Kako radim prvi prolecni pregled

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
Marjan pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 01 lis 2009, 00:41

Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la Marjan pcelar »

Mesec Mart , Skoplje, 10.03.2013 godina, prosecna nadmorska visina 250 metara, temperatura 20 stepeni .
Ljepi suncani dan, livade se polako pocinju buditi sa svojim lepim cvetovima……
slika , slika , slika , slika , slika , slika , slika , slika

Leska je precvetala……
slika

Vrba je tek pocela da cveta...., a pcelice to masovno iskoriscavaju…

slika,slikaslika

Radovi oko krojenja drvece je zavrseno …….

slika , slika , slika

…..a za nas pcelare ovo je znak da mozemo poceti druziti se sa nase prijateljice pcelama i odraditi mnogo vazan posao , a to je da mozemo poceti prvi prolecni pregled ……

Za da pcelinje zajednice imaju pravilan razvoj, duznost pcelara je da urade prvi prolecni pregled, kako bi se utvrdilo stanje pcelinjih zajednica na osnovu cega se preduzimaju odredzeni radovi u zavisnosti od stanje zajednice.

Prvi prolecni pregled vrsi se kad vremenske uslove to dozvoljavaju ,da vreme bude toplo kako ne bi leglo prehladilo .

Radnje koje treba da izvrsimo i konstatiramo na prvom prolecnom pregledu su sledece:

1. Zdracstveno stanje pcelinje zajednice, u kakvoj formi je, jacine drustva (ulice sa pcelama ,stanje legla ) ,zaliha hrane, prisutnost matice…..

Za sve ove navedene radnje I zapazanja necu da vas maltretiram posto ja nisam predavac I puno toga je napisano na forumu.
Ja hocu da se osvrnem na moj nacin rada za prvi prolecni pregled i kako to izvodim zavisno o uslovima prirode I stanje drustva.

Prvo izvrsim vizuelni preglad ispred pcelinje zajednice ( posmatram leto) cime sledim pcele izletnice dali nose pollen, cime utvrdzivam da ima prisutno leglo.,grupiranje pcela strazarica pred letom je dobar znak da matica ima dobar feromon ,direktan ulazak u otvor leta I odlucan let – izlazak, je dobra osobina ,sve ove pokazatelje ukazuje na prisutnost matice…..

slika

Na slici vide se pcelinje zajednice koje su zazimljene sa gornje leto ,odnosno vidi se da u ovom periodu masovno koriste gornje leto I sa direktnim letom ulace u otvor sto je karakteristika za dobru pcelinju zajednicu…….

slika , slika



Jedan od glavnih radova koje izvodim je ciscenje podnjace……..

slika


…… aktiviranje pojilice…..

slika , slika

….. no I da namamimo pcele da lociraju pojilicu cime sletovaliste cemo razmazati malo razblazenim medom ili posipati malo secerom….

slika , slika


Ovde cemo uraditi jedan mali eksperiment ,tako sto u drugu posudu posipacemo secer I sol…..
slika


……za pola sata stize nam jedna posetiteljica ….

slika


… a zatim I druga….

slika


I za nepuni jedan I pol sati pcele su locirali pojilicu…..

slika




…..ali nesto se cudno desava ovde……,u posudu koju smo sipali samo secer ,nema nijedna pcelica…..

slika

a u posudu u koju smo sipali secer I so ,pcelice sve vise I vise dolaze…..

slika

…. I snimak u kome moze da vidite obe posude….

slika

Iz ovoga zaklucujemo da prisutnost soli je mnogo bitna za razvoj pcele.

Posto sam izvrsio vvizuelno stanje ispred leta I dao moje konstatacije ,za vas drage kolege izvrsicu prvi prolecni pregled u unutrasnjost kosnice ,da vidimo sto se tamo desava odnosno zdrastveno stanje ,koliko ima ulica sa pcelama , kolicina legala ,stanje sa hranom ,lokacija legala unutar kosnice (dali je drustvo otislo levo-desno) itd. ……….

Tim ciljem otvaramo drustvo……..,

slika

….. vidi se da datu pogacu pcelimje drustvo odlicno uzima ,sto mozem konstatirati da se radi o zdravoj pcelinoj zajedniciu



…..polako izvadimo pogacu…….

slika

…… I vidimo da su ramovi cisti, a to ukazuje da je drustvo u dobrom zdrasvenom stanju da je drustvo dobro podnelo zimu, odnosno da na satonose nema kfejave damke sto ukazuje nije prisutna nozema ,drustvo se nalazi pravilno u centralnom delu I da je rasireno na 7 ulica pcela, pcele su mirne ,ne podigaju zadak I ne masu krilima sto ukazuje da je prisutna matica.Na udarac sanduka pcele zabuje I naglo prestaje , sto je znak da dustvo ima matiu.

prvi i posljeni ram izbacim....

slika , slika, slika


Da pogledamo stanje sa hranom I leglom ……..

ponovo pocinjem da brojim ramove....

1 ram je sa medom……
slika

2 ram je sa medom i malo polenom……
slika

3 ram je sa polenom i med……
slika

4 ram ima prisutno leglo, polen i na zadnjem delu med…..
slika

5 ram leglo ,pollen I med…..
slika

6 ram ima leglo ,pollen I med ….
slika

7 ram sa pollen i medom ali na unutrasnjem delu vidi se i prisutno leglo……

slika


8 ram sa polen i medom….
slika

Podignuti ramovi su sa leglom…..

slika

Konstatirao sam da ova pcelinja zajednica ima 7 ulica sa pcelama I 3 rama sa leglom, sa zapocetim leglom na cetvrtom ramu na kome se nalazi pollen , drustva je pravilno rasporedzeno u sredisnjem delu. Lokacija legla je na prednjem delu ispred leto.

Sve to zapisujem u dnevnik za vodzenje evidencije o stanju drustva.

Po utvrdzivanje stanje pcelinje zajednice ,pristapujem kon radnje koji su neophodni za pravilan razvoj zajednice……

Na osnovu uslova koja priroda diktira I stanje pcelinje zajednice a sa ogledom da je unos polena u ovaj period veci ,a sa ogledom sto jos nije rascvetena sljiva (dzanka) ,pcelinja zajednica moze se dovesti u stanje blokaze od polena ,sto moze dovesti do sporijeg razvoja ,a I krajem Marta mogucnost stvaranje rojevog nagona koji zavrsava izlazak roija u mesec Maj.

Za da ne dodze pcelinja zajednica u navedenoj situaciji , sa obzirom da moram obezbediti uslova za kontinuiranog razvoja a posto I ovaj znak…..

slika

…….. me navodi na to, zato cu da izvrsim sledecu operaciju :

1. Posto sam konstatirao da je unos polena u ovom periodu veci, a da ne bi doslo do blokiranje matice , izmedzu rama sa leglom i ram sa polenom stavljam izvuceni kafejavi ram posprican sirupom u koji ima POVIDON JOD ………
slika
slika

3. Od bitnog znacaja, posto je krenulo leglo I otvorila se priroda ,pcelinja zajednica da bude u stalni rezim posla,

....zato pcelinjoj zajednici treba izvrsiti stimulativna prihrana i zato vadim kranji ram sa medom I otvorim med ……….

slika


…..i ram sa otvorenim medom postavljam na kraju ,odnosno na daljinu udaljen za jedan ram, sa tim sto sam ovozmozio slobodni prostor, cime pcele osete ovaj ram kao da nije njihov , I uzurbano poceti da povlace med u jadro drustva ,odnosno ovaj ram bice stimulativni ram prihrane ……..

slika
…kada pcele povuku med, ovaj ram bice suvi, I kasnije stavlam za prosirenje, ali od suprotne strane izmedzu polena I leglo ( leglo nikako ne razdvajam).

Slobodni proctor popunjamam sa test ramom pokazatelj za kontrolu rad pcele graditeljice koji su glavni uzrok rojevog nagona ( ako ostanu bez posla)….

slika,
slika
slika
slika
…… koji kasnije moze posluziti kao ram za biolosku metodu za borbu protiv varoa.

Slobodni proctor je od bitnog znacaja, da osete pcele graditeljice, kako bi se oslobodile od svojih vosocnih kristala, a koji je jedan od glavnih uslova da se ne pojavi rojidbeni nagon.


Na ovoj pcelinjoj zajednici izvrseno je okretanje celog tela za 180 stepeni ,tako da med dodze ispred leta , gde ce pcele uzurbano vaditi med i skladirati na stranicne pozicije, a time ovosmoziti matici novi slobodni proctor za polaganje jaja.

Sa ovom operacijom postigao sam prosirivanje legla ( slobodne celije) , dao sam najkvalitetniju stimalativnu prihranu sa medom, omogucen je slobodni prostor odnosno patokaz gde ce raditi pcele graditeljice ( kad ima uslova za to) I mnogo je bitno sto sam stesnuo pcelinju zajednicu na 7 ramova ne racinajuci test ram I stimulativni ram.

Na ovaj nacin I da dodze ladni talas ,pcelinje leglo nije razdvijeno ,pcelinje gnezdo je kompaktno opkruzeno hranom ( pollen ,med ,pogaca ),a po potrebi kad zatopli na dohvat je i stimulativni ram.

Pored ovom metodom stimulacije odvojenog rama ,postoje I sledeci nacini stimulacije :

1. Cvrsta hrana a to je : pogaca I secer u kristal …..

slika

2. Stimulacija tecnom hranom u pocetak po 150 ml -200 ml svaki drugi dan, da se pcela privikne a zatim ova doza se povecava

3. Rotiranje tela za 180 stepeni ,da med dodze ispred leta.

4. Grebenje ramova sa medom koji se nalazi do legla……

slika
5. Otvaranje meda i postavljenje zad pregradne daske ……
slika


6. Otvaranje mednih ramova I postaviti nad pokolpnoj dasci u prazno telo ,gde ce pcele povuci med kroz otvora polopne daske …..

slika

slika



7. Ako pcelinja zajednica je na 2 tela ,postavljenje 2 ramova sa zatvorenim medom u sredini u donje telo ,gde ce pcele postepeno otklopavati med I prenositi ga gore u plodiste ( gornji nastavak)

8. Postavljenje ram sa otvorenim medom samo sa gornje strane u zbeg koji ima zlbove za satonosu …..

slika

9. Stimulacija sa sojinog brasno pomesana mljevenim secerom u posudu postavljena 10-20 metara od kosnice ( bespasni period) .


Nakon zavrsetka rada I zasluzeni odmor …..

slika

Rezultati rada...
Dan 23.03.2013 godine
Postavljeni test ram,pcele graditeljice pocinju da grade........
slika


Postavljeni ram za deblokazu je nanesen leglom i to prednja strana vec je leglo poklopljeno a na zadnoj strani ima dvodnevna i trodnevna jaja......
slika,slika

Stimulativni ram sa otvorenog meda ,pcele su ocistili ,vidi se da je ram suv ,i ovaj ram kad ima uslova se moze uptrebiti za prosirenje ,deblokazu matice......

slika

Dan 07.04.2013 godine .
Kontrola razvoj pceljinih zajednica i kontrola test ramova.....

slika,slika,slika

..... vidi se da pcelice graditeljice stare od 12 do 18 dana su mnogo vredne i oslobodili se svojih vosocnih kristala i obezbedili maticu neprestan rad ,a to se vidi na ovoj slici........., da je test ram nanesen trutovskim leglom.....

slika,slika

Provera jos jednoj pcelinjoj zajednici........

slika,slika,slika

Vidi se da test ramovi imaju trutovske celije i naneseni su sa leglo, a ovo znaci da su pcele graditeljice imali posla i bile celo vreme angazovani tokom mesec Mart , koje je jedan od faktora da pcelinja zajednica ne udze u rojevni nagon ali i test ram posluzice kao strategija o bioloskoj borbi protiv varoa ,cime cemo na ovaj nacin unistiti 30% varoa.
Ovo ptvrdzuje da jos u mesec Martu moramo se boriti protiv rojevog nagona i setite se reci Profesora Zecevica koji je govorio u njegovim predavanjima da borba protiv rojevog nagona pocinje u mesec Mart.

Da vidimo poziciju test rama i jacina legla........

slika

..... na slici se vidi da se sada test ram nalazi na kraju , do test rama je ram sa polenom na koji ima leglo , i sa druge strane pokazujem ram koji je dodat za prosirivanje i je sa trodnevnim leglom ,tako da ovo drustvo ima 9 ramova sa leglom ako smetamo i test ram.
Posto mi je pcelinjak daleko od kuce ,pcelinjoj zajednici zbog loseg vremena koje je nekoliko dana ,obavezno stavljam jednu pogacu, sto moramo obezbediti da drustvo ne sme nikako da ostane bez posla.


Na osnovu ovoga utvrdzujem da je ovo drustvo mnogo jako i da moram preduzeti hitne mere da obezbedim druztvo kontinuirano da radi, odnosno da ne dodze u rojevi nagon ,a to je da se uradi jedna od mnogo vaznih operacija izednacenje pcelinjih zajednica, a to je druga tema .

A evo sto je cilj postavljenje gradzevinjaka.......

A to je bioloska metoda borbu protiv varoa......

slika,slika,slika,slika,slika,slika,slika,slika,slika,slika

Malo sam zakasnio na ovu temu ali nadam se da necete mi zameriti ,pozdrav kolege...[/quote]
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la Stipo »

Marijane svaka čast. Odličan tekst sa dosta slika i dobrim objašnjenjem.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marjan pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 01 lis 2009, 00:41

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la Marjan pcelar »

Stipo je napisao/la:Marijane svaka čast. Odličan tekst sa dosta slika i dobrim objašnjenjem.
Hvala vam kolega Stipo ,POZDRAV
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la zvones »

Slažem se sa Stipom, slike i tekst, odnosno cijela prezentacija odlično urađena . Vidio sam ja Marjane ovo i ranije ali mislim da je dobro što si i na ovom forumu
postavio. Nisi ni malo zakasnio (prije bi se reklo poranio), evo ide zima kad se teorija i praktična iskustva mogu pratiti i pripremati za proljeće. Ja bih samo dodao
da se klima može prilično razlikovati ćak i na mini lokacijama pa u skladu s`tim radovi se trebaju i pomjerati za neki dan.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la cerex »

S obzirom na ove "vremenske neprilike" (danas je temp. u S.Mostu iznosila 20,5 C) interesuje me kada bi trebalo obaviti prvi proljetnji pregled. Znam da se u literaturi spominje termin od 1-15 marta pa me interesuje da li ovaj termin zbog gore navedenih "neprilika" pomjeramo ranije ili?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:S obzirom na ove "vremenske neprilike" (danas je temp. u S.Mostu iznosila 20,5 C) interesuje me kada bi trebalo obaviti prvi proljetnji pregled. Znam da se u literaturi spominje termin od 1-15 marta pa me interesuje da li ovaj termin zbog gore navedenih "neprilika" pomjeramo ranije ili?
Nediraj ništa. Samo eventulane bezmatke treba sanirat. Ako na poletaljci sve fercera kako treba ništa ne diraj. Ima još vremena
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la mugdo »

Što manje otvaranja i uznemiravanja to bolje ja ne otvaram košnice do prvog behara ako na poletaljci vidim normalno ponašanje
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

E nek pročitah i neke prave savjete.Bravo Senade i Mugdo.Pojedini pčelari kao da žure da što više zabrljaju i pčelama otežaju.Čitanje leta (poletaljke)je bitno naučiti.Čitam neki dan na jednoj stranici interneta jedan pčelar kog znam iz Zenice savjetuje pčelara da dodaje satnu osnovu -pošto mu je društvo jako.Pozdrav iz Žepča
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la cerex »

Zbog dobrog unosa polena ovih dana bojim se da bi moglo doci do blokade matice pa me interesuje da li je jos uvijek isuviše rano da bi izvrsilo malo proširenje gnijezda?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la j.nezic84 »

Sobzirom da javljaju pravo proljetno vrijeme iducih dana,a i voce samo sto nije procvjetalo-mislim da nije rano,ako ima potrebe za tim.Ali i mene zanima sta ce reci iskusniji?Ako se u vezi prvog dodavanja satnih osnova ravnaju po cvijetanju voca(tresnje npr.)to ce onda vrlo brzo moci pod uslovom da se vrijeme ne promijeni.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la mugdo »

Ja praktikujem malo proširenje prilikom prvog detaljnog proljetnog pregleda(izgrađenim ramom u kojem je odnjegovano par generacija legla) a to je kad u mom kraju cvjeta džanarika ali ove godine ću malo sačekati dok se vrijeme ne ustabili da nebi zahladilo jer bi imalo kontra efekat(kod mene dženarika otvorila prvi behar prije 5 dana) u vrijeme ovog pregleda rotiram nastavak po horizontali za 180 stepeni.Da ne otvaram često uradim više operacija za jedno otvaranje košnice a slabije zajednice dolaze na red kad malo ojačaju za 1-2 sedmice
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la j.nezic84 »

Kod mene dzanarika procvetala jos odavno-vec prolazi,a tresnja,visnja i kruska-samo sto nisu!Ja ovih dana planiram prvi pregled-dosad nisam otvarao.Kod mene je problem sto nemam izgradjenog saca za dodati.Kad ti kolega mugdo najranije dodajes satne osnove?tj.po cemu se ravnas,po cvjetanju nekog voca?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la mugdo »

zavisno od godine i od društva ali generalno kad pomalo zabjele ramovi u plodištu odprilike 7-10 dana nakon malog proširivanja plodišta, odprilike na početku cvjetanja divlje trešnje koje u blizini mog pčelinjaka ima u izobilju
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la cerex »

Danas sam iskoristio lijepo vrijeme i izvrsio malo prosirenje gnijezda na nacin da sam okvire na poziciji 1i 10 iz gornjeg plodista prebacio u donji nastavak na poziciju 4 i 5 s tim da sam prethodno med sa ovih okvira otklopio a okvire iz donjeg plodišta prebacio sa lijeve i desne strane nastavka izmedu polena i legla gornjeg nastavka.Tom prilikom sam uocio da je leglo u prosjeku na 4-5 okvira i dosta otklopljenog meda.Interesuje me ovo zadnje, je li ovaj med svjezi unos ili su pčele otklopile stari med?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la mugdo »

malo protresi ram u horizontalnom položaju pa će ti se kazati ako kaplje znači rijedak,svjež unos,posebno ako je veća površina rama otvorenog meda,vjerovatno ima dio i onog što si stavio u donji nastavak koji pčele prenose gore bliže leglu
pčela
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 22 sij 2011, 13:18

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la pčela »

cerex je napisao/la:Danas sam iskoristio lijepo vrijeme i izvrsio malo prosirenje gnijezda na nacin da sam okvire na poziciji 1i 10 iz gornjeg plodista prebacio u donji nastavak na poziciju 4 i 5 s tim da sam prethodno med sa ovih okvira otklopio a okvire iz donjeg plodišta prebacio sa lijeve i desne strane nastavka izmedu polena i legla gornjeg nastavka.Tom prilikom sam uocio da je leglo u prosjeku na 4-5 okvira i dosta otklopljenog meda.Interesuje me ovo zadnje, je li ovaj med svjezi unos ili su pčele otklopile stari med?
Kolega,kod proširenja nije dobro sa obe strane istovremeno stavljati izgrađeni ram do legla,jer tako odvajaš leglo od polena...uradi to prvo sa jedne a poslije 3-4 dana i sa druge strane...pozz
halilsuljic
Samo čita
Postovi: 6
Pridružen/a: 31 sij 2016, 22:19

Re: Kako radim prvi prolecni pregled

Post Postao/la halilsuljic »

Nije lose za jednog pocetnika. Hocu da se osvrnem i dodam na ovaj test ram. Ovako kako je u prilogu izvedeno moze ali moze jos bolje. Naime po meni je bolje uzeti normalan ram podijeliti ga napola (horizontalno ili vertikalno) sa jednom letvicom. Svakih 10 dana isjecati jednu polovinu sa zatvorenim leglom. Hvala
Odgovorite