NUKLEUSI

Tehnike pčelarenja
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la balasevic »

senade hvala na objasnjenju o tome sam razmisljao dugo zasto da nedajemo.Moj zakljucak je bio mozda zbog toga sto takva zajednica jos nije usposavila sistem odbrane i jos se nije organizovala pa moze doci do grabezi a nisam ni posmisljao na ovo sto si ti napisao
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la balasevic »

senade zaboravih te pitati dali ovo vazi i za pogace
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

balasevic je napisao/la:senade zaboravih te pitati dali ovo vazi i za pogace
Nema potrebe ni za kakvom hranom u naredna 48 h pa ni pogača pogotovo ako je sam praviš jer svi ubacujemo med u pogače .

Nema potrebe osim okvira koji na sebi ima hrane da se bilo šta dodaje, Dok se pčelinja zajednica konsoliduje pogotovo tamo gdje su matičnjaci prođe nekada i 10 dana. Treba sačekati bar 48 h i onda ići sa prirhranom
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Formiranje mog prvog nukleusa je proslo neuspjesno,danas kad sam otvorio nukleus vidio sam da je bezmatak pa me interesuje da li je tom nukleusu bolje dodati samo matičnjak ili okvir sa matičnjakom iz nekog zarojenog drustva stim da kako to da uradim a da se pčele iz nukleusa i tog okvire međusobno ne napadaju?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Formiranje mog prvog nukleusa je proslo neuspjesno,danas kad sam otvorio nukleus vidio sam da je bezmatak pa me interesuje da li je tom nukleusu bolje dodati samo matičnjak ili okvir sa matičnjakom iz nekog zarojenog drustva stim da kako to da uradim a da se pčele iz nukleusa i tog okvire međusobno ne napadaju?
Nemoj patit pčele , nađi sparenu maticu i do sada si mogo ima još jedan nukleus od tog istog.

Ako ćeš dodat okvir koji ima na sebi matičnjak slobodno to učini zajedno sa pčelama , i to ti je najsigrunije nego izrezivanje. Tajokvir spusti u sredinu polako da ne oštetiš matičnjak,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Posto su najavili obilne padavine i niske temp. odlucio sam da nabrzinu svojim petoramnim nukleusima dodam po pogacu za svaki slucaj jer nisam znao situaciju sa hranom.Kada sam otvorio nastavak razocarao sam se sa količinom pčele koju sam zatekao u njima (2 okvira pčele).Posto sam početnik odlucio sam da vidim sta je razlog jer sam cijeli august drzao pogacu i pomalo prihranjivao sa sirupom.Kada sam pregledao nukleuse utvrdio sam da su svih 5 okvira puni sa medom i da pčele uopšte nisu formirale medne vijence jer se i one u kubetu nalaze na medu.Zar je moguce da su pčele toliko nanosile sirup na uštrb legla i da matice zbog smanjenog prostora za zalijeganja nisu bile u mogućnosti da zalegnu dovoljno jaja za zimske pčele?
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad grudic »

Mislim da nemoras dalje traziti odgovor jer si sam ponudio isti ; Moguce da su pčele toliko nanosile sirup na uštrb legla i da matice zbog smanjenog prostora za zalijeganja nisu bile u mogućnosti da zalegnu dovoljno jaja za zimske pčele?: Ta tvoja konstatacija je istinita i tacna. Pozdrav
Senad Grudic
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Do danas sam pčele smatrao jednim od najsavršeniji oblika života na zemlji,medutim i njih kao i covjeka pohlepa dovodi do propasti.Interesuje me senade da li ovaj broj pčela moze prezimiti samostalno u nukleusu uz utopljenje a ako ne kako da rjesim problem da se pčele ne vracaju na staro mjesto ako ih postavim iznad jaceg drustva, i da li je pametno sad prebacivati pčele sa okvirima u novi sanduk posto nukleus ne moze ici na lr nastavak?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la mugdo »

ta količina pčele koju si spomenuo nije dovoljna za samostalno prezimljavanje, probavao sam sa bankom matica tri mini društva sa po 3 rama pregrađena u standardnom LR nastavku iznad jakog društva i mogu prezimiti međutim kod tebe su dvije ulice pčela što smatram nedovoljnim ali možda neko ima drugačije iskustvo sa tim mini zajednicama
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Posto su najavili obilne padavine i niske temp. odlucio sam da nabrzinu svojim petoramnim nukleusima dodam po pogacu za svaki slucaj jer nisam znao situaciju sa hranom.Kada sam otvorio nastavak razocarao sam se sa količinom pčele koju sam zatekao u njima (2 okvira pčele).Posto sam početnik odlucio sam da vidim sta je razlog jer sam cijeli august drzao pogacu i pomalo prihranjivao sa sirupom.Kada sam pregledao nukleuse utvrdio sam da su svih 5 okvira puni sa medom i da pčele uopšte nisu formirale medne vijence jer se i one u kubetu nalaze na medu.Zar je moguce da su pčele toliko nanosile sirup na uštrb legla i da matice zbog smanjenog prostora za zalijeganja nisu bile u mogućnosti da zalegnu dovoljno jaja za zimske pčele?
U nekakvim normalnim uslovima leglo bi trebalo da stane sredinom devetog mjeseca a do tada više je bilo legla nego meda . Slabljenje / Nestanak pčela treba tražiti u drugim razlozima , nozemoza , akaroza ili?.

Evo kod mene danas otvorena košnica. Ovo sam imao i prošle godine nekako u ovo vrijeme i sigruno ima veze sa puzajućim pčelama. Ova je detaljno pregledana podnica , varroe nema , ostaje nozemoza , akaroza ili ?

slika

Mnogi se žale da su pčele stagnirale ,i postoje i gubici zajednica, ako je to tako sada šta će tek da bude u proljeće
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad grudic »

Ukoliko nukleus postavis iznad jaceg drustva veca je mogucnost da ce prezivjeti a ispred leta stavi staklo tako da pcele nemogu direktno izletati . Staklo ce obezbjediti
da se nevracaju na staro mjesto. Sretno
Senad Grudic
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:........Interesuje me senade da li ovaj broj pčela moze prezimiti samostalno u nukleusu uz utopljenje a ako ne kako da rjesim problem da se pčele ne vracaju na staro mjesto ako ih postavim iznad jaceg drustva, i da li je pametno sad prebacivati pčele sa okvirima u novi sanduk posto nukleus ne moze ici na lr nastavak?
Dva okvira pčele to je 3 ulice. ako su pune ulice mogu i samostalno izgurat zimu ako su zdrave. To kod tebe zbog nagle stagnacije ima neki problem pa je pitanje i dali će uopšte preživjeti te pčele i ako ih spojiš sa nekom susjednom.

Te pčele ako dočekaju proljeće vjerovatno nemaš mogućnost da ih poguraš pa je bolje odmah sada to riješavat- RASKOPLETIRANJEM osim da čuvaš maticu. Moje pološke ( banka matica) bez problema zimuju na tri ulice pčele u klubetu ali one su tu da mi obezbjede potrebne matice i da poguram neke druge kao i za formiranje novih zajednica u proljeće.

Ja do sada nisam nikada radio uzimljavanje slabe iznad jače tako da nema to iskustvo. A što se tiče manipulacija ,možeš ti prebaciti unormalni lr samo sačekaj da zahladni pa onda da vršiš premještanje. Sve do pojave legla nije nužno da bude iznad jer nema potrebe za dodatnom toplotom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la mugdo »

senad je napisao/la:
cerex je napisao/la:Posto su najavili obilne padavine i niske temp. odlucio sam da nabrzinu svojim petoramnim nukleusima dodam po pogacu za svaki slucaj jer nisam znao situaciju sa hranom.Kada sam otvorio nastavak razocarao sam se sa količinom pčele koju sam zatekao u njima (2 okvira pčele).Posto sam početnik odlucio sam da vidim sta je razlog jer sam cijeli august drzao pogacu i pomalo prihranjivao sa sirupom.Kada sam pregledao nukleuse utvrdio sam da su svih 5 okvira puni sa medom i da pčele uopšte nisu formirale medne vijence jer se i one u kubetu nalaze na medu.Zar je moguce da su pčele toliko nanosile sirup na uštrb legla i da matice zbog smanjenog prostora za zalijeganja nisu bile u mogućnosti da zalegnu dovoljno jaja za zimske pčele?
U nekakvim normalnim uslovima leglo bi trebalo da stane sredinom devetog mjeseca a do tada više je bilo legla nego meda . Slabljenje / Nestanak pčela treba tražiti u drugim razlozima , nozemoza , akaroza ili?.

Evo kod mene danas otvorena košnica. Ovo sam imao i prošle godine nekako u ovo vrijeme i sigruno ima veze sa puzajućim pčelama. Ova je detaljno pregledana podnica , varroe nema , ostaje nozemoza , akaroza ili ?

slika

Mnogi se žale da su pčele stagnirale ,i postoje i gubici zajednica, ako je to tako sada šta će tek da bude u proljeće
ovo je zabrinjavajuće toliko mrtvih pčela na podnici a vjerovatno ih je mnogo više uginulo u prirodi jer su ovih dana mogle općiti s prirodom, jesi li razmišljao o analizi na nekom vet. institutu kako bi saznao pravi uzrok i riješio dilemu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

Mrtve pčele na podnici ima cce 20-25 000 jedinki. vjerovatno je vani još stradalo cce 10 000 to što zovemo puzajuće pčele.

U jednom normalnom klubetu zimi od 6- 7 ulica pčele nalazi se 15-20 000 jedinki što ukazuje da je stradala uglavnom zimska pčela .
Nemam namjeru da radim bilo kakve analize ne treba mi i taj trošak . Sada je nemoguće bilo šta učiniti . Sa moj strane dao sam sve što sam smatrao da trebam da dam osim antibiotika.

Pčelar u mom okruženju pčelama je dao sve moguće što se nalazi na tržištu za varrou, nozemozu, akarozu + domaći pripravci i to počev od 6 mjeseca i ima velike probleme. Postavlja se pitanje šta to može utvrditi analiza a da ima riješenje. Vjerovatno će sada opet lavina osuda za i protiv analiza i pametovanja ali ovo je moj trenutni stav i zadržavam pravo da ga izmjenim.

Problemi su svuda oko nas što se tiče pčela neki šute neki bez predrasuda ukazuju na probleme nestanka pčela a zvaničnici ništa ne poduzimaju sve je idelano.

Stagnacija i nestanak pčelinjih zajednica je prisutan i u Hrvatskoj, Srbiji kao i u Bosni,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Senade svaka cast.Za razliku od mnogih pčelara koji se samo hvale a prekrivaju probleme sa kojim se suocavaju ti si jedan od rijetkih koji svoje probleme iznosis bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:
U nekakvim normalnim uslovima leglo bi trebalo da stane sredinom devetog mjeseca a do tada više je bilo legla nego meda . Slabljenje / Nestanak pčela treba tražiti u drugim razlozima , nozemoza , akaroza ili?.

Evo kod mene danas otvorena košnica. Ovo sam imao i prošle godine nekako u ovo vrijeme i sigruno ima veze sa puzajućim pčelama. Ova je detaljno pregledana podnica , varroe nema , ostaje nozemoza , akaroza ili ?

slika

Mnogi se žale da su pčele stagnirale ,i postoje i gubici zajednica, ako je to tako sada šta će tek da bude u proljeće
U ovo vrijeme pčele umiru uglavnom od od kolapsa društva čiji je uzročnik uglavnom varroa. Zapravo riječ je o naglom širenju neke pčelinje bolesti odraslih pčela koju uglavnom naglo šiti varroa.
Srećom obično se ne radi o nekoj opasnijoj zaraznoj bolesti. Zna se dogoditi da naglo strada neko društvo, a do proljeća mogu stradati i jedno ili više susjednih društava.
Lijeka protiv ove pojave nema. Smatra se da je glavni uzročnik varroa i najčešće pogađa društva koja su bila jako zaražena varrom. Pčelar sa zakašnjenjem očisti pčele od varroe ali je bolest već ranije uzela veliki mah u društvu. Društvo naglo slabi i za mjesec dva propadne. To je bolest kolapsa koju čini više faktora odnosno može biti društvo zaraženo sa više vrsta raznih virusa, bakterija, gljivica i drugih patogena. Ova bolest često zahvaća jaka društva koja su dala dosta meda pa je neki zovu i energetska bolest gdje su društva pretjerala sa radom i velikom aktivnošću pa su izgubila imunitet i još kada se na to doda varroa dočeka nas slika ove gore prikazane podnice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

Stipo da krivac za kolaps neke zajednice mogu biti virusu, bakterije, gljivice i VARRO to stoji.

Međutim, ova pčela je od ovogodšnjeg roja smješten na farara sa punom podnjačom. Nektara nije bilo u toj mjeri da su se mogle trošiti, varroe takođe nije bilo kao na drugim zajednicama , Na ovih 20 000 jedinki da je u momentu kolapsa imala na sebi 2000 varroe morale bi ist e biti napodnici ako ne toliki broj onda bar pola, ja iskuljučujume varrou jer i nije imala mogućnost da se razvije,
ZAjednica koja za noć prenese jednu hranilicu tečne hrane ( 0.7 l )kažemo da je to zdrava zajednica ova je prenosla 1,5 l

Ja čak isključujem mogućnost na ovoj zajednici i nozemozu kao zarazu koja je dotukla zajednicu i prije bih rekao da je akaraoza jednostavno gušenje i sva je pčela na podnici.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la mugdo »

po onom što si spomenuo čudna simptomatologija ne uklapa se baš u simptome najčešćih pč. bolesti,međutim samo je jedan način da se ustanovi pravi uzrok a o tom koraku svako od nas donosi odluku, ne daj Bože da uzme maha
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Možda bi bilo dobro posvetiti veću opreznost u primjeni novih i neispitanih preparata u liječenju i suzbijanju Varoze i Nozemoze.
Neki ponekad mogu biti i toksični za pčele.

Nekada smo sličnu temu apsolvirali:

Re: Bolesti odraslih pčela
Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic » 06 pro 2013, 21:30
senad napisao:
Marko napisao:
senad napisao:
Ovo sam primjetio tokom priprema za zimsko tretiranje . NA drugim košnicama ima mrtve pčele aline ovoliko,, Bi će problem ako se nastavi ovako gubiti pčela ( tek NOVembar )


Kolega Senade, vidjevši ovoliki mortalitet pčele, u pokušaju da dokučim uzrok, povezao sam reportažu Dr. Stanimirovića, u kojoj govori o energetskom stresu.

Ono kada se ne može nešto dokazat onda ide se na stres a i to je moguće. Glede ovog stresa mislim da je stres više izražen kod pčela zbog voska i saća koje ubacujemo jer matematički ne odgovara pčeli . Stres je moguć iz zbog zračenja a ove godine je bilo više podrhtavanja tla a to pčele osjete kao i kamenolom na kojem se otpucava stjena.

Ako pogledamo kako to skandinavske zemlje rade glede zimske prehrane i pčele su daleko duže u zimskom klubetu , kod njih sve bi pčele završile na neorupsihijatrji zbog stresa :)

U djelu u kojem govori o istraživanjima i laboratorijskim nalazima vrijedna je informacija i tim pravcem treba ići.

Da imamo laboratorije koje mogu adekvatno ispitat uzroke bilo bi dobro . Šta je uzrok ? moglo bi se teoretisat naširoko i nagađati. Cijeli balkan je malen da neka bolest u Varaždinu , Osjeku ne bi bila interesantna ovdje ili obrnuto.

U proljeće imao sam trovanje od ovih što pršću voće ali nije se bitno osjetilo na prinose. Da kažem da je mogućnost trovanja od proljetnog polena nije i onako je kod mene hronični nedostatak polen tako da svaka moja zajednica sada u košnici sigurno nema kada sve sabereš 2/3 jedna strana LR okvira ili (cce2500 ćelija) što je sigurno premalo.

Već u avgustu sam primjetio mnogo pčele koja puže, a ranije sam uočio žute fleke izdužene kompaktne po krovovima, d a je proljeće rekli bi da je nozemoza ili proliv. Uzeo sam više pčela i iz svake istisnuo iz zatka taj isti sadržaj.

NA izgled pčele su bile zdrave, krila nisu oštećena ali jest zadak blago naduven što bi moglo ukazivat na paralizu uzrokovanu XX ??? !

Varroe jest bilo ali raniji godina imao sam i više varroe . Ako pogledamo prošlu godinu koliko sam imao varroe poslije tretman u novembru svi su očekivali da će te pčele stradati .

Sa ovoliko varroe neko kaže da pčele neće preživjeti .... Slike od prošle godine u novembru
Slika

Kontrola nakon 8 dana otpalo je dodatnih 790 varroa Ukupno za osam dana 1730 varroa

Slika

Stoga smatram da ovom mortalitetu nije uzrok varroa.

Zašto je zatijio imunološki sistem mislim da ima veze sa polenom/pergom.

Na svim mojim košnicama na polijetaljci i u laticama na baznom pčelinjaku pimjetio sam grudvice veličine zrna pšenice slično zemlji . Da li je ovo od osa zemljarica kojih je ove godine bilo i previše ne znam. Uzeo sam uzroke pokušat ću vidjet negdje o čemu se tačno radi . Da li je moguće da su zaražene zbog velike navale osa zemljarica možda bi bilo interesantno i to uzeti u obzir. Svake godine uvjek su isti zahvati na uzimljavanju i uvjek je više akcenat na varrou.

Da li je uzrok hronični nedostatak polena na mojoj lokaciji , da li je šećer imao nešto u sebi tkom prihrane, da li je voda kojom pravim sirup uzrok zato što ima prekomjerne količine hlora, da li je vosak , i na kraju da li su negdje potuđim košnicama pokupile neku zarazu. OVe godine primjetan je veći avio saobraćaj ( kao "sportski" avioni ) iznad našeg mjesta i uvjek su se kretali ono kao kada se kosi trava, da lije tu bilo ispuštanja ?

Ovako možemo nagađat , Kada bi imali neku laboratoriju približno kao u njemačkoj platio bi analizu bez obzira na visinu cijene.


Dragi kolega Senade, ja sam veliki zaljubljenik pčela i saosjećam sa svim pčelarima koji imaju gubitke pčela na svojim pčelinjacima. U mojoj dugogodišnjoj pčelarskoj praksi imao sam svega dosta pa i gubitaka pčelinjih zajednica usljed bolesti, trovanja, a i mog neznanja. Primjera radi 1998. godine imao sam trovanje 108 pčelinjih zajednica.
Pozvan sam da u ovoj temi dam svoj komentar-mišljenje. Nerado, ali naravno svojom voljom. Znaš, loše sam se predstavio na ovom forumu. Starosjedioci to tako ne vole, je l' da? Ko onako bi bilo draže da pitam, da ne znam, da sam polaznik. Jer, čuj otkud ja tu sad? Mi surfamo na svim pčelarskim forumima pa copy-paste i sve znamo, a vidi ovo, otkud on tu. I onda, podništavaj, omalovažaj, uvrijedi itd. Je l' da? Ti si u svojstvu administratora brisao postove kada je „Dara prevršila mjeru“, ali istina nikada moje. Bi kak' bi, a sada moj osvrt na tvoj prethodni post:

Veoma često pčelari sami sebi postavljaju pitanja kao ti što ovdje postavljaš: Da li je? Da li je? (šljiva, polen, šećeri, namjerno trovanje, stres, virusna oboljenja, bolesti ove ili one pa i ovo tvoje „Da li su na pomolu neke nove bolesti koje do sada nisu opisane“, jer mi smo eksperti i sve o pčelama i bolestima pčela znamo, a ova pojava je ko nešto novo. Mi ne znamo postaviti pitanje naše odgovornosti kao što su: zakašnjelo uočavanje pataloških promjena na našim pčelama, pogrešne procjene, bespotrebna uznemiravanja, neprevilna i neadekvatna dohrana – prihrana pčela, tretiranje i način tretiranja varoze neispitanim i neadekvatnim preparatima (posebna priča, je l' da), upotreba preparata u preventivnoj zaštiti pčela i tako dalje i tako gore.

Kako bi ti otklonio svoje dileme pošalji uzorke pčela na analizu (tako i drugi pčelari rade), recimo na Vet. fakultet u Sarajevo. Oni to mogu i znaju uraditi i u to nemoj sumnjati. Nemoj sumnjati kada nalaz uzorka bude pozitivan na Nozemozu, a hoće, bit će. Uvjeri se.

U svom opisu - amneziji uginuća pčela naveo si više prepoznatljivih znakova Nozemoze kao i znakova koji su karakteristični za Nozemozu i neke druge bolesti kao i trovanje pčela. Kako se ti znakovi pojavljuju skupno sa velikom vjerovatnoćom može se zaključiti da se u ovom slučaju radi o Nozemozi. Evo mog osvrta sa komentarima na neke:
- Bauljanje pčela ispred pčelinjeg stanšta (pčele pješaci) je karaktreističan znak Nozemoze. Ove pčele pješaci lako se uoče u jutro prilikom prvih izleta kada ih na zemlji u neposrednoj blizini pčelinjeg staništa ima više. U drugoj polovini dana pčele-pješake možete uočiti dvadesetak matara i dalje jugoistočno od pčelinjeg staništa gdje je i najveći oreol njihovog umiranja.

- Žute fleke po krovovima (fekusa-izmeta pčela) jeste prepoznatljiv, ali ne i karakterističan znak Nozemoze, ali kada se pojavi skupno sa drugim znacima onda ukazuju na nju.

- Pogrešan je tvoj zaključak „da je proljeće rekli bi da je nozemoza ili proliv“. Tako pogrešno zaključuje veliki broj pčelara. Nozemoza je zarazna bolest odraslih pčela i može da nastupi i da traje u svim životnim stadijima pčelinje zajednice (svim godišnjim dobima). Teško je uočiti, a najlakše se uočava u rano proljeće kada se skupno pojavljuje više njenih prepoznatljivih znakova. Upravo radi toga, kod mnogih pčelara, vlada pogrešno mišljenje da je nozemoza proljetna bolest pčela. Mnogi autori knjiga iz oblasti pčelarstva, a koji dovoljno ne poznaju bolesti pčela dali su svoj doprinos formiranju tako pogrešnog mišljenja, ističući da se nozemoza pojavljuje u rano proljeće. Ova teška zarazna bolest u zajednici, naravno pojavljuje se i u rano proljeće ali se tog istog proljeća teško može uočiti. Ako se bolest uoči u proljeće to nije svježa infekcija iz vana već primarna infekcija zimskih pčela iz prošle jeseni, ljeta ili još od ranije.

„- Varoe jeste bilo ali ranijih godina imao sam i više“ Da, a i Nozemoza nije nastupila sada kada si primijetio umiranje pčela, i ona je nastupila ranije pa možda i ranijih godina. Varoa širom otvara vrata svim pčelinjim bolestima, a naročito Nozemozi i virusnim oboljenjima pčela i pčelinjeg legla.
„- Na svim mojim košniam na poltaljci i u laticama grudvice veličine zrna pšenice slične zemlji.“ Ove grudvice su krute, tamne boje, nejednakog oblika i veličine i čvrsto su zalijepljene za poletaljku, a u staništu za podnicu i gornju površinu donje letvice rama, a rezultat su rada pčela čistačica (pojavljuju se kod jakih, a jako zaraženih pčelinjih zajednica) i nisu produkt osa zemljarica.

U jednom svom postu si pisao da si ove jeseni (septembar, novembar) utvrdio neobično veliku potrošnju hrane, kao i rapidan pad brojnosti pčela u pčelinjim zajednicama. Pad brojnosti pčela u ovom periodu je normalan i sam za sebe ne znači ništa, a neobično velika potrošnja hrane u ovom peridu (Miholjsko ljeto), po mom skromnom mišljenju ukazuje samo na jedno, a to je na Nozemozu. Oboljele pčele uzimaju sve veće količine hrane, a osjećaju sve veću i veću glad. Oboljeli želudac ne može probaviti najveći dio uzete hrane pa ona neprobavljiva dospjeva u debelo crijevo, a organizmu pčele je nedostatna. Neprobavljena hrana abnormalno opterećuje debelo crijevo. Ona u njega sve češće dospjeva u sve većim i većim količinama pa su potrebe za njegovim pražnjenjem jake i učestale. Jedna oboljela jedinka potroši mnogostruko više hrane od zdrave. Ona praktično iznosi hranu iz svog staništa.

Pretpostavka da je uzrok umiranja pčela bilo trovanje u naravi to bi bilo što je bilo. Ja mislim da se ne radi o trovanju pčela, naročito ne šljivom i polenem i ne mislim da si otkrio novu bolest. Prepuručujem ti veću opreznost u primjeni novih i neispitanih preparata u liječenju i suzbijanju Varoze i Nozemoze.

Ti ipak analizom uzoraka razrješi dilemu.
Mišljenja sam da će se ovo sve dobro završiti. Na jednom pčelinjaku nikada ne oboljevaju sve pčelinje zajednice kao ni sve pčele u jednoj pčelinjoj zajednici, a za svaku boljku trava raste. Iskreno se nadam da će se to dobro završiti. Nemoj bez nužde pčele uznemiravati, a kada vremenski uslovi dozvole zamijeni podnice (dezinfekcija podnica), a iz njih izvuci dasku. Pčelama na satonoše dodaj uredne pogače (u kojima nema skroba, šećera od trstike i bilo kakvih preparata) tako ćeš stvoriti uslove da u pogače špricom možeš aplicirati eventualno potrebne lijekove.
A sada ti samo preporučujem da analiziraš CE-HA BIENEN OAZU ako želiš saznati uzrok uginuća svojih pčela.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la balasevic »

kolege dali se i kod vas desava da pcele pune okvire centralene bez da ostavljaju praan prostor i formiraju vjence jednostavno pune okvir i to centralne okvire zimovace na medu to mi rade u LR-u negdje na jedan nastavak negdje na dva nastavka i situacija je ista.Hranio sam kasno mozda oko 20.9. meda nema da bi rekli da su bile pretrpane vec jednotsavno okviri sa strane prazni a sav mend deponovale u centralne okvire nista mi sada nije jasno dali je i kod vas ovakv slucaj'
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:A sada ti samo preporučujem da analiziraš CE-HA BIENEN OAZU ako želiš saznati uzrok uginuća svojih pčela.
Zašto bi bila OAZA uzrok i na osnovu kojih parametara to tvrdiš ?
Ekreme dobro ti nama došao ipak kod kućeje najbolje jel da , O temo će mo mi u četiri oka nisma ja baš toliko pokvaren kao što ti misliš.
Nisam baš ni naivan da objaljujem nešto u što nisam siguran a uskoro slijedi i jedan video materijal o VARROA STOP CEHA BENEEN OAZA koji sam analizirao dokumnetovao i spremam da objavim to će mo kasnije.

Nego Ekreme hajde ti meni kaži zašto se ovo isto dešava kod pčelara koji koriste VAROLIK , APIGARD; BEEVITAL; APILIF VAR i sve druge mućkalice od poznatih svjetskih proizvođača pa majkamu stara nije valjda daje za sve kriva OAZA :) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la mugdo »

balasevic je napisao/la:kolege dali se i kod vas desava da pcele pune okvire centralene bez da ostavljaju praan prostor i formiraju vjence jednostavno pune okvir i to centralne okvire zimovace na medu to mi rade u LR-u negdje na jedan nastavak negdje na dva nastavka i situacija je ista.Hranio sam kasno mozda oko 20.9. meda nema da bi rekli da su bile pretrpane vec jednotsavno okviri sa strane prazni a sav mend deponovale u centralne okvire nista mi sada nije jasno dali je i kod vas ovakv slucaj'
primjetio sam u par društava koje sam otvarao prije 10-tak dana da prenose med iz krajnjih ramova u centralne ali ga ne poklapaju ne brinem se jer one najbolje znaju kakav im raspored hrane odgovara a dio klubeta ionako visi u ramovima donjeg nast. i polako se pomjera nagore kako zima odmiče
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Možda bi bilo dobro posvetiti veću opreznost u primjeni novih i neispitanih preparata u liječenju i suzbijanju Varoze i Nozemoze.
Neki ponekad mogu biti i toksični za pčele.

A sada ti samo preporučujem da analiziraš CE-HA BIENEN OAZU ako želiš saznati uzrok uginuća svojih pčela.
Ekreme za koji period mogu očekivat kolaps ovih pčela obzirom da koristim samo CEHA BENEEN OAZU već četiri godine

Ova pčelinja zajednica i njena matica pojavit će se u video prezentaciji "Uticaj ceha beneen OAZE na MATICE" USKORO
slika


Ova zajednica je u 6-stom mjesecu imala za dva dana cce 900 varroa otpalih
slika

Da ne bi bilo da su sve bombe ovako izgledaju one slabije
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la hasospahic »

Senade pomno pratim sva dešavanja inemogu biti ravnodušan ozbivanjima u okolici nerado pišem nemam ni neko veliko iskustvo pa možda moj komentar neće biti relevantan otim bolestima u svijetu pčelarstva.Sva živa bića su sklona nekim bolestima pa inaše male ljubimice ali ovo što si nam predstavio mene tjera da razmišljam u drugom pravcu.Na početku mog pčelarskog staža imao sam trovanje pčela u proljetnom periodu i otprilike po onome što sam mogao zaključiti da se radi o istom slučaju možda griješim i možda nisam u pravu ali sam se razočarao u ljude kako razmišljaju kad se kod mene desilo to zlo.Komšija koji mi je to uradio veli da njega ne zanimaju moje pčele i da on ima pravo da radi usvom dvorištu šta želi nije ni porico to što je uradio a i sam sam ga vidio i upozoravo ga na posledice ali nije reagovo i desilo se ono najgore slika skoro ista.Jesen je bila topla i pčele su bile aktivne negde su nešto našle isto kao i za vreme poplave video si šta su spremne da donesu pa zato ja razmišljam u tom pravcu poz
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la pot »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/modrica- ... /141024024

Pčelari prijavili "misteriozni nestanak pčela"


Predsjednik Udruženja pčelara "Bagrem" Modriča Azem Tursić izjavio je Srni da je na području opštine prijavljen prvi slučaj nestanka velikog broja pčela, koji se može dovesti u vezu sa takozvanim sindromom kolapsirajuće kolonije, prisutnim u Evropi od 2006. godine.
Pčelari prijavili

Foto: Arhiv/Klix.ba
Tursić je rekao da je misteriozni nestanak velikog broja pčela prijavio Ranko Rakić, pčelar iz prigradskog naselja Modriča Tri, iz čijeg pčelinjaka su uzeti uzorci meda, pčelinjeg legla, živih i pronađenih uginulih pčela i upućeni na analizu u Veterinarski institut "Vaso Butozan" u Banjoj Luci.

"Neobjašnjivo nestajanje velikog broja pčela zabilježeno je kod pčelara u Doboju i Derventi, te Odžaku i Gradačcu", rekao je Tursić.

On je naglasio da pčelari nerado prijavljuju bolesti i druge probleme u pčelinjacima zbog čega sumnja da ovakav problem imaju i drugi pčelari u Modriči.

Dugogodišnji pčelar Ranko Rakić rekao je da je nestanak pčela primijetio početkom augusta.

"Čudno je da je najveći broj pčela nestao iz najjačih društava, a neobično je i da je uz mali broj uglavnom mladih pčela u košnicama ostala matica, velike količine meda i hrane", izjavio je Rakić i naglasio da pčele nisu nestale u rojevima, te da nema tragova krađe i znakova trovanja.

On je napomenuo da nema ni mrtvih pčela u košnicama i u okolini košnica što isključuje bolest varoe.

Rakić je objasnio da je prije tri godine zbog prisustva američke gnjiloće ili varoe spaljivanjem uništio 30 košnica i da od tada nije zabilježena u većem obimu ova bolest u njegovom pčelinjaku.

Tada je Rakić Udruženju pčelara i nadležnoj inspekciji prijavio bolest pčela, kao i ovogodišnje misteriozno nestajanje pčela.

Rakić je preporučio pčelarima da prijave bolesti pčela da bi se orgnizovano borili protiv ove neobjašnjive pojave.

U Udruženju pčelara "Bagrem" u Modriči registrovano je 100 pčelara sa više od 3.500 pčelinjih društava.

Na području Modriče je i veliki broj pčelara koji nisu članovi "Bagrema", koji ukupno imaju više od 1.500 pčelinjih društava.
Odgovorite