Uzimljavanje pčela

Tehnike pčelarenja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:Ima drustava gdje su samo po 4 ulice-al je klube malo,ulice s pcelama su kratke.doduse to su ovogodisnji rojevi,ali bili su jaki na jesen.a ovo u vezi saca,zasto si siguran da nije budj?ja nemogu biti siguran,kopka me to bas.
Buđ se stvara gdje ima vlage Vlaga u ovo doba godine i nije baš izaržena, pored toga nemaš toliko pčele da bi pravile vlagu .
Buđ se javlja zbog prekomjerne vlažnosti i nemogućnosti cirkulacije zraka u košnici prevashodno kad krene leglo uslijed podizanja temperature.

U ovo vrijeme ( decembar) ne može biti buđ ako bi i bilo legla sada i da su snažne pčele ,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

malo si me utjesio.Onda je izgleda facelija obojila!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

j.nezic84 je napisao/la:malo si me utjesio.Onda je izgleda facelija obojila!
Vjerovatno je tako , jer neznam kako bi sače moglo biti plavo ( osim da si stavio plave vlažne novine )
pot je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Zvones,mozda nisam ja u pravu,ali iznjet cu jos jednu tvrdnju :lol: !Nakapavanjem oxalnom, ima najvece stetno dejstvo po pcelu,dok je prskanje manje stetno za pcelu,a dimljenje ili isparavanje oxalne pcele najbolje podnose,a za ljudsko zdravlje je obratno!
Kolega, cini mi se da ste prosle godine spominjali da ce te jedan dio drustava tretirati ok a drugi nezna sa cim pa ce te na proljece pratit razvoj I jednih I drugih, interesuje me jeste li uocili razliku.
Pozdrav..
Blaško znam da imaš sigurno više informacija od mene . Rusi su pčele tretirali i posipanjem prahom oksalne kiseline . Ovo napominjem zbog toga što je sve moguće.
Međutim teško mogu povjerovati da je opasnije malo sirupa sa 3,5% oksalnog dihidrata ( 2,5 % oksalne kiseline) u odnosu na paru oksalne kiseline koja isparava na
temperaturi cca 200°C . Vjerujem da je to ipak reklama onih koji prodaju sublimatore , a sa druge strane moj omiljeni dr. Liebig nebi sigurno onoliko posipao pčele,
nego bi sa uživanjem dimio.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la medonosa »

http://www.muehllechner.at/oxalsaeurebe ... uehle.pdf‎
Zvones mozes prevesti preko google prevodioca,a i nemoras pogledaj tabele(zusamenfasung),eksperiment je proveden na preko 1500 zajednica!Liebig je znanstvenik,necu niti mogu da ga kritiziram,niti da se umisljam,ali reci cu ono sto mislim,Liebig ne zivi od svojih pcela vec od pcelara!
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

medonosa je napisao/la:
dzenan je napisao/la:Medonosa hvala na odgovoru.A sto se tice mira na pcelinjaku imaju mir sto posto a i hrane imaju dovoljno u to sam siguran.Lijep pozz.
Onda se spremaj za sljedecu sezonu!
Polako se spremam nadam se da ce sve bit ok.Pozz.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:http://www.muehllechner.at/oxalsaeurebe ... uehle.pdf‎
Zvones mozes prevesti preko google prevodioca,a i nemoras pogledaj tabele(zusamenfasung),eksperiment je proveden na preko 1500 zajednica!Liebig je znanstvenik,necu niti mogu da ga kritiziram,niti da se umisljam,ali reci cu ono sto mislim,Liebig ne zivi od svojih pcela vec od pcelara!
Blaško, baš si mi dao posao! Svejedno hvala ti na ovome, jer znam da gubiš vrijeme, a i sam imaš posla i obaveze. Moram ti reči da sam ja ovo vidio ranije i to najmanje
dva puta, ali nisam nikad detaljnije pregledao. Tekst i tabele su najvećim dijelom usmjerene ka dokazivanju kako je tretiranje oksalnom isparavanjem najbolji model
borbe protiv varoe i prvih 17 stranica se bavi samo tim dijelom (ima nešto i uspredbi sa drugim sredstvima, perizin, amitraz itd..). U nastavku imaju i dvije tabele koje
uspređuju isparavanje sa sprejanjem i nakapavanjem. U drugoj tabeli se vidi da je nakapavanje rađeno samo na 1 mjestu i ukupno 8 društava za razliku od špricanja 44
društva na 6 mjesta i sublimiranja 52 društva na 8 mjesta , što govori da se nakapavanje nemože ni uspoređivati sa ostalim iz više razloga, a prvenstveno što nema
kontrolnih društava u kojima, a i ovim treba pregledati uginuće prije tretiranja. Kod sublimiranja gotovo da i nema uginuća ? Zato bih naveo članak sa Apimondie 2005.
(autor R. Živadinović , Novosti o oksalnoj kiselini ) i spominje Nanetti-a koji kaže da su u Italiji urađena tretiranja u kontinentalnom i mediteranskom dijelu (nakapavanjem
100 gr./ 1,6L sirupa , 6% ) . U kontinetalnom dijelu kod netretiranih pčela gubitci 20% , a u mediteranskom 26% ; gubitci kod tretiranih u kontinentalnom dijelu 26,7 % ,a
u mediteranskom 12,5 %. Ako se pogleda kontinentalni dio malo veće uginuće, a kod mediteranskog iznenađenje, znatno manje nego kod netretiranih ?
Ćini mi se da je jedan od onih koji su postavljali navedeni (gornji)članak Saša- saperica . Bio je zagovornik sublimacije i Varroxa koji se i ovdje spominje. Izgleda da iz nekog razloga nije bio zadovoljan ili njime ili sublimacijom. Volio bih da i on nešto kaže, makar me demantovao. Na kraju tekst je pisan za 2000/2001. god. Samo nekoliko godina
ranije "pronađeno" je nakapavanje, koliko se sjećam (Švicarska). U tekstu su navedeni nekoliko izvora gdje se ne navodi način tretiranja.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pot »

Sve je ovo fino, ima tu dosta podataka, meni bi drago bilo ako neko ima svoja lična zapažanja da nam kaže koju i o tome (malo žive rječi).
Pričali smo već o tome, jedan ugledni stručnjak iz oblasti pčelarstva kaže umanjen proljetni razvoj do 30% (svejedno ja sam prešao na oksalnu, mliječne nemam) a isto tako prije nekoliko mjeseci jedan naš stručnjak (uspješan pčelar) kaže da se radi o usporavanju do nekih 5-6%.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Upravu si pot,bilo kakva zapazanja o OK su pozeljna,ali ako moze sto vise licnih zapazanja,a sto manje citiranja raznih autora!i ja sam presao na nju kad boljih sredstava trenutno nema.sto neznaci da je ona savrsen preparat.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pot »

Dobri su i jako korisni citati kolega, samo citirajte i pišite (poštujte autorska prava i privatnost) iz svega se može izvući neki zaključak, naravno informacija tj. podatak iz prve ruke je već drugi par rukava, moj drug Saša kaže drugi par opanaka :) ..
Ja predlažem da eventulno daljne pisanje o ok i o varoi nastavimo u temi o varoi čisto radi naknadnog čitanja i sl. da je na jednom mjestu...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:Sve je ovo fino, ima tu dosta podataka, meni bi drago bilo ako neko ima svoja lična zapažanja da nam kaže koju i o tome (malo žive rječi).
Pričali smo već o tome, jedan ugledni stručnjak iz oblasti pčelarstva kaže umanjen proljetni razvoj do 30% (svejedno ja sam prešao na oksalnu, mliječne nemam) a isto tako prije nekoliko mjeseci jedan naš stručnjak (uspješan pčelar) kaže da se radi o usporavanju do nekih 5-6%.
j.nezic84 je napisao/la:Upravu si pot,bilo kakva zapazanja o OK su pozeljna,ali ako moze sto vise licnih zapazanja,a sto manje citiranja raznih autora!i ja sam presao na nju kad boljih sredstava trenutno nema.sto neznaci da je ona savrsen preparat.
pot je napisao/la:Dobri su i jako korisni citati kolega, samo citirajte i pišite (poštujte autorska prava i privatnost) iz svega se može izvući neki zaključak, naravno informacija tj. podatak iz prve ruke je već drugi par rukava, moj drug Saša kaže drugi par opanaka :) ..
Ja predlažem da eventulno daljne pisanje o ok i o varoi nastavimo u temi o varoi čisto radi naknadnog čitanja i sl. da je na jednom mjestu...
Kolege potpuno ste u pravu! Imate ispravna zapažanja, a pošto ste odlučili tretirati ( to bi trebalo raditi za bilo kakvo tretiranje), predlažem da prebrojite mrtve pčele prije
tretmana, a poslje tretmana nastavite brojati varou i povremeno mrtve pčele. Bio bih oduševljen i zahvalan takvim podatcima iz prve ruke, a vjerujem i svi ostali .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pot »

Prosjek opale varoe dnevno 5 kom, pcela prije tretmana 7 poslje 11 kom. Ovo je na malom uzorku da bi se uzelo za ozbiljno pogotovo sto sam malo vremena prije tretmana brojao mrtve pcele, iz ovih razloga I ne pisem o tome jer su podaci nepouzdani, mozda meni nesto znace.. kad budem siguran da od toga moze biti korist vi ce te biti prvi koji ce znati. Naravno ako budem disciplinovan..
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

U pravu i zvones,to bi bile informacije iz prve ruke.al kako izbrojati mrtve pcele na podnici?kod mene ih je bilo dosta 30-40 mrtvih prije tretmana-to je otprilike broj,koliko sam mogao priviriti sa strana gdje su izvadjeni bocni ramovi.da bi dobio pravo stanje stvari,trebalo je te pcele ocistiti sve pa kasnije brojati ponovo.al gdje to raditi sad po ovom minusu,i cimati klube neplaniram stvarno.mozda ti imas neki drugi nacin brojanja istih?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

j.nezic84 je napisao/la:U pravu i zvones,to bi bile informacije iz prve ruke.al kako izbrojati mrtve pcele na podnici?kod mene ih je bilo dosta 30-40 mrtvih prije tretmana-to je otprilike broj,koliko sam mogao priviriti sa strana gdje su izvadjeni bocni ramovi.da bi dobio pravo stanje stvari,trebalo je te pcele ocistiti sve pa kasnije brojati ponovo.al gdje to raditi sad po ovom minusu,i cimati klube neplaniram stvarno.mozda ti imas neki drugi nacin brojanja istih?
Lijepo ste to napisali obojica, a osjetio sam se prozvan vašim prethodnim postovima, što ću (možda) objasniti kasnije. Prvo, ja se izvinjavam/ ispričavam svima, jer sam
već neko vrijeme u stresnom stanju (zbog drugih stvari) . Što se tiče konkretnog slučaja, nekoliko godina sam pisao i redovno pratio (brojao) stanje varoe te objavljivao
tabele . Umrle pčele sam također pratio ali nisam objavljivao. Razlog je jednostavan - niko nebi vjerovao kad kažem da bi te pčele padale neovisno od tretiranja , zato što
su slabije. Kad god ima produženog legla, a to ima svih zadnjih godina, a i zbog drugih stvari, ima i slabo pripremljenih pčela, odmah i bolesnih i normalno da će padati.
Tada je prvo varoa, normalno da je ima, kad ima produženog legla, a drugo kriva je oksalna jer ona ide kasno. Uvijek pitam, zar nebi padale da nije bilo tretiranja oksalnom.
Eto zato i postavljam pitanja : ko će da tretira oksalnom , nekim drugim sredstvom , da ima netretiranih zajednica i da na svima prati pad varoe i mrtve pčele , pa da onda
vidimo gdje ima najviše stradalih pčela i varoe. Ja sam svoje završio, jer ove godine nisam ni imao namjeru brojati. Nemam vremena, spor sam, dosta društava , a po
prvi put u životu i nisam baš najbolje...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pot »

Neznam gdje sam vas prozvao, ako jesam onda to nije bilo namjernoI izvinjavam se ako jesam. Toliko infirmacija I podataka (sto iz vlastitog iskustva tsko I drugih pcelara I td.) ste servirali na ovom forumu i sigurno ste potrosili puno vremena I ne ssmo vi I ima tu jos nekoliko kolega, da smo svi tako aktivni imali bi tu na jednom mjestu sve sto I malo znaci u pcelarstvu I sigurno bi I vise naucili I znali. Pozdrav..
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la medonosa »

Zvones ovo je bila moja sporedna misao,nepozivam se ja na ove nalaze,a znam da i u knjigama pise samo o situaciji koja je idealna,stvarnost je skroz drugacija!Mislim da znas na sta mislim,nemam vremena trenutno da bih se pozabavio tom problematikom,imam puno drugih obaveza!Kada bude prilike za diskusiju,na ovu temu,nastavljamo.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Zvones ovo je bila moja sporedna misao,nepozivam se ja na ove nalaze,a znam da i u knjigama pise samo o situaciji koja je idealna,stvarnost je skroz drugacija!Mislim da znas na sta mislim,nemam vremena trenutno da bih se pozabavio tom problematikom,imam puno drugih obaveza!Kada bude prilike za diskusiju,na ovu temu,nastavljamo.
Meni je gušt raspravljti s`tobom , nemoj ni misliti da ja to radim samo da bih raspravljao.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

zvones je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:U pravu i zvones,to bi bile informacije iz prve ruke.al kako izbrojati mrtve pcele na podnici?kod mene ih je bilo dosta 30-40 mrtvih prije tretmana-to je otprilike broj,koliko sam mogao priviriti sa strana gdje su izvadjeni bocni ramovi.da bi dobio pravo stanje stvari,trebalo je te pcele ocistiti sve pa kasnije brojati ponovo.al gdje to raditi sad po ovom minusu,i cimati klube neplaniram stvarno.mozda ti imas neki drugi nacin brojanja istih?
Lijepo ste to napisali obojica, a osjetio sam se prozvan vašim prethodnim postovima, što ću (možda) objasniti kasnije. Prvo, ja se izvinjavam/ ispričavam svima, jer sam
već neko vrijeme u stresnom stanju (zbog drugih stvari) . Što se tiče konkretnog slučaja, nekoliko godina sam pisao i redovno pratio (brojao) stanje varoe te objavljivao
tabele . Umrle pčele sam također pratio ali nisam objavljivao. Razlog je jednostavan - niko nebi vjerovao kad kažem da bi te pčele padale neovisno od tretiranja , zato što
su slabije. Kad god ima produženog legla, a to ima svih zadnjih godina, a i zbog drugih stvari, ima i slabo pripremljenih pčela, odmah i bolesnih i normalno da će padati.
Tada je prvo varoa, normalno da je ima, kad ima produženog legla, a drugo kriva je oksalna jer ona ide kasno. Uvijek pitam, zar nebi padale da nije bilo tretiranja oksalnom.
Eto zato i postavljam pitanja : ko će da tretira oksalnom , nekim drugim sredstvom , da ima netretiranih zajednica i da na svima prati pad varoe i mrtve pčele , pa da onda
vidimo gdje ima najviše stradalih pčela i varoe. Ja sam svoje završio, jer ove godine nisam ni imao namjeru brojati. Nemam vremena, spor sam, dosta društava , a po
prvi put u životu i nisam baš najbolje...
Nisam imao namjeru kolega nikog da prozivam.mozda smo se pogresno razumjeli.ovo da se ne osjecas najbolje-nadam se da nije nista ozbiljno.moze se iz tvojih postova mnogo sta nauciti.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la balasevic »

Evo danas ljepo vrjeme jucer bilo pravo toplo danas malo hladnije iskoristio sam da dodam pogace.E sad ce mnogi reci kud sad vise stete nego koristi u mene logika bolje i stete nego gladne i mrtve pcele.Problem je sto su mi pcele potrosile previse hrane pogace sam planiao dati pocetkom feburara ali situacija je bila losija nego sto sam planirao.Uglavnom pogace su dodate od 3 drustva 2 drustva od 5-6 ulica mozda i vise al ovo je to trece drustvo rahmetli do nove godine.Sad se postavljam pitaneje kako sve isto a dva drustva uredu a trece nema saka pcela sva tri drustva su ovogodisnji rojevi u isto vreme formireani.Samo cu ovo reci da sam od pocetka osjetio razliku drustvo koje mi je najbolje od pocetka je to pokazalo dok ovo drustvo koje ima saku pcela ono mi je nekako uvjek djlovalo kao da stedi hranu nemam pojma tako mi je izgledalo dok je ovo trosilo kao ludo hranu a sad je najbolje sa hranom.Dosta nelogicno al ka bolje razmislim opet se nekako poklopi al eto samo mi nije jasno kako tolika razlika u jacini drustava.Ovo drustvo stoje najsabije ta matica je bila najaca kod pcelara i najvise meda donjela a kod mene totalni preokret.I ovo drugo drustvo sto i je dobro matica je vec 3 godina al drustvo je dobro i jos to drustvo sam resio Atl dvostrukim pretresanjem i to kasno u jesen bez da sam im dodao legla drustvo je sad 5-6 ulicao kao sto sam ranije rekao.Sad mi je jasno da nemam pojma sta je pcelarstvo.Sve u svemu ja sam zadovoljan jer sam pocetnik i imao sam burnu godinu sa ATL o cemu sam i pisao sad mnogi govore da nije ATL vec neka bakterija slican ATL-u.UGlavno zadovoljan sam ako mi ova dva drustva izadju na proljece sa ovakvom brojnosti jer kad cujem razne prituzbe iskusnih pcelara sta se eve desava ja sam pomislio da mi drustva nece docekati novu godinu.Znam da sam zakomplicirao u ovom pisanju jer neznam bas pisati postove bolji sam na chatu :D.Uglavnom kujem planove za proljece u taj plan je ukljucena i aronija pa ako ko ima da se bavi tom biljkom da se malo posavjetujem
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Danas toplo,12 stepeni,suncano.pcele izlaze na procisni let iz svih kosnica,na nekima vise pcele,na nekima manje,uglavnom sve su u zivotu za sada,hvala Bogu.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Kod mene i juce i danas izlazile i to bas u velikom broju a danas primjetim da par pcelica nose polen a gdje su ga nasle pitam se i ja.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Pozdrav svima.Danas kod mene bio topal dan vidim da pcele izlaze iz sedam kosnica a iz osme tj. najjace moje drustvo nema ni jedne.Prije nekoliko dana izlazile pa me to zainteresova podignem poklopac kad imam sta da vidim,po ramovima sve mrtve pcele ni jedne zive a meda imale dovoljno za dva drustva da prezime.A uzimljene i tretirane kao i sve druge pa vas molim iskusnije pcelare da date svoje misljenje sta bi mogao biti uzrok uginuca tog drustva.Lijep pozz svima.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Prvo da napisem da mi je zao sto je tako,tj.sto ti je drustvo uginulo.onima koji imaju puno kosnica,ne predstavlja veliki gubitak ako izgube koje drustvo preko zime,to im je sve gubitak do 10%,sto je podnosljivo.medjutim nama pocetnicima,koji imamo malo kosnica,gubitak i jednog drustva je katastrofa.zna se koji su razlozi zimskih uginuca:kolicina hrane,raspored te hrane u kosnici,invadiranost varoom,nozema,itd.Morao bi napisati malo vise detalja,kad si tretirao protiv varoe?cime?koliko puta?zatim,da li ima tragova proliva po satonosama,ramovima?zatim,kako su uzimljene pcele,u jednom nastavku ili dva?ako je bila u dva,gdje se nalazilo klupko,u gornjem ili donjem nastavku?tj,kako je hrana bila rasporedjena?i opet ti nitko sa sigurnoscu nece moci reci sta je razlog uginuca.znamo jedino da zima tj.hladnoca nije.a ja cu prednost dati iskusnijim kolegama,imace vjerovatno sta da kazu.nije to nikakva tragedija,i ja nad svojima bdijem al dzaba to sve,ako si uradio sve sto je do tebe,ne sekiraj se,glavu gore,valjda nece biti vise uginuca nadam se.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Kolega hvala na odgovoru.Drustvo je bilo na jednom nastavku hrane imale vise nego dovoljno tretirao sam ih protiv varoe u jesen tj. zadimio pa poslije toga oksalnom kad je prestalo leglo neznam sad tacno datume nije mi sveska tu,date su im nezocid kapi kao i pogaca protiv nozemoze sto se tice zime ovdje je vec petnestak dana u plusu i bile su zive prije petsest dana jer sam vidio da su izlazile .Al stacu sad nadat se da ce ove druge prezivit.Lijep pozz.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la senad »

dzenan je napisao/la:Kolega hvala na odgovoru.Drustvo je bilo na jednom nastavku hrane imale vise nego dovoljno tretirao sam ih protiv varoe u jesen tj. zadimio pa poslije toga oksalnom kad je prestalo leglo neznam sad tacno datume nije mi sveska tu,date su im nezocid kapi kao i pogaca protiv nozemoze sto se tice zime ovdje je vec petnestak dana u plusu i bile su zive prije petsest dana jer sam vidio da su izlazile .Al stacu sad nadat se da ce ove druge prezivit.Lijep pozz.
Daj uslikaj to da vidimo, i da vidiš kakav je sadržaj u zatku pčele .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Senade sliko sam al nemogu nikako da zalijepim slike u ovaj prostor za objavu.Pa ako neko moze da napise kako da to uradim,a par pcela sam prstom pritisko u predjelu zadnice a iz njih je prsula tamno zuckasta tekucina i to u velikoj kolicini,bojim se i za ostala drustva da mi ne uginu jer sam svima isto uradio pri uzimljavanju a sigurno petnestak dana dnevne temperature su ovdje preko 12 step.c i pcele izlaze svaki dan.pa ako neko moze neki savjet da mi da bio bih zahvalan.Lijep pozz.Dzenan.
Odgovorite