Mart-Ožujak

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Pčelarske aktivnosti
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Azem »

Radovi u martu mjesecu

S obzirom na današnji datum 07.03.20011. godine, neke radove smo po kalendaru trebali već da uradimo.Dakle može se zaključiti da pčelarske radove kalendarski ne možemo predvidjeti (tako je već nekoliko zadnjih godina)
No što nam je činiti?
Moramo se oslonuti na prirodu ili bolje rečeno stanje u prirodi, moramo pratiti buđenje prirode i shodno tome naše radove prilagoditi tome.
Prvi proljećni pregled potrebno je izvršiti u ovom mjesecu i to kad je temperatura iznad 16 stepeni, ali ako je vjetrovito ne preporučuje se otvarati.
Ovo je svakako i prilika da provjerimo mnogo toga,a prije svega
• kakva je situacija sa hranom,
• provjera kakva je situacija sa utroškom pogača,
• provjera da li je matica prisutna u košnici.
• Provjeriti da li su okviri uprljani (što ukzuje na nozemozu)

Na osnovu ocjene stanja u košnici preduzimaju se i neophodne mjere.
Ovaj pregled treba obaviti bez dužeg zadržavanja da nebi prehladili leglo.
O ovome ću kasnije kad to bude potrebno, a sada bi bilo potrebno izvršiti dodatno utopljavanje.
Ja to činim na način da dodajem još tri lista novina uz prethodno odstranjivanje već postavljenih ukoliko su vlažne.
Prvu priliku treba iskoristiti (kad to vrijeme dozvoli) i očistiti i dezinfikovati podnjače.Najbolje je ako imamo rezervnih nekoliko podnjača pa da izvršimpo zamjenu dok izvađenu ne očistimo i dezinfikujemo.
I kod ovog zahvata nastojimo da predviđeno što brže uradimo .Za ovu svrhu ja koristim namjensku dizalicu kojom dignem dva ili tri nastavka koji „vise“ dok se gore navedeni posao ne obavi, a to traje maksimalno do dvije minute.Ako bude interesovanja nekad ću postaviti fotografiju ove namjenske dizalice koju koristim i za vađenje podnica u kojima su mi hvatači polena (unutarnji)
Dezinfekciju podnjače obavezno vršim plamenikom, nekako najviše vjerujem u to.
Ovo su svakako prvi i neodložni radovi u ovom mjesecu kojie je potrebno uraditi kada to vrijeme bude dozvoljavalo.
Ne zaboravite da pripremite higijensku pojilicu napravljenu na jedan od poznatih načina kojih na ovom forumu možemo naći.
Ja u ovo vrijeme obavezno pripremim alkoholni estrakt pelina koji koristim sa prvim dodavanjem sirupa kao preventivu nozemozi.
Gore izloženo je moj način rada koji primjenjujem na svom pčelinjaku i primjenjivo je za lokaciju na kojoj pčelarim (Modriča i okolina).Dakle da naglasim ovo će biti prvo otvaranje košnice poslije tretmana oksalnom kiselinom koji sam obavio 20.11.2010.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

Sutra otac zauzet,meni pripada prvi pregled,supeeeerrr.Znam da bi i on volio da bude,mozda i dođe pri kraju,al u glavnom sutra sve po mom, :D .Samo jedno pitanje jel rano od sutra krenut sa građevnacima,od prosle god sam ih prvi put koristio,al sam tek u aprilu cuo za njih i odma poceo,sta ce te tek tad naso na netu za to,i na kraju bio zadovoljan s njima,tak da bi volio odg sto prije.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:Sutra otac zauzet,meni pripada prvi pregled,supeeeerrr.Znam da bi i on volio da bude,mozda i dođe pri kraju,al u glavnom sutra sve po mom, :D .Samo jedno pitanje jel rano od sutra krenut sa građevnacima,od prosle god sam ih prvi put koristio,al sam tek u aprilu cuo za njih i odma poceo,sta ce te tek tad naso na netu za to,i na kraju bio zadovoljan s njima,tak da bi volio odg sto prije.
Građevnjaci se počinju dodavati kada krene veći unos nektara i obično je to u vrijeme cvijetanja voća.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Sutra otac zauzet,meni pripada prvi pregled,supeeeerrr.Znam da bi i on volio da bude,mozda i dođe pri kraju,al u glavnom sutra sve po mom, :D .Samo jedno pitanje jel rano od sutra krenut sa građevnacima,od prosle god sam ih prvi put koristio,al sam tek u aprilu cuo za njih i odma poceo,sta ce te tek tad naso na netu za to,i na kraju bio zadovoljan s njima,tak da bi volio odg sto prije.
Građevnjaci se počinju dodavati kada krene veći unos nektara i obično je to u vrijeme cvijetanja voća.
Varoa krece u zesce razmozavanje sa povecanjem legla pcela,ja sutra stavljam građevnjak,tamam imam drustva koja su mi puna pcele,pa mogu iskoristit jedan njihov okvir s medom za pojacanje slabije.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:Radovi u martu mjesecu

S obzirom na današnji datum 07.03.20011. godine, neke radove smo po kalendaru trebali već da uradimo.Dakle može se zaključiti da pčelarske radove kalendarski ne možemo predvidjeti (tako je već nekoliko zadnjih godina)
No što nam je činiti?
Moramo se oslonuti na prirodu ili bolje rečeno stanje u prirodi, moramo pratiti buđenje prirode i shodno tome naše radove prilagoditi tome.
Prvi proljećni pregled potrebno je izvršiti u ovom mjesecu i to kad je temperatura iznad 16 stepeni, ali ako je vjetrovito ne preporučuje se otvarati.
Ovo je svakako i prilika da provjerimo mnogo toga,a prije svega
• kakva je situacija sa hranom,
• provjera kakva je situacija sa utroškom pogača,
• provjera da li je matica prisutna u košnici.
• Provjeriti da li su okviri uprljani (što ukzuje na nozemozu)

Na osnovu ocjene stanja u košnici preduzimaju se i neophodne mjere.
Ovaj pregled treba obaviti bez dužeg zadržavanja da nebi prehladili leglo.
O ovome ću kasnije kad to bude potrebno, a sada bi bilo potrebno izvršiti dodatno utopljavanje.
Ja to činim na način da dodajem još tri lista novina uz prethodno odstranjivanje već postavljenih ukoliko su vlažne.
Prvu priliku treba iskoristiti (kad to vrijeme dozvoli) i očistiti i dezinfikovati podnjače.Najbolje je ako imamo rezervnih nekoliko podnjača pa da izvršimpo zamjenu dok izvađenu ne očistimo i dezinfikujemo.
I kod ovog zahvata nastojimo da predviđeno što brže uradimo .Za ovu svrhu ja koristim namjensku dizalicu kojom dignem dva ili tri nastavka koji „vise“ dok se gore navedeni posao ne obavi, a to traje maksimalno do dvije minute.Ako bude interesovanja nekad ću postaviti fotografiju ove namjenske dizalice koju koristim i za vađenje podnica u kojima su mi hvatači polena (unutarnji)
Dezinfekciju podnjače obavezno vršim plamenikom, nekako najviše vjerujem u to.
Ovo su svakako prvi i neodložni radovi u ovom mjesecu kojie je potrebno uraditi kada to vrijeme bude dozvoljavalo.
Ne zaboravite da pripremite higijensku pojilicu napravljenu na jedan od poznatih načina kojih na ovom forumu možemo naći.
Ja u ovo vrijeme obavezno pripremim alkoholni estrakt pelina koji koristim sa prvim dodavanjem sirupa kao preventivu nozemozi.
Gore izloženo je moj način rada koji primjenjujem na svom pčelinjaku i primjenjivo je za lokaciju na kojoj pčelarim (Modriča i okolina).Dakle da naglasim ovo će biti prvo otvaranje košnice poslije tretmana oksalnom kiselinom koji sam obavio 20.11.2010.
zao mi je sto ovo proljece nisam mogao doci do KASS-a,al cu ga ovo proljece i ljeto nabrati,pa od jeseni da ga imam,i za slj proljece
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la senad »

inzenjer je napisao/la: Varoa krece u zesce razmozavanje sa povecanjem legla pcela,ja sutra stavljam građevnjak,tamam imam drustva koja su mi puna pcele,pa mogu iskoristit jedan njihov okvir s medom za pojacanje slabije.
Koliko imaš okvira legla pa ideš sa RG, Ako se klupko raspustilo i zahvata 9 ulica neznači da imaš i pčele koje će da grade intenzivno RG,
danas 13.03.
-21 dan
-12 dana= 33 dana ( unazad gledano 10. februar ti si trebao imati bar 2-3 okvira legla i to od do)

KO će ti graditi RG a uz to nemaš unosa iz vana, a ne možeš dodavati tečnu hranu?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

senad je napisao/la:
inzenjer je napisao/la: Varoa krece u zesce razmozavanje sa povecanjem legla pcela,ja sutra stavljam građevnjak,tamam imam drustva koja su mi puna pcele,pa mogu iskoristit jedan njihov okvir s medom za pojacanje slabije.
Koliko imaš okvira legla pa ideš sa RG, Ako se klupko raspustilo i zahvata 9 ulica neznači da imaš i pčele koje će da grade intenzivno RG,
danas 13.03.
-21 dan
-12 dana= 33 dana ( unazad gledano 10. februar ti si trebao imati bar 2-3 okvira legla i to od do)

KO će ti graditi RG a uz to nemaš unosa iz vana, a ne možeš dodavati tečnu hranu?
danas nista,vrijeme je bilo lose,a meni nesto drugo ispalo,a ok je ''poranio'' sam jer sam prosle god tek cuo za građevnjake u maju,i tad poceo pa zato nezz najbolji tajming kad da krenem s njima
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Azem »

Evo i ostalih članova na ovoj temi.Super.Kada sam tražio da se postavi ova tema upravo sam i mislio da se radi pčelara koji počinju, kao podsjetnik opišu radovi koje je potrebno odraditi u datom trenutku i da razmijenimo iskustva (oni stariji i iskusniji),jer kao što možemo da primijetimo, svaka godina (pogotovo posljednjih nekoliko) bitno se razlikuje i svoje radove pa i tehnologiju koju primjenjujemo ne možemo fiksirati za određeni datum.
Lijep pozdrav svima.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la senad »

Rečeno je, da pravilo koje je važili prošle godine nemora značiti da će važiti i ove godine,

Svi oni koji su odradili oksalnu kiselinu treba da budu mirni do 7 mjeseca.
Bi će sasvim dovoljno ako se do glavne paše isjeće 2x RG, po jednom društvu,
Mislim da bi sasvim bilo dovoljno krenuti od 1 aprila RG i završiti krajem aprila.
Ovoje perido kada će mo pčele zaposliti jer tada je najintenzivniji razvoj, kad aih zaposlimo sa RG zaboravit će na rojenje.
* suzbijanje rojenja
*pokupili varou i to je to na miran način uć u glavnu pašu
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

Da vas pitam,utopljavajuci materijal papir i stiropor jos nisam izvadio,nisam imo vremena(ali mi je zbog ovog proslog zahladnjenja i drago),mislio u subotu,ali od ponedjeljka ponovo javljaju zahlađenje te da ce temp pasti i do 15 stepeni!?
Tak da mislim da nije najpametnije vaditi ga.Misljenja??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Azem »

Ako pažljivo pročitaš onda ćeš zapaziti da sam napisao da je potrebno izvršiti dodatno utopljavanje i zamjenu utpoljavajućeg materijala ukoliko je vlažan.Utopljavajući materijal nikako ne treba vaditi u ovom periodu.
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 23 ožu 2011, 21:53, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:Ako pažljivo pročitaš onda ćeš zapaziti da sam napisao da je potrebno izvršiti dodatno utopljavanje i zamjenu utpoljavajućeg materijala ukoliko je vlažan.Utopljavajući materijal nikako ne treba vaditi u ovom periogu.
Ma cito sam,al mart je puno varljiv,i svake godine razlicito,zato sam malo trazio vremensku prognozu po netu za naredne sedmice.Hvala jos jednom
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:
Azem je napisao/la:Ako pažljivo pročitaš onda ćeš zapaziti da sam napisao da je potrebno izvršiti dodatno utopljavanje i zamjenu utpoljavajućeg materijala ukoliko je vlažan.Utopljavajući materijal nikako ne treba vaditi u ovom periogu.
Ma cito sam,al mart je puno varljiv,i svake godine razlicito,zato sam malo trazio vremensku prognozu po netu za naredne sedmice.Hvala jos jednom
Da mart je varljiv,pa april ,pa i maj .Što nekad po danu budu ljetne temperature ,neznači da će i po noći biti . Po noći su radovno niže od 15 * C ili neznatno više .
Što se mene tiče , do marta ne treba nikako utopljavati , a tek kad pčele poćnu unos polena maksimalno .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Tako je zvones ija sam tek sada krenuo sa utopljavanjem.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Asim »

Hajte ljudi a ja mislo sutra skidati ter papir sa košnica a vi tek sad o utopljavanju ma nemojte , pa to je neodgovorno prema nama početnicima i to BEZ IKAKAVE ŠALE
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

Pomagajte ljudi,danas pregledo vise od pola kosnica i na jednoj vidim skroz malo legla nekolko celija i to svaka celija trutovsko leglo,maticu nisam mogo nac,pcele skroz uznemirene,iako normalno rade i donese polen,imaju dobru zalihu meda i polena.
Sta sad radit???
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:Pomagajte ljudi,danas pregledo vise od pola kosnica i na jednoj vidim skroz malo legla nekolko celija i to svaka celija trutovsko leglo,maticu nisam mogo nac,pcele skroz uznemirene,iako normalno rade i donese polen,imaju dobru zalihu meda i polena.
Sta sad radit???
Nema pomoći rasformiraj zajednicu. Ukloni košnicu, odnesi je pored pčelinjaka i sve pčele istresi na travu. Pčele će se vratiti u pčelinjak ali pošto ne nađu svoju košnicu rasporedit će se u susjedne košnice. Okvire s hranom možeš dodati drugim društvima. To trutovsko ssaće istopi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Pomagajte ljudi,danas pregledo vise od pola kosnica i na jednoj vidim skroz malo legla nekolko celija i to svaka celija trutovsko leglo,maticu nisam mogo nac,pcele skroz uznemirene,iako normalno rade i donese polen,imaju dobru zalihu meda i polena.
Sta sad radit???
Nema pomoći rasformiraj zajednicu. Ukloni košnicu, odnesi je pored pčelinjaka i sve pčele istresi na travu. Pčele će se vratiti u pčelinjak ali pošto ne nađu svoju košnicu rasporedit će se u susjedne košnice. Okvire s hranom možeš dodati drugim društvima. To trutovsko ssaće istopi.


sta je uzrok,matica je bila jedna od boljih koje sam imo,a nije ni stara,ovog ljeta bi napunila 2 godine.Imam i u ostalim kosnicama po 2-3 celije trutovskog,al je kod njih dosta normalnog legla.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:
Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Pomagajte ljudi,danas pregledo vise od pola kosnica i na jednoj vidim skroz malo legla nekolko celija i to svaka celija trutovsko leglo,maticu nisam mogo nac,pcele skroz uznemirene,iako normalno rade i donese polen,imaju dobru zalihu meda i polena.
Sta sad radit???
Nema pomoći rasformiraj zajednicu. Ukloni košnicu, odnesi je pored pčelinjaka i sve pčele istresi na travu. Pčele će se vratiti u pčelinjak ali pošto ne nađu svoju košnicu rasporedit će se u susjedne košnice. Okvire s hranom možeš dodati drugim društvima. To trutovsko ssaće istopi.


sta je uzrok,matica je bila jedna od boljih koje sam imo,a nije ni stara,ovog ljeta bi napunila 2 godine.Imam i u ostalim kosnicama po 2-3 celije trutovskog,al je kod njih dosta normalnog legla.
Pojavile su se lažne matice i nema lika postupi kako sam već naveo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Asim »

Stipo samo pitam jer neznam i uzimam sebi za slobodno , zar se nemože ovo društvo pripojiti drugom društvu ili postoji neki rizik od ove lažne matice koja se pojavila , pa se mora izbjeći pripajanje i jednostavno rasuti društvo na pčelinjak
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Azem »

U potpunosti se slažem sa gore navedenim razmišljanjem i praksom.(mislim na utopljavanje)
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 25 ožu 2011, 19:52, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Azem »

Asim je napisao/la:Stipo samo pitam jer neznam i uzimam sebi za slobodno , zar se nemože ovo društvo pripojiti drugom društvu ili postoji neki rizik od ove lažne matice koja se pojavila , pa se mora izbjeći pripajanje i jednostavno rasuti društvo na pčelinjak
Asime, ne lažna matica, nego lažne matice (više njih), ako bi se spojile sa nekim društvom mogle bi uništiti maticu, a ovako odrađeno na ovaj način kako je Stipo objasnio to se neće desiti.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Stipo »

Evo Azem je odgovorio umjesto mene.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Mart-Ožujak

Post Postao/la Asim »

Hvala na odgovoru , znate u nekim stvarima mogu da ostavim na nekoj predpostavci ali pčele neće predpostavke kod njih je sve tačno još jednom hvala Asim
Odgovorite