Uzimljavanje pčela

Tehnike pčelarenja
pero perić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 24 lis 2012, 14:36

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pero perić »

Planiram nekoliko LR košnica zazimiti na 3 nastavka. Trenutno je formacija:podnica pa plodište pa matična rešetka pa dva medišna nastavka(vrco sam prošli tjedan).Mislio sam plodišni nastavak staviti kao drugi, iznad njega kao treči nastavak s izgrađenim sačem s pokojim punim okvirom meda a na podnicu staviti nastavak s izgrađenim sačem i satnim osnovama.!?Mislim to napraviti tijekom ovoga tjedna.Ima li tko iskustava s zazimljavanjm LR košnica na tri nastavka i je li pre rano za ovu radnju??...ili neka sugestija,mišljenje,prijedlog?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la senad »

JA volim da su mi pčele ( oplodište ) na najgornjoj poziciji tokom zimovanja.

Trenuto kod mene još je formacija medobranja, uskoro skidam MR, plodišta idu na najgornju poziciju sa dodavanje / pozicioniranje okvira sa medom . problem prave velike vrućine i psotojimogućnost d a matic aipčele se spuste dole , JA sam to riješio zamrežavanjem iznad košnica da sunce ne udera direktno na košnice .

Idealno bi bilo uzimiti na dva nastavak ili jedan LR plodišni a ispod njega FARAR.

Kod mene su svi nastavaci sa saćem kod pčele na čuvanju dok ne riješim pitanje HLADNJAČA .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:JA volim da su mi pčele ( oplodište ) na najgornjoj poziciji tokom zimovanja.

Trenuto kod mene još je formacija medobranja, uskoro skidam MR, plodišta idu na najgornju poziciju sa dodavanje / pozicioniranje okvira sa medom . problem prave velike vrućine i psotojimogućnost d a matic aipčele se spuste dole , JA sam to riješio zamrežavanjem iznad košnica da sunce ne udera direktno na košnice .

Idealno bi bilo uzimiti na dva nastavak ili jedan LR plodišni a ispod njega FARAR.

Kod mene su svi nastavaci sa saćem kod pčele na čuvanju dok ne riješim pitanje HLADNJAČA .
Kod menu su zajednice preko citave godine prekrivene i zasticene od sunca.Matica jos uvjek zalijeze u donjem nastavku.Pogotovo mlade matice.U mom slucaju,necu,ne mogu niti zelim odredjivati,kada i gdje ce matica zalijegati.Ovih dana oduzimao sam leglo,formiram nove zajednice,legla svih uzrasta u donjem prvom nastavku.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pero perić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 24 lis 2012, 14:36

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pero perić »

Senade ti dakle predležeš da plodište postavim kao treči nastavak,ispod njega nastavak s izgrađenim sačem i pokojom okvirom punim meda a na podnicu nastavak s okvirima bez meda?...je li pre rano to napraviti ovaj tjedan?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la senad »

JA to radim sa prvom dopunom zimnica i tada krećem u obračun sa varrom jer mi je lakše tretirati pčele kad a je plodište na najgornjoj poziciji.

JA tako radim možda ima i bolji riješenje . Neo će se javiti ili na inbox ili ovdje . Nemoj žuriti!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:JA volim da su mi pčele ( oplodište ) na najgornjoj poziciji tokom zimovanja.

Trenuto kod mene još je formacija medobranja, uskoro skidam MR, plodišta idu na najgornju poziciju sa dodavanje / pozicioniranje okvira sa medom . problem prave velike vrućine i psotojimogućnost d a matic aipčele se spuste dole , JA sam to riješio zamrežavanjem iznad košnica da sunce ne udera direktno na košnice .

Idealno bi bilo uzimiti na dva nastavak ili jedan LR plodišni a ispod njega FARAR.

Kod mene su svi nastavaci sa saćem kod pčele na čuvanju dok ne riješim pitanje HLADNJAČA .
Iluzija je i govoriti kolika je prednost kad su pčele " na oku " . U ovo vrijeme većina pčela je u plodištu , jer u medištu bilo puno ili prazno nemaju uglavnom šta raditi .
Ako su gore tada su i dostupne bilo za rad, bilo za gledanje . Ja moram reči, da sam poodavno skinuo rešetke i zanimljivo veći broj matica ( ili pčela ) je odabrao gornji
nastavak za plodište . One imaju i dobre medne vijence i spremne su za zimu . Ipak ću prihraniti sa nekoliko kg šečera , a razlog je što kod mene ima prilično japanskog
dvornika , a i metvica hoće kristalizirati. Društva koja nisu organizirala plodišta u gornjem nastavku imaju prazna medišta , a meda nije osobiti ni u plodištu bez obzira
na prilično legla i teško bi se pripremila sama za zimu. Kad kažem da je dobar broj zajednica odabrao gornji nastavak za plodište, napominjem da ispod krova imam samo
nekoliko listova novina, a na pčelinjaku je večina zajednica na direktnom suncu. Zanimljivo je nekoliko društava kojima sam izvukao po jedan okvir ( imaju devet) i
težeći da matica ne prelazi razmakao ih prije nekih mjesec i po dana . Kod svih takvih društava pčele su proširile medne vijence i napunile medom, a u donjem dijelu
matica uredno zaleže, prosto divota vidjeti.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pero perić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 24 lis 2012, 14:36

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pero perić »

...zvones,bit će da si u pravu.Stavit ću plodište kao treči-najgornji nastavak,u sredinu onaj s izgrađenim sačem i nešto meda(očekujem da će taj med iz srednjeg nastavka prenjeti i rasporediti gore u treči nastavak) a na podnicu ću staviti nastavak s izgrađenim sačem i pokojom satnom osnovom.Nadam se da neće biti problema.!?
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la Amir.pčelar »

Pozzz.Ljudine recite mi kada da počnem dimiti sa varolikom i dali je to dobra stvar mislim taj varolik protiv varoe,,..ili ima neki novi preparat....dajte mi savjete neke molim vas...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la balasevic »

Amire imas razni preparata protiv varove Beevital koji je ekoloski a imas srestva od kolege stipe i senada koja su ekoloska a veoma dobro djeluju
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la Amir.pčelar »

Kolega Senadi i Stipe molim vas da mi kažete koliko su vaši preparai i kada se koriste u suzbijanju varoe...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la senad »

Amir.pčelar je napisao/la:Kolega Senadi i Stipe molim vas da mi kažete koliko su vaši preparai i kada se koriste u suzbijanju varoe...
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=11&t=987
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege danas je na mom pcelinjaku bio prelijep suncan dan pa sam iskoristio da ocistim mrtve pcele sa podnica.To je prvi put da cistim od kad sam ih zazimio pa me interesuje dali je normalan broj 30-50 mrtvih pcela.Ja sam pocetnik pa sam malo uplasen zbog tog broja mrtvih pcela,pa molim vas iskusne pcelare koji ste mi vec mnogo puta dali prave savjete i mnogo sam od vas naucio da mi odgovorite dali je ova brojka normalna.Lijep pozdrav Dzenan.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la medonosa »

dzenan je napisao/la:Postovane kolege danas je na mom pcelinjaku bio prelijep suncan dan pa sam iskoristio da ocistim mrtve pcele sa podnica.To je prvi put da cistim od kad sam ih zazimio pa me interesuje dali je normalan broj 30-50 mrtvih pcela.Ja sam pocetnik pa sam malo uplasen zbog tog broja mrtvih pcela,pa molim vas iskusne pcelare koji ste mi vec mnogo puta dali prave savjete i mnogo sam od vas naucio da mi odgovorite dali je ova brojka normalna.Lijep pozdrav Dzenan.
Sve je to normalno,Dzenane!Netrebas se plasititi,pcele koje su se kasno izlegle,nemaju masno tkivo,ostecene varoom,zivotni vjek im prosao,ako si vrsio zimsko tretiranje oksalknom imat ces malo veci mortalitet pcela isto,itd,umiru u kosnici u zimskom periodu jer nemaju mogucnosti usljed vremenskih prilika da izadju iz kosnice i umru u prirodi!Obezbjedi mir na pcelinjaku,neka imaju dovoljno hrane,i neka si ih ocistio od varoe i nemoj se brinuti!
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Medonosa hvala na odgovoru.A sto se tice mira na pcelinjaku imaju mir sto posto a i hrane imaju dovoljno u to sam siguran.Lijep pozz.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la medonosa »

dzenan je napisao/la:Medonosa hvala na odgovoru.A sto se tice mira na pcelinjaku imaju mir sto posto a i hrane imaju dovoljno u to sam siguran.Lijep pozz.
Onda se spremaj za sljedecu sezonu!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega medonosa,zasto kazes da ce se ako su pcele tretirane oksalnom,pojaviti malo veci broj mrtvih pcela?jel moze detaljnije pojasnjenje?ako nije problem.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la medonosa »

j.nezic84 je napisao/la:Kolega medonosa,zasto kazes da ce se ako su pcele tretirane oksalnom,pojaviti malo veci broj mrtvih pcela?jel moze detaljnije pojasnjenje?ako nije problem.
Kolega Nezicu,ako ti imas ranu na sebi od noza koji je dug 15-18cm,i polijes se oxaslnom kiselinom po rani sa 5ml,dali ces ozdraviti i rana ti zacjeliti ili ces se previjati od bolova,a sada to uporedi sa pccelom!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Aj sad bez metafora!posto od skoro radim s oksalnom-nemam dovoljno iskustva sto se nje tice.znaci li to da cemo tretmanom da oslabimo drustvo,da smanjimo njihov broj?da li se preporucuje njome tretirati uopste slabija(manja)drustva?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la medonosa »

j.nezic84 je napisao/la:Aj sad bez metafora!posto od skoro radim s oksalnom-nemam dovoljno iskustva sto se nje tice.znaci li to da cemo tretmanom da oslabimo drustvo,da smanjimo njihov broj?da li se preporucuje njome tretirati uopste slabija(manja)drustva?
Pa ovo ti je bez metafore,kako varoa uzima(sise)hemolinfu od pcele?I sada mi dodjemo sa oxalnom i "lijecimo pcele"!Ti mozes tretirati i sa oxalnom i sa mlijecnom,uvjek ce biti veci mortalitet pcele koja je iscrpljena-izmorena od varoe!Uz one pcele koje su prezivjele i sa njih je spala varoa,ostane mjesto uboda-rana,koja se moze inficirati i izazvati virusno oboljenje,to ti je zatvoreni krug!Onda kada dodje proljece neki pcelari su jos jednom tretirali eko preparatima da bi bili sigurniji da preparat djeluje itd.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Kolega medonosa,zasto kazes da ce se ako su pcele tretirane oksalnom,pojaviti malo veci broj mrtvih pcela?jel moze detaljnije pojasnjenje?ako nije problem.
Kolega Nezicu,ako ti imas ranu na sebi od noza koji je dug 15-18cm,i polijes se oxaslnom kiselinom po rani sa 5ml,dali ces ozdraviti i rana ti zacjeliti ili ces se previjati od bolova,a sada to uporedi sa pccelom!
Ovdje se nemogu potpuno složiti sa medonosom, što neznači da nije u pravu. Razlog je jednostavan. Postoje tvrdnje da su ranice na tijelu pčele prvenstveno nastale
djelovanjem varoe. Pročitao sam ćak tvrdnje da varoa buši hitin pčele u šta nevjerujem. Obzirom da su hitinski kolutići spojeni mekom kožicom osobito na trbuhu, tu
je i najčešće bušenje. Pitanje je dali bi pčela koja ima ranicu doćekala kraj zime. Ja mislim da nebi iako bi možda živjela još neki dan da nije djelovanja kiseline. Ovo
su svakako moja nagađanja. Prekjučer sam tretirao oksalnom kiselinom 45 društava i dobro se umorio , pa nisam ništa drugo radio. Dva dana prije toga pošao sam
dosta kasno očistiti nešto uložaka i mreža . Pogledao sam samo nekoliko (nisam se najbolje ni osjećao). Sva društva koja su se rojila (kojima sam sad pregledao uloške)
imala su vrlo malo (najviše do 5) ili nimalo varoe (zadnji put pregledano polovicom 10-tog mjeseca ) . Jedno društvo koje nisam ranije nikako gledao (letvica u zadnjem
dijelu zatvara i ladicu i mrežu) , nije se rojilo , a matica stara 2 godine , tako da sam ga morao vidjeti , imalo je varoe za priću i ladica puna otpada. pčela na mreži oko
60 komada (brzo brojanje). Sve je bilo dva dana prije tretiranja, pa me je posebno zanimalo stanje društva. Kod tretiranja društvo na 6 ulica, ali dosta duboko zbog
debelih vjenaca i vjerujem da je još jače nego sam vidio. Sve pišem zbog ovoga što su pčele pale prije tretiranja i naravno da će padati još jer je bilo dosta varoe.
Koliko vidjet ću kasnije, a dali je oksalna mogla uticati na jače uginuće sumnjam da će neko moći dokazati.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la medonosa »

Zvones,mozda nisam ja u pravu,ali iznjet cu jos jednu tvrdnju :lol: !Nakapavanjem oxalnom, ima najvece stetno dejstvo po pcelu,dok je prskanje manje stetno za pcelu,a dimljenje ili isparavanje oxalne pcele najbolje podnose,a za ljudsko zdravlje je obratno!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

I ja sam danas tretirao sa OK.Nesto mi je malo pcela,nisam zadovoljan,4-5 ulica max.i to ne cijelom duzinom vec od spreda od leta pa do pola duzine rama.ima dosta mrtve pcele na podu.zato me medonosa sad jos nasikira da ce ih tretman ispade jos dotuci???ispade da sam znao da nemaju puno varoe,da bi bilo mozda bolje da nisam tretirao.ipak mi malo cudna ta logika?trebam jedan savjet od vas i u vezi boje saca u dva drustva stara sace s medom plavicasto?jel moguce da su pljesnavi?il ce prije biti od facelije-imao sam malo jesenas u basti(citao sam da su joj polen i nektar plavkasti)to me brine sad bas!napominjem da su krajnji ramovi izvadjeni.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la senad »

Ta brojčana slabost je na fonu teme BOLESTI ODRASLIH PČELA ne treba te ništa čuditi. Ako imaš sada 5 ulica pčele u klubetu to je odlično samo da dočekaju proljeće, da se stanje ne pogoršava.

Što se tiče OKSALNE ne treba da te to buni ništa i ne traži u njoj krivca . Slovenci, italijani tretiraju s amnaogo većim koncentracijam OK i niko se ne buni

NA prezentaciji u BL moglo se vidjeti i slijedeće vrijednosti rastvora Antionia Nanetija;
1 kg šećer
1 kg voda
100 gr OK

Čak sada ide i po satonošama.

Za ovaj med što pitaš ne bih ti znao odgovoriti jer neznam kako izgleda med od facelije , Buđ sigurno nije .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Ima drustava gdje su samo po 4 ulice-al je klube malo,ulice s pcelama su kratke.doduse to su ovogodisnji rojevi,ali bili su jaki na jesen.a ovo u vezi saca,zasto si siguran da nije budj?ja nemogu biti siguran,kopka me to bas.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la pot »

medonosa je napisao/la:Zvones,mozda nisam ja u pravu,ali iznjet cu jos jednu tvrdnju :lol: !Nakapavanjem oxalnom, ima najvece stetno dejstvo po pcelu,dok je prskanje manje stetno za pcelu,a dimljenje ili isparavanje oxalne pcele najbolje podnose,a za ljudsko zdravlje je obratno!
Kolega, cini mi se da ste prosle godine spominjali da ce te jedan dio drustava tretirati ok a drugi nezna sa cim pa ce te na proljece pratit razvoj I jednih I drugih, interesuje me jeste li uocili razliku.
Pozdrav..
Odgovorite