Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
Duka
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 11 ruj 2012, 21:57
Lokacija: Brcko

Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Duka »

Pozdrav svima!

Prije svega moram da kazem da sam od nedavno poceo da se bavim pcelarstvom (posto moja baka ima pcele vec vise od 40 godina, ali vise nije u mogucnosti da radi sve te poslove), kao i da je ovo druga tema koju otvaram na forumu.

Narucio jednu kosnicu iz Njemacke kao sablon za sve ostale koje cu napraviti u Bosni jer je cijena mnogo prihvatljivija. Informacije radi, kosnica koju sam narucio sa svom pratecom opremom me izasla oko 200 evra. Naime, radi se o Lorencovoj LR kosnici sa tri jednaka nastavka (515 x 425 x 241 mm), podnjacom sa mrezicom, poletaljkom, poklopnom daskom, hranilicom, teleskopskim poklopcem i Hofmanovim ramovima.

Link kosnice koju sam kupio:

http://www.holtermann-shop.de/index.php ... beute.html

Prije par mjeseci sam takodje narucio i procitao knjigu njemackog autora dr. Gerhard Liebig-a sa nazivom "Jednostavno pcelerenje" pa sam zelio da cujem i vase misljenje o njegovom metodu pcelarenja. Kao sto i sam naziv knjige govori on je sve maksimalno pojednostavio, kao na primer da pcelari iskljucivo sa istim nastavcima i dimenzijama ramova. Svjestan sam da postoji vise nacina pcelarenja i kombinovanja, ogranicavanja itd, ali mi ovo zvuci bas privlacno.

On predlaze da u narednih 10-15 dana svakom drustvu koje je zazimilo na jednom nastavku dodamo jedan nastavak ispod sa cetiri rama sa izvucenim sacem i sest ramova sa satnim osnovama, a iznad postojeceg nastavka maticnu resetku i takodje novi nastavak sa cetiri rama sa izvucenim sacem i sest ramova sa satnim osnovama. Takodje sugerise da se iz tako nastalog drustva na tri nastavka izvadi jedam ram sa medom (iz drugog nastavka) sa pozicije 1 ili 10, a onaj sa pozicije 2, odnosno 9 pomjeri do kraja i doda jedan prazan okvir na poziciju 2 ili 9 koji ce pcele, prema njegovim rijecima, same izgraditi i u njega poloziti iskljucivo trutovsko leglo koje se kasnije redovno kontrolise i odstranjuje iz svakog drustva, a prazan okvir se uvijek vraca. Tako kontrolisemo varou i rojevni nagon. Predispozicija za sve ovo je jako drustvo u tom jednom nastavku i dobra matica!

Ukoliko je drustvo zazimilo na dva nastavka on predlaze da se isto za 10-15 dana doda jedan takodje identican nastavak preko maticne resetke (4 sa izvucenim sacem i 6 sa satnim osnovama), a da se prethodno iz drugog izvadi jedan ram sa medom i na poziciju 2 ili 9 doda prazan ram iz goren navedenog razloga. Ukoliko u drugom nastavku imamo 3-4 rama sa leglom (ne vise od toga), u tom slucaju se visak meda odstranjuje, a izmedju svaka dva rama sa leglom se stavljaju satne osnove kako bi se leglo maksimalno prosirilo.

I oba slucaja leglo se nalazi u dva nastavka i maticna resetka je obavezna.

Link knjige:

http://www.amazon.de/Einfach-imkern-Lei ... ard+liebig

To bi bilo ukratko to. E sada mene interesuje zasto bih dodavao dva nastavka istovremeno na drustvo koje je prezimilo u jednom? Da to nije malo previse? Prema njegovim rjecima razlog je jednostavan: Na taj nacin pcele najbolje iskoriscavaju pasu i ono sto priroda nudi, a i nagon za rojenjem ce biti dosta smanjen. Da li neko ima iskustva sa ovakvom metodom rada i da li cu pogrijesiti ako se budem pridrzavao njegovih uputstava, a ne bakinih koja godinama pcelari sa polunastavcima i bez maticne resetke?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la medonosa »

Dragi kolega,tvoj post mi je sasvim jasan,ali tvoji postupci nisu,izvini ovo je moje misljenje!Zasto?Ti si narucio kosnice iz Njemacke,jer su "jeftinije"a ja narucio kamion kosnica iz Bosne jer su jeftinije!?Sta mislis gdje su kosnice jeftinije??Sto se tice pitanja o metodama pcelarenja po Dr.Liebigu,najbolje ti je da pitas njega samoga zasto dodaje jedan nastavk ispod a jedan nastavak iznad kao mediste,drustvu koje je prezimilo na jednom nastavku!pozz
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la saperica »

eto Duka, vrijeme je da provjeriš snagu ruštva, ako su se razvile na 7 okvira tada možeš opisano učiniti i ako je u sljedećih 2 tjedna očekivanje paše.
Duka
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 11 ruj 2012, 21:57
Lokacija: Brcko

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Duka »

medonosa je napisao/la:Dragi kolega,tvoj post mi je sasvim jasan,ali tvoji postupci nisu,izvini ovo je moje misljenje!Zasto?Ti si narucio kosnice iz Njemacke,jer su "jeftinije"a ja narucio kamion kosnica iz Bosne jer su jeftinije!?Sta mislis gdje su kosnice jeftinije??Sto se tice pitanja o metodama pcelarenja po Dr.Liebigu,najbolje ti je da pitas njega samoga zasto dodaje jedan nastavk ispod a jedan nastavak iznad kao mediste,drustvu koje je prezimilo na jednom nastavku!pozz
Hvala na odgovoru...

Mislim da je ipak doslo do nesporazuma. Iz Njemacke sam narucio kosnicu jer su ljudi zaista perfekcionisti (sto ima svoju cijenu), pa sam pomislio da pokazem stolaru sta zelim da mi napravi i kako da napravi po dosta manjoj cijeni, a ne da mi nastavci pucaju svakih par mjeseci kao sto je to bio slucaj do sada. Meni treba 20 kosnica x 200 evra svaka je 4000 evra ako bih narucivao iz Njemacke, a u Brckom ih mogu napraviti dosta povoljnije jer vec imam 3 kubna metra smrekove daske. Dakle narucio sam samo 1 kosnicu koja ce sluziti kao sablon za ostale koje ce stolara pokusati da napravi.

Pozdrav
Duka
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 11 ruj 2012, 21:57
Lokacija: Brcko

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Duka »

saperica je napisao/la:eto Duka, vrijeme je da provjeriš snagu ruštva, ako su se razvile na 7 okvira tada možeš opisano učiniti i ako je u sljedećih 2 tjedna očekivanje paše.
Da, svakako... Nadam se da taj zna sta prica, ali nikako ne mogu znati da li je u pravu dok ne probam. Od 34 drustva imam 10 ili 11 na jednom nastavku, pa... vidjecemo sta ce se desiti.

Pozdrav
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Ermin.ef. »

Što ne naruci samo mjere mozda bi te manje kostalo kad ces ih vec praviti kod nas, nekako mi se cini da ti duboko vjerujes u njemacko pcelarstvo kao nesto napredno i dobro sto ne sporim al kako ocekujes da domaci pcelari ocjene da li je to dobar nacin kada autor i ti pcelarite na potpuno razlicitim lokacijama?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la medonosa »

Duka je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Dragi kolega,tvoj post mi je sasvim jasan,ali tvoji postupci nisu,izvini ovo je moje misljenje!Zasto?Ti si narucio kosnice iz Njemacke,jer su "jeftinije"a ja narucio kamion kosnica iz Bosne jer su jeftinije!?Sta mislis gdje su kosnice jeftinije??Sto se tice pitanja o metodama pcelarenja po Dr.Liebigu,najbolje ti je da pitas njega samoga zasto dodaje jedan nastavk ispod a jedan nastavak iznad kao mediste,drustvu koje je prezimilo na jednom nastavku!pozz
Hvala na odgovoru...

Mislim da je ipak doslo do nesporazuma. Iz Njemacke sam narucio kosnicu jer su ljudi zaista perfekcionisti (sto ima svoju cijenu), pa sam pomislio da pokazem stolaru sta zelim da mi napravi i kako da napravi po dosta manjoj cijeni, a ne da mi nastavci pucaju svakih par mjeseci kao sto je to bio slucaj do sada. Meni treba 20 kosnica x 200 evra svaka je 4000 evra ako bih narucivao iz Njemacke, a u Brckom ih mogu napraviti dosta povoljnije jer vec imam 3 kubna metra smrekove daske. Dakle narucio sam samo 1 kosnicu koja ce sluziti kao sablon za ostale koje ce stolara pokusati da napravi.

Pozdrav
Poslao sam ti Kolega nesto na PP!
Duka
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 11 ruj 2012, 21:57
Lokacija: Brcko

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Duka »

Ermin.ef. je napisao/la:Što ne naruci samo mjere mozda bi te manje kostalo kad ces ih vec praviti kod nas, nekako mi se cini da ti duboko vjerujes u njemacko pcelarstvo kao nesto napredno i dobro sto ne sporim al kako ocekujes da domaci pcelari ocjene da li je to dobar nacin kada autor i ti pcelarite na potpuno razlicitim lokacijama?
Da naravno, ali posto sam cesto u Austriji i Njemackoj pomislih da ne bi bilo lose da se malo raspitam kako se kod njih pcelari. I taj doktor takodje radi sa kranjskom pcelom, a ni klima nije toliko razlicita, pa sam jednostavno kupio knjigu u zelji da pokusam nesto novo (mozda i bolje, nikad se ne zna). Protiv domacih pcelara nemam nista, niti sam rekao bilo sta lose... Interesuje me samo da li neko primjenjuje slicnu metodu sto se tice tih nastavaka i maticne resetke i kakvi su rezultati. A razlog zbog koga sam kupio sanduk najbolje je objasnjen na slici, evo i linka:

http://s7.directupload.net/images/130413/hvymbt2j.jpg
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Kreso »

Lijep pozdrav kolega Duka. na vrlo dobrom si putu.Iako ne primjenjujem sve metode dr Liebiga, veliki sam fan ovog tipa.
Ukoliko i budes slijedio sve ovo sto on navodi, neces pogrijesiti. Jednostavnost je majka mudrosti. A to je ono sto Liebig preferira.
Bez predrasuda. Pcelarstvo nje toliko komplicirano koliko ga mngi predstavljaju. Sto se kosnice tice, neznam, ali imas primjer
pa uradi po tome. Neznam je li to velika razlika u odnosu na standardni LR. Standard ima jednu prednost. Na svakoj trafici mozes
kupiti sve sto treba i sve pase.Bilo da kupujes ili prodajes drustva. To mozes i sam prosuditi. Ako je mala razlika, ja bi se drzao standarda.
U svakom slucaju zelim ti puno uspjeha u cudesnom svijetu pcelarstva.
Duka
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 11 ruj 2012, 21:57
Lokacija: Brcko

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Duka »

Hvala na odgovoru Kreso. Medonosa mi je vec dao dosta korisnih sugestija, pa cemo vidjeti sta ce biti. Knjigu sam procitao prije nekoliko nedelja i dosta mi se svidjelo to sto Liebig radi, pa cemo vidjeti kako funkcionise. Kosnica sto se tice mislim da to nece biti veliki problem jer cu napraviti 10-20 za sopstvene potrebe. Stolar mi uvijek moze dodatno izraditi sve sto bude potrebno... Ipak to nije veliki broj kao kod ljudi koji pcelare sa 100-200 kosnica... Kod njih je standard vec veliko pitanje. U svakom slucaju cu pokusati sa dodavanjem dva nastavka, kako je u knjizi i opisano pa cu se javiti sa rezultatima toga.

Veliki pozdrav za sve
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la saperica »

duka, sokole, vidim da je ovo standardna LR košnica s drvenim postoljem i poletaljkom. vidim da je spajano s "zink" spojm ali od 20 mm, moj prijedlog je spoj na upust, ljepilo 1 K PUR, kako za spajanje daske da se dobije potrebna visina tako i za spajanje nastavaka.
Liebik je stvarno neke stvari pojednostavio i kad pročitam knjigu se javim.
krešo zaboravih ti slikati kompresore.
Duka
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 11 ruj 2012, 21:57
Lokacija: Brcko

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la Duka »

saperica je napisao/la:duka, sokole, vidim da je ovo standardna LR košnica s drvenim postoljem i poletaljkom. vidim da je spajano s "zink" spojm ali od 20 mm, moj prijedlog je spoj na upust, ljepilo 1 K PUR, kako za spajanje daske da se dobije potrebna visina tako i za spajanje nastavaka.
Liebik je stvarno neke stvari pojednostavio i kad pročitam knjigu se javim.
krešo zaboravih ti slikati kompresore.
Pozdrav...

Drago mi je ako je to standard, ovdje u Austriji (i Njemackoj) je zovu "Lorencova LR kosnica" i izradjena je od daske debljine 25mm. Zaista kvalitetna kosnica... pitanje je da li ce stolar u Brckom uspjeti da je reprodukuje jer vjerujem da su potrebne neke posebne masine za te "cesljeve", kako ih on nazva. Moje je da mu pokazem i platim, a njegovo da napravi. Vidjecemo koliko je spretan. :)
hrvo
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 21 vel 2014, 20:37
Lokacija: brodsko-posavska zupanija. Nova gradiska

Re: Lorencova LR kosnica i dr. Liebig-ov metod pcelarenja

Post Postao/la hrvo »

Zanimljiva je ova tema i kosnica. Nego htio sam se nadovezati da moj prijatelj pcelar i njegov djed izradjuju upravo takve kosnice istih dimenzija i debljine 25mm. Kazu da su jako zadovoljni pogotovo sto je takva kosnica komforna za rad. Standard lr je malo uzi pa katkad je pri radu i vadjenju okvira dosta pcele gnjeci. Mozda je mana sto takve dimenzije nepasu u kontejner. Ali za stacionar se pokazale odlicne,jake i sto se tice zime jako dobre.
Odgovorite