iznosim svoje mišljenje na osnovu mog iskustva i okolnostima u kojima pčelarim.
Odgovorite