pčelarenje u hercegbosanskoj županiji

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

pčelarenje u hercegbosanskoj županiji

Post Postao/la teslinjo »

"Ja obično treći nastavak tek dodajem početkom Juna. Razlika je golema" Tako napisa Stipe.
Ali bez trećeg nastavka nema Shumyjeva "5-og dana" a kod nas svi proizvođači matica( od Ljubuškog do Drvara) ove godine rade za sebe( bar oni koje sam ja kontaktirao)
Može li malo o načinu rada na ovim prostorima, jer su zbog klime potpuno različita od drugih.
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: pčelarenje u hercegbosanskoj županiji

Post Postao/la Amir.pčelar »

kada se doda treći nastavak a u njemu sve satne osnove gdje ga staviti na drugi ili da bude baš trći...
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: pčelarenje u hercegbosanskoj županiji

Post Postao/la Ermin.ef. »

kod mene je bila ista situacija ja sam ga dodao kao treci s tim sto sam odozdo izvadio ram sa medom i stavio u sredinu a dole satnu osnovu do legla.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: pčelarenje u hercegbosanskoj županiji

Post Postao/la Ahmet »

Nema tu nekog pravila na koji datum dodati treci ili ne znam koji nastavak, sve je individualno i zavisno od stanja pcelinje zajednice. Pcelinja drustva dosta kasne sa razvojem kod nas, ja sam recimo tek danas uradio vertikalnu rotaciju na vecini kosnica, znaci kad je pun gornji nastavak i kad vidis da pcele polako zauzimaju 2 i vise ramova u donjem nastavku onda radis rotaciju. Isto to vazi i za dodavanje treceg nastavka, znaci kad pcele popunjavaju oba nastavka dodajes treci. Nema ga svrhe dodavati ako ti drustvo ne popunjava prethodna dva nastavka ili ako nema unosa.
Kao sto rekoh mi u Livnu po razvoju pcelinjih drustava zbog klime kasnimo dobar mjesec dana za ostalim podrucjima u BiH ali imamo i jednu sansu da se to nadoknadi na kraju ljeta a ta sansa se zove vrijesak.
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: pčelarenje u hercegbosanskoj županiji

Post Postao/la teslinjo »

ŠTA SAD? Proljetni razvoj zajednica krenuo odlično, voćna paša bila izdašna i broj pčela se utrojstručio, legla kao u priči i
medni vijenci se počeli bijeliti :( :?: :( :x :|
Dođe loše vrijeme, hladno i kiša, pčela mnogo i pojedeše ono što su skupile. Pošto rezerve meda nemam, danas sam im
ubacio( onako nabrzaka) po pola pogače. ( Treba hraniti gladna usta)
Čini mi se da će mi trebati još koja pogača ako se vrijeme ne poboljša.
Cijeli TRIBANJ se bijeli i polje žuti od cvata a pčele ćuče u košnicama!
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Odgovorite