Pitanja pocetnika

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
Avatar
sanadac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 27 sij 2014, 17:33
Lokacija: Sanad

Pitanja pocetnika

Post Postao/la sanadac »

Pocetnik sam od ove godine sa tri kosnice. Da li mogu da ih razrojim vestacki sa po tri- cetri rama i tako oformim jos novih kosnica? Inace, kosnice su LR, i da li ta nova drustva sa kupljenom maticom (matica je 2012 god) uz moju nesebicnu pomoc (secerni sirup ili pogace) mogu da zazime i budu spremne za pasu iduce godine? Hvala.
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise nisi dostojan mog vremena. Charles Bukowski
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pitanja pocetnika

Post Postao/la mugdo »

naravno da može samo je pitanje koji način odabrati ,sparena matica,matičnjak..zatim dobar doping i spremne za zimu
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Pitanja pocetnika

Post Postao/la Marko »

sanadac je napisao/la:Pocetnik sam od ove godine sa tri kosnice. Da li mogu da ih razrojim vestacki sa po tri- cetri rama i tako oformim jos novih kosnica? Inace, kosnice su LR, i da li ta nova drustva sa kupljenom maticom (matica je 2012 god) uz moju nesebicnu pomoc (secerni sirup ili pogace) mogu da zazime i budu spremne za pasu iduce godine? Hvala.
Kolega sanadac moguće je ostvariti tvoj naum. Moja preporuka : koristi petoramne nukleuse, ako ih nemaš, podijeli "pregradom"nastavke.
Bio bi dobrodošao i iskusan pčelar(mentor)da na vrijeme uoči moguće "tjelesume".
Svako dobro!
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sanadac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 27 sij 2014, 17:33
Lokacija: Sanad

Re: Pitanja pocetnika

Post Postao/la sanadac »

moj pcelinjak
moj pcelinjak

Kod AV-podnjace da li treba drzati fioke na njima otvorene .ako treba od kada i dokle ih drzati otvorene .A ako ne treba drzati otvoriti ,koji su razlozi.
Da naglasim da su LR -kosnice u pitanju .
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise nisi dostojan mog vremena. Charles Bukowski
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pitanja pocetnika

Post Postao/la mugdo »

zavisno od pčelara, kod mene su fioke zatvorene samo u periodu intenzivnog proljetnog razvoja(februar-maj) a zimuju u brdsko-planinskom području na 640m/nv
bole
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 sij 2015, 13:52

Re: Pitanja pocetnika

Post Postao/la bole »

Nemoj te se usturćavat da otvarate nove teme ili da pišete u već postojeće ali koje su vezan za određena pitnaja zbog preglednosti i lakšeg pretraživanja foruma. HVALA:

bole vaše pitanje je prebačeno na http://pcelarstvo-nahl.com/forum/viewto ... =20&t=1446
Zadnja izmjena: senad, dana/u 24 sij 2015, 16:07, ukupno mijenjano 2 puta.
Razlog: Prebačeno u podforum košnice; http://pcelarstvo-nahl.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=1446
KenanHamzic
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 26 svi 2020, 21:14

Re: Pitanja pocetnika

Post Postao/la KenanHamzic »

Pozdrav svima.
Odlucio sam se bavit pcelarstvom iz hobija, kupio sam 2 lr kosnice sa ramovima, odjelo i sve ostalo, sutra odo kupit kod provjerenog pcelara roj pcela sa maticom ili kako to vec ide. Citam vec knjige ali me interesuje neki savjeti za pocetak da neubijem pcelu. Najvise me interesuje kako je hranit na pocetku, cistit kosnicu i spreciti bolesti a ostalo cu uciti vremenom.
Hvala vam na odgovoru.
Odgovorite