Izgled kosnice za vrijeme pase?

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Ovjde me interesuje,kako vase kosnice izgledaju u vrijeme bagrema,livade itd
tj gdje ide MR, kad se stavlja gusta mrezica umjesto MR ,gdje je plodiste i te stvari
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ErminH je napisao/la:Ovjde me interesuje,kako vase kosnice izgledaju u vrijeme bagrema,livade itd
tj gdje ide MR, kad se stavlja gusta mrezica umjesto MR ,gdje je plodiste i te stvari
Ermine ti odmah na vrcanje ideš u pola zime :) )))) he he he

MOj e košnice izgledaju i izgledat će isto avakve kao što sam nedavno postavio slike stim što će na neke da ide još nastavaka.
Znači , ja do pred bagrem na 20 dana nestavljam MR i nastojim da uvjek kad rasterećavam plodište ramovi sa zatvorenim leglom ide dole zbog povoljnije mikroklime otvoreno leglo mi ostaje gore ispod hranilice.

Na 20 dana pred bagrem obzirom da je kod mene bagrem glavna paša i na to idem 100% snage ograničavam maticu na jedan nastavak LR ili 1 ili 2 FA nastavka kao plodište idu na podnjaču . Svi raspoloživi nastavci koji su iznad su za medište.

Što se tiče ove guste mrežice koja se koristi u glavnoj paši to je takozvani BELČIĆEV SISTEM pčelarenja , da bi se radilo ovim sistem potrebno je mnogo znanja i vještine kao i obilna paša sve drugo zna da napravi velike probleme.

Jedne godine sam koristio taj sistem i za sada ne namjeravam da to koristim jer imam mnogo bolji sistem za moj bagrem koji za sada dobro funkcioniše ako na vrijeme odradim potrebne radnje. Najvažnije je da bagrem obilno ravnomjerno medi bar 10 dana i uspjeh je zagarantovan.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

posto sad imam malo vise vremena nego kad je bilo ljeto ,moram sad postavit ovakva pitanja :D
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kako izgledaju košnice prije paše nemam slike ali je važno da košnica broji preko u jednomatičnom 60 000 pčela radilica u vrijeme paše, u dvomatičnom pčelarenju 100 000 pčela.
Da bi to postigli moramo se na vrijeme pripremiti. Na vrijeme početi sa stimulacijom matice da obilno zaleže i da su nam pčele zdrave. Sve to nije lako postići. Treba dosta rada i iskustva dok se pčelar usavrši. Još ćemo lakše postići dobre rezultate ako kod prvog proljećnog pregleda pčelinjak podjelimo na proizvodna i pomoćna društva pa ćemo dodavati leglo iz pomoćnih društava u proizvodna tako da za vrijeme glavne paše imamo većinu pčela izletnica.
od 60 000 pčela u zajednici 40 000 su izletnice i to je vrlo jako društvo
od 30 000 pčela u zajednici 12 000 su izletnice to je srednje razvijeno društvo
pa vidi ermine kako duplo jače društvo ima više od 3 puta izletnica a samim time će donjeti i više od 3 puta meda

vidi tabelu i sve će ti biti jasno.
slika

poznavajući ove gore dokazane rezultate još je veći prinos meda u dvomatičnom pčelarenju
na koje ću ja preći kada razvijem pčelinjak do kraja jer nemam mjesta za više od 50 zajednica.
dvije godine imao sam dvije dvomatične zajednice i rezultat je bio zapanjujući 4 puta više okvira za vrcanje od najače košnice na pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Stipo je napisao/la:Kako izgledaju košnice prije paše nemam slike ali je važno da košnica broji preko u jednomatičnom 60 000 pčela radilica u vrijeme paše, u dvomatičnom pčelarenju 100 000 pčela.
Da bi to postigli moramo se na vrijeme pripremiti. Na vrijeme početi sa stimulacijom matice da obilno zaleže i da su nam pčele zdrave. Sve to nije lako postići. Treba dosta rada i iskustva dok se pčelar usavrši. Još ćemo lakše postići dobre rezultate ako kod prvog proljećnog pregleda pčelinjak podjelimo na proizvodna i pomoćna društva pa ćemo dodavati leglo iz pomoćnih društava u proizvodna tako da za vrijeme glavne paše imamo većinu pčela izletnica.
od 60 000 pčela u zajednici 40 000 su izletnice i to je vrlo jako društvo
od 30 000 pčela u zajednici 12 000 su izletnice to je srednje razvijeno društvo
pa vidi ermine kako duplo jače društvo ima više od 3 puta izletnica a samim time će donjeti i više od 3 puta meda

vidi tabelu i sve će ti biti jasno.
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... bela-1.jpg

poznavajući ove gore dokazane rezultate još je veći prinos meda u dvomatičnom pčelarenju
na koje ću ja preći kada razvijem pčelinjak do kraja jer nemam mjesta za više od 50 zajednica.
dvije godine imao sam dvije dvomatične zajednice i rezultat je bio zapanjujući 4 puta više okvira za vrcanje od najače košnice na pčelinjaku.
Hvala Stipo!
Sto se tice dvomaticnog pcelarenja,dosta sam prcitao o tome.Ali na kraju najvise mi se svidja metod od IVANA Venera.Ali posto sam ja pocetnik,morat ce proci vremena i vremena dok ne budem mogao probati dvomaticni nacin pcelarenja,od Ferida Velagica i naravno od Venera.Ali stvarno kosnice u dvomaticnom pcelarenju ,i to za vrijeme glavne pase Izgledaju "Strasno" :):) nadam se da cu brzo doci ,do tog vremena kad cu moci taj nacin pcelarenja da primjenim na svom Pcelinjaku!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Dejan Vasic
Samo čita
Postovi: 6
Pridružen/a: 11 ruj 2011, 21:34
Lokacija: Apatin

Re: Izgled kosnice za vrijeme pase?

Post Postao/la Dejan Vasic »

Kolega Stipo,
Ova tabela je i više nego jasna, ali bih te zamolio da nam pojasniš kako da dođemo do te cifre od 50000-60000 pčela, tj koliko bi trebalo biti ramova legla ubačeno pred pašu koja dolazi? I na šta bi trebali obratiti pažnju sve?
pozdrav
Dejan
Apatin
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Izgled kosnice za vrijeme pase?

Post Postao/la Ismet »

da malo "osvježim" ovu interesantnu temu.
pročitah na jednom forumu slijedeće:"Zbog toga mislim da je dobar pčelar, onaj koji uspije da uskladi i pčelarski "uveže" prirodne tj. meteo-klimatske prilike područja gdje su mu pčelinjaci, biološke zakonomjernosti pčelinjih zajednica u rastu i razvoju sa sopstvenim željama i planskim postupcima dovede pčelinjak do željenog cilja."
svi znamo da pčelarska godina počinje 1. avgusta i tada se počinje sa "izgledom košnice za vrijeme paše".
gore navedeni citat je potvrdio i nedavnu diskusiju oko toga gdje se nečiji pčelinjak nalazi, da li je stacionar ili seleći....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Izgled kosnice za vrijeme pase?

Post Postao/la medonosa »

Ismet je napisao/la:da malo "osvježim" ovu interesantnu temu.
pročitah na jednom forumu slijedeće:"Zbog toga mislim da je dobar pčelar, onaj koji uspije da uskladi i pčelarski "uveže" prirodne tj. meteo-klimatske prilike područja gdje su mu pčelinjaci, biološke zakonomjernosti pčelinjih zajednica u rastu i razvoju sa sopstvenim željama i planskim postupcima dovede pčelinjak do željenog cilja."
svi znamo da pčelarska godina počinje 1. avgusta i tada se počinje sa "izgledom košnice za vrijeme paše".
gore navedeni citat je potvrdio i nedavnu diskusiju oko toga gdje se nečiji pčelinjak nalazi, da li je stacionar ili seleći....
svi znamo da pčelarska godina počinje 1. avgusta i tada se počinje sa "izgledom košnice za vrijeme paše".
Ako 30.07.zgnjecimo maticu slucajno prilikom pregleda,01.08 nece se greska ispraviti.......Zelim reci da u praksi vazi,od momenta kada naparavimo jednu gresku treba nam godina dana da bi je pcele ispravile
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Izgled kosnice za vrijeme pase?

Post Postao/la Ismet »

slažem se, medonosa, svaka čast. jako je važno obratiti pažnju na svaki detalj prilikom pčelarenja, kao što i ti kažeš, jer greška se može ispraviti ali treba godinu dana sačekati.
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite