Pitanje u vezi vrste pcele

Odgovorite
Arsen02
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 tra 2018, 00:59

Pitanje u vezi vrste pcele

Post Postao/la Arsen02 »

Prije svega veliki pozdrav forumasima,

Naime nakon trazenja odgovarajuceg foruma odlucih se na vas registrovati. Razlog potrage je bio sljedeci:

Prosle godine upratih 2 pcelice same nesto ulaze u blokove pored kuce i prave nesto, udje pa zuji, pa izadje okrene se pa opet udje i sve tako. Kad jedno jutro zatvorena rupica, fino one to "zamaltale" i otisle. Kad ovog proljeca gledam otvoreno i pojavilo ih se jos 10tak najmanje. Trazio forum da pitam koje su, trebali zovnuti nekog da ih pokupi da ne uginu zimi ako su za kosnice. Ali dok sam trzio neku noc nadjoh..."solitary bees" i bas Osmia Cornuta.. ista kao ove...crna glava, crni torax i narandzasti dlakavi zadnji dio, nema meda al su dobri oprasivaci. Pa eto rekoh ako nista kad sam se vec registrovao, da podijelim pricu. Vjerovatno znate o cemu je rijec ali eto ipak.

Ako Bog da, planiramo i mi 1 2 kosnice uzeti cisto iz hobija pa mi je drago da sam nabasao na fin forum kao vas. Jos jednom veliki pozdrav.

Link sa "gugla za Osmiu:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Osmia_cornuta


Edit: Sarajevo je u pitanju, stari grad
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi vrste pcele

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav Arsene 02 i dobro došao izgleda na ovaj zaboravljen forum.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Pitanje u vezi vrste pcele

Post Postao/la zukić pašezad »

Dobro došao Arsene
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pitanje u vezi vrste pcele

Post Postao/la Ismet »

Dobro došao Arsene.
Potrudimo se svi zajedno da ovaj lijepi pčelarski forum, meni najdraži, više ne bude zaboravljeni forum!
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite