NUKLEUSI

Tehnike pčelarenja
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la Stipo »

hasospahic je napisao/la:Senade pomno pratim sva dešavanja inemogu biti ravnodušan ozbivanjima u okolici nerado pišem nemam ni neko veliko iskustvo pa možda moj komentar neće biti relevantan otim bolestima u svijetu pčelarstva.Sva živa bića su sklona nekim bolestima pa inaše male ljubimice ali ovo što si nam predstavio mene tjera da razmišljam u drugom pravcu.Na početku mog pčelarskog staža imao sam trovanje pčela u proljetnom periodu i otprilike po onome što sam mogao zaključiti da se radi o istom slučaju možda griješim i možda nisam u pravu ali sam se razočarao u ljude kako razmišljaju kad se kod mene desilo to zlo.Komšija koji mi je to uradio veli da njega ne zanimaju moje pčele i da on ima pravo da radi usvom dvorištu šta želi nije ni porico to što je uradio a i sam sam ga vidio i upozoravo ga na posledice ali nije reagovo i desilo se ono najgore slika skoro ista.Jesen je bila topla i pčele su bile aktivne negde su nešto našle isto kao i za vreme poplave video si šta su spremne da donesu pa zato ja razmišljam u tom pravcu poz
Trebao si ga prijaviti inspekciji, a oni bi mu lijepo rekli da u svom dvorištu nemože raditi što hoće ako to što radi remeti i šteti druge ljude.
Protiv takvih nemože se drugačije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:http://www.klix.ba/vijesti/bih/modrica- ... /141024024
Pčelari prijavili "misteriozni nestanak pčela"


Predsjednik Udruženja pčelara "Bagrem" Modriča Azem Tursić izjavio je Srni da je na području opštine prijavljen prvi slučaj nestanka velikog broja pčela, koji se može dovesti u vezu sa takozvanim sindromom kolapsirajuće kolonije, prisutnim u Evropi od 2006. godine.
Pčelari prijavili

Foto: Arhiv/Klix.ba
Tursić je rekao da je misteriozni nestanak velikog broja pčela prijavio Ranko Rakić, pčelar iz prigradskog naselja Modriča Tri, iz čijeg pčelinjaka su uzeti uzorci meda, pčelinjeg legla, živih i pronađenih uginulih pčela i upućeni na analizu u Veterinarski institut "Vaso Butozan" u Banjoj Luci.

"Neobjašnjivo nestajanje velikog broja pčela zabilježeno je kod pčelara u Doboju i Derventi, te Odžaku i Gradačcu", rekao je Tursić.

On je naglasio da pčelari nerado prijavljuju bolesti i druge probleme u pčelinjacima zbog čega sumnja da ovakav problem imaju i drugi pčelari u Modriči.

Dugogodišnji pčelar Ranko Rakić rekao je da je nestanak pčela primijetio početkom augusta.

"Čudno je da je najveći broj pčela nestao iz najjačih društava, a neobično je i da je uz mali broj uglavnom mladih pčela u košnicama ostala matica, velike količine meda i hrane", izjavio je Rakić i naglasio da pčele nisu nestale u rojevima, te da nema tragova krađe i znakova trovanja.

On je napomenuo da nema ni mrtvih pčela u košnicama i u okolini košnica što isključuje bolest varoe.

Rakić je objasnio da je prije tri godine zbog prisustva američke gnjiloće ili varoe spaljivanjem uništio 30 košnica i da od tada nije zabilježena u većem obimu ova bolest u njegovom pčelinjaku.

Tada je Rakić Udruženju pčelara i nadležnoj inspekciji prijavio bolest pčela, kao i ovogodišnje misteriozno nestajanje pčela.

Rakić je preporučio pčelarima da prijave bolesti pčela da bi se orgnizovano borili protiv ove neobjašnjive pojave.

U Udruženju pčelara "Bagrem" u Modriči registrovano je 100 pčelara sa više od 3.500 pčelinjih društava.

Na području Modriče je i veliki broj pčelara koji nisu članovi "Bagrema", koji ukupno imaju više od 1.500 pčelinjih društava.

Zbog greške novinskih agencija pčelari Modriče u agoniji: RADI SE O AMERIČKOJ GNJILOĆI, A NE KOLAPSIRAJUĆOJ KOLONIJI!

Ovdje nema riječi o nekakvim drugim bolesaima koje su pojedini novinari i novinske agencije napisali. Radi se o američkoj gnjiloći, a i ona je jako opaka bolest. Jednostavno, u poplavama je oslabio imunitet i bolest je pobijedila – izjavio je Tursić.

Piše: Slađan JEREMIĆ

AZEM TURSIC I RANKO RAKIC

Azem Tursić i Ranko Rakić

Rezultati analize u Veterinarskom institutu „Vaso Butozan“ u Banjaluci potvrdili su da je razlog uginuća pčelinjih društava u Modriči bolest „američka gnjiloća“, a ne „kolapsirajuća kolonija“ kako je jedna novinska agencija u Republici Srpskoj objavila, a to prenijela većina printanih medija u zemlji i regionu.

Među pčelarima kojima su uginule pčele je i Ranko Rakić iz naselja Modriča pet. Do prije tri godine imao je do 70 pčelinjih društava. Više od pola je spaljeno zbog američke gnjiloće. Sada ima 13 društava, ali se trulež legla ponovo pojavila.

- U maju mjesecu ove godine našao sam bolest. Iako sam dugogoišnji pčelar, napravio sam grešku, nisam spalio cjelokupnu košnicu. Tada sam ostavio gole pčele, dao novo leglo i nove okvirove, ali ponovo se pojavilo. Radi se o jako opasnoj bolesti. Na 120 stepeni ne može se američka gnjiloća uništiti kuhanjem ili paljenjem. Zaraza se brzo širi i zato je potrebno uništiti cjelokupnu košnicu - kaže Rakić.

I kod pčelara Rešada Omeragića (84) desio se sličan slučaj. Pčelinja društva oslabljena vremenskim neprilikama i poplavama bila su dobra meta bolesti. Kod njega su zabilježena tri slučaja gnjiloće.

Azem Tursić, predsjednika Udruženja pčelara „Bagrem“ iz Modriče tvrdi kako američka gnjiloća nije novost na području Posavine.

- Pčelari ovu bolest kriju i zato se lanac te zaraze ne prekida godinama. Analiza meda je besplatna. Postoje podsticaji za analizu, ali ne znam što se pčelari oglušuju na analize, iako su one besplatne. Spore se zadržavaju u košnicama, ulaze 3 milimetra u dubinu daske. Dakle, jedino rješenje je spaljivanje čitavog pribora na pčelinjaku. Ovdje nema riječi o nekakvim drugim bolesaima koje su pojedini novinari i novinske agencije napisali. Radi se o američkoj gnjiloći, a i ona je jako opaka bolest. Jednostavno, u poplavama je oslabio imunitet i bolest je pobijedila – izjavio je Tursić
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la sahista »

Ocekujem kolege koji su kompetetni strucnjaci pcelinjih bolesti da malo objasne ove dogadjaje na podrucju Posavine..
Ako je bolest otkrivena u maju mjesecu kada su u Posavinu dosli desetine pcelara sa stotinama kosnica na bagremovu pasu, ne smijem ni da zamislim koliko daleko spore ATL su se prenijele na druga mjesta sirom BiH.Nije ni cudo sto ima vise pcela u travi nego u kosnicama...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la mugdo »

ove zime bi moglo biti dosta gubitaka pč. zajednica što zbog najezde varoe ali i izuzetno loših pašnih prilika u većem dijelu bih, što je imalo za rezultat slabo uzimljene zajednice sa malo meda a dosta šećera čija prerada je iscrpila pčele posebno ako nije urađeno na vrijeme
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:ove zime bi moglo biti dosta gubitaka pč. zajednica što zbog najezde varoe ali i izuzetno loših pašnih prilika u većem dijelu bih, što je imalo za rezultat slabo uzimljene zajednice sa malo meda a dosta šećera čija prerada je iscrpila pčele posebno ako nije urađeno na vrijeme
Nazalost sve to stoji.Nadam se da su tacne informacijw da pcele i na seceru lijepu zimuju.I sam imam drustava koja sam zazimio uglavnom na seceru.Nadamo s dobrom...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la schumy »

sahista je napisao/la:
mugdo je napisao/la:ove zime bi moglo biti dosta gubitaka pč. zajednica što zbog najezde varoe ali i izuzetno loših pašnih prilika u većem dijelu bih, što je imalo za rezultat slabo uzimljene zajednice sa malo meda a dosta šećera čija prerada je iscrpila pčele posebno ako nije urađeno na vrijeme
Nazalost sve to stoji.Nadam se da su tacne informacijw da pcele i na seceru lijepu zimuju.I sam imam drustava koja sam zazimio uglavnom na seceru.Nadamo s dobrom...
Pozdrav.
Da se i ja malo uključim u ovu temu:
Nemojte se bojati šećera, to bi bila moja tema ovoga napisa!
Naime i sam sam veliki pobornik ideje koju nastojim sprovesti i u praksi: čim više prirodnih sastojaka i proizvoda vraćajmo Prirodi, ali...
Godinama kod pripreme društava za prezimljavanje uvijek dodajem šećer.
Razlog je višeznačan:
1.) U šećernoj otopini ja dodajem čim više prirodnih sastojaka za preventivno očuvanje vitalnosti pčelinjeg društva zimi kada je i ono kao i sva živa bića na Zemlji u inferiornom položaju u odnosu na punu sezonu kojoj iskazuje svu svoju aktivnost u bitki za očuvanje, produljenje i preživljavanje svoje vrste.
To radim tako da pripremam čajeve (uvarke) u koje smješam u određenom postotku od ljekovitih trava koje uberem ranije u toku sezone i obavezno ih sušim, ili čak i od sezone prije (1 godinu stare). Naime, godinama sam pratio učinak toga dodanog šećera na prezimljvanje društava i ustanovio da nije štetan, dapače u nekim je stvarima i u prednosti od kasno unesenih medova u košnicu od strane pčela. Obavezno ga dodajem na kraju pčelarske sezone, da ga pčele zadnjeg unesu, prerade i pohrane oko budućeg zimskog klupka.
Ljekovite trave koje miješam u čajevima su pelin, majčina dušica, stolisnik, očanica, dubačac, kadulja... O ovome sam već dosta pisao pa se može naći u mojim starim postovimana ovu temu...
2.) Pčele skladište (lageruju) ovaj šećerni pripravak odmah do svojeg zimskog legla i prvoga ga prerade baš u vrijeme najvećeg toplinskog šoka i prelaska od normalne ka niskom temperaturama. Tada se pčele zbiju u klupko i troše ovaj dodani šećer prvi po redu. Šećer nema nikakvih ostataka kojima bi se opterećivalo pčelinje debelo crijevo i tu je ta velika prednost pred kasno unesenim medovima (medljikovac, med od bršljanai sl.) koji pčele teško konzumiraju i imaju velik postotak "otpadnih" sastojaka koje gomilaju u debelom crijevu.
Tako se stvara kritična masa otpada koje pčele ne mogu iznijeti van i izvršiti pročisni let da ga se riješe... Stradava debelo crijevo i to je početak "okidača" za sve vrste crijevnih bolesti, kao najopasniju bih naveo nozemozu...
3.) Količina koju dodajem pčelinjem društvu je oko 30÷40 posto prirodnog meda. Moji težinski omjeri su 15÷20kg prirodnog meda, 6÷8kg mojeg šećernog pripravka, znači ukupna količina prehrane za zimovanje je u mojim košnicama uvijek oko 25kg hrane.
4.) Na proljeće pčele otvaram prvi puta od 5÷15.03., obavezno dodajem pogaču stimular i postavljam higijenske pojilice odmah do samog pčelinjaka, malo sa strane od puta koji pčele imaju kod uzlijetnja i prelijetnja pčelinjaka na putu do paše...
Toliko o ovoj temi, molim komentare i uključivanje čim više sudionika sa vlastitim iskustvima.
Pozdrav,...................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NUKLEUSI

Post Postao/la mugdo »

mislim da je kod većine pčelara pa i kod mene šećer neizostavni dio naše prakse malo zbog pašnih prilika i neprilika malo zbog gladnih očiju i pohlepe,ne ostavljam baš toliko hrane kao shumy već 15-tak kg kila-dvije manje ili više zavisno od duštva od čega je približno 2/3 unos iz prirode. po riječima dr. stanimirovića prihranu bi trebalo obaviti ako se već mora u periodu kad ima nekog unosa iz prirode ili šećerni sirup obogatiti dijelom prirodnog meda i polena kako pčele nebi doživjele kako ga on naziva energetski šok uzimajući hranu bogatu isključivo ugljikohidratima.detaljnije vidjeti predavanja dr. stanimirevića koja se mogu naći i na netu
Odgovorite