Plodiste na 1 nastavak

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
pčelac 2
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 24 kol 2015, 19:44

Plodiste na 1 nastavak

Post Postao/la pčelac 2 »

Pozdrav svim clanovima :) od proljeca planiram da nabavim pcele pa bi imao par pitanja.
Da li je bolje uzeti paketne rojeve ili na 5 ramova sa maticom?
Da li bi bilo dobro ograniciti plodiste na jedan LR nastavak posto bi pcelinjak bio stacionarni bez neke jake pase?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Plodiste na 1 nastavak

Post Postao/la mugdo »

ja bih dao prednost paketnom roju, manja je mogućnost da ćeš kupiti neku od bolesti pč.legla.
pčelariti na tihoj paši bez MR jednako puno legla i pčela a malo meda, međutim ako se misliš proširivati to je druga priča.
pčelac 2
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 24 kol 2015, 19:44

Re: Plodiste na 1 nastavak

Post Postao/la pčelac 2 »

Mislim frmirati jedno 5 kosnica cisto za vlastite potrebe, kako sam shvatio po onome sto sam citao najbolje bi bilo plodiste na 1 nastavak pa MR, jednom bi vrcao pa uzimiti na 2 nastavka. Na proljece ponovo razdvojiti MR.
Sad neznam da li je to prakticki moguce?
Kako bi sprecavao rojevni nagon?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Plodiste na 1 nastavak

Post Postao/la j.nezic84 »

Rojenje ces sprecavati kao I svi ostali,rotacijom nastavaka na proljece,dodavanjem satnih osnova,i prebacivanjem zrelog legla iznad MR.Zima je duga,imas vremena puno do tad,pa nadji ovde na forumu detaljnije o svemu tome-kolege su pisale,a takodje uhvati se knjiga preko zime-u sve I jednoj to imas,moja preporuka od Rajka Radivojca-prirucnik za pocetnike-kratko a jasno,a kasnije procitaj I njegovu knjigu pcelarstvo za napredne pcelare.Ili bilo kojeg drugog autora-svejedno je.Puno srece u buducem pcelarenju.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Plodiste na 1 nastavak

Post Postao/la Stipo »

Paketni roj nije za osnivanje pčelinjaka. Početnik će imati veliki nedostatak izgrađenog saća.
Dok pčele iz paketnog roja izgrade prvi okvir ode vrijeme pa roj ulazi u kritičan period bez kućnih pčela što izaziva slab napredak tog društva.
Za osnivanje prvog pčelinjaka treba uzeti nukleuse formirane na 5 do 7 okvira iz rojevog nagona.
Takav nukleus se brzo razvija i brzo gradi novo saće i nema kritični period bez kućnih pčela, a pčele mogu doživiti 100 dana.
Paziti da se kupuju pčele iz zdravog pčelinjaka.
Zdrav pčelinjak može se prepoznati po snagi pčela na letu i broju nastavaka na košnicama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Plodiste na 1 nastavak

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Paketni roj nije za osnivanje pčelinjaka. Početnik će imati veliki nedostatak izgrađenog saća.
Dok pčele iz paketnog roja izgrade prvi okvir ode vrijeme pa roj ulazi u kritičan period bez kućnih pčela što izaziva slab napredak tog društva.
Za osnivanje prvog pčelinjaka treba uzeti nukleuse formirane na 5 do 7 okvira iz rojevog nagona.
Takav nukleus se brzo razvija i brzo gradi novo saće i nema kritični period bez kućnih pčela, a pčele mogu doživiti 100 dana.
Paziti da se kupuju pčele iz zdravog pčelinjaka.
Zdrav pčelinjak može se prepoznati po snagi pčela na letu i broju nastavaka na košnicama.
stoji tvoja konstatacija međutim kako početnik da razazna jačinu pč.zajednice, njemu sve isto izlijeću a nastavci nisu indikator jačine zajednice posebno ne početniku.
ako se kupuje od poznate i povjerljive osobe sa urednim nalazom pč.legla može se dati prednost petoramnom ili jačem nukleusu u suprotnom bolje imati slabije rojeve ali zdravije.
Odgovorite