Uzimljavanje pčela

Tehnike pčelarenja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la senad »

dzenan je napisao/la:Senade sliko sam al nemogu nikako da zalijepim slike u ovaj prostor za objavu.Pa ako neko moze da napise kako da to uradim,a par pcela sam prstom pritisko u predjelu zadnice a iz njih je prsula tamno zuckasta tekucina i to u velikoj kolicini,bojim se i za ostala drustva da mi ne uginu jer sam svima isto uradio pri uzimljavanju a sigurno petnestak dana dnevne temperature su ovdje preko 12 step.c i pcele izlaze svaki dan.pa ako neko moze neki savjet da mi da bio bih zahvalan.Lijep pozz.Dzenan.
Trebaš otić na www.photobucket.com registrovat se ko dnjih, kada to uradiš podigneš sike na taj server ,samo ih prije toga strukiraj na 680x420 i onda IMG cod od slika samo zalijepiš u komentar.

Ili pošalji meni na e-mail senadceha@yahoo.com pa ću ja ovdje postaviti
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Evo posalo sam ti slike na email. Lijep pozz
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la Ismet »

dzenan je napisao/la:Senade sliko sam al nemogu nikako da zalijepim slike u ovaj prostor za objavu.Pa ako neko moze da napise kako da to uradim,a par pcela sam prstom pritisko u predjelu zadnice a iz njih je prsula tamno zuckasta tekucina i to u velikoj kolicini,bojim se i za ostala drustva da mi ne uginu jer sam svima isto uradio pri uzimljavanju a sigurno petnestak dana dnevne temperature su ovdje preko 12 step.c i pcele izlaze svaki dan.pa ako neko moze neki savjet da mi da bio bih zahvalan.Lijep pozz.Dzenan.
isto i kod mene, samo što sam više umrlih pčela stiskao u ruci. bile su baš nekako vlažne i iz njih je izlazila ona žućkasta tekućina karakterističnog (za pčele) mirisa. mislim da se radi o nozemozi iako nije bilo te tekućine nigdje po ramovima. kao i Dženan i ja sam im jesenas davao pogaču sa dodatkom protiv nozemoze....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Danas jak izlet pcela,i pcele donose polen!od cega kolege moze biti taj polen?u ovo doba?mislim da ovoliko toplo vrijeme u ovo doba nikako nije dobro!vjerovatno ce da krene leglo ako ovako ostane,a onda ce da zahladi...imam neki osjecaj.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

dzenan je napisao/la:Evo posalo sam ti slike na email. Lijep pozz
slika

slika

slika


slika
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la dzenan »

Senadw hvala ti na ovoj usluzi za slike,pa ako neko moze da iznese svoje misljenje bilo bi mi drago.Lijep pozz svima.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la j.nezic84 »

Agencije - 09.01.2014 14:38

ZAGREB - Usljed neuobičajeno visokih temperatura za ovo doba godine više od 50 odsto pčelinjih zajednica u kontinentalnoj Hrvatskoj do proljeća bi moglo da nestane, što izaziva paniku među pčelarima, piše Index.hr.

Kako upozoravaju pčelari, zbog visokih temperatura pčele su veoma aktivne i troše previše hrane, što nije uobičajeno za ovaj period, i dođe li do naglog zahlađenja pčele će se skupiti u klupko i većina legla će ostati nepokrivena.

Zbog toga će, objašnjavaju stručnjaci, pčele trošiti još više hrane, na kraju ostati gladne i - uginuti.

Pčelari su u strahu od ponavljanja scenarija iz 2009. godine, kada je izumrlo više od 20 procenata pčelinjih zajednica u Hrvatskoj jer su pčele zbunjene temperaturom bile dezorijentisane i izlazile iz košnica misleći da je proljeće.

Za pčelare meteorolozi i dalje nemaju dobrih vijesti - ovakvo vrijeme trebalo bi da se nastavi i u idućoj sedmici. Temperature će se kretati oko 10 stepeni u kopnenoj, odnosno oko 15 stepeni na obali Hrvatske.

Inače, pomor pčela nije samo problem Hrvatske, već i skoro cijele Evrope koja se ove zime suočava s neuobičajeno visokim temperaturama.

Budući da pčele učestvuju u oprašivanju 70 odsto usjeva koji se koriste u ljudskoj prehrani, odnosno da su glavni faktor u oprašivanju našeg prirodnog prehrambenog lanca, nastavi li se ovakvo stanje u budućnosti prijete velike štete, ukazuje hrvatski portal
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la cerex »

Posto se polako blizi mjesec august interesuje me da li prilikom priprema za zazimljavanje drustava praktikujete da izvadite po koji ram iz nastavka.Dosada su mi drustva zimovala na otvorenoj av podnici i nisam vadio okvire, ove godine odlucio sam to da uradim na nacin da ce ovogodišnji rojevi biti zazimljeni na jedan lr nastavak sa 9 okvira a proizvodna drustva na 2 lr nastavka stim da ce prvi nastavak na podnici imati 6 okvira a gornji lr nastavak 8 okvira.Predpostavljam da vecina pčelara koja ima puno drustava ne praktikuje ovo zbog problema sa cuvanjem saca.Da li se okviri vade pred dopunu zimskih zaliha sa sirupom i da li ovaj moj plan za vađenje okvira ima opravdanost posto do sada nisam imao problema sa vlagom i uginućem drustava od gladi.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega ja uzimljavam na taj nacin vec vise godina.[zadovoljan]
MK
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Posto se polako blizi mjesec august interesuje me da li prilikom priprema za zazimljavanje drustava praktikujete da izvadite po koji ram iz nastavka.Dosada su mi drustva zimovala na otvorenoj av podnici i nisam vadio okvire, ove godine odlucio sam to da uradim na nacin da ce ovogodišnji rojevi biti zazimljeni na jedan lr nastavak sa 9 okvira a proizvodna drustva na 2 lr nastavka stim da ce prvi nastavak na podnici imati 6 okvira a gornji lr nastavak 8 okvira.Predpostavljam da vecina pčelara koja ima puno drustava ne praktikuje ovo zbog problema sa cuvanjem saca.Da li se okviri vade pred dopunu zimskih zaliha sa sirupom i da li ovaj moj plan za vađenje okvira ima opravdanost posto do sada nisam imao problema sa vlagom i uginućem drustava od gladi.
ja takođe uzimljavam društva na taj način, na dva tijela LR u gornjem je 8 ili 9 rama zavisno od jačine društva a dole 6,7 ili8 nebitno. iz gornjeg nastavka vadim ram ili dva nakon prihrane i podbacim u donji nastavak kako bi pčele med iz tih rama prenijele gore i produbile vjence meda na kojima će zimiti.AV podnica otvorena do pojave novog legla ili nešto kasnije,odprilike u februaru.nema ubuđalih ramova kao kod standardne podnice a i potrošnja hrane bez većih odstupanja
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la sahista »

cerex je napisao/la:Posto se polako blizi mjesec august interesuje me da li prilikom priprema za zazimljavanje drustava praktikujete da izvadite po koji ram iz nastavka.Dosada su mi drustva zimovala na otvorenoj av podnici i nisam vadio okvire, ove godine odlucio sam to da uradim na nacin da ce ovogodišnji rojevi biti zazimljeni na jedan lr nastavak sa 9 okvira a proizvodna drustva na 2 lr nastavka stim da ce prvi nastavak na podnici imati 6 okvira a gornji lr nastavak 8 okvira.Predpostavljam da vecina pčelara koja ima puno drustava ne praktikuje ovo zbog problema sa cuvanjem saca.Da li se okviri vade pred dopunu zimskih zaliha sa sirupom i da li ovaj moj plan za vađenje okvira ima opravdanost posto do sada nisam imao problema sa vlagom i uginućem drustava od gladi.
Ako vec nisi imao problema sa vlagom i uginucem drustava od gladi zasto bih mjenjao nacin uzimljavanja.......
Ja u principu ne vadim i ne zelim da vadim krajnje ramove pri uzimljavanju pcelinje zajednice jer smatram da dva ili cetiri rama meda meni kao pcelaru a i pcelinjoj zajednici daje sigurnnost da drustvo nece umrijeti od od gladi pa makar snijeg padao do maja.Sve sto je viska od prvog veceg unosa moze se iskoristiti za nukleuse ili se jednostavno izvrcati.
Ja imam vlage u kosnicama ali sam to rijesio da sam na poklopnoj dasci isjekao rupu,kondez ide u poklopac...unutrasnjost kosnice suva ko barut.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la cerex »

Prije nekoliko dana sam polako krenuo sa pripremama za uzimljavanje. Stanje je uglavnom lose, jer sam ove godine pored loše godine od osam izimljenih drustava nagurao na trideset sto je ipak previse za moj nivo znanja i vremena ali sta je tu je.Drustva su prilično solidna da uđu u zimu i prema onome što sam procitao u literaturi spremna da uspješno prezime( sva drustva imaju preko četiri rama zatvorenog legla), i to prije svega zahvaljujući velikim kolicinama sirupa i pogača koje su utrošene preko sezone.Upravo ove velike kolicine sirupa stimulirale su pčele na unos polena tako da ce drustva u prosjeku uci sa 1-2 okvira polena u zimu.Ono sto me brine jesu zalihe meda kojih gotovo nema ni u tragovima a matice zaliježu (sve su ovogodišnje) kao da je vrhunac sezone.Interesuje me koliko se od 1l sirupa u mjeru 3:2 dobije "nektara" i da li bi u takav sirup bilo poželjno jos nesto dodavati. I da napišem još da su rojevi tretirani sa beevital-em ali po onome sto sam ja vidio tretman je bezuspješan jer je nemoguce da vjestačkim rojem imate obaranje od 2-5 varoa (tri polijevanja u razmaku 7 dana) u drustvu tako da sam na vrijeme obezbijedio api life var koji mi se je prošle godine pokazao kao odličan preparat. Svi savjeti su dobrodosli :?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Prije nekoliko dana sam polako krenuo sa pripremama za uzimljavanje. Stanje je uglavnom lose, jer sam ove godine pored loše godine od osam izimljenih drustava nagurao na trideset sto je ipak previse za moj nivo znanja i vremena ali sta je tu je.Drustva su prilično solidna da uđu u zimu i prema onome što sam procitao u literaturi spremna da uspješno prezime( sva drustva imaju preko četiri rama zatvorenog legla), i to prije svega zahvaljujući velikim kolicinama sirupa i pogača koje su utrošene preko sezone.Upravo ove velike kolicine sirupa stimulirale su pčele na unos polena tako da ce drustva u prosjeku uci sa 1-2 okvira polena u zimu.Ono sto me brine jesu zalihe meda kojih gotovo nema ni u tragovima a matice zaliježu (sve su ovogodišnje) kao da je vrhunac sezone.Interesuje me koliko se od 1l sirupa u mjeru 3:2 dobije "nektara" i da li bi u takav sirup bilo poželjno jos nesto dodavati. I da napišem još da su rojevi tretirani sa beevital-em ali po onome sto sam ja vidio tretman je bezuspješan jer je nemoguce da vjestačkim rojem imate obaranje od 2-5 varoa (tri polijevanja u razmaku 7 dana) u drustvu tako da sam na vrijeme obezbijedio api life var koji mi se je prošle godine pokazao kao odličan preparat. Svi savjeti su dobrodosli :?
Postoji zabluda da je pčelama zimi potreban polen. 2 okvira polena će potrošiti i još više što za odgoj legla (pčela) koje će ući u zimu, pčela koje će raditi pa izumrijeti prije
zime , te ovih prvih koje će jedući polen stvoriti masne zalihe i tako stvoriti preduslove za prezimljavanje. Obzirom na veliko umnožavanje društava moja je preporuka da
stimuliraš sva društva sa 2 do 3 dcl sirupa rjeđeg sirupa najviše do 1: 1 svaki ili svaki drugi dan ( najbolje ujutro ), što će pčele potjerati na veći unos polena, nektara i legla.
Iza 20. 8. pčelama daj veće porcije sirupa 2 do 3 L svaki treći ili četvrti dan 1,5 : 1 šečer , voda (računaj da je 1,5 kg šečera i 1L vode približno 2 L sirupa ali će najveći dio
vode biti isparen i ostati manje od 2 dcl . Obzirom da je u preradi , a nešto i rasipu potrošeno i nešto šečera, tada je jedina ispravna računica da će 1 kg šečera dati budući
kg meda i tada je jednostavno računati). Zašto preporučujem razmak kod prihrane velikim porcijama? Iz osobnog iskustva znam da bez razmaka pčele prave velike medne
vijence, zatrpavaju okvire i tako smanjuju mogučnost za veće leglo , osobiti u središnjim okvirima. Za ovo vrijeme dobro je držati i pogače (stimular) i prihranu završiti
najdalje do 15.9. U sirup ne stavljam nikakve dodatke izuzev malo jabukovog (ili nekog drugog sirčeta). Imam i dobro iskustvo sa nakiselim jabukama ali ih treba oguliti
i lagano obariti, kako bi se raspale. Ove godine, srećom, nema uglavnom šljiva koje su loše za zimske zalihe. Moguće da neki drugi dodatci nisu loši ali treba težiti što
jednostavnijem. Za pravljenje sirupa 1,5 :1 ili 3:2 kako se češće piše (šečer, voda)treba znati da će se sirupa dobiti otprilike duplo u odnosu ma količinu vode. Tako ako
se uzme 10L vode i 15 kg šečera to će biti približno 20L sirupa (19,75), znači treba sud za pripremu sirupa nešto veći od 20L za pripremu (što se može izmjeriti vodom).
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la cerex »

Kolega Zvones po vasoj preporuci krenuo sam sa stimulativnom prihranom svako jutro u 6 sati sa 3 dcl sirupa u omjeru 1:2 u korist vode.Razlika se vidi jer sam radi kontrole ostavio 2 kosnice bez jutarnje prihrane i u tim kosnicama pčele kasnije izlaze a i manje pčela unosi polen (odokativno).Zaboravio sam napisati da pored ovih drustava posjedujem i pet petoramnih nukleusa koje sam oformio početkom jula i koji sad imaju pet ramova zaposjednutim pčelama, tri rama legla i dva rama polena i meda (pomiješano).Interesuje ma da li bih ovim nukleusima smio izvaditi jedan ram sa polenom i medom i dodati ga drugom siromasnijem drustvu uz naravno nastavak stimulacije?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Kolega Zvones po vasoj preporuci krenuo sam sa stimulativnom prihranom svako jutro u 6 sati sa 3 dcl sirupa u omjeru 1:2 u korist vode.Razlika se vidi jer sam radi kontrole ostavio 2 kosnice bez jutarnje prihrane i u tim kosnicama pčele kasnije izlaze a i manje pčela unosi polen (odokativno).Zaboravio sam napisati da pored ovih drustava posjedujem i pet petoramnih nukleusa koje sam oformio početkom jula i koji sad imaju pet ramova zaposjednutim pčelama, tri rama legla i dva rama polena i meda (pomiješano).Interesuje ma da li bih ovim nukleusima smio izvaditi jedan ram sa polenom i medom i dodati ga drugom siromasnijem drustvu uz naravno nastavak stimulacije?
U principu se ne preporučuje ali zašto ne ako su nukleusi ojačali i imaju dosta izletnica. Uz takvu stimulativnu prihranu izradit će i satne osnove i napunit i leglom, te polenom
i medom. Ako izašta ova kiša valja to je za travu, a cvjeta i dosta korova.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la Ismet »

šahista je već pisao kako je riješio vlagu u košnici pa da malo još dodam. krajnje okvirove nikada ne vadim iz košnice. vlagu sam riješio tako da sam kroz poklopnu dasku i ispod krova obezbijedio prolaz zraka. ako je poklopna daska (ispod krova) dihtovana (krov potpuno naliježe na nju) onda nema cirkulacije zraka i neminovna je pojava vlage u košnici tj. buđi na okvirovima, saću od te vlage. na razne načine se može riješiti, obezbijediti protok zraka kroz košnicu. pri tome treba paziti da se ne napravi velik propuh u košnici. kada u januaru krene leglo preko ventilacije (koja je kod mene u sklopu poklopne daske, tu je još i plastična hranilica) stavim komad novine ali nikada ne zatvorim kompletnu ventilaciju.
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la cerex »

Pošto je ovo prva godina kako sam se ozbiljnije posvetio pčelama dosta briga i nedoumica u ovako losoj godini,Jucer dok sam dodavao drugi tretman apilifevar-om na brzinu sam pregladao drustva i stanje je da u prosjeku ima legla na 6-8 okvira (da li je to dovoljno)?Krajnji ramovi (2-4) su sa nepoklopljenim medom(izgleda da skoro sve sto unesu je to sto im ja dajem jer nista ne poklapaju) i skoro nikakvim mednim vijencima.Od sinoc sam krenuo sa udarnim dozama 3:2, i sa 3 lit sirupa po drustvu. Radicu tako svaku noc kako bi napravile medne vijence i izvrsicu prihranu 4 puta.Znam da je to puno sirupa po jednoj zajednici ali unos nikakav ne očekujem.Takoder brine me i polen jer i pored jutarnje stimulacije jucerasnjim pregledom nisam zadovoljan,unose sada nekakv bijel polen rekao bih da je kukuruz.Svakako neizvjesna godina za mene i vidjecemo na sta će ovo sve izaci kasnije.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la balasevic »

kolega kod mene situacija obrnuta polena imaju dosta al meda ni u prici i ako ih vec odavno stimulise sa po pola litra i opet zalihe hrane najbolje receno nikakve mislim da ce trebati prihraniti sa velikim kolicinama sirupa da bi usle u zimu sa dovoljno hrane bar je situacija kod mene takva
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la cerex »

Ja bih kolega volio da je takva situacija kod mene jer ipak med mozes zamjeniti sa sirupom ali polen????
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la Stipo »

Kod mene situacija obrnuta.
Pčele skoro pa sakupile zimnicu.
Ako ovako nastavi bit će i vrcanja.
Vrijesak popolovio medenje ali se još drži.
O pripremama za uzimljavanje vidjet ću za mjesec dana.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la cerex »

Bas sam se pitao sta se desava kod tebe Stipo.Drago mi je da se bar kod tebe desava nesto pozitivno.Medno.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la sahista »

zvones je napisao/la:
cerex je napisao/la:Prije nekoliko dana sam polako krenuo sa pripremama za uzimljavanje. Stanje je uglavnom lose, jer sam ove godine pored loše godine od osam izimljenih drustava nagurao na trideset sto je ipak previse za moj nivo znanja i vremena ali sta je tu je.Drustva su prilično solidna da uđu u zimu i prema onome što sam procitao u literaturi spremna da uspješno prezime( sva drustva imaju preko četiri rama zatvorenog legla), i to prije svega zahvaljujući velikim kolicinama sirupa i pogača koje su utrošene preko sezone.Upravo ove velike kolicine sirupa stimulirale su pčele na unos polena tako da ce drustva u prosjeku uci sa 1-2 okvira polena u zimu.Ono sto me brine jesu zalihe meda kojih gotovo nema ni u tragovima a matice zaliježu (sve su ovogodišnje) kao da je vrhunac sezone.Interesuje me koliko se od 1l sirupa u mjeru 3:2 dobije "nektara" i da li bi u takav sirup bilo poželjno jos nesto dodavati. I da napišem još da su rojevi tretirani sa beevital-em ali po onome sto sam ja vidio tretman je bezuspješan jer je nemoguce da vjestačkim rojem imate obaranje od 2-5 varoa (tri polijevanja u razmaku 7 dana) u drustvu tako da sam na vrijeme obezbijedio api life var koji mi se je prošle godine pokazao kao odličan preparat. Svi savjeti su dobrodosli :?
Postoji zabluda da je pčelama zimi potreban polen. 2 okvira polena će potrošiti i još više što za odgoj legla (pčela) koje će ući u zimu, pčela koje će raditi pa izumrijeti prije
zime , te ovih prvih koje će jedući polen stvoriti masne zalihe i tako stvoriti preduslove za prezimljavanje. Obzirom na veliko umnožavanje društava moja je preporuka da
stimuliraš sva društva sa 2 do 3 dcl sirupa rjeđeg sirupa najviše do 1: 1 svaki ili svaki drugi dan ( najbolje ujutro ), što će pčele potjerati na veći unos polena, nektara i legla.
Iza 20. 8. pčelama daj veće porcije sirupa 2 do 3 L svaki treći ili četvrti dan 1,5 : 1 šečer , voda (računaj da je 1,5 kg šečera i 1L vode približno 2 L sirupa ali će najveći dio
vode biti isparen i ostati manje od 2 dcl . Obzirom da je u preradi , a nešto i rasipu potrošeno i nešto šečera, tada je jedina ispravna računica da će 1 kg šečera dati budući
kg meda i tada je jednostavno računati). Zašto preporučujem razmak kod prihrane velikim porcijama? Iz osobnog iskustva znam da bez razmaka pčele prave velike medne
vijence, zatrpavaju okvire i tako smanjuju mogučnost za veće leglo , osobiti u središnjim okvirima. Za ovo vrijeme dobro je držati i pogače (stimular) i prihranu završiti
najdalje do 15.9. U sirup ne stavljam nikakve dodatke izuzev malo jabukovog (ili nekog drugog sirčeta). Imam i dobro iskustvo sa nakiselim jabukama ali ih treba oguliti
i lagano obariti, kako bi se raspale. Ove godine, srećom, nema uglavnom šljiva koje su loše za zimske zalihe. Moguće da neki drugi dodatci nisu loši ali treba težiti što
jednostavnijem. Za pravljenje sirupa 1,5 :1 ili 3:2 kako se češće piše (šečer, voda)treba znati da će se sirupa dobiti otprilike duplo u odnosu ma količinu vode. Tako ako
se uzme 10L vode i 15 kg šečera to će biti približno 20L sirupa (19,75), znači treba sud za pripremu sirupa nešto veći od 20L za pripremu (što se može izmjeriti vodom).
Da pcelama polen nije potreban preko zime,one bi ga izbacile iz kosnice.....
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la sahista »

cerex je napisao/la:Ja bih kolega volio da je takva situacija kod mene jer ipak med mozes zamjeniti sa sirupom ali polen????
Perga je kljuc uspjeha....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la balasevic »

sahista je napisao/la:
cerex je napisao/la:Ja bih kolega volio da je takva situacija kod mene jer ipak med mozes zamjeniti sa sirupom ali polen????
Perga je kljuc uspjeha....
Pozdrav.
tako je kolega ja sam mirni kad ima sigurno im nije teret tako da je bolje kad ima nego kada nema
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Uzimljavanje pčela

Post Postao/la mugdo »

možda niste na istoj frekfenciji (niste se dobro razumjeli)
Odgovorite