lijekovi protiv nozemoze

SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo je napisao/la:Ja se vrlo jednostavno borim protiv nozemoze tako što prilikom pripremanja pčela za zimu prebacim u gornji nastavak svo leglo. Do legla dodam polu prazne okvire, a do njih pune okvire meda. Prehranim pčele šećernim sirupom uz dodatak vitamina FORSAPIN ili FOTEPIP +vitaniC i kompleks B. U zadnje vrijeme i vodu od bijelog luka i jabukovo sirće. Obično po društvu utrošim 5 kg šećera i nastojim ne preći s šećerom količinu ukupne zimnice više od 30%. Taj sirup pčele postave oko legla i u one polu prazne ramove do legla. Taj će šećerni sirup pčele potrošiti preko zime i neće im stvarati gomilanje neprobavljivih tvari u zadnjem crijevu i izazivati nozemozu. U medu se uvjek može nalaziti znčajan dio medljike koja je teško probavljiva za pčele te izaziva u zadnjem crijevu pčela stvaranje kristala koji probijaju opnu crijeva i tako kod oštećenog pčelinjeg crijeva nozemoza ima otvoren put da zarazi pčelu. Pošto neznam kakav je med za zimnicu dodajem taj šećer i miran sam što se toga tiče.
Sredinom veljače ( februvara) svako društvo dobije po jednu NOZECID pogaču koju proizvodi PIP. Krajem zime postavim higijensku poilicu u koju uvjek dodajem kuhinjsku so i tijekom ljeta je 2 puta napunim slatkom vodom u koju dodam neko srestvo protiv nozemoze. Ovo radim zbog komšija jer i njihove pčele dolaze kod mene na vodu. Nikad nisam primjetio pojavu proljeva ni u jednom društvu.
To je preventiva. I opet sumnjam da možeš reći da 1-2 društva na proljeće nemaju nozemozu, a volio bih da nemaš (ja redovno šaljem uzorke u Sarajevo i uvijek je ima: blaži oblik, srednji, tako to oni dijagnosticiraju kod Tarika Bajrovića koji je jednom kod nas sa još jednim stručnjakom držao predavanje; o tome možemo nekad kasnije ako koga zanima). Sve što si nabrojao, opštepoznato je (razni vitamini, prirodni antibiotici itd.) i sve to ima u većini knjiga, što ne znači da sam protiv jer znam reći kad sam protivnik nečega. Medljika - poznata stvar. Ili i nije? Šećer - nepoznata, i moglo bi ići kao zasebna tema kad bismo imali nekog stručnjaka (kad smo već kod šećera, kod mene skočio na 1,80 po kg). Jesu li ti na tim okvirovima do legla, a u koje su pčele deponovale svu tu zaštitu koju si nabrojao, ikad popucali poklopčići, a na medu nisu? Stipo, u jedno sam siguran, nozemoza će biti u paru s varoom, ako je i ne nadvisi. Gadna je to bolest.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo je napisao/la:Ja se vrlo jednostavno borim protiv nozemoze tako što prilikom pripremanja pčela za zimu prebacim u gornji nastavak svo leglo. Do legla dodam polu prazne okvire, a do njih pune okvire meda. Prehranim pčele šećernim sirupom uz dodatak vitamina FORSAPIN ili FOTEPIP +vitaniC i kompleks B. U zadnje vrijeme i vodu od bijelog luka i jabukovo sirće. Obično po društvu utrošim 5 kg šećera i nastojim ne preći s šećerom količinu ukupne zimnice više od 30%. Taj sirup pčele postave oko legla i u one polu prazne ramove do legla. Taj će šećerni sirup pčele potrošiti preko zime i neće im stvarati gomilanje neprobavljivih tvari u zadnjem crijevu i izazivati nozemozu. U medu se uvjek može nalaziti znčajan dio medljike koja je teško probavljiva za pčele te izaziva u zadnjem crijevu pčela stvaranje kristala koji probijaju opnu crijeva i tako kod oštećenog pčelinjeg crijeva nozemoza ima otvoren put da zarazi pčelu. Pošto neznam kakav je med za zimnicu dodajem taj šećer i miran sam što se toga tiče.
Sredinom veljače ( februvara) svako društvo dobije po jednu NOZECID pogaču koju proizvodi PIP. Krajem zime postavim higijensku poilicu u koju uvjek dodajem kuhinjsku so i tijekom ljeta je 2 puta napunim slatkom vodom u koju dodam neko srestvo protiv nozemoze. Ovo radim zbog komšija jer i njihove pčele dolaze kod mene na vodu. Nikad nisam primjetio pojavu proljeva ni u jednom društvu.
To je preventiva. I opet sumnjam da možeš reći da 1-2 društva na proljeće nemaju nozemozu, a volio bih da nemaš (ja redovno šaljem uzorke u Sarajevo i uvijek je ima: blaži oblik, srednji, tako to oni dijagnosticiraju kod Tarika Bajrovića koji je jednom kod nas sa još jednim stručnjakom držao predavanje; o tome možemo nekad kasnije ako koga zanima). Sve što si nabrojao, opštepoznato je (razni vitamini, prirodni antibiotici itd.) i sve to ima u većini knjiga, što ne znači da sam protiv jer znam reći kad sam protivnik nečega. Medljika - poznata stvar. Ili i nije? Šećer - nepoznata, i moglo bi ići kao zasebna tema kad bismo imali nekog stručnjaka (kad smo već kod šećera, kod mene skočio na 1,80 po kg). Jesu li ti na tim okvirovima do legla, a u koje su pčele deponovale svu tu zaštitu koju si nabrojao, ikad popucali poklopčići, a na medu nisu? Stipo, u jedno sam siguran, nozemoza će biti u paru s varoom, ako je i ne nadvisi. Gadna je to bolest.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Ja se vrlo jednostavno borim protiv nozemoze tako što prilikom pripremanja pčela za zimu prebacim u gornji nastavak svo leglo. Do legla dodam polu prazne okvire, a do njih pune okvire meda. Prehranim pčele šećernim sirupom uz dodatak vitamina FORSAPIN ili FOTEPIP +vitaniC i kompleks B. U zadnje vrijeme i vodu od bijelog luka i jabukovo sirće. Obično po društvu utrošim 5 kg šećera i nastojim ne preći s šećerom količinu ukupne zimnice više od 30%. Taj sirup pčele postave oko legla i u one polu prazne ramove do legla. Taj će šećerni sirup pčele potrošiti preko zime i neće im stvarati gomilanje neprobavljivih tvari u zadnjem crijevu i izazivati nozemozu. U medu se uvjek može nalaziti znčajan dio medljike koja je teško probavljiva za pčele te izaziva u zadnjem crijevu pčela stvaranje kristala koji probijaju opnu crijeva i tako kod oštećenog pčelinjeg crijeva nozemoza ima otvoren put da zarazi pčelu. Pošto neznam kakav je med za zimnicu dodajem taj šećer i miran sam što se toga tiče.
Sredinom veljače ( februvara) svako društvo dobije po jednu NOZECID pogaču koju proizvodi PIP. Krajem zime postavim higijensku poilicu u koju uvjek dodajem kuhinjsku so i tijekom ljeta je 2 puta napunim slatkom vodom u koju dodam neko srestvo protiv nozemoze. Ovo radim zbog komšija jer i njihove pčele dolaze kod mene na vodu. Nikad nisam primjetio pojavu proljeva ni u jednom društvu.
To je preventiva. I opet sumnjam da možeš reći da 1-2 društva na proljeće nemaju nozemozu, a volio bih da nemaš (ja redovno šaljem uzorke u Sarajevo i uvijek je ima: blaži oblik, srednji, tako to oni dijagnosticiraju kod Tarika Bajrovića koji je jednom kod nas sa još jednim stručnjakom držao predavanje; o tome možemo nekad kasnije ako koga zanima). Sve što si nabrojao, opštepoznato je (razni vitamini, prirodni antibiotici itd.) i sve to ima u većini knjiga, što ne znači da sam protiv jer znam reći kad sam protivnik nečega. Medljika - poznata stvar. Ili i nije? Šećer - nepoznata, i moglo bi ići kao zasebna tema kad bismo imali nekog stručnjaka (kad smo već kod šećera, kod mene skočio na 1,80 po kg). Jesu li ti na tim okvirovima do legla, a u koje su pčele deponovale svu tu zaštitu koju si nabrojao, ikad popucali poklopčići, a na medu nisu? Stipo, u jedno sam siguran, nozemoza će biti u paru s varoom, ako je i ne nadvisi. Gadna je to bolest.
Pozdrav!
Bitno je raditi na preventivi kad je u pitanju nozemoza. Ne dozvoliti da dođe do razvoja bolesti. Vidljive znakove te bolesti nikad nisam primjetio u svom pčelinjaku i samim tim više ne šaljem uzorke pčela na analizu jer mislim da bi rezultate znao. Dobio bi izvještaj kao što si i ti dobijao za svoje uzorke. Boriti se protiv nozemoze da se iskorjeni i da analiza pokaže da na pčelama nema tragova tog parazita ni njegovih spora je po mom mišljenju nemoguća misija. Nebih volio da neki zbog ove rečenice pomisle kako ja širim uvjerenje da je nozemoza sporedna stvar. Naprotiv nozemoza je opasna bolest od koje stradava ne samo pčelinje društvo nego zna desetkovati pčelinjak. U aktivnoj sezoni nozemozne pčele većinom umiru u prirodi pa pčelar tada tu bolest ne primjećuje. Nozemozne pčele žive kraće i to može biti jedan od razloga da se društvo slabo razvija pa i na to pčelar mora obratiti pažnju. Ovo je još jedan od razloga što ja stavljam u pojilicu bar 2 puta u sezoni srestvo protiv nozemoze.

SEVDA(H)LIJA nisam primjetio da poklopčići pucaju na hrani koju im dodajem za zimnicu. Možda nisam ni dovoljno obraćao pažnju jer prvi put čujem za tu pojavu. Ako znaš nešto bilo bi dobro da malo napišeš o tome. Mislim da ako znaš razloge i posljedice da ih podjeliš s nama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re:

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo je napisao/la:
SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Ja se vrlo jednostavno borim protiv nozemoze tako što prilikom pripremanja pčela za zimu prebacim u gornji nastavak svo leglo. Do legla dodam polu prazne okvire, a do njih pune okvire meda. Prehranim pčele šećernim sirupom uz dodatak vitamina FORSAPIN ili FOTEPIP +vitaniC i kompleks B. U zadnje vrijeme i vodu od bijelog luka i jabukovo sirće. Obično po društvu utrošim 5 kg šećera i nastojim ne preći s šećerom količinu ukupne zimnice više od 30%. Taj sirup pčele postave oko legla i u one polu prazne ramove do legla. Taj će šećerni sirup pčele potrošiti preko zime i neće im stvarati gomilanje neprobavljivih tvari u zadnjem crijevu i izazivati nozemozu. U medu se uvjek može nalaziti znčajan dio medljike koja je teško probavljiva za pčele te izaziva u zadnjem crijevu pčela stvaranje kristala koji probijaju opnu crijeva i tako kod oštećenog pčelinjeg crijeva nozemoza ima otvoren put da zarazi pčelu. Pošto neznam kakav je med za zimnicu dodajem taj šećer i miran sam što se toga tiče.
Sredinom veljače ( februvara) svako društvo dobije po jednu NOZECID pogaču koju proizvodi PIP. Krajem zime postavim higijensku poilicu u koju uvjek dodajem kuhinjsku so i tijekom ljeta je 2 puta napunim slatkom vodom u koju dodam neko srestvo protiv nozemoze. Ovo radim zbog komšija jer i njihove pčele dolaze kod mene na vodu. Nikad nisam primjetio pojavu proljeva ni u jednom društvu.
To je preventiva. I opet sumnjam da možeš reći da 1-2 društva na proljeće nemaju nozemozu, a volio bih da nemaš (ja redovno šaljem uzorke u Sarajevo i uvijek je ima: blaži oblik, srednji, tako to oni dijagnosticiraju kod Tarika Bajrovića koji je jednom kod nas sa još jednim stručnjakom držao predavanje; o tome možemo nekad kasnije ako koga zanima). Sve što si nabrojao, opštepoznato je (razni vitamini, prirodni antibiotici itd.) i sve to ima u većini knjiga, što ne znači da sam protiv jer znam reći kad sam protivnik nečega. Medljika - poznata stvar. Ili i nije? Šećer - nepoznata, i moglo bi ići kao zasebna tema kad bismo imali nekog stručnjaka (kad smo već kod šećera, kod mene skočio na 1,80 po kg). Jesu li ti na tim okvirovima do legla, a u koje su pčele deponovale svu tu zaštitu koju si nabrojao, ikad popucali poklopčići, a na medu nisu? Stipo, u jedno sam siguran, nozemoza će biti u paru s varoom, ako je i ne nadvisi. Gadna je to bolest.
Pozdrav!
Bitno je raditi na preventivi kad je u pitanju nozemoza. Ne dozvoliti da dođe do razvoja bolesti. Vidljive znakove te bolesti nikad nisam primjetio u svom pčelinjaku i samim tim više ne šaljem uzorke pčela na analizu jer mislim da bi rezultate znao. Dobio bi izvještaj kao što si i ti dobijao za svoje uzorke. Boriti se protiv nozemoze da se iskorjeni i da analiza pokaže da na pčelama nema tragova tog parazita ni njegovih spora je po mom mišljenju nemoguća misija. Nebih volio da neki zbog ove rečenice pomisle kako ja širim uvjerenje da je nozemoza sporedna stvar. Naprotiv nozemoza je opasna bolest od koje stradava ne samo pčelinje društvo nego zna desetkovati pčelinjak. U aktivnoj sezoni nozemozne pčele većinom umiru u prirodi pa pčelar tada tu bolest ne primjećuje. Nozemozne pčele žive kraće i to može biti jedan od razloga da se društvo slabo razvija pa i na to pčelar mora obratiti pažnju. Ovo je još jedan od razloga što ja stavljam u pojilicu bar 2 puta u sezoni srestvo protiv nozemoze.

SEVDA(H)LIJA nisam primjetio da poklopčići pucaju na hrani koju im dodajem za zimnicu. Možda nisam ni dovoljno obraćao pažnju jer prvi put čujem za tu pojavu. Ako znaš nešto bilo bi dobro da malo napišeš o tome. Mislim da ako znaš razloge i posljedice da ih podjeliš s nama.
Stipo,
Sretna Nova! Žao mi je što moram citirati i trošiti prostor, ali nemam izbora jer u dugom tekstu ne mogu zapamtiti sve detalje na koje bih se htio osvrnuti.
Ti se ne boriš protiv nozemoze jer si rekao da je NEMAJU tvoje pčele. Dakle, ti predupređuješ. Dobro je to ako i uspijevaš, a kažeš da jesi, što mi je drago. Bude li proliva, ako ne i nozemoze?
Uzorci? Ja uzorke redovno šaljem, a i češće ću još, jer redovno dobijam poticaje, a da bih ih dobio, moram slati u Sarajevo na uzorkovanje. No, i tu ima svašta: i sa strane pčelara, i sa strane stručnjaka. Naime, PČELARI SAMI biraju odakle će poslati uzorak legla i pčela, a ja redovno šaljem iz najsumnjivijih i otvoreno kažem sve. Na institutu se dešavaju zanimljive kontradikcije. No, ipak su stručnjaci stručnjaci, a sprave sprave.
Dakle, šalji uzorke, učlani se i uzmi državni poticaj jer ga zaslužuješ.
Ne moramo mi ništa iskorijeniti ako ne možemo, no možemo držati pod kontrolom (kao što dedo redovno prokresava svoj gaj). E tu je belaj: znanje, tuđa pamet, pokušaji (krivi i pravi), sakrivanje istine... (stalno padaju cijeli pčelinjaci).
Ako od bilo koje bolesti, od 50 društava strada 40, dakle deset se izborilo, je li to dobar putokaz, doduše na bolan način ostvaren?
Preventiva? Uh! Geomicin, streptomicin, fumagilin..., predlažu li i njega neki kao preventivu? Mislim na literaturu i zvučna imena.
Šta je za ljude vakcina?
Poklopčići? Šta se ono dešava kad se poberu šljive ujesen (ili grožđe, kruške...) i strpaju u kace? Ima li tu sličnosti? Treba nam stručnjak, ja to nisam, ali imam oči da vidim i hemijsku i fotoaparat da zabilježim.
Hajde, vidjećemo u proljeće kako ćemo proći, ustvari, već poslije prvog zatopljenja iza ovih sadašnjih hladnoća, vidjećemo ima li nozemoze i otprilike na čemu smo.
Pozdrav, neka nam 2011. bude bolja (želje), a biće kako će biti (sreća pa ne znamo).
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 04 sij 2011, 03:44, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Kazali su drugi,
Nozemoza "tihi ubojica"; nozemoza cerana ne mora pokazati znakove koje očekujemo (proliv), nego ćemo to saznati kad totalno oslabi društvo ili ga izgubimo; nestanak društva bez mrlja na saću; moguća žešča mutacija (zbir bolesti kao CCD pa i gore); oprezno predlažu i fumagilin itd., itd. i zato obavezno: uzorci i laboratorije (struka)! Valja razmisliti.

Jesam li dobro primijetio da je Forum malo osvježen i uljepšan. Zgodno bi bilo da mu boja podloge ili okvira bude ona boja koja slijedi za farbanje matica. Mislim da bi po tome bio jedinstven forum. Čestitam!
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la inspektor »

:D Sretna nova godina .Puno uspjeha ,meda i pčela u idućoj želim vam ja .
senad je napisao/la:
inspektor je napisao/la:Ma gospodo draga nije problem (mada u ovim vašim postovima ima puno sarkazma ), samo pitajte šta vas interesuje nema tu nekog velikog nauka ,malo selekcije ima a ostalo je sve normala,najnormalnija normala.
Rekao sam sebi još davno da neću cjepidlačit na forumima zbog
ne razumijevanja u konvezijam.. Pčelarstvo je odavno postalo rovovska borba sa teorijama, niko ne popušta ni milimetar,svi su u pravu. Kad pogledamo literaturu vidjet će mo stil prepisivanja,,, Kada se krene u raspravu i negiranju raznoraznih teorija odmah se želi napraviti rez i eliminisat drugo mišljenje.. Hajmo komunicirat bez obzira kada bi bo i sarkazam,, JA sam spreman da pomjenim mišljenje i praksu. Uvjek kažem da zadržavam pravo da promjenim mišljenje.. Da li je druga strana spreman na to?

INspektore nema tu nikakvog sarkazma ti si u startu sve tvoje slušaoce vezano za tvoju teopriju odmah eliminisao ja sam te još ranije pozvao da mi kažeš slijedeće:

Evo šta si napisao
inspektor je napisao/la:To "prirodno " što kolega preporučuje nije prirodno ,samo je med "prirodno",ostaviti dovoljno i za boga miloga nisu sva društva za prezimiti majka priroda će odabrati najsposobnije za produženje vrste , a pčelar od tih društava koja su najsposobnija može razrojavanjem stvarati blago na svom pčelinjaku . Nema baš puno smisla "gurati" nesposobne jer svijet pčela ne poznaje riječ "humanost".
kada kažeš ,,samo prirodno , med ,perga, itd..

Molim te kažimi da li je životinjski urin koji se nalazi u prirodi , daleko od očiju pčelara pirodan izvor minerala?

Da li je tuzlanska so prirodni izvor joda i šta će pčela na tuzlanskoj soli.?


Hajde da otvorimo temu kao što sam prdložio ida to lagano razložimo .Sigurno je d će mo imati svi koristi bez obzira na suprotna mišljnja..


Inspektore kreni ,,stipo je prvi slušalac e, evo ja sam drugi,,nadam se da će se i ostali priključiti..

stavljam dio pčelinjka na raspolaganje za bilo koji eksperiment samk ako će mo unaprijediti pčelastvo..

Da mi je da nemoram se sikirat sa koliko ulica pčele ću ući u zimu,,i sa koliko će izaći iz zime,, Od svega ovo su midvije najveće muke ostalo sve sa lakoćom podnosim i radim...

Bujrum inspektore nemoj sada da bježiš :) )))) i ne spominji više sarkazam !
Od kada je to tuzlanska so "prirodan" izvor joda (mislimod koje godine), i jeli to samo tisućiti tren u milenijumskom opstanku pčele ? Stalno govorimo kako je do sada nismo mogli pripitomiti za tolike godine kako to da smo je navukli na "prirodu" tako lako ? Predlažem administratoru prije nego što ovu ,meni nesimpatičnu temu "zagadimo "da otvori posebnu temu i neka je nazove kako hoće. U toj temi bi svi oni kojima se sviđa lov na heretike mogli da dođu na svoje ,kao i oni koji nisu konvencionalni,jer ako neko i dalje stvarno želi svoje pčele, indirektno i svoje mušterije, ukučane , preventivno cijepiti , ja mu to ne mogu zabraniti(a volio bih),neka takva iskustva izosi i dalje ovde,jer kada neko pet puta daje pčelama nešto samo da ne bi, kakav je osjećaj poklanjati, prodavati med i govoriti domaće, prirodno, čisto(mene niko ne može da ubijedi da veliki dio toga nečega neće završiti u pčelarskim proizvodima, uz ionako puno pesticida herbicida i inih .....cida iz prirode koja je sve nečistija).Svi oni pčelari koji nežele stereotipno pčelarenje , koje u principu vodi samo do propasti, jednostavno neka sa svoga pčelinjaka uzmu 3-4 košnice koje se po svojim radnim ,higijenskim,osobinama razlikuju od drugih (svi ih imamo) neka ih stave u jedan izdvojeni dio pčelinjaka, .Potrebno je da košnice imaju punu podnjaču i lesonitnu poklopnu dasku bez ventilacione mreže . Ovaj "eksperiment" će potrajati neko vrijeme,nekoliko godina ja rezultate znam a vi ćete se uvjeriti da moja priča nije šuplja i da drži vodu, vi će te u početku gubiti društva više puta , ali nemojte biti razočarani na kraju će te ipak izaći kao pobjednici.Sevda(h)lija da to je to ,na pravom putu smo kada pažnju posvetimo onim zajednicama koje su preživjele ,takve gene treba da njegujemo na našem pčelinjaku ,nažalost od silne brige za ona spadala od društava koja tokom čitave sezone pokušavamo da razvijemo i pripremimo za medober, kasnije za prezimljavanje mi propuštamo da vidimo i pratimo kako to rade one najbolje košnice, pažnju treba posvetiti njima , ne pustiti ih kao stipin djed već ih njegovati :lol: i razmnožavati.Prihvatate li izazov ???
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la senad »

senad je napisao/la:kada kažeš ,,samo prirodno , med ,perga, itd..

*Molim te kažimi da li je životinjski urin koji se nalazi u prirodi , daleko od očiju pčelara pirodan izvor minerala?
*Da li je tuzlanska so prirodni izvor joda i šta će pčela na tuzlanskoj soli.?
Inspektore ja ne dobih odgovor na postalvjena pitanja?

inspektor je napisao/la:i jeli to samo tisućiti tren u milenijumskom opstanku pčele ?
Zajedno sa pčelam stvorne su i ostale životinje , nevjeujem da prije milenijum životinje nisu ilzčuvale urin iz svog organizma.


Nema potrebe mrcvariti pčele dvije tri godine i šta ostane to je najbolje.

Svi mi težimo da imamo dobru kondiciju pčela,, Od najboljih uzima se rasplod . ako imamo nekog slabića gledamo da zamjenimo maticu i doboli smo svježu ,bolju krv,, otporunu ..

Ako mi nećeš odgovoriti inspektore na postavljena pitanja onda evo jedno pitanje za tvoje pčele:

-da li tvoje pčele u proljeće slijeću na urin od životinja?!

****Ako slijeću onda moramo reći da tvoj med nevalja jer vidjeli smo tvoju pčelu da je sletjela na životinjski urin.

****Ako je tvoj odgovor da tvoje pčele nesliječu na životinjski urin ,, kako si sigurna , ako kažemo da pčela nije pripitomljena.!

Otvorit ću novi podfoum gdje ćeš ti, inspektore da nam izložiš tvoj način pčelarenja na prirodan način u košnicama nastavljačama.. ako želiš da tiupadam sa podpitanjima napraviti će mo ili da ti pišeš i da ti niko ne smeta.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la keno83 »

ma ovo je toliko bezveze i van pameti da ne vidim uopste cemu potreba za bilo kakvom diskusijom, ljudi i zivotinje se u slucaju bolesti pokusavaju lijecit, ako to nekome nije jasno a ocito da nije, ne vidim razloga za ubjedjivanja..neka svako radi po svome..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Stipo »

Moj pradjed i djed pčelarili su s dubinama koje su zvali ulišće, a ne košnice kako ih sada zovemo. To su za njih bile u njihovo vrime savremene košnice. Nisu pčelama davali ništa. Med bi uzimali samo iz društava iz koih je izišao 2. roj. Na žalost postupak oduzimanja meda im je bio okrutan jer bi prvo pogušili pčele da ih ne bodu. Tako bi uradili s jednim ili 2 društva i njima bi bilo dovoljno meda. Med su cjenili ko suho zlato. Nemože se reći da nisu cjenili pčele jer su ih u korist meda gušili.
NJima je jedno ulišće značilo ko jedna krava. Pčelarili su kako je u to vrijeme kod nas bio običaj s velikompažnjom i ljubavlju, a ipak su Matići ostali bez pčela. Mnogo prije herbicida, pesticida, varroe, CCD-a i razno raznih kemikalija i dodataka koje se danas upotrebljavaju. Samo da još napomenem i moj ujak je imao pčele i moja majka je odrasla uz pčele i oni su pčelarili u dubinama. Menije 47 godina i ne sjećam se njihovih pčela jer su im davno pomrle. Šta je razlog nestanka pčela u ta davna vremena. Sigurno nisu krivi ovi današnji preparati koje mi koristimo jer ih oni nisu koristili.
Zaključak je jednostavan i tada su pčele oboljevale i propadali pčelinjaci samo neuki ljudi nisu znali zašto. Odgovor je bio jedam (bog je tako htio).
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la inspektor »

:D
senad je napisao/la:
senad je napisao/la:kada kažeš ,,samo prirodno , med ,perga, itd..

*Molim te kažimi da li je životinjski urin koji se nalazi u prirodi , daleko od očiju pčelara pirodan izvor minerala?
*Da li je tuzlanska so prirodni izvor joda i šta će pčela na tuzlanskoj soli.?
Inspektore ja ne dobih odgovor na postalvjena pitanja?

inspektor je napisao/la:i jeli to samo tisućiti tren u milenijumskom opstanku pčele ?
Zajedno sa pčelam stvorne su i ostale životinje , nevjeujem da prije milenijum životinje nisu ilzčuvale urin iz svog organizma.


Nema potrebe mrcvariti pčele dvije tri godine i šta ostane to je najbolje.

Svi mi težimo da imamo dobru kondiciju pčela,, Od najboljih uzima se rasplod . ako imamo nekog slabića gledamo da zamjenimo maticu i doboli smo svježu ,bolju krv,, otporunu ..

Ako mi nećeš odgovoriti inspektore na postavljena pitanja onda evo jedno pitanje za tvoje pčele:

-da li tvoje pčele u proljeće slijeću na urin od životinja?!

****Ako slijeću onda moramo reći da tvoj med nevalja jer vidjeli smo tvoju pčelu da je sletjela na životinjski urin.

****Ako je tvoj odgovor da tvoje pčele nesliječu na životinjski urin ,, kako si sigurna , ako kažemo da pčela nije pripitomljena.!

Otvorit ću novi podfoum gdje ćeš ti, inspektore da nam izložiš tvoj način pčelarenja na prirodan način u košnicama nastavljačama.. ako želiš da tiupadam sa podpitanjima napraviti će mo ili da ti pišeš i da ti niko ne smeta.
:D :D Ma naravno da idu i moje pčele na urin ,odnosno možda su moje pošto je poteško utvrditi,zašto to rade teško je kazati, urin sadrži minerale i mikro elemente koji se u najvećem dijeu mogu naći i umedu (kalij ,fosfor,natrij isl), da ,kada dođe proljeće baš ću da obratim pažnju pod kojim pašnim i vremenskim uslovima se to događa.Ono što bih napomenuo da pčele iz prirode nisu prinuđene razvijati se i zimovati na šećeru (u najvećoj mjeri)dok ih mi redovno filujemo nadomjestcima koji će im uz zagađenu prirodu doći glave.To je senade maltretiranje kada im dajemo ono što im ne treba a uzimamo sve .(kao amerikanci svojevremeno ,kakva su oni čudesa izvodili, da čovjek ne povjeruje,,,,,,i dobili su CCD) Selekcija je uvijek bitna ,pa jedan vid radiš i ti proizvidš matice daješ maticu koja se proizvodi po tvojim standardima PO TVOJIM STANDARDIMA uzimaš larve iz društva koja su na "steroidima " to je selekcija zar ne ?Odgovori ti meni onako drugarski opušteno makar na PP gdje ide to savremeno pčelarstvo po tebi ,po tvojim i stipinim metodama, neka mi odgovori svako ko hoće ?'Po meni ja radim isto to samo što ja njima dajem više slobode odnosno zadovoljavam se se sa manje rada i ne drhtim od straha kada se pomene zima, bolesti niske temperature,vlaga .Njima je to normala...
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la senad »

inspektor je napisao/la::D :D Ma naravno da idu i moje pčele na urin ,odnosno možda su moje pošto je poteško utvrditi,zašto to rade teško je kazati, urin sadrži minerale i mikro elemente koji se u najvećem dijeu mogu naći i umedu (kalij ,fosfor,natrij isl), da ,kada dođe proljeće baš ću da obratim pažnju pod kojim pašnim i vremenskim uslovima se to događa.Ono što bih napomenuo da pčele iz prirode nisu prinuđene razvijati se i zimovati na šećeru (u najvećoj mjeri)dok ih mi redovno filujemo nadomjestcima koji će im uz zagađenu prirodu doći glave.To je senade maltretiranje kada im dajemo ono što im ne treba a uzimamo sve .(kao amerikanci svojevremeno ,kakva su oni čudesa izvodili, da čovjek ne povjeruje,,,,,,i dobili su CCD) Selekcija je uvijek bitna ,pa jedan vid radiš i ti proizvidš matice daješ maticu koja se proizvodi po tvojim standardima PO TVOJIM STANDARDIMA uzimaš larve iz društva koja su na "steroidima " to je selekcija zar ne ?Odgovori ti meni onako drugarski opušteno makar na PP gdje ide to savremeno pčelarstvo po tebi ,po tvojim i stipinim metodama, neka mi odgovori svako ko hoće ?'Po meni ja radim isto to samo što ja njima dajem više slobode odnosno zadovoljavam se se sa manje rada i ne drhtim od straha kada se pomene zima, bolesti niske temperature,vlaga .Njima je to normala...
E , sad imamo već drigačije stanje,,
Znači i tvoje pčele idu tamo gdje mi ne bi htjeli.. Ako sada kompariramo te podatke , prema našim uzusima,šta je gore? životinjski urin ili bjeli luk,, životinjski urin ili pelin,,,životinjski urin ili nozecid,

Prirodna staništa i košnica nastavljača su dva svjeta,,, ne zbog gramzivosti pčelara nego što je prisiljena da živi u ambijentu koji nije baš matematički dobro sređen,,
Pčela je savršen matematičar i nema nedostatka .

Što se tiče malteritaranja ono sigurno postoji ,,,Obrati pažnju na ovo!

Ove godine ja nisam izvadio ni kap, ( da dobro si pročitao niti jednu jedinu kap ) meda,,Bilo je košnica koje su imale meda za svoje potrebe i to je trajalo do jula,,,,

Inspektore šta bi se desilo da ja nisam dodao zamjenu?
Ne da bi dočekale proljeće , sve bi završile svoj život do oktobra,, Hajde da kažem da je 50 % imalo meda i da ne bi umrle od gladi..
Zar tebi ovo liči na selekciju ako pčela umre od gladi!

"steroidima"-- nevidim ja u bjelom luku, pelinu, ovo što navodiš..
selekcija kod UZGOJA MATICA ne gleda se u tome šta je pčela konzumirala,, da li "seroide" iz životinjskog urina ili iz bjelog luka,,, Ako je matica genestski dobra , zar u proljeće nemamo dovoljno pčela koje su od te matice i pčele koje su na polenu i nektaru,

Propadanje pčelinje zajednice ne ogleda se u slabosti matice akoimamo odabrano društvo, već u tome da pčel oboljevaju od ovih savremeni bolesti,,, ako pogledamo izvještaje o stradavanju pčelinje zajednice ,,vidimo da se kaže ,,samo šaka pčele i matica,, maticu sam našao na podnici i malo pčela,, ili su pčele otišle iz te zaražene košnice.. Znači matica je kako kapetan potonulog broda
zadnja ugiba, Što je to tako?

Kod mene pčele nikada nisu pobjegle iz košnice. NIsam imao gubitke tipa nozemoza, . Imao sam sporadično zbog hrane što nije bila dostupna.


Nema potrebe da odgovaramna PP paljudi smo nije bitno koje u krivu ili upravu ili smo svi u pravu.
Odgovori ti meni onako drugarski opušteno makar na PP gdje ide to savremeno pčelarstvo po tebi ,po tvojim i stipinim metodama
Kuda ide pčelarstvo prema senadovim i stipinim metodama?

Iskreno,,primjetisi koliko sam otvoren,,Znam da ti ne leži jer odudara od literature koju čitaš. Isto tako i stipo je otvoren i sve prezentuje o svom načinu pčelarenja.

Kuda ide pčelarstvo sa nama dvojicom tako si formulisao pitanje.

Ja sma ti dao ponudu u ranijim komentarima.
Drugo,, pčelarstvo ide pravim putem sa metodama koje Stipo preporučuje, sebe ću izuzet da ne bude hvalisanje,a i netreba mi ja ću i dalje da prezentujem ono štoja radim i što bimoglo biti interesantno ...
Dvije godine nisam dodavao pogače, pustio sam prirodi da odradi ( ovo bi bilo po tvojim uzusima),, ove godine moram ponovo da počnem sa pogačama i bjelim lukom,germom,sirćetom,sirutkom, pelin , uglavnom sve prirodno.. Ovo što sam nabrojao sve je prirodnije z a izhranu od prirodnog životnjskog urina!

Kako ti radiš to ćeš nam opisati u novoj temi jaću zaista biti pažljiv čitatelj i sve što bude prihvatljivo ja ti kradem i neću se uopšte libiti da kažem kakopčelarim po tvojim metodama.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Stipo »

Da ne bude zabune u Tuzlansku kuhinjsku sol se dodaje jod kao i u druge kuhinjske soli drugih proizvođača.
2000. god. kada sam ja počeo pčelariti nisam znao šta je to higijenska pojilica, a kamo li da se u vodu dodaje kuhinjska sol. Brzo sam zavolio pčele i počeo gutati svu pčelarsku literaturu koja mi je bila dostupna. Na žalost tada nisam imao ovu blagodat "internet". Sjećam se da sam pročitao da pčelama kao i svim živim bićima treba voda i minerali naročito natrij klorid (kuhinjska sol). Kako u prirodi nema izvora soli saznao sam da je pčele traže na nehigijenskim mjestima oko gnojnica štalskog gnojiva i drugim mjestima gdje se pojavljuje urin. Tada mi je postalo jasno pored muha zašto se oko gnojnica vrzmaju i pčele. Ja sam na selu i to sam svakodnevno viđao. Znajući što sve ima u štalskom otpadu odmah sam postavio pojilice s vodom u koje sam stavio 0,3% kuhinjske soli. Kada su se pčele privikle na pojilicu više nisu posjećivale gnojnice štalskog otpada. Pa dali sam postupio dobro ili ne neka čitaoci zaključe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Samir »

Sve u svemu najbitnije da svi kažemo najiskrenije šta koristimo i šta smo primjećivali prije toga a šta poslije toga. Ostalo će doći sve na svoje jer ovo što većina piše neko sol tuzlansku, neko morsku, neko povidon jod itd.
Kao što reće Stipo ja sam prije deset godina imao pčele i živio na selu a pošto mi ćaća imao štalu ja sam isto to viđao kao i on nije mi bilo drago al tada nisam znao razlog.
Jedne prilike sam vidio kako moj komšo onako razbacuje sol kao da sije pšenicu nisam ga pitao šta radi ja mislio da vrši dezinfekciju.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje!
Gdje je so u prirodi? Koliko vam pčele bolje posjećuju pojilice kad dodate so (ja sam ukinuo pojilicu)? Kuda idu pčele? Šta li će onaj moj prijatelj gore visoko u šumi koji ni na 20 km od pčelinjaka nema ni đubreluk, ni štalu, ni poljski WC...?! Ocjenjivanje kuda ide pčelarstvo? Hmmm! Da bi nekoga ocijenio, moraš imati i puno više znanja od njega, i argumenata i dokaze za sposobnost i obučenost za ocjenjivanja (dokimologija, ako nisam zaboravio).
Inspekcijo, nezgodno si prije nastupio pa sada ispaštaš, zato ti brojač postova ne radi (srećom, ni moj) pa nikad nećeš dobiti dvojku (e, sad neka se i na ovo neko naljuti) i bićeš vječno mlad sa 42 posta.
Pozdrav svima!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Marin »

Neću se upuštati u diskusije da li ili ne so već ću citirati Pčelarstvo (interna skripta)2007.g.autori Kezić ,Bubalo, Dražić, Grgić itd ...,

5.1.6 Minerali
House (1961)naglašava da su potrebe za mineralima kod insekata najzanemarenije područje njihove ishrane , što se odnosi i na pčele. Pčele ne sakupljaju minerale posebno ali ih skupljaju indirektno preko peluda ,nektara i vode.
pelud je bogat izvor minerela , u rasponu od 2,9 do 8,3%(Haydak i Tanquary 1943.) Grigoryan i sur(1971) izvještavaju o prisutnosti 27 elemenata u tragovima u peludu i ličinkama pčela. Fosfor i kalij su najčešći minerali medonosne pčele. Kalcij, magnezij, natrij i željezo su prisutni u malim količinama . poznato je da rektalne žljezde reapsorbiraju i skladište sol (NaCL).Ova sol se koristi za regulaciju osmotskog tlaka u pčela.
Ishrana ščela blago posoljenim (o,5-0,7% NaCl)šećernim sirupom skraćuje dužinu života pčela (Maurizio 1946). Slične rezultate dobili su Piskovoi i sur (1964.g.)koji su utvrdili da dodavanjem 0,125% soli u hranu izaziva u pčela u kavezu ugibanje u kavezu za 17 dana ,a pčele hranjene s 1,0% soli ugibaju već četvrtog dana .Temnov (1958) je našao da mineralne soli zadržene u pojedinim vrstamamedne rose ,utječu na skraćenje života pčela ,posebice ako su pčele isključivo na ovakoj hrani u razdoblju kad nemaju mogućnost čestih izleta.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Stipo »

Marin je napisao/la: poznato je da rektalne žljezde reapsorbiraju i skladište sol (NaCL).Ova sol se koristi za regulaciju osmotskog tlaka u pčela.
Ishrana ščela blago posoljenim (o,5-0,7% NaCl)šećernim sirupom skraćuje dužinu života pčela (Maurizio 1946)..
Znači nije dobro soliti sirup kojeg pčele koriste kao hranu jer pčelama skraćuje život. Ja nikad nisam sol davao u sirup.
Sol sam davao isključivo u vodu, a to je nešto drugo. Da li sol i u vodi skraćuje život pčela Marine iz tog gore citata se ne vidi. Pčele sirup koriste za jedno, a vodu za drugo.
Cijeli taj članak kojeg je objavio House (1961) mogao bi biti diskutabilan pogotovo onaj dio da pčele ne kupe iz prirode minerale. Šta onda pčele rade na mokrači. Ja sam primjetio da pčela liže male žute prljave kristaliće. Tko se potrudi moći će i on to zapaziti. Senad je prikazao jednu sliku gdje su desetak pčela privukli grumenčići tuzlanske soli.
Davno sam stekao mišljenje o pčelarskoj literaturi,a pogotovo o pčelarskim člancima koje pišu novinari i izvode zaključke često iz konteksta. Većina njih nema prakse u pčelarstvu ili se pčelarstvom bave površno i dobro znaju od ničega stvoriti vijest koja je u suštini većinom površna i ne dorečena. Na žalost čitajući sve i svašta nama pčelarima preostaje jedino da slažemo kockicu po kockicu mozaika dok ne uočimo koliko toliko vidljivu cjelinu odnosno dok sami ne donesemo zaključke.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Kreso »

Vrlo lijepa i hvale vrijedna diskusija.
Svidjaju mi se stavovi kolege Inspektora.I sam sam misljenja da se nacinom pcelarenja trebamo pokusati pribliziti prirodi u onoj mjeri koliko je to moguce.
Naravno, treba napraviti razliku izmedju hobiista i ljudi koji od pocelarstva zive.Lako se meni igrati sa destak kosnica, kad mi egzistencija ne ovisi od prhoda pcelarstva.
Ovdje u NL postoje entuzijasti koji pcele ne tretiraju nicim, i kazu da se po pitanju gubitaka ne razlikuju od konvencionalnih pcelara.
Osobno se ne usudjujem upustati u takvo sto.Isticu ljudi da je prelazni period tezak i bude gubitaka dok se ne postigne to sto se zeli.
Ovdje ne postoji praksa davanja joda iliti bilo cega drugog u cilju suzbijanja nozemoze.Ni preventivno, a ni kurativno.
Na moje pitanje na jednom predavanju u Belgiji sta je najbolje protiv nozemoze, dobio sam odgovor - svijez polen.
Na dilemu, da li bi pcele opstale bez pomoci pcelara, rekao bih na prvu, naravno da bi.
Pa sta mi to sebi umisljamo? prezivjele su milione godina evolucije, i sad bez nas kao ne mogu.Pa pogledajte samo u kakvim extremnim uslovoma toplote ili hladnoce
je zivot u stanju da se odrzi.I bez nas, ili upkros nama.Smatram da bi se one i bez nase pomoci i tekako snasle.Naravno ne stotinu drustava na jednom mjestu.
Kao ilustraciju gore navedenog, pomenut cu cinjenicu da varou godina unistavamo hemijom kiselinama i cim sve ne, a ona nikad zivahnija.Zivot je vrlo zilav.
Naravno, nezagovaram tezu da treba dici ruke i prepustiti sve prirodi, ali zapazati, biljeziti, i razmisljati sta i kako poboljsati nuzno je i neophodno.
I samo moli vas, bez ikakvih predrasuda.
Kolega STipo rece da su i prije pcele umirale.Tacno je da jesu.U prirodi prezivljava samo mali broj.Ali to sto prezivi je zdravo i momacki jako.
Osim toga, nasi stari su radili skolski primjer negativne selekcije.U jesen su izabirali najjaca drustva sa najvise meda i takva gusili dimom da bi dosli do meda.
Na ovaj nacin su slabici prolazili, a jake smo unistavali.Priroda to drugacije regulise.
Selekcija je neophodna, samo treba paziti, da ne selektiramo do besvijesti, i barem jednim dijelom pustimo prirodi da i ona odradi jedan dio.
Mirne pcele nesklone rojenju, dobre sabiracice i otporne na bolest.To bi trebalo dostici.KOd mene je na prvom mjestu mirnoca i ne rojenje zbog llokacije.
Ali svake godine mi se bar jedna kosnica izroji.Sto mojim propustom, sto presutnom saglasnoscu, u nadi da ce se na taj nacin ipak sacuvati nesto od genetike.
Evo je nesto mojih razmisljanja onako s brda zdola nabacano.
Pozdrav svima, Kreso.
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la inspektor »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Poštovanje!
Gdje je so u prirodi? Koliko vam pčele bolje posjećuju pojilice kad dodate so (ja sam ukinuo pojilicu)? Kuda idu pčele? Šta li će onaj moj prijatelj gore visoko u šumi koji ni na 20 km od pčelinjaka nema ni đubreluk, ni štalu, ni poljski WC...?! Ocjenjivanje kuda ide pčelarstvo? Hmmm! Da bi nekoga ocijenio, moraš imati i puno više znanja od njega, i argumenata i dokaze za sposobnost i obučenost za ocjenjivanja (dokimologija, ako nisam zaboravio).
Inspekcijo, nezgodno si prije nastupio pa sada ispaštaš, zato ti brojač postova ne radi (srećom, ni moj) pa nikad nećeš dobiti dvojku (e, sad neka se i na ovo neko naljuti) i bićeš vječno mlad sa 42 posta.
Pozdrav svima!
Druže ne dajemo mi ovde ocjenu "nekoga" već nas ,mi smo trenutni nosioci ovog plemenitog poziva i generacijama koje dolaze moramo ostaviti "ispravnu stvar"MORAMO.Pokvarili smo sve što se moglo pokvriti,prirodu ,vrijeme ,sve je na rubu.Prema tome moj nastup nije usmjeren ni protiv koga određenog,to su moji zaključci koji su rezultat gledanja ,udaranja o zid padanja i ponovnog dizanja ,to je istina koju nudim drugima pa ko hoće nek usvoji,ko neće neka slobodno nastavi,ipak je ovo slobodan svijet.Dok sam bio dijete mro sam nad svakom pčelom ,dizao ih iz snijega puhao u njih,bilo mi žao,i opet nije valjalo.A onda poslije niza pokušaja sam sebi kazao dosta .Šta sam ja ko sam ja ,popusti ih malo ,znaju to one i same.Sada uživam u pčelarstvu punim plućima, bez stresa i za mene i za njih,i ide mi odlično,hvala bogu.Spinoza je rekao "deus sive natura" ja nisam ni jedno ni drugo.Za postove će mo lako ,tako je SEVDA(H)LIJA ,Jedan post, dobro jutro SEVDA(H)LIJA drugi post itd :lol: Nego ,da svama podijelim jedno ovogodišnje iskustvo.Svi znamo da je ova godina bila za pčelarstvo jako teška,ali izgleda ne za svakoga.Prije 2-3 godine sam dao jednom rođaku nekoliko košnica pčela ,za koje sam se ja morao brinuti,jer je on totalni duduk,non stop je govorio da se mora naučiti pčelariti ali nije nikada.Ali ove godine ni ja nisam imao vremena da odem da ih pogledam ni jednom ,a nije ni on,od samog proljeća bile su košnice na tri nastavka bez rešetke ,elem tako se to vuklo do kraja avgusta kada sam uhvatio vremena da ih pregledam.Bogo moj, od čuda sam sjeo na guzu, treći nastavak sam jedva podigao ,drugi takođe svi su dupke bili puni meda,ma nije bila niti jedna ćelija koja nije uredno zatvorena,u prvom nastavku dio je bilo leglo a dio med opet zatvoren.Samih pčela nije bila puna košnica,nego onako,ne znam dali su se rojile nisam to mogao dokučiti,pošto matice nisu obilježene .Morao sam odmah izvaditi dio meda da bih im oslobodio prostor da bi matica mogla zaleći zimske pčele .Ovaj pčelinjak se nalazi cirka dva kilometra od mog.Ja sam izvadio nešto meda ali su to količine koje nisu vrijedne spomena .Ostavljam svakom da izvuče zaključak po svojoj volji.
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la senad »

krso je napisao/la:Selekcija je neophodna, samo treba paziti, da ne selektiramo do besvijesti, i barem jednim dijelom pustimo prirodi da i ona odradi jedan dio.
Da li se mogu nabrojati radnje,tehnike selekcije,a da su prirodne.?

Koji dio trebamo prepustiti prirodi?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la senad »

:)
INspektore čekate tema da kreneš sa prezentaciom http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=60&t=544
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Asim »

Dragi moji pčelari ja sam prema vama duduk u pčelarstvu ali ću vam prenijeti moje iskustvo od mog djetinjstva kada sam nabavio prvu : Vrškaru : Pletaru ili trnku kako sa kaže u mom kraju od roditelja sam imo prigovor a oa matere da nevoli deverati sa hajvanom koji nemože vezat lancem a rahmetli otac je dodavo da nevoli hajvan koji nemože kocem juriti ali su me upozorili da na kraj ulišta držim mokru slanu krpicu na koju su se pčele rado kupli ja to i sada radi i uvijek je rado i dosta posjećena od pčela pa uzmimo to ovako da im trbaju minerali ko i svakom živom stvoru i ovako im olakšavamo potragu
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Kreso »

Ovdje, gdje ja pcelarim, se roj na grani smatra greskom pcelara.Najveci problem je naci prostor za pcelinjak.Ja ih pokusavam selekcijom i metodom pcelarenja dovesti
do toga da su mirne i da se ne roje.Ovo mirne je uspjelo, jer sam prosle godine radio u sorcu i kratkih rukava bezikakve zastite.Milina Bozja.
Rojevni nagon ostaje u vecoj ili manjoj mjeri izrazen koji se onda suzbija kojekakvim radnjama.Prilikom vjestackog razrojavanja sam ja taj koji
odredjuje pravila igre.Pri presadjivanju larvi i odabira matica je opet rezija u mojim rukama.ZAto mi nije krivo kad mi se "omakne"koji roj.
Problem je taj sto nisam na pcelinjak u vrijeme rojenja.Ako se prvenac i uhvati, drugenac se sprijecava, i opet nema prirodne selekcije medju maticama.
Prosle godine prilikom pravljenja startera, mi se sakrio jedan maticnjak, iz kojeg je izasla sitna matica.Dao sam joj sansu i zazimio u nukleusu, pa cemo vidjeti na proljece.
Ovdje mi nije problem doci do larvi selektiranih matica sa instituta iz NJemacke.Nije problem ni oplodnja na oplodnim stanicama.I nema greske.
Mirne pcele, ogranicavanjem legla se dobije dosta meda.Ali varoe ima.I uvijek borba i puno uplitanja.
I onda se pitam kako stvari pojednostaviti, sto manje prckati po kosnicama.Kako im dopustiti da stvari urade po svom.
Moramo voditi racuna da ih zazimimo sa dovoljno hrane, i otrijebimo od varoe, i ako uprkos tome pokoje drustvo ne prezivi, mozda i netreba.
Bojim se da odabirom,po nas pozitivnih osobina, ne izbacimo iz igre druge vazne osbine.
E sada, naci neku zlatnu sredinu, to je izazov za sve nas.

Pozz, Kreso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la Stipo »

Kreso sviđa mi se tvoj način razmišljanja o pčelarstvu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Marin je napisao/la:Neću se upuštati u diskusije da li ili ne so već ću citirati Pčelarstvo (interna skripta)2007.g.autori Kezić ,Bubalo, Dražić, Grgić itd ...,

5.1.6 Minerali
House (1961)naglašava da su potrebe za mineralima kod insekata najzanemarenije područje njihove ishrane , što se odnosi i na pčele. Pčele ne sakupljaju minerale posebno ali ih skupljaju indirektno preko peluda ,nektara i vode.
pelud je bogat izvor minerela , u rasponu od 2,9 do 8,3%(Haydak i Tanquary 1943.) Grigoryan i sur(1971) izvještavaju o prisutnosti 27 elemenata u tragovima u peludu i ličinkama pčela. Fosfor i kalij su najčešći minerali medonosne pčele. Kalcij, magnezij, natrij i željezo su prisutni u malim količinama . poznato je da rektalne žljezde reapsorbiraju i skladište sol (NaCL).Ova sol se koristi za regulaciju osmotskog tlaka u pčela.
Ishrana ščela blago posoljenim (o,5-0,7% NaCl)šećernim sirupom skraćuje dužinu života pčela (Maurizio 1946). Slične rezultate dobili su Piskovoi i sur (1964.g.)koji su utvrdili da dodavanjem 0,125% soli u hranu izaziva u pčela u kavezu ugibanje u kavezu za 17 dana ,a pčele hranjene s 1,0% soli ugibaju već četvrtog dana .Temnov (1958) je našao da mineralne soli zadržene u pojedinim vrstamamedne rose ,utječu na skraćenje života pčela ,posebice ako su pčele isključivo na ovakoj hrani u razdoblju kad nemaju mogućnost čestih izleta.
Marine,
Puno hvala.
Srdačan pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: lijekovi protiv nozemoze

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

inspektor je napisao/la:
SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Poštovanje!
Gdje je so u prirodi? Koliko vam pčele bolje posjećuju pojilice kad dodate so (ja sam ukinuo pojilicu)? Kuda idu pčele? Šta li će onaj moj prijatelj gore visoko u šumi koji ni na 20 km od pčelinjaka nema ni đubreluk, ni štalu, ni poljski WC...?! Ocjenjivanje kuda ide pčelarstvo? Hmmm! Da bi nekoga ocijenio, moraš imati i puno više znanja od njega, i argumenata i dokaze za sposobnost i obučenost za ocjenjivanja (dokimologija, ako nisam zaboravio).
Inspekcijo, nezgodno si prije nastupio pa sada ispaštaš, zato ti brojač postova ne radi (srećom, ni moj) pa nikad nećeš dobiti dvojku (e, sad neka se i na ovo neko naljuti) i bićeš vječno mlad sa 42 posta.
Pozdrav svima!
Druže ne dajemo mi ovde ocjenu "nekoga" već nas ,mi smo trenutni nosioci ovog plemenitog poziva i generacijama koje dolaze moramo ostaviti "ispravnu stvar"MORAMO.Pokvarili smo sve što se moglo pokvriti,prirodu ,vrijeme ,sve je na rubu.Prema tome moj nastup nije usmjeren ni protiv koga određenog,to su moji zaključci koji su rezultat gledanja ,udaranja o zid padanja i ponovnog dizanja ,to je istina koju nudim drugima pa ko hoće nek usvoji,ko neće neka slobodno nastavi,ipak je ovo slobodan svijet.Dok sam bio dijete mro sam nad svakom pčelom ,dizao ih iz snijega puhao u njih,bilo mi žao,i opet nije valjalo.A onda poslije niza pokušaja sam sebi kazao dosta .Šta sam ja ko sam ja ,popusti ih malo ,znaju to one i same.Sada uživam u pčelarstvu punim plućima, bez stresa i za mene i za njih,i ide mi odlično,hvala bogu.Spinoza je rekao "deus sive natura" ja nisam ni jedno ni drugo.Za postove će mo lako ,tako je SEVDA(H)LIJA ,Jedan post, dobro jutro SEVDA(H)LIJA drugi post itd :lol: Nego ,da svama podijelim jedno ovogodišnje iskustvo.Svi znamo da je ova godina bila za pčelarstvo jako teška,ali izgleda ne za svakoga.Prije 2-3 godine sam dao jednom rođaku nekoliko košnica pčela ,za koje sam se ja morao brinuti,jer je on totalni duduk,non stop je govorio da se mora naučiti pčelariti ali nije nikada.Ali ove godine ni ja nisam imao vremena da odem da ih pogledam ni jednom ,a nije ni on,od samog proljeća bile su košnice na tri nastavka bez rešetke ,elem tako se to vuklo do kraja avgusta kada sam uhvatio vremena da ih pregledam.Bogo moj, od čuda sam sjeo na guzu, treći nastavak sam jedva podigao ,drugi takođe svi su dupke bili puni meda,ma nije bila niti jedna ćelija koja nije uredno zatvorena,u prvom nastavku dio je bilo leglo a dio med opet zatvoren.Samih pčela nije bila puna košnica,nego onako,ne znam dali su se rojile nisam to mogao dokučiti,pošto matice nisu obilježene .Morao sam odmah izvaditi dio meda da bih im oslobodio prostor da bi matica mogla zaleći zimske pčele .Ovaj pčelinjak se nalazi cirka dva kilometra od mog.Ja sam izvadio nešto meda ali su to količine koje nisu vrijedne spomena .Ostavljam svakom da izvuče zaključak po svojoj volji.
Odlično!
Znam da si razlučio zbilju od šale, zato neću gnjaviti. No, samo da kažem sljedeće. Propčelario sam dvojicu. Istu stvar sam doživio kao i ti i izvukao zaključak. Kod trećeg, koji me zamolio da mu pregledam društva, još bolje stanje. To su donirana društva putem srednjih škola, a uz društva dobijali su i nešto opreme i knjigu Zdravka Avrama iz Sarajeva. Izvrcali mu mi med, sredili stanje, ja mu dao broj mobitela (nikad me nije nazvao) itd., a poslije me on srete i reče da je sav med bacio u Vrbas. Jedan stari učeni "pčelar" rekao mu da mu med ne valja jer se ušećerio. Stradale mu i pčele po njegovim preporukama. Pjena mi udarila na usta koliko sam galamio i tražio od njega da mi kaže koji je to "pčelar". Nije mi rekao.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite