Americka Trulez Legla

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la medonosa »

Niko nemoze sprijeciti PCELARA da uz pomoc alata,a i rukama prosiri bolest(bakterije),nesvjesno!Oboljele zajednice slabe i postaju lak plijen grabezi cime se sire bakterije!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

Nazalost,mi nemamo strucnjaka tipa Tomljanovica.Za ovih nekoliko sati rasprave u vezi ATL,kod mene bih ekipa manje strucnih ljudi vec radila svoj posao.Jos jedna jako bitna cinjenica u vezi ATL,pcelarima u Holandiji je ZAKONSKI zabranjeno lijecenje bili kakvim nacinom ATL.Ja postujem i ljudske i Bozije zakone.
Nego Balasevicu,uz duzno postovanje kao kolegi,po tvojim pitanjima na ovome forumu,nekako sam zakljucio da si bas ono pocetnik,i sam sam takav,pa me interesuje,posto nismo savladali osnovne stvari u pcelarstvu...kako ti znas da je kod tebe ATL.Mislim da kolege pcelari sa jako vecim iskustvom nebih bas tako lako dosli do zakljucka da je u pitanju ATL,pogotovo sada kada se i necuje neprijatan miris iz kosnice.Bolest treba da utvrdi strucni ljudi,ljudi koji su zavrsili veterinu.Moj ti je savjet(ako utvrdis daje ATL),zapali sve,pa onda sve iz pocetka,jer ti mozes da se igras sa svojim drustvima,ali ne sa drustvima svojih kolega.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la simke »

medonosa je napisao/la:Niko nemoze sprijeciti PCELARA da uz pomoc alata,a i rukama prosiri bolest(bakterije),nesvjesno!Oboljele zajednice slabe i postaju lak plijen grabezi cime se sire bakterije!
Moje mišljenje je kad se god otvara košnica treba uraditi preventivni pregled legla, imati se kod sebe čačkalica i otvarati zatvorano leglo. Društvo ne može da ne pokaže zaražene cilije legla ako je zaraženo. I najveći uspjeh pčelara je rano otkrivanje bolesti da se bolest ne širi, isto tako često opaljivati pribor i košnicu i vršiti dezinfekciju košnica u 10% rastvoru varikine.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

simke je napisao/la:Moje mišljenje je kad se god otvara košnica treba uraditi preventivni pregled legla, imati se kod sebe čačkalica i otvarati zatvorano leglo. Društvo ne može da ne pokaže zaražene cilije legla ako je zaraženo. I najveći uspjeh pčelara je rano otkrivanje bolesti da se bolest ne širi, isto tako često opaljivati pribor i košnicu i vršiti dezinfekciju košnica u 10% rastvoru varikine.
Simke ja sam trulez primjetio u samom pocetku jer nije bilo puno zarazenih celija a preventivu sam radio kupovao sam sve nove kosnice i pribor iz trgovine dezinfekciju pcelinjaka radio par puta u proljece.Al dzaba ako sam ja to radio nije neka drugi pcelar e evo ja saznajem da je jedan pcelar blizu mene imao ATL prosle godine i on je to kao nesto ljecio i sigurno da su mi pcele to od njega pokupila a taj pcelar pcelari vec 30 godina i kad kazu da smo mi pocetnici uzrok
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

pronasao sam jos jedno zarazeno drustvo ATL-om i odlucio sam drustvo pretresti u cistu dezifikovanu kosnicu i odradio sam to sve deustvo je to prihvatilo nakon 2 dana ponovno pretresanje u novu kosnicu na satne osnove to sam odradio jucer danas su mi pcele iz te kosnice izasle i uhvatile se na drvo ponasale se kao roj ponovno sam ih vratio u kosnicu al sam u kosnicu stavio jedan okvir legla u svim stadijima iz druge kosnice.Situacija sad djeluje uredu ali se plasim da su mi sva drustva zarazena sa ATL-om a znam i od kud bolest saznao sam da je jedan moj komsija imao dvije kosnice pcela i da su mu pcele stradale te kosnice i dan danas stoje na istom mjestu mislim da su mi pcele donjele bolest od toga. Takodjer razmisljam dali da napustim pcelarstvo jer nakon svih ovih neuspjeha ulozenog truda,novca ljubavi samo razocaranja :cry: :cry: :cry: .Neznam dali sam poceo u nezgodno vrjeme dali je moja krvica ili samo nisam imao srece al pocinjem razmisljati da sve to rjesim i zaboravim na pcelarstvo znam da mi nece biti lahko jer stvarno sam zavolio pcele tako da neprodje nijedan dan a da neodem bar 3-4 puta na pcelinjak posto mi je blizu kod kuce.Mozda za par godina opet pokusam neznam jer stvarno sam izgubio volju jer vec dvije godine samo ulazem trud i novac a rezultata nigdje samo razocarenje tako da sam zakljucio da je najbolje da prestanem.Stvarno bih se zahvalio svim kolegama koje su mi pomagale svojim savjetima i odgovorima na moja dosadna pitanja i mogu reci da sam na ovom forumu stekao 70% svog znanja mozda cak i vise i kad me neko pita sta prvo da napravi ako zeli u pcelarstvo ja mu savjetujem ovaj forum jer stvarno vas je mnogo koji ste spremni pomoci svojim odgovorima i savjetima stoga hvala jos jednom svima.I dalje cu nastaviti pratiti forum al mislim da cu se ostaviti pcelarstva jer sad mi je to jedino napameti jer ako izgubim tri preostale zajednice opet sam na nuli a neda mi se krecati iz pocetka po treci put. Pozdrav kolege i medno
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la simke »

kolega prijavi veterinarskom inspektoru i zajedno pretražite teren oko tebe on ima ovlaštenja da uništi sve potencijalne izvore bolesti......
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la Stipo »

Američka trulež legla se može uspješno liječiti i nekad se uspješno liječila.
Lijek protiv američke truleži je Geomicim. To je lijek u prahu koji se široko koristi u peradarstvu i stočarstvu i nalazi se na tržištu. 1 gram geomicina razmuti se u 1 lit šećernog sirupa i daje po 1 lit dva puta zaraženom društvu u razmaku od 10 dana. Odmah nakon toga društvo preseliti u novu košicu na novo saće. Staru košnicu skupa sa saćem spaliti, alat i pribor dezinficirati, pčelinjak dezinficirati i po mogućnosti zemlju prekopati.
Geomicin nije dostupan pčelarima jer je zakonom zabranjeno liječiti pčele antibioticima. Za takvu regulativu krivi su pčelari jer su se zbog toga antibiotici nalazili u medu.
Poslje liječenja neki pčelari vrcaju i prodaju med ne vodeći računa da je dio šećernog sirupa u kojem su otopili prah Geomicin završio u medu.
Poslje liječenja zaraženog društva treba proći karenca 1 godina pa tek onda vrcati.
Još goru stvar su napravili pčelari koji su zbog preventive da im se ne vrati kuga u košnice antibiotike davali preventivno.
Rezultati su bili da su imali jaka i zdrava društva ali i antibioticima zaražen med. Gledajući sa medicinske strane antibiotik u hrani je katastrofa za čovjeka da ne objašnjavam zašto. Pod prisilom i savjetima medicine zakonodavac je donio odluku da pčelarima zabrani upotrebu antibiotika.
Te odluke su primjenile gotovo sve zemlje. Time je se nanjela velika šteta pčelarstvu ali opravdano su se izbjegle nezamislive štete čovječanstvu.
Znači krivac za zabranu upotrebe antibiotika u pčelarstvu su sami pčelari.
Još uvijek ima pčelara koji ilegalno nabavljaju antibiotike i preventivno daju svojim pčelama.
Ja pozivam pčelare na odgovornost ako koriste antibiotike koje daju svojim pčelama i tako ih spasili od propasti da se drže karence i ne vrcaju med koji je pod sumnjom da sadrži antibiotik.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

kolega stipo po svim predavanjima i literaturama na internetu se govori da je nemoguce izljeciti tu bolest jer nepostoji ni jedan antibijotik koji unistava larvu ATL-a a vec da je to privremeno izljecenje dok zajednici neopadne malo imunitet i eto opet zaraze ovo nije moje misljenej vec neki zakljucak koji sam donio na osnovu informacija na internetu
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la pot »

Mislim kolega da vam je naj bolje da zapalite sve osim praznih sanduka, krovova I mozda podova, onda kvalitetno preci let lampom I jos postoji neko sr ja neznam kako se zove jer mi hvala Bogu jos uvjek nije treblo nesto cini mi se ima veze sa sodom vjerujem ds neko od kolega zna o cemu se radi, to se rastvara u vodi I onda se u taj rastvor potapa sve sto zelimo dezinfikovt mogu I okvirovi sa sacem , ovaj nacin se preporucuje kao preventiva (bure npr od 200 l rastvora I svake godine potapanje sanduka, okvirova I sl.) Ja vec duze vreme kontam da to uradim jer kasno je kad zatreba.
St se tice samih drustava I gubitaka vi ste jos na pocetku tako da to nije strsno ali ni to ne bi bio problem da ste blize konjicu jer vidim da se trudite, ako imate neku semu javi.
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la ROSULJAC »

balasevic je napisao/la:kolega stipo po svim predavanjima i literaturama na internetu se govori da je nemoguce izljeciti tu bolest jer nepostoji ni jedan antibijotik koji unistava larvu ATL-a a vec da je to privremeno izljecenje dok zajednici neopadne malo imunitet i eto opet zaraze ovo nije moje misljenej vec neki zakljucak koji sam donio na osnovu informacija na internetu
Kolega "balasevic", odgovor kolege "stipo" treba shvatiti ne o lečenju A.T.(jer je ne izlečiva mada se je tako izrazio) već o saniranju posledica usled pojave "američke" truleži pčelinjeg legla u košnici i na pčelinjaku.
Jedino isplatljiva sanacija društava napadnuta "A.T." je ona gde je u početnoj fazi bolesti sa malim % zaraženog legla je ispravna i isplatljiva sa velikim %-tom uspeha da se ne ponovi.
Redosled radova ide ovim tokom.
Na mesto zaraženog društva postavljamo dezinfikovan sanduk bez ramova. U njega stresamo sve pčele sa ramova i sanduka i tako dobijamo formu "golog" roja koji posle provedenih dva dana bez hrane (da bi pčele u tom periodu preradile svu zaraženu hranu koju imaju u sebi) roj dobija mladu maticu u kavezu na odgovarajući broj ramova koje mogu gusto pokriti i u hranilici opisani "lekoviti" sirup sa "oksitetraklicinom" u pomenutim "geomicin"-u.
U drugu košnicu skupljamo ramove sa poklopljenim-zrelim leglom (bez pčela) gde će se usled povoljnih letnjih temperatura leglo izleći.
Mlade pčele hraniti sirupom sa "oksitetraklicinom" u pomenutom "geomicin"-u da se nebi dozvolilo sporama A.T. klijanje u crevima jer se rađaju zdrave,a znamo da se zaraza širi isključivo putem ishrane. Po izleganju celokupnog legla pčele pripojiti ranije formiranom društvu.
Sanduk gde je bila infekcija ako je novijeg datuma vredi dezinfikovati a ramove sa saćem,otvorenim leglom i medom spaliti 100%. u rupi i zatrpati.
U koliko se ovako odradi mala je verovatnoća da će se A.T. ponovo javiti, mada, ma koliko se činilo da ovaj postupak bio jednostavan najbezbednije je vatrom. prkinuti lanac infekcije.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

hvala kolega na odgovoru nesto razmisljam da posaljem leglo na analizu al neznam bas kakve su procedure pa mi se neda to slati a neznam jeli skupa ta analiza pa mi to sve dodje da spalim sve i prestenem sa pcelarstvom i ako sam samo poceo
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:hvala kolega na odgovoru nesto razmisljam da posaljem leglo na analizu al neznam bas kakve su procedure pa mi se neda to slati a neznam jeli skupa ta analiza pa mi to sve dodje da spalim sve i prestenem sa pcelarstvom i ako sam samo poceo
Balas,ma kakvo stajanje.Ljudi izgube pcelinjake,pa idu dalje.Zar mislis da se ovakve stvari desavaju samo kod tebe?.Pcelari uglavnom pricaju o uspjesima.Izgleda da ove godine nije bilo ni rojenja a kamoli nekih drugih vecih problema.
ZAKONSKI JE ZABRANJENO LIJECITI ATL,e sad sto se ne postuje zakon i zakonske procedure......
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la senad grudic »

Moja puna podrska Balasevicu-moras naprijed jer nemoj misliti da se jos gore stvari ne desavaju. Mozda je i tvoja sreca da se to bas dogodilo
na samom pocetku dok nisi prosirio pcelinjak na 40-50-tak kosnica pa nedaj boze onda, Glavu gore i ja ti preporucujem da ne pokusavas lijeciti
vec samo ;VATRA; i zakopaj a nastavke opali sa brenerom. Mozda bi ti prestao ali tvoja dijagnoza se zna: PCELE dijagnoza a PCELARETVO terapija :D
Sretno kolega i naprijed - Senad Grudic
Senad Grudic
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

hvala kolege na podrsci al je problem sto tek sad uvidjam koliko neodgovorinih pcelara koji se smatraju "uglednim"pcelarima kod mene,a hvale se da su prosle godine izljecili ATL a ja ih samo slusam a gdje su oni sto sute stanje kod nas je haoticno sad kad vidim blizu mene javilo se je jos oko 5 ljudi koji sumljaju na ATL al niko nista nepoduzima neprijavljuje svi oni kao ljece pcele i kad to vidim vjerujte da mi se neda dalje pcelariti jer shvatam da je to nemoguce pored toliko neobrozovanih i neodgovornih pcelara ja govorim da se bolest nemoze ljeciti zbog spora jer nepostoji nijedan ljek koji moze ubiti spore ATL-a ali dzaba oni su strucnjaci i dugogodisnji pcelari a jadan pocetnik glup.Raspitivam se gdje da dostavim leglo na analizu pa da se utvrdi da li je stvarno ATL to cu uraditi zbog sebe ali i zbog drug nebili inspekcija pregledala i njihove pcelinjaka pa de se otkrije stvarna istina i da se proba bar koliko tolikom stati na kraj toj bolesti.Pozz kolege hvala na podrsci
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega nema nazad samo glavu gore i idemo dalje.
Trazi od inspekcije da izadze na lice mijesta i
izvrse uvid u stalje na terenu.
Ako se podnese prijava trebali bi reagovati
u jednom krugu od nekoliko kilometara.

SRETNO

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la Stipo »

Kolega prijavi lokalnom pčelarskom društvu i veterinaru.
Oni će dići uzbunu i pokrenuti državnu strukturu za pregled i sanaciju tvog i okolnih pčelinjaka.
Veterinar će uzeti uzorke i u saradnji sa ispekcijom poslati na analizu.
Bude li analiza pozitivna. Pčelarsko društvo u saradnji sa veterinarom i inspekcijom i uz tvoju pomoć sve zaražene okvire spaliti.
Inspekcija će narediti preglede okolnih pčelinjaka i postupiti po nađenim rezultatima.
Oni kod kojih se pronađe ATL će od države dobiti novčanu naknadu kod mene u mom kantonu iznosi 150 KM.
Prije par dana sam sa predsjednikom društva baš razgovarao o jednom slučaju u Glamoču u kojem je on učestvovao i palio okvire.
Nije dobro da pčelari šute i sami pokušavaju riješiti problem. Mnogo je bolje prijaviti sumnju i državne strukture rješavaju taj problem a pčelar još dobije novčanu odštetu koja ipak mora se priznati nije beznačajna.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

kolega stipo cekam inspekciju da dodje jer nije vise problem kod mene samu u blizini se je javilo bar jos 6 pcelara koji imaju ATL cekao inspekciju pa da vidimo sta ce biti ja vise nemogu biti sam pametan da vam pravo kazem.Inspekciju je narucio jedan moj kolega pcelar koji sumlja na ATL mislim da je to prijavio prije 7 dana jos cekam inspekciju i sta je tu sad problem da je covjek koji treba doci pregledati kosnice pitao neceli se pcelari ljutiti ako dodje da pregleda,zamislite to znaci ako vi nedate on nece pregledati pcelinjak a 100% sam siguran da u radiusu od 3 km sve i jedan pcelinjak da je zarazen nemora biti komplet vec po par kosnica jer svakim danom sve vise se javlja da je zarazeni a vecina suti nece da priznaju. Sta ce biti ja neznam ja bi volio da mi dadnu nadoknadu od 100 KM po kosnici da mogu vratiti soje ulozeno i odmah nek spale sto se mene tice. Pozz javljacu vam kakav je razvoj situacije
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:kolega stipo cekam inspekciju da dodje jer nije vise problem kod mene samu u blizini se je javilo bar jos 6 pcelara koji imaju ATL cekao inspekciju pa da vidimo sta ce biti ja vise nemogu biti sam pametan da vam pravo kazem.Inspekciju je narucio jedan moj kolega pcelar koji sumlja na ATL mislim da je to prijavio prije 7 dana jos cekam inspekciju i sta je tu sad problem da je covjek koji treba doci pregledati kosnice pitao neceli se pcelari ljutiti ako dodje da pregleda,zamislite to znaci ako vi nedate on nece pregledati pcelinjak a 100% sam siguran da u radiusu od 3 km sve i jedan pcelinjak da je zarazen nemora biti komplet vec po par kosnica jer svakim danom sve vise se javlja da je zarazeni a vecina suti nece da priznaju. Sta ce biti ja neznam ja bi volio da mi dadnu nadoknadu od 100 KM po kosnici da mogu vratiti soje ulozeno i odmah nek spale sto se mene tice. Pozz javljacu vam kakav je razvoj situacije
A sta ako ti nedadnu nadoknadu od 100km po kosnici....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

sahista onda cu ja to pokusati nekako sanirati i onako sam u debelom minusu kako sam poceo sa pcelama nemoratemi vjerovati koliko novca sam ulozio i truda a samo minusi
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:sahista onda cu ja to pokusati nekako sanirati i onako sam u debelom minusu kako sam poceo sa pcelama nemoratemi vjerovati koliko novca sam ulozio i truda a samo minusi
ATL se ne moze sanariti,pogotovo ako u tvom okruzenju ima jos vise slucajeva ove bolesti...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

kolega jos 6 pcelara za koje znam koji su rekli da imaju ATL a koliko jos onih sto sute
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la Stipo »

balasevic je napisao/la:sahista onda cu ja to pokusati nekako sanirati i onako sam u debelom minusu kako sam poceo sa pcelama nemoratemi vjerovati koliko novca sam ulozio i truda a samo minusi
To je mana državnih struktura odugovlaći se u svemu. Trebali bi doći i doći će ali kada. Prijavi i ti svoju i svi okolo za koje znaš koji sumnju u AL da se ispekcija malo uspaniči. Kako kaže shahista ATL je možda uzela maha u komšiluku i ne možeš je sanirati sam.
Već sam pisao kako se to nekada liječilo ali ne i iskorjenilo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

sahista je napisao/la:
balasevic je napisao/la:sahista onda cu ja to pokusati nekako sanirati i onako sam u debelom minusu kako sam poceo sa pcelama nemoratemi vjerovati koliko novca sam ulozio i truda a samo minusi
ATL se ne moze sanariti,pogotovo ako u tvom okruzenju ima jos vise slucajeva ove bolesti...
Pozdrav.

kolega niste me razumjeli kad sam rekao sanirati nisam mislio ljeciti li takvo neto vec sam mislio sanirati u pravcu da cu pokusati nabaviti nove rojeve
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:
sahista je napisao/la:
balasevic je napisao/la:sahista onda cu ja to pokusati nekako sanirati i onako sam u debelom minusu kako sam poceo sa pcelama nemoratemi vjerovati koliko novca sam ulozio i truda a samo minusi
ATL se ne moze sanariti,pogotovo ako u tvom okruzenju ima jos vise slucajeva ove bolesti...
Pozdrav.

kolega niste me razumjeli kad sam rekao sanirati nisam mislio ljeciti li takvo neto vec sam mislio sanirati u pravcu da cu pokusati nabaviti nove rojeve
Ni slucajno za sada nabavljati nove rojeve....Ako je takvo stanje u tvom okruzenju ja ti preporucujem da pare ulozis u nesto drugo.....sljive,maline..itd.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la medonosa »

Odgovorite