GLAD I NEIZVJESNOST

cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la cerex »

Danas sam na brzinu pregledao društva i mogu reci da su medista suha ko barut :o u plodistima i ima hrane (2-3 okvira prosjek) ali je ona prije svega rezultat konstantne prisutnosti pogace dok je polena u dovoljnim kolicinama.Jaka drustva su pojela sto su donijela a slabija nisu puno ni donijela tako da ni jedni ni drugi nemaju hrane. Nadam se da je kod ostalih kolega bolja situacija u iščekivanju lipe i livade medno svim kolegama.Samo da kazem da je u prethodnih dva dana bilo dosta jakih pljuskova kao i leda tako da je puno pčela koje su ostale vani stradalo.Nadam se da ce nanijeti hrane za svoje potrebe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la senad »

Sve je manje nektara u prirodi, i treba biti spreman da se sačuvaju pčele od propadanja, NAda predposljednja umire ,, Bilo bi dobro da lipa zamedi kako bi se pčel bar podmirile i imale dovoljno meda i perge za uzgoj zimske pčele.

NAžalost mnogi javljaju o katastrofalnom stanju pčelinje paše i nedostatku nektara u prirodi. U najgorem slučaj dobro bi bilo da imaju dovoljne količine perge a dopuna može ići sa sirupom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Zvoneto »

Nađe se uvijek negdje nektara ali treba puno trčati i biti brz. Zadnja 3 dana ovdje su lopatom donosile, drača je medila. Sinoć je pala kiša danas idem vidit je li to zeznulo. Nekad zna 5 minuta kiše prekinut medenje a nekad se uduplaju unosi. Do prije neki dan nije bilo jedne ćelije sa medom u košnici ono dosad još nisam vidio odkako pčelarim. Pčele su dosta oslabile sad ponovo dolaze do sebe taman za planinsku livadu da prispiju. Zato mladih matica ima sila jedna, zeleni flomaster se naveliko aktivirao :)
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Sve je manje nektara u prirodi, i treba biti spreman da se sačuvaju pčele od propadanja, NAda predposljednja umire ,, Bilo bi dobro da lipa zamedi kako bi se pčel bar podmirile i imale dovoljno meda i perge za uzgoj zimske pčele.

NAžalost mnogi javljaju o katastrofalnom stanju pčelinje paše i nedostatku nektara u prirodi. U najgorem slučaj dobro bi bilo da imaju dovoljne količine perge a dopuna može ići sa sirupom.
Ja svojim pčelama nisam dao do sada ni gram šečera (izuzev novoformiranih nukleusa). Rezultat toga je da znam i bez pregleda u kojem društvu ima nešto meda, a gdje ga
je malo ili ništa. Naime tamo gdje nema meda mlade pčele su prisiljene uzimati više svježeg polena što rezultira tzv. "majskom bolesti" . Isto to se dešavalo u trećem
mjesecu zbog toplog vremena i ranog cvjetanja te dosta polena što se vidjelo po žutim flekama. Htio sam ranije pisati u vezi ovoga ali nisam baš pri vremenu ,a i neda mi
se zbog van-pčelarskih prepucavanja jer mislim da su i žute fleke koje su pčelari imali jesenas rezultat "bogate" prihrane, odnosno većeg postotka polena ili vjervatnije
zamjena za polen.
Podsjetit ću, da se polen ili njegove zamjene dodaju u prihranu 5 do 6 %. Čitajući u zadnje vrijeme primjetio sam da se često dodaje više , što zbog povećanja masnoće i
minerala može izazvati naznačeni efekt .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la j.nezic84 »

zvones je napisao/la:
senad je napisao/la:Sve je manje nektara u prirodi, i treba biti spreman da se sačuvaju pčele od propadanja, NAda predposljednja umire ,, Bilo bi dobro da lipa zamedi kako bi se pčel bar podmirile i imale dovoljno meda i perge za uzgoj zimske pčele.

NAžalost mnogi javljaju o katastrofalnom stanju pčelinje paše i nedostatku nektara u prirodi. U najgorem slučaj dobro bi bilo da imaju dovoljne količine perge a dopuna može ići sa sirupom.
Ja svojim pčelama nisam dao do sada ni gram šečera (izuzev novoformiranih nukleusa). Rezultat toga je da znam i bez pregleda u kojem društvu ima nešto meda, a gdje ga
je malo ili ništa. Naime tamo gdje nema meda mlade pčele su prisiljene uzimati više svježeg polena što rezultira tzv. "majskom bolesti" . Isto to se dešavalo u trećem
mjesecu zbog toplog vremena i ranog cvjetanja te dosta polena što se vidjelo po žutim flekama. Htio sam ranije pisati u vezi ovoga ali nisam baš pri vremenu ,a i neda mi
se zbog van-pčelarskih prepucavanja jer mislim da su i žute fleke koje su pčelari imali jesenas rezultat "bogate" prihrane, odnosno većeg postotka polena ili vjervatnije
zamjena za polen.
Podsjetit ću, da se polen ili njegove zamjene dodaju u prihranu 5 do 6 %. Čitajući u zadnje vrijeme primjetio sam da se često dodaje više , što zbog povećanja masnoće i
minerala može izazvati naznačeni efekt .
Svaka cast Zvones!Drago mi je da ima jos pcelara koji nisu dali pcelama ni gram secera!Ja takodje nisam!Jeste da je glavna pasa propala,i jeste da ima manje nektara u prirodi ali mislim daza svoje potrebe uvijek mogu naci,i protiv sam bespotrebnog sirupanja.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la mugdo »

kolega mislim da u većini krajeva ove godine nije "bespotrebno sirupanja" neko krajnja nužda,ima nekih mikrolokaliteta gdje nešto medi npr. neki dan sam bio u posjeti kolegi na obroncima vranice i pozitivno se iznenadio stanjem na njegovom pčelinjaku,čovjek ne sirupa a stanje solidno,međutim takvih lokaliteta je izgleda malo ove godine
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:kolega mislim da u većini krajeva ove godine nije "bespotrebno sirupanja" neko krajnja nužda,ima nekih mikrolokaliteta gdje nešto medi npr. neki dan sam bio u posjeti kolegi na obroncima vranice i pozitivno se iznenadio stanjem na njegovom pčelinjaku,čovjek ne sirupa a stanje solidno,međutim takvih lokaliteta je izgleda malo ove godine
Znam kolega da je situacija takva da se negdje moralo prihranjivati iz nuzde!nisam mislio na to.Ali isto tako ima dosta pcelara koji su u martu krenuli sa prihranom i cijelo vrijeme nisu ni prestajali-na te mislim da su pretjerivali!Tamo gdje se pcele nisu prihranjivale matice su drasticne smanjile leglo kad je zahladilo i kad je stao unos iz vana,i tako se prilagodile situaciji.Medjutim tamo gdje su pcelari pretjerivali s prihranom matice su razvile jako veliko leglo tj.drustvo kojem treba puno hrane a unosa nema,i sad se bore sa gladju-malo su i sami krivi za to.I kod mene unosa znacajnog nije bilo i pcele su bile na rubu gladi,ali prepustio sam to instinktima prirode,i one su to ipak same prebrodile,a evo sad pocinje polako kupina,a i lipa nadam ce brzo nadam se.Vrcanja zasad nema pojma da bude,medjutim misljenja sam da za svoje potrebe jos uvijek hvala bogu mogu naci nektara.Znam pcelara koji je jesenas toliko pretjerao s prihranom da je proljetos morao vaditi pune ramove"meda",a ubacivati prazne da bi matica uopste imala gdje prosirivati leglo.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Kreso »

j.nezic84 je napisao/la:
mugdo je napisao/la:.Znam pcelara koji je jesenas toliko pretjerao s prihranom da je proljetos morao vaditi pune ramove"meda",a ubacivati prazne da bi matica uopste imala gdje prosirivati leglo.
Kolega Nezicu, velika je razlika izmedju stimulativnog iliti nadrzajnog prihranjivanja, i dopune zimskih zaliha.
I ja sam jeda od pcelara koji, ponosno, svako proljece vadi ramove koji su pretekli od zime da bi omogucio prostor matici da se razmase.
Dostatne zimske zalihe su garancija mirnog sna, neovisno o tome koliko je duga i hladna zima, a proljece hladno i promjenljivo.
I sda imam u zalihi punih ramova s proljetnim medom i zimskom hranom, koji itekako dobro doju prilikom uzgoja mladih drustava i drugim prilikama.
Istina, ponekad malo i zasmetaju, no prevladavaju pozitivne strane.
Kod ovakvih drustava, s dosta zaliha, svaki novi nektar se dobrim djelom deponuje u medista, i nikakava prihrana nije potrebna. Uostalom, probaj.

Pozz, Kreso.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la j.nezic84 »

Kreso je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:
mugdo je napisao/la:.Znam pcelara koji je jesenas toliko pretjerao s prihranom da je proljetos morao vaditi pune ramove"meda",a ubacivati prazne da bi matica uopste imala gdje prosirivati leglo.
Kolega Nezicu, velika je razlika izmedju stimulativnog iliti nadrzajnog prihranjivanja, i dopune zimskih zaliha.
I ja sam jeda od pcelara koji, ponosno, svako proljece vadi ramove koji su pretekli od zime da bi omogucio prostor matici da se razmase.
Dostatne zimske zalihe su garancija mirnog sna, neovisno o tome koliko je duga i hladna zima, a proljece hladno i promjenljivo.
I sda imam u zalihi punih ramova s proljetnim medom i zimskom hranom, koji itekako dobro doju prilikom uzgoja mladih drustava i drugim prilikama.
Istina, ponekad malo i zasmetaju, no prevladavaju pozitivne strane.
Kod ovakvih drustava, s dosta zaliha, svaki novi nektar se dobrim djelom deponuje u medista, i nikakava prihrana nije potrebna. Uostalom, probaj.

Pozz, Kreso.
Kolega Kreso,ja sam ovde prije svega mislio na podsticajno prihranjivanje,ustvari na pretjerano podsticajno prihranjivanje,a ne na dopunu zimskih zaliha.Dopunu zimskih zaliha radim i ja,s tim sto nastojim da ostavim pcelama sto vise meda,a dam im sto manje secera!mislim da je za tu svrhu sasvim dovoljno 20,pa i 15kg.Jeste da je fino kad to "pretekne" i da dobro dodje,ali nisu svi tako savjesni pa odvajaju taj med,kod mnogih dio tog "takvog"meda zavrsi u vrcanju-e toga sam veliki protivnik.Sve ostalo sto si napisao si u pravu,postujem ;)
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la cerex »

Drage kolege posto vidim da u ovoj temi da odavno nema komentara izgleda da sam ja jedini koji je suočen sa ovom problematikom.Danas sam pregledavajuci drustva zaprepašten situacijom u kosnicima i od sutra pod hitno krecem sa udarnim dozama sirupa jer do neki dan situacija je izgledala da su medista bila suha a u plodistima je bilo hrane medutim sad je situacija takva da ni u medistima nema hrane a po prognozama ni vrijeme nam ne ide na ruku.Kad kazem da rojevi bolje stoje sa zalihama hrane (pogaca prisutna cijelo vrijeme) od proizvodnih drustava sve sam rekao.U nadi da je kod drugih bolja situacija nego kod mene, medno svim pčelarima.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Drage kolege posto vidim da u ovoj temi da odavno nema komentara izgleda da sam ja jedini koji je suočen sa ovom problematikom.Danas sam pregledavajuci drustva zaprepašten situacijom u kosnicima i od sutra pod hitno krecem sa udarnim dozama sirupa jer do neki dan situacija je izgledala da su medista bila suha a u plodistima je bilo hrane medutim sad je situacija takva da ni u medistima nema hrane a po prognozama ni vrijeme nam ne ide na ruku.Kad kazem da rojevi bolje stoje sa zalihama hrane (pogaca prisutna cijelo vrijeme) od proizvodnih drustava sve sam rekao.U nadi da je kod drugih bolja situacija nego kod mene, medno svim pčelarima.
I kod mene je isto stanje kolega!
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege ja danas pregledao svoja drustva situacija isto kao i kodvas.Pozz.
Odgovorite