Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Svi koji žele da prezentuju tehniku pčelarenja
Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la senad »

Izvođač teme: @ inspektor
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Re: Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la inspektor »

:D :D :D :D tema na kojoj nije ništa pisano a ima toliko posjeta !!!!!!Trenutno i nemam baš vremen za pisanje ,ali to neznači da nemožete pisati ,pitati vi .Hvala.
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la Mustafa »

Šta bi od teme koja je oećavala tako mnogo...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la senad »

JA očekujem inspektora da pokrene temu pa tu vjerovatno bilo mnogo argumenata i za i protiv.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
levstek008
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 20 sij 2011, 08:15

Re: Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la levstek008 »

Tako je radio več Anton Janša, za vreme Marije Terezije. Poanta ovog pčelarjenja je, da uvjek kad društo popuni sve ramove u nakladi, dodaješ novu prazno nakladu na podnjaču a ono puno na prazno, i tako toliko vremena, dok se društvo raširava!! za ovoko pčelarjenje ne treba matične rešetke. Leglo se širi dole,a med se hrani nad leglom.

Tako pčelarjenje imajo u Njemačkoj pod nazivom "DEMETER" pčelarjenje, koji je za jedan stupanj više od takozvanog eko-pčelarjenja. Jedna od loših stavri je što ne možete sakuplat vrstnog meda( al bagrema, kastena...), a i društva se lako razvijajo preko 70.ooo pčela , a u letnim mesecima to nije baš najbolje! Verovatno ima još loših točaka, al jedno so loše točke za pčelara, al sasvim nešto drugo so loše točke za pčele!! Treba pravit bar nejaki kompromis med našim željama i "željama" pčela
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la zvones »

levstek008 je napisao/la:Tako je radio več Anton Janša, za vreme Marije Terezije. Poanta ovog pčelarjenja je, da uvjek kad društo popuni sve ramove u nakladi, dodaješ novu prazno nakladu na podnjaču a ono puno na prazno, i tako toliko vremena, dok se društvo raširava!! za ovoko pčelarjenje ne treba matične rešetke. Leglo se širi dole,a med se hrani nad leglom.

Tako pčelarjenje imajo u Njemačkoj pod nazivom "DEMETER" pčelarjenje, koji je za jedan stupanj više od takozvanog eko-pčelarjenja. Jedna od loših stavri je što ne možete sakuplat vrstnog meda( al bagrema, kastena...), a i društva se lako razvijajo preko 70.ooo pčela , a u letnim mesecima to nije baš najbolje! Verovatno ima još loših točaka, al jedno so loše točke za pčelara, al sasvim nešto drugo so loše točke za pčele!! Treba pravit bar nejaki kompromis med našim željama i "željama" pčela
Zanimljivo je što je tako pčelario pčelarski genije Anton Janša i čini mi se slićno Emille Warre . Matej, jedno pitanje u vezi pčelarenja na način Janše . Jeli on praznu nakladu
(mi kažemo nastavak ) postavljao sa praznim izgrađenim saćem ili potpuno bez saća i kako su mu ramovi izgledali ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
levstek008
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 20 sij 2011, 08:15

Re: Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la levstek008 »

Oprostite, ali neznam!! Uistinu, Warre ili Janša so bili blizu toj naravni činjenici, da se pčele sače(satje) zidajo od gore prema dole, gore su zalihe hrane a leglo je pod zalihami hrane. Ja sam se odluči, da podstavim prazan nastavak2/3lr sa ramom, u kojem če bit samo crta voska na gornjem delu rama, tako da pčele znaju "smer" gradnje, nešto tako kao eko-voja(EV).
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarenje na prirodan način sa košnicama nastavljačama

Post Postao/la zvones »

levstek008 je napisao/la:Oprostite, ali neznam!! Uistinu, Warre ili Janša so bili blizu toj naravni činjenici, da se pčele sače(satje) zidajo od gore prema dole, gore su zalihe hrane a leglo je pod zalihami hrane. Ja sam se odluči, da podstavim prazan nastavak2/3lr sa ramom, u kojem če bit samo crta voska na gornjem delu rama, tako da pčele znaju "smer" gradnje, nešto tako kao eko-voja(EV).
Matej hvala na odgovoru ! (moj otac se zvao Mato ,što je isto ime ,pa te zato više volim zvati imenom nego levstek008 ).Pratio sam malo to o ćemu pišeš , a na mene su
posebno dobar utisak ostavili tvoje kolege Iztok Vasiljevič i osobito Jernej Mehle pisanjem na SPOS-u . Svratim , istina rijetko i na "ApiSlo" i vidim da si i ti član .Želim ti
uspjeh u tvom načinu pčelarenja ! Pozdrav ...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite