NUKLEUSI

Tehnike pčelarenja
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Prije izvjesnog vremena nabavio sam 5 petoramni nuklusa pa me interesuje sljedeće:
1. Kako se formira nukleus od proizvodnog društva u kom smo zatekli matičnjake?
2.Kako se formira nukleus poslije paše sa sparenom maticom?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la medonosa »

U svakom navedenom slucaju,2 okvira sa leglom(na kojem ima i maticnjak(a)ili matica i pcelom,okvir sa medom i polenom (sa pcelom) i jedan okvir sa SO!Ako zelis i imas mogucnost odnesi nukleuse sa zatvorenim letom,na udaljenost od 4-5km od pcelinjaka da bi sacuvao izletnice!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Da li se ostavlja jedan ili više matičnjaka (odnosno koliko ih zateknemo na ta dva rama koje prebacimo u nukleus) i na koju poziciju ide SO.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la medonosa »

cerex je napisao/la:Da li se ostavlja jedan ili više matičnjaka (odnosno koliko ih zateknemo na ta dva rama koje prebacimo u nukleus) i na koju poziciju ide SO.
Najmanje 2 maticnjaka,SO na poziciju 2
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Ukoliko iz društva uzmemo sve što je gore navedeno za formiranje jednog nukleusa da li će takvo društvo izaći iz rojevog nagona u tom periodu.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la medonosa »

cerex je napisao/la:Ukoliko iz društva uzmemo sve što je gore navedeno za formiranje jednog nukleusa da li će takvo društvo izaći iz rojevog nagona u tom periodu.
Zavisi,sta si uzeo i kako si uzeo
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

2 okvira sa leglom,1 okvir meda i 1 okvir sa polenom/med i porušim eventualno preostale matičnjake u proiz. društvu.Zaboravio sam napisati da ce na okvirima sa leglom biti 2 matičnjaka.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la medonosa »

medonosa je napisao/la:
cerex je napisao/la:Ukoliko iz društva uzmemo sve što je gore navedeno za formiranje jednog nukleusa da li će takvo društvo izaći iz rojevog nagona u tom periodu.
Zavisi,sta si uzeo i kako si uzeo
Zavisi
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Može li jedno objašnjenje kad i kako formirati nukleus tako da proizvodnom društvu umanjimo nagon za rojenje i da li nukleus prihranjujemo odmah po formiranju i da li prednost treba dati pogači ili sirupu (koji omjer vode i šećera).
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Kada nukleusu nakon dva sata po njegovom formiranju dodajemo zatvoren matičnjak da li taj matičnjak mora biti friško izvađen iz zarojenog društva ili može biti star par sati jer smo ga izvadili iz npr. komšijinog društva.Možda vam je pitanje smiješno ali ne znam da neće izgubiti miris pa ga onda pčele neće prihvatiti. :?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la medonosa »

cerex je napisao/la:Može li jedno objašnjenje kad i kako formirati nukleus tako da proizvodnom društvu umanjimo nagon za rojenje i da li nukleus prihranjujemo odmah po formiranju i da li prednost treba dati pogači ili sirupu (koji omjer vode i šećera).
Pusti prvo da zajednice izime iz zime,i razviju se za bagrem!Ali jesi se zagrijao za ove nukleuse 8-) ,ako imas tri zajednice,iz svake po jedan okvir sa leglom,i nesto hrane na njima,pcelom,i zatvoren maticnjak,eto nukleusa,malo dohranjuj,dok se matica ne oplodi stavi pogacu a kada pocne leci sirup 1-1!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la medonosa »

cerex je napisao/la:Kada nukleusu nakon dva sata po njegovom formiranju dodajemo zatvoren matičnjak da li taj matičnjak mora biti friško izvađen iz zarojenog društva ili može biti star par sati jer smo ga izvadili iz npr. komšijinog društva.Možda vam je pitanje smiješno ali ne znam da neće izgubiti miris pa ga onda pčele neće prihvatiti. :?
Ako duze stoji van kosnice prehladit ce se lutka u maticnjaku!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Zagrijao se jesam,ali vise me strah da kad krene sezona nece se imati vremena za diskusije pa da iskoristim ovo nevrijeme mada po ovome vremenu kakvo je nazalost kod nas, sezona je vec polako počela.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la sahista »

cerex je napisao/la:Zagrijao se jesam,ali vise me strah da kad krene sezona nece se imati vremena za diskusije pa da iskoristim ovo nevrijeme mada po ovome vremenu kakvo je nazalost kod nas, sezona je vec polako počela.
Bice vremena.Ja o pcelarstvu nemam pojma,ali najlaksi dio pcelarstva upravo je formiranje nove zajednice.
Samo opusteno..
Pozdrav,
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Početnicima u pčelarstvu su lakši fizički poslovi nego umni dok je kod profesionalaca obrnuto :lol: :lol: :lol:
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Drage kolege, pošto se vrijeme formiranja nukleusa polako primice jos uvijek imam dilemu da li iz društava koja su ušla u rojevi nagon prilikom formiranja nukleusa bolje prebaciti maticu ili maticnjak.Volio bih da cujem vasa iskustva?
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la balasevic »

Cerex ja isto planiram razrojiti u ovaj koji dan kosnicu sam pregradio tako da u kosnici imam nukleus planiram razrojiti sa maticnjacima a da mi matica ostaje u drustvu.Zasto moje razmisljanje je tako da je bolje da matica ostaje u onom drustvu gdje ima vise pcele jer ce imati mogucnost da ponovno zaleze veci broj legla dok u roju nije taj slucaj vec se ona mora prlagoditi uslovima u toj novonastaloj zajednici tako bar ja mislim i tako planiram odraditi
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Drage kolege, pošto se vrijeme formiranja nukleusa polako primice jos uvijek imam dilemu da li iz društava koja su ušla u rojevi nagon prilikom formiranja nukleusa bolje prebaciti maticu ili maticnjak.Volio bih da cujem vasa iskustva?
Logički bolje je nukleusima dodati mladu maticu pod uslovom da se znaju njene osobine i da se već vidi kako radi.
Matičnjak je igra na sreću kao i matice iz nepouzdanih izvora.
Savjet ako ti trebaju 3 društva formiraj 10 nukleusa i nakon mjesec dva izaberi najbolje ostale matice uništi i pčele pripoji odabranimnu kleusima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la balasevic »

kolega stipo pod uslovom da se imaju mlade matice .Ovdje je rjeca dali staru maticu ostaviti u starom drustvu ili je prenjeti u novi formirano drustva a da maticnjake ostavljamo u staroj zajednici o tome je rjec.A naravno da je najbolje po mogucnosti mlade oplođene matice
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la Stipo »

balasevic je napisao/la:kolega stipo pod uslovom da se imaju mlade matice .Ovdje je rjeca dali staru maticu ostaviti u starom drustvu ili je prenjeti u novi formirano drustva a da maticnjake ostavljamo u staroj zajednici o tome je rjec.A naravno da je najbolje po mogucnosti mlade oplođene matice
Starka matica se prenosi na novo mjesto i prehranjuje sa rijetkim sirupom 2 do 3 dana jer će ostati bez izletnica.
U obezmatičenu društvu nemoj ostavljati puno otvorenog legla onda zreo matičnjak možeš dodati nakon 6 sati.
Najbolje je sačekati 24 sata da se izgubi feromon stare matice.
Kod mene se često znalo dogoditi da pčele tek nakon 48 sati primaju matičnjak.
Ako formiraš više nukleusa najbolje je sve novo formirane nukleuse 3 dana staviti u hladnu mračnu prostoriju i ta 3 dana davati im rijetki sirup.
Kada ih četvrti dan izneseš postavi ih na stalnu poziciju. Tako će se u nukleusima sačuvati većina izletnica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

Prije sedam dana sam formirao svoj prvi petoramni nukleus na nacin da sam iz proizvodnog drustva uzeo okvir sa matičnjakom, 2 okvira zatvorenog legla 1 okvir sa medom i 1 so te sam sa 2 okvira na kome je otvoreno leglo stresao pčele i dodao sam pola pogace. Danas kad sam pregledao nukleus nisam nasao ni kap meda ni pogače a zaboravio sam napisati i da sam tri puta prihranjivao sa po 2 dc sirupa 1:1 svako drugo vece, da li su pčele mogle za tako kratko vrijeme pojesti svu ovu hranu ili je u pitanju tiha grabez,mrtvih pčela nema? Čudno ponasanje nisam primjetio leto je bilo suzeno na prolaz za dvije pčele.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

KAda se formira nuklesu ako si im odmah dao tečnu hranu pogriješiosi!

NIkada se pčelama po formiranju nesmije davati hrana u naredna 48 h ili 72 . Bolje da su gladne nego da se daje sirup u tom vremenskom intervalu
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la balasevic »

kolega nije to slucaj samo kod tebe pcele su potrosile dosta hrane u ovim kisama.Senade mozes li objasniti zasto je tako nije mi jasno ako ti nije problem
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la cerex »

KAda se formira nuklesu ako si im odmah dao tečnu hranu pogriješiosi!

Znaci li to da je moj nukleus osuden na propast ili bih ga trebao dilocirati?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:KAda se formira nuklesu ako si im odmah dao tečnu hranu pogriješiosi!

Znaci li to da je moj nukleus osuden na propast ili bih ga trebao dilocirati?
Ta "grabež" se odvija od istih pčela od koji si formiro nukleus, Ubacio si tečnu hranu i izletice su tu informaciju proslijedile do osnovne zajednice i tako je se desilo da ti je nukleus ostao bez hrane.
NAđi neko riješenje za hranu ,
balasevic je napisao/la:.Senade mozes li objasniti zasto je tako nije mi jasno ako ti nije problem
KAda se formiraju novi rojevi (razrojavnjem) treba sačekati najmanje 48 h da se izletnice vrate nazad, jednom kada izletnica izađe iz novo formirane zajednice vraća se na staro mjeste. Ako smo odmah dali sirup izletnice nose informaciju o izvoru hrane . Obziorm d a se radi o istim pčelama , nema mrtvi pčela , , a hrana nestaje iz košnice.

ZAto je bolje da pčele budu i gladne nego da se to dešava,, Ako smo formirali novu zajednica a bilo kišovito treba sačekati opet 48 h od momenta kada prestane kiša da se izletnice vrate nazad.

Ne treba davati tečnu hranu dovoljno je okvir sa hranom koji se ubaci , kada se situacija rasčisti onda ići sa sirupom

Treba težiti , bar je to danas lako ,, kada se fforimira nova zajednica odmah dodati sparenu maticu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite