Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la saperica »

ja sam u rujnu i listopadu imao priliku da mi po jedna zajednica pobjegne od varooe. doduše, varooe ima i sada. tretirao sam samo organskim kiselinamai beevitalom.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la vesnaosijek »

"Ništa ljudsko strano mi nije" Unatoč ovome, a i stečenoj mudrosti, koje pretpostavljaju moje zlatne godine, ja se uvijek nanovo zaprepastim. Kako je moguće da ljudi (neki) stvaraju dvojaka pravila ponašanja, promišljanja i razmišljanja? Jedna (povoljnija za vlastiti ego i materijalni probitak) vrijede samo za njih same, a za sav ostali svijet vrijede potpuno druga pravila. Pozd
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la senad »

Što se tiče pripravaka koji pomažu u zaustavljanju ili ne dozvoljavaju nozemozi da uzme zamaha poput nozevit,nozevoj, KAS81 vjerujem da su odlična sredstva a meni se to neda da smućkam jer nema na dohvat ruke komponente pogotovo za KAS. Nozevit je svojevremno imao recepturu pa su je makeli. Iz iskustva drugih pčelara nozevit dobro sredstvo samo je malo cijena masna , a da mi je baš na dohvat ruke primjenio bi ga.

Od davnina hrastova kora se upotrebljava (osnovni sastav nozevita) kod proliva u životinja , Kako će se ponašat kalij klorid ako bi se ubacio u pripravak to je već za testiranje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la vesnaosijek »

Svjesna rizika da moje pisanje, možda, ulazi u fazu "šupljiranja" kako reče moj novi prijatelj Samir, ipak..... Još ću sad pa neću više. Ako sam samo jednom pčelaru pomogla, ili proširila vidike, zadovoljna sam.

Senad- Što se tiče pripravaka koji pomažu u zaustavljanju ili ne dozvoljavaju nozemozi da uzme zamaha poput nozevit,nozevoj, KAS81 vjerujem da su odlična sredstva a meni se to neda da smućkam jer nema na dohvat ruke komponente pogotovo za KAS. Nozevit je svojevremno imao recepturu pa su je makeli. Iz iskustva drugih pčelara nozevit dobro sredstvo samo je malo cijena masna , a da mi je baš na dohvat ruke primjenio bi ga.

Od davnina hrastova kora se upotrebljava (osnovni sastav nozevita) kod proliva u životinja , Kako će se ponašat kalij klorid ako bi se ubacio u pripravak to je već za testiranje.

-KAS 81 - prisustvovala (davno) predavanju dr. Nade Plavše u Vinkovcima, sredstva ti nisu nedostupna, potreban je pelin, alkohol, i ppupoljci bora. Bor posadi na pčelinjaku, a i pelin. U mom i Mugdinom kraju pelin raste svuda, čak i kraj ceste. Ako ne možeš pronaći sadnice pelina, poslat ću ti ja.

- Nozevit - hrastova kora, jest od davnina poznata, kao sredstvo protiv proljeva kod životinja, ali i kod ljudi. Zaključila sam to iz priči moje bake. Ta priča je iz vremena, (iz mog djetinjstva) kad ja nisam ni slutila da ću ikada postati pčelar.
Naime, moj ujak, tada dijete, ima je strašan proljev danima, onda je liječnik bio svima nedostupan. Kako da to riješe. E tom mom ujaku, sviđalo se vino, pa kad god bi bio u prilici, ako je čaša bila na stolu, on bi se nekako dočepao i popio gutljaj.
E sad kako privoljeti dijete da popije čaj od hrastove kore, jer je jako gorak. Da ne dužim, moja baka skuhala čaj od hrastove kore (izgleda kao vino) i stavila na kraj stola, on se odmah zatrčao i popio. Proljev prestao.
Senade, imaj na umu (u svojim istraživanjima - mućkanjima GORKO JE LIJEK)

Jesu, da maknuli su recept Nozevita, iz razloga, tko je shvatio, iz mog zadnjeg posta, ali nisu ga maknuli iz moje arhive. Iz istih razloga su maknuli (sa RH foruma) i postove o "Aferi u Sloveniji" sa čuvenim Rotenonom. Ja sam bila u prilici, pročitati i objavljeni zapisnik "sa mjesta događaja" Veterinarske inspekcije iz Slovenije, koja je utvrdila da u kartončićima Rotenona, nema skoro ni od Retenona, nego su isti umočeni u amitraz (uslikani kanistri sredstva Tronik nađenog na mjestu "zločina"- aktivna tvar amitraz) i prodavani po "bezobrazno" visokoj cijeni od 7 kn po košnici. Kao da mi ne znamo (ako hoćemo umočiti karton u amitraz za 1 kn po košnici). I dan danas se dila po RH, jer nisu svi (nisu stigli prije micanja) pročitati o čemu se radi. Prije same afere, glavni diler "Rotenona" u RH je prijetio jednom pčelaru iz primorja (koji je skužio o čemu se radi i počeo to javno pričati - pa prodaja pala) da će ga tužit, pa ga je čak tražio i na jednom predavanju u ZG da ga i istuče. Propade unosan posao. Kad je afera u Sloveniji pukala, kad se ustanovilo da je "Car gol" ohrabrio se naš kolega pa javno ( na RH forumu) pozvao glavnog dilera "Rotenona" za RH ovim riječima - "Nabijem na k..... tipa koji mi je prodao Rotenon, pa mi prijetio da će me tužit, pa me i na skupštini u Zg tražio da me istuče, aj me sad tuži pederu." Nije ga tužio, do danas. I ovaj post našeg kolege je u roku 2- 3 dana bio izbrisan. Tko je pročitao, pročitao. A ja jesam.
Nozevoj, je istražen. (Kako to da se za tuđa sredstva (mućkalice) traže istraživanja, a za vlastita ne?) Tko ga je istražio? Pčelari su ga istražili. Kako? Nosili su pčele na analizu, prije i poslije upotrebe. O tome postoje podaci objavljeni javno. Koristila sam ga i ja, a koristit ću ga i dalje. Zašto? Sama sam ga pripremala i znam što je unutra, i uvjerila se u djelovanje istog. Vidim Senade, da u svojim "mućkanjima" neopravdano izostavljaš kadulju. Moram reći da nisi u pravu. Obrati joj malo više pozornosti. Našla sam podatak da je neki biolozi, smatraju najljekovitijom biljkom na svijetu. Da li si u pravu u svezi kalij klorida. Vidjet ćeš iz knjige, koju ti šaljem. Možda kreneš nekim drugim putem. Još jedan podatak (iz razgovora sa osobom biologija - kemija) s početka mog pisanja u Samirovom dnevniku
"Primijećeno je (biolozi primijetili i objavili) da jazavci u svojim rupama trljaju krzno o korijenje bazge (zove) da bi se riješili parazita. Da više ne "šupljiram" i ne blebećem (jel tako kolega Rubiroza :D ) Evo recepta za Nozevit uz napomenu da ni ne pokušavate (neki) napraviti biznis od ovoga. Recept je besplatan za sve pčelare u cilju očuvanja zdravlja pčela.

HRASTOVA KORA
U rano proljeće, kad krene vegetacija, odrezati granu debljine 5-6 cm. Kora mora biti glatka (mlada). Sastrugati je, usitniti i sušiti u hladu, dok se potpuno ne osuši. Kad se osuši samljeti je ili još više usitniti.
- 300 gr. kore kuhati u 1 l vode 10-15 min.
Ostaviti da odstoji 24 sata uz povremeno gnječenje i miješanje. Procijediti, držati u boci za cijelu godinu (ja u hladnjaku). Daje se pčelama u sirupu ili u pogačama.
- 1 l sirupa 3 mil otopine. Isto i u 1 kg. pogače. U jednu zajednicu dati 3 dcl sirupa sa otopinom. Dobro je ponoviti 3-5 puta. Rdai se u jesen i u proljeće i jednom obavezno u ljeto.

Inače recept je, davno, javno objavila jedna doktorica, pa su ga neki, maknuli, prisvojili i dali naziv. Što mislite zašto? Ja sam ga koristila tako što sam ga dodavala EM probiotiku ili Nozevoju, po 5 kapi na 1 l. Pozd.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la cerex »

Vesna hvala na receptu. Nozevit koristim unazad dvije godine onako napamet.Zasto napamet, pa nisam uocio tragove nozemoze ali posto je preparat na prirodnoj bazi zasto da ne preventivno, ne moze skoditi.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la vesnaosijek »

Kolega Cerex, samo naprijed. Uz to link koji ste dali 3-4 posta više, samo da znate, kod mene nije ostao ne zamijećen.Naprotiv. Zahvalna sam vam na istom, a i rečenica ispod, linka me oduševila. :lol: :lol: :lol:
Eto tako se to radi. Malo pustiš reklamu. Ako se još "proizvođač" dotičnih gljiva "koje ruše varou u neslućenim razmjerima", dosjeti, pa odriješi kesu, pa nađe nekog,sa zvučnim prefiksima dr. mr. sci, (primjer Argus ras u Samirovom dnevniku),eto biznisa u neslućenim visinama. A plodno tlo, je silna želja pčelarskog puka da pčelare potpuno ekološki. Ovakvi spinovi vode ravno (pogotovu kod početnika) u "Kontrolu uma", a što je izravni put u "Kontrolu mase" (pčelarske). "Kontrola uma", a zatim i sasvim izvjesna "Kontrola mase" se na ovim prostorima pokazala u svoj svojoj "punini i neslućenim razmjerima" u ne tako davnoj povijesti - ne (samo) kod pčelara. Mladi ste, mislite svojom glavom. Mozak je, također mišić, i treba ga trenirati. Kako ? Razmišljanjem. Čitati, čitati i samo čitati. Pozd.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la senad »

vesnaosijek je napisao/la:
-KAS 81 - prisustvovala (davno) predavanju dr. Nade Plavše u Vinkovcima, sredstva ti nisu nedostupna, potreban je pelin, alkohol, i ppupoljci bora. Bor posadi na pčelinjaku, a i pelin. U mom i Mugdinom kraju pelin raste svuda, čak i kraj ceste. Ako ne možeš pronaći sadnice pelina, poslat ću ti ja.

Senade, imaj na umu (u svojim istraživanjima - mućkanjima GORKO JE LIJEK)

Vidim Senade, da u svojim "mućkanjima" neopravdano izostavljaš kadulju. Moram reći da nisi u pravu. Obrati joj malo više pozornosti. Našla sam podatak da je neki biolozi, smatraju najljekovitijom biljkom na svijetu. Da li si u pravu u svezi kalij klorida. Vidjet ćeš iz knjige, koju ti šaljem. Možda kreneš nekim drugim putem. Još jedan podatak (iz razgovora sa osobom biologija - kemija) s početka mog pisanja u Samirovom dnevniku
"Primijećeno je (biolozi primijetili i objavili) da jazavci u svojim rupama trljaju krzno o korijenje bazge (zove) da bi se riješili parazita. Da više ne "šupljiram" i ne blebećem (jel tako kolega Rubiroza :D ) Evo recepta za Nozevit uz napomenu da ni ne pokušavate (neki) napraviti biznis od ovoga. Recept je besplatan za sve pčelare u cilju očuvanja zdravlja pčela.

HRASTOVA KORA
U rano proljeće, kad krene vegetacija, odrezati granu debljine 5-6 cm. Kora mora biti glatka (mlada). Sastrugati je, usitniti i sušiti u hladu, dok se potpuno ne osuši. Kad se osuši samljeti je ili još više usitniti.
- 300 gr. kore kuhati u 1 l vode 10-15 min.
Ostaviti da odstoji 24 sata uz povremeno gnječenje i miješanje. Procijediti, držati u boci za cijelu godinu (ja u hladnjaku). Daje se pčelama u sirupu ili u pogačama.
- 1 l sirupa 3 mil otopine. Isto i u 1 kg. pogače. U jednu zajednicu dati 3 dcl sirupa sa otopinom. Dobro je ponoviti 3-5 puta. Rdai se u jesen i u proljeće i jednom obavezno u ljeto.

Inače recept je, davno, javno objavila jedna doktorica, pa su ga neki, maknuli, prisvojili i dali naziv. Što mislite zašto? Ja sam ga koristila tako što sam ga dodavala EM probiotiku ili Nozevoju, po 5 kapi na 1 l. Pozd.
Za KAS se kaže da treba

Kod: Označite sve

Za pravljenje preparata koriste se navedene sirovine u sledećem odnosu: 50g gorkog pelena, branog u periodu vegetacije, i 900g branog u periodu cvetanja, plus 50 g borovih populjaka.  
Ja sam već ranije najavio ovo sa hrastovom korom+timol+limunska+ulje čajevca ONo što sam zapazio dok sam davao redovno , pčele su se držale dobro uz pad i varroe. Nedostatak je taj što je trebalo produžiti davanje cijeli septembar i oktobar. Kada sam prestao davat primjetio sam puzajuće pčele do tada nije bilo. Već imam preporuka od nekih pčelara da ovom dodam žalfiju i pelin , svakako Vesna može i kadulja.
Ove kombinacije nisu krute
Ako želite da vam pripravak ostane kako treba a da ne morate držati u frižideru dodajte ulje čajevca. Jedini nedostatak što ima izrazito grub pomalo neugodan miris.
Sa jodom , kalij klorid dobro radi i to je ta kombinacija koja da je rezultat. Kod moje mućkalice trebalo bi ostraniti timol , da bi kalij klorid našo svoje mjesto ,to će mo još da vidimo.

100 EURA (+dodatni troškovi) za litar nozevita mislim da je masna cijena bez obizira koja formula bila, jednostavna ili složena.
Ja lično doživo sam mnoštvo neugodnosti i poniženja zbog MM, propolisa, polena pa na kraju zbog OAZE . Teško je bilo izboriti mjesto među konzumentima pored krokodila koji su mi stalno narušavali ugled i reputaciju . Hvala Bogu danas imam iza sebe 10-to godišnje iskustvo ,imam povjerenje konzumenata.
I danas mi u zraku visi taj nekakav osjeća da bi sve uradke izbriso da uopšte ne postoje, d anisu nikom dostupni , Ja nikada nisam bio nezhvalan. Imam gorka iskustva sa pojedinim krokodilima /trgovcima koji samo vide novac. Nikada nisam bježao da platim realnu cijenu ,ali nisam baš toliko glup, recimo da za jednu podnicu sa unutrašnjim hvatačem i to ne da je posjedujem nego skiciram ,trebao sam dati 10 društava sa mladim maticama. Kasnije sam uzeo napravo svoju podnicu koja je dostupna tu na forumu .
Rado uvjek ističem gospodina Farkaša koji mi je pomogao glede MM. Poslao mi je na e-mail objavu iz američkog pčelaskog lista, objavu od Li Jenkija koju su makedonci preveli na makedonski . Veli snalazi se toliko ti mogu pomoći . Žao mi je nismo uspjeli popiti kahvu , Umro je! Inače kada sam pitao koliko treba da uplatim za tu uslugu rekao je samo da će mo popiti nekada kahvu kada se vidimo. Imao bih mnogo toga da pričam oko ovoga i vezano za MM , bolje je šutjeti, a nije ni tema .

Svi oni koji ne žele sebi da naprave pripravak treba im naplatiti pa tako i meni ako nešto tražim.
Meni su za OAZU nudili da me dignu u nebesa , mnogi trgovci su se nudili , mnogi predsjednici pčelaskih udruženja sve sam ih odbio i to se može samo kod mene dobiti. ko želi,

@cerex
MOžda je interesantno jedno poređenje kada smo već oko recepata Bienen Wahl . U svom prvobitnom izdanju imao je jednostavnu formulu poput našeg pripravka OK danas oni su već ubacili Glycerol kojeg sam ja ubacio prije 7 godina u OAZU eh sada nastaje problem ko vrši plagijat. Ne dižem se u nebesa jer mojih komponenti nema u opisu tako da nisu mogli maznut recepturu. Ako se uspije registrovat onda je druga priča.
Ovo pišem iz jednog prostog razloga ponajviše zbog sebe koji sam doživo niz uvreda i poniženja zbog mog nekakvog istraživčkog rada . Ne bih ovdje da navodim ime čovjeka koji ima titulu mr. jer je umro, zbog čega je svoje stručno znanje podredio nečijim interesima tako srozavajući cijeli pčelarski puk. Ovo što je Bienen Wahl sa svojim stručnim timom objavio meni je priznanje za moju inovativnost.
bienen wahl.jpg
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Stipo »

Vesna hvala na receptu za čaj od hrastove kore.
No nekad sam davno pročitao da se uzima samo bijela hrastova kora odnosno tanki svijetli sloj kore tik do debla drveta, a vanjski hrapavi sloj se odvoji i baca jer je to pluto. Mene je više interesirao način pripreme i doza i nadam se da su to pravi omjeri jer određivanje doze je sporo i mukotrpno sa mnoštvo proba i praćenja stanja za svaku dozu od čega se bira najbolja.
Medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la vesnaosijek »

Nema na čemu Stipo. Ja se čak niti ne sjećam kad sam zapisala taj recept, niti odakle. A imam običaj, odnosno to je moja uvriježena praksa od početka mog pčelarenja, pisati i zapisivati. Na svakom predavanju ja zapisujem ono što bi mi moglo biti interesantno. Zapisujem i ono što pročitam, po forumima. Tko će to poslije prnoaći. Ovako mi je u mojim bilješkama uvijek, dostupno, pa s vremena na vrijeme, pregledam te svoje bilješke. Pa kad ste tražili recept ja se sjetila da to
imam zapisano. Inače vjerujem, unatoč današnjoj tehnologiji, da sve (bitno) treba zapisati,(sreća što Aristotel nije imao komp.) Ja nisam gulila vanjsku koru (do bijele opne) smatram da to ne treba raditi. Što se tiče doze - ne znam, tako sam ja zapisala i tako radim. A ne vjerujem da točnu dozu zna i prodavač poznatog preparata. Zašto ne vjerujem?
Prvi podatak,koji sam negdje pročitala (ne sjećam se gdje) je bio da na Nozemozu ceranu preparat djeluje oko 70 -80 %. Kako je to utvrđeno i tko je utvrdio nisam našla podatak. Vremenom, kako su pčelari počeli "kukat" da pčele slabe i da ih je sve teže održati, pa su izrazili sumnju da gubitcima nije jedini uzrok varoa, nego i Cerana postotak djelovanja lijeka se povećavao. Pa je tako došao do "vaših" 80-90%. Iz ovoga ja jedino mogu zaključiti, da je postotak djelovanja lijeka obrnuto proporcionalan količini prodaje istog (znam ja nas - Balkane moj....). Jesam li u pravu? Pokazat će vrijeme. Promijenit ću mišljnje, odmah, kad me uvjere u suprotno. Pozd.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la vesnaosijek »

Senade, recept za KAS-81 koji si naveo je točano takav. Takvog ga ja imam zapisanog u svojoj bilježnici sa pomenutog predavanja dr. Nade Plavše. Prema tome, želiš li ga praviti, nije ništa nedostupno. Na tom predavanju, je KAS prezentiran i kao sredstvo protiv Varoe i Nozemoze. Međutim, mnogi su se pčelari oipekli misleći da će s istim riješiti varou (na prirodan način). Možda ruši varou u određenom (manjem postotku), ali da je ne rješava to je činjenica i bila zabluda mnogih. Da je ljekovit vjerujem. U kom postotku na Nozemozu ceranu ne znam.
Što se "krokodila" tiče na tvom pčelarskom putu, a tko ih nema? Da samo znaš što su meni "krokodili radili"? Kad bih sve ispričala ne bi mi vjerovao. Samo jedan drastičan primjer, koji se dogodio dok sam još selila pčele. Na jednoj paši, na koju sam ja dolazila već 4-5 god. (sa mojim mentorom) uvijek na isto mjesto. E onda, pojavili se "neki novi klinci" (pčelarski), pa su im smetale moje pčele. Zbog čega? Pa što sam ja tu stala s kamionom, jer kad stane paša, pri vrcanju će moje pčele navaljivat na njihov med. Njihove neće. Došlo je dotle, "zakačit ću ti kamion i odvući odatle". Taj koji je to izgovorio, vjerojatno je računao da ću se ja rsplakat (kao i sve žene, što reče Zubac u Mostarskim kišama). Nije on računao, da sam ja davno, jako davno prestala plakat, pa sam ga upitala, "misliš li da ja ne znam zakačiti lanac za tvoj kamion i odvući ga". Iako sam ja tu dolazila, dok on još nije niti mislio, da će postati pčelar, smetala sam im. Vjerojatno iz razloga (Cerexovog Balkane moj...) od kud ja u "muškom svijetu pčelarskom" ? Ne osvrći se. Slijedi svoju zvijezdu vodilju. Dovedi svoj um u takvo mentalno stanje (kao što sam ja) da ti "krokodili" ne mogu ništa, ne samo u pčelarstvu. Vidiš, kako si rekao, nakon 10 godina, imaš povjerenje konzumenata. Put je bio težak. Čuvaj se lakog puta. E tako sam ja govorila (a i danas govorim) svojoj djeci, između lakog i teškog puta biraj onaj teži. Zašto? To je pravi put! Samo istražuj. Već sam negdje napisala, da ni u jednom poslu, a u pčelarstvu nikako, ne ulaziti u ustaljene "šprance" i kolotečine, inače nema inovativnosti, a time ni napretka. Po malo (u racionalnim i realnim ) okvirima uvijek dizati "letvicu". Malo, po malo. Samo je um granica. Vidiš da sam ja, čitajući ovaj forum godinama, prepoznala tvoju inovativnost i obratila ti se. Pa zbog koga onda vrijedi, taj trud i težak put, pa recimo od tisuća ljudi, zbog pok. Farkaša i mene. Jeli dovoljno? Jest! Pozd.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la cerex »

Kolega Senade veoma cijenim ono sto radite u pčelarstvu i objavljujete na you tube ali ja i dalje ostajem pri svom ubjeđenju da domaci preparati nisu nista drugo nego kopija orginalnih,iako opet ponavljam nemam nista protiv njih samo ne volim da se drugi kiti tuđim perjem.

Na starom preparatu Bienen Wahl-a je u sastavu (nasao sam staru sliku na netu) koliko sam ja mogao vidjeti stojao alkohol a na ovom novom glicerol i ne vidim sta je tu sporno glicerol i jeste alkohol.Vjerovatno zbog neke nove zakonske regulative mora tacno stojati koja vrsta alkohola,pretpostavljam.Ako je svrha ovog tvog posta bila da kazes meni kako si pogodio koja je to vrsta alkohola aferim pogodio si svaka čast.

Ovo sto si napisao " Ne dižem se u nebesa jer mojih komponenti nema u opisu tako da nisu mogli maznut recepturu" je u najmanju ruku presmijesno.Kopiranje aktivne materije neke firme u uređenim drzava se vrsi tako sto firma kad izmisli-pronađe nesto to patentira u zavodu za zastitu intelektualne svojine sa tacno određenom hemijskom formulom sve i jedne komponente (kada su u pitanju hemijski preparati) i tek kad tom patentu istekne period zastite (ne moze biti vječan period zbog monopola) druge firme ga mogu kopirati (i zato ti preparati tkz generici su jeftiniji jer nije uložen novac u naucno istrazivacki rad) pa tako imamo npr. umjesto caffetin-coffetin itd. ,a ne prepisivanjem sastava, amitraz npr. ima svoju tacnu hemijski formulu .To prepisivanje sastava odnosno izmisljanje tople vode je ostavito nama na balkanu.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la vesnaosijek »

Zapeli smo? Kad mi ne ide od početka, onda obrnem situaciju. Krenem od kraja pa proanaliziram. Zašto od kraja? Kraj je poznat. Cilj je zadan. U slučaju "mućkalica" cilj je srušiti varou.
Uzmimo npr. Organik ZP, s kojim ja radim. Ako skuham čaj od pelina, borovih iglica, ljute paprike, dodamo u to šećer, propolis, mravlju kiselinu (sve po mjeri), ako tu tekućinu nakapamo po pčelama, jesmo li postigli CILJ. Nismo.
Zašto nismo? Nismo jer nema glavne aktivne tvari, a to je OKSALNA KISELINA. Ako pak, izostavimo sve navedene tvari koje smo imali u čaju, pa čak i šećer, i u čistoj vodi rastvorimo OK, nakapama po pčelama hoćemo li postići CILJ?
HOĆEMO. Dakle, bit je u glavnoj djelatnoj tvari, u našem slučaju OK. Pa zašto onda stavljamo sve ove trave? Zašto nam liječnici umjesto tableta ne daju samo "aktivnu tvar"? Zato što se aktivna tvar mora u nešto "upakovati",a upakira se u pomoćne tvari (npr. (blebećem :D ) laktoza, kukuruzni škrob, povidon, boja itd. kako koji lijek). Da li su pomoćne tvari u tabletama ljekovite? Nisu. Da li su štetne? Nisu. A čemu služe? Služe kao nosač aktivne tvari.
Isto tako funkcionira i Organik ZP i sl. Da li je čaj od kojeg pravimo Organik ljekovit? Čaj jeste ljekovit. Da li ga pčele, zajedno sa OK konzumiraju? Po znanstvenim istraživanjima, samo ga probaju, a po mom iskustvu je to istina. Jer kad mi koja kap OK odleti na satonoše, dugo tamo ostane (vjerojatno dok je samo drvo ne upije). Znači oralnim uzimanjem čaj, za pčele, nije ljekovit. A da li je čaj zajedno s propolisom ljekovit za pčele izvanjskim utjecajem, npr. na hitinski sloj na kome su (fiziučke) ranice od uboda krplja (varoe). Ja sam uvjerena da je. Mogu li to dokazati? Ne mogu, ali imam takav osjećaj. Da li je ljekoviti čaj i propolis u Organiku štetan za pčele? Nije sigurno. Pa ako nije štetan, a uzmimo da nije ni koristan (ljekovit), nego samo ja imam takav osjećaj, eto upotrijebit ću ga samo radi toga osjećaja.

Kolega Cerex, u nekim stvarima iz vašeg prethodnog posta, se mogu složiti s vama, a u nekima ne. Znanost (općenito) ne počiva na metodi kretanja od samog početka. Znanost počiva na nadgradnji već dosegnutih saznanja i spoznaja.
Što hoću reći? Neće današnji inžinjeri elektrotehnike u svojim istraživanjima, da bi stvorili novi proizvod, krenuti od izuma struje? Isto tako ni ovi "znanstvenici" (ako uopće jesu znastvenici) koji su proizveli Bee Vital, neće krenuti odatle, da prvo izdvoje (proizvdu) OK.
OK je već poznata i proizvedena, a poznat je (istražen i objavljen) i najveći mogući postotak udjela OK u tekućini, a da nije štetan za pčele, a ruši varou. To nisu otkrili tvorci Bee Vitala. Bee Vital je "samo" proizvod postojećeg znanja i dosegnutog znastvenog istraživanja, svima poznatog. Zašto mislite, da ja ili bilo tko drugi,(najbolje bi bilo znanstvenici) ne mogu na temelju dosadašnjih spoznaja, nadgraditi OK ("smućkati" Organik ), odnosno, napraviti isto ono što su tvorci Bee Vitala učinili. Zašto mislite, da je to njima dozvoljeno a meni ne? Razlika je u registraciji proizvoda. Je li Bee Vital registriran, kao lijek protiv varoe. Nije. Da li svi proizvodi slični Bee Vitalu (koji se prodaju) trebaju biti registrirani? Trebaju. Da li i Nozevit treba biti registriran? Treba. Da li je registriran? Ne znam, jer ga nisam kupovala. (Stvarno ne znam). Shvatite ovo, kao moju želju da pokušate razmišljati na drugačiji način, odnosno "proći s druge strane". Što je to? Neki drugi put. Bilo bi bolje da razgovaramo usmeno. Bolje bi smo se razumjeli. Pozd.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la cerex »

Kolegice Vesna neka svako mucka, snalazi se i prodaje ono sto moze nemam ja nista protiv toga.Ja nikada nisam rekao da neko ne moze nesto bolje smuckati od doktora,masa strasnih izuma napravita je po garazama pa su ljudi to patentirali,prodali ili sta vec.Ali ovdje niko nista nije izmislio,ovo je klasnicna prepisivacina i 99 % preparata je indenticno a sta je to nego plagijat.Ko fol on stabilizirao, scim, stabilizatorom iz viljuskara .

Pa sam cinjenica da se poslije beevitala i bienen wahl-a javlja u BiH 4 vrlo slicna preparata govori sve samo po sebi.Zao mi je sto se kolega Stipo nije javio po ovom pitanju ali bih volio cuti iskren odgovor da li bi on napravio svoj preparat da mu u ruke nije dosao beevital i bienen wahl-a , e o tome pricam. Ovdje niko ne govori o tome da onaj sto je utvrdio hemijsku formulu oksalne kiseline treba da napravi pčelinji preparat i da samo on ima pravo na to,vec govorim o tome da ne mozes izmisliti i napraviti nesto sto je vec izmisljeno odnosno napravljeno.

Da je kolega Senad uzeo jestivo ulje i polio pčele i skontao da to obara varou pruzio bi mu ruku i prvi čestitao ali on je samo nesto kopirao.Po meni je veci izum koji sam procitao neki dan da je neki malac polijevao pčela ćurokotovim uljem i utvrdio opadanje varoe (ako i on naravno to nije negdje kopirao) nego oaza,izvinite na iskrenosti ali ja sam takav, pa kud puklo da puklo.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la vesnaosijek »

Tko je rekao da Organik ZP treba stabilizirati?. Stabilan je i nakon 6 mj. Držala ga u boci u podrumu. Za dulji rok ne znam. Ja sam ga čak i kušala.
Da vidim ja što to moje pčelice piju. Kakv je? Aromatično kiseo.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la senad »

Čovjek je stvoren od zemlje ali nije zemlja!
Otiđi u apoteku i traži alkohol pa pogledaj da li ćeš dobiti glicerin, a zatim otiđi u drugu apoteku i traži glicerin pa pogledaj da li ćeš dobiti alkohol!

Teško je balkanske predrasude razbit.
Treba postavit jasna pitanja i sam sebi dati odgovor.
Da li je Bienen Wahl plagijat od Nanetija?
Da li je Beevital plagijat od Bienen Wahl i Nanetija?
Da li je OKSAL plagijat od Beevital ili Bienen Wahl ili Naneti?

Zbog čega je Beevital registrovan kao sredstvo za deratizaciju ????????? Da, za deratizaciju?????

Sutra kada ja registrujem OAZU kao sredstvo za deratizaciju isto kao i Beevital , Ako je sve gore navedeno plagijet prihvatam da je i OAZA plagijat.
Suštinsko pitanje ovdje na balkana posebno u Bosni "Ako imalo odskače ,skrati ga za glavu, jer nam zadire u inters i onda se ne biraju sredstva da se to sreže , jer pobogu šta on ima tu nešto da "izmišlja" kada ima u Njemačkoj "plagijat"!
cerex je napisao/la:Kolega Senade veoma cijenim ono sto radite u pčelarstvu i objavljujete na you tube ali ja i dalje ostajem pri svom ubjeđenju da domaci preparati nisu nista drugo nego kopija orginalnih,iako opet ponavljam nemam nista protiv njih samo ne volim da se drugi kiti tuđim perjem.
cerex kada budeš tražio u apoteci glicerin traži biljni glicerin. Budi sigurna da ti neće donijeti alkohol/etanol
cerex je napisao/la:Ovo sto si napisao " Ne dižem se u nebesa jer mojih komponenti nema u opisu tako da nisu mogli maznut recepturu" je u najmanju ruku presmijesno.
I zaista ne dižem se u nebesa . To je tebi smješno i možda odvratno! Vidim da umišljaš sebi, da, kao zbog tvog stava o nečumu neko će se naljutit pa onda kažeš"kud puklo da puklo"
Neće se niko naljutit a pogotov ne ja i komotan si d a na ovom forumu pišeš šta ti je volja samo nemoj nikoga vrijeđat na nacionalnoj i vjerskoj osnovi i da se poduzmaju protiv ustavne radnje , to neću dozvoliti. Znam, do sada nisi ništa krivo napisao glede ovih moji kriterija , povrede nečiji osjećanja.
Zašto se ne dižem u nebese ali mi to svakako imponuje kada pčelar nazove i kaže doslovno "Senade svaka ti čast , tvoju OAZU smo poslali pčelaru u EU ( d a ne navodim zemlju jer sredstvo nije registrovano) od , mislim da se radi oko tridesetak košnica, pričai smo telefonom pa mnogo toga se i ne zapamti , samo su preživjele pčele koje su tretirano OAZOM ukupno 5 komada" Pored OAZE na tom pčelinjaku je bilo prisutno , cerex i sredstvo koje ti koristiš i prodaješ u trgovini kao i beevital "
Ja vjerujem da je to igrom slučaja tako se desilo i da nema potrebe za tu nekom euforijom, mada inponuje. Svakako ima i oni koji nisu zadovljni sa OAZOM??? Iako najviše pošaljem na tvoj kraj jednom pčelaru sam vratio kompletan novac on je meni ostatak OAZE . Interesantno je u tome što sam ja taj ostatak OAZE proslijedio drugom , čovjek zadovoljan,,, eh, ovo ti je baš za ibreta(čuđenje) što bi bošnjaci kazali.
Hoću da kažem i ovo da ima pčelara koji kompariraju i dolaze do raznih zaključaka . AKoje to sve tako u šta se kuneš zašto je ovaj pčelar iz EU nezadovoljan registrovanim dostupnim sredstvima ( Vesna je o ovome napisala sasvim dovoljno da se razumije) i želi da nađe bolje riješenje.

Sutra kada ja registrujem OAZU kao sredstvo za deratizaciju biće interesantno čuti novi razlog osim "plagijata".
Da li se može registrovati OAZA? Može! Sasvim jednostavno, sredstvo za deratizaciju! Kao lijek NE, treba mnogo novca i godine čekanja!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Kreso »

[quote="senad"]Ja sam uvjek pristalica da se koristi ono što nema štete pa makar i ne pomoglo. quote]
Napricasmo se, narode, o svemu i svacemu u ovoj temi. I fino se slozismo u mnogim stvarima. Oko nekih bas i ne. Barem oko polena da.
Ja cu sad pokusati biti kontras, opzicija, iako sam vec dosta puta iznio svoje stavove. Ali nek se supljira. Mozda isforsiramo sta.
Ovaj gornji citat sam naveo jer imam u bit diametralno suprotan stav. MOj moto bi bio "kriticno preispitaj sve ono sto kazu da moras ubaciti u kosnicu, jer mozda to i nije tako. Ili mozda prepolovi propisanu dozu ako je moguce". Sad cete mi spravom prebaciti da sam i ja ove godine upotrebljavao macerate i nisam doslijedan sam sebi. U biti nemam ja nistaprotiv muckalica, samo brate, pretjeruje se.
Zapitam se npr, WTF, kakve veze ima crvena paprika pobogu. Pa bijeli luk hrastova kora i kakva sredstva sve ne.
Citao sam negdje, da postoji obocaj u Rumuniji ili bugarskoj da se u jesen u pletaru ubaci peceno pile.
KOd nas pak u Bosni ima i prica "kad pocnes s pcelarenjem, moras jedno drustvo kupiti, jedno ukrasti, a jedno dobiti na poklon". Tek onda ces biti uspijesan pcelar. Zamisli molim te.
LUtajuci opet, virtualnim prostranstvima interneta, naletim neki dan na site o superfoods. Prica se, izmedju ostalog, o pcelinjim proizvodima. Pa se navode 22 (ipak ne 21) esencialna amino kiselina koje posjeduje polen (ipak nije tako osiromasen). Na sva usta se hvali proplis, a za med kazu da ima razne enzime i probiotike tako blagotvorne kako za nas organizam, tako i za nase pcelice.
Svijetla obraza cemo sve ovo ponoviti i nasim kupcima pcelinjih proizvoda. Kazat cemo da jedemo i mi i nasa djeca. S pravom, naravno. Kad pogledamo pcelinje staniste, ma kakvo ono bilo, puno je ono svih navedenih produkata. Od mlijeci, polena, propolisa do meda. Porijeklom od svih mogucih biljaka. I onda sva ta ljekovita sredstva ipak nisu dovoljna, nego im i mi moramo jos dodati te ljute crvene papricice. Jazavci su pametni pa se trljaju o bazgin korijen da se rijese nametnika, a nase pcelice, cudo bozjeg stvaranja, izgleda ipak glupe ko ona stvar, nista nekontaju. Neznaju da im je cijela kosnica prava riznica ljekovitih stvari.
Malo sam naravno cinican, ali necini li vam se da smo u dobroj mjeri hipokriti?
Ok, varou moramo suzbijati (mada ima onih koji ni to ne rade). Ali zar cemo zaista prihvatite nase pcele ko zadnje levate i invalide koji nisu ustanju izboriti se s najjednostavnijim nazebom? MOramo li ih poljevati, dimiti prskati zaista deset, petnaest puta godisnje da bi uopce opstale? Gdje je granica? Kad cemo kazati dosta ba vise ovog tertiranja, dopizdilo vise. Kakve pcele stvaramo na ovaj nacin?
Vec sam naveo da sve stare okvire stradalih drustava odijelim novim i osim varoe neradi nista. Vjerujte u svoje pcelice i prirodnu selekciju. Znam da je meni lako pricati, jer mi egzistencija ne ovisi o pcelama. Znam da ponavljam ko papagaj i d asm vise dosadio. Znam ali ipak...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Stipo »

Dragi kolega cerex prozvao si me da nešto kažem u vezi plagijata, a ne znam kako da ti kažem. Otišli smo iz teme ali nešto ću napisati.
Koliko ja znam plagijat je prepiska tuđeg rada i djela i iznositi ga kao svoj osobni rad. Konkretno u zadnje vrijeme ima dosta afera oko diplomskih radova gdje se koriste dijelovi tuđeg diplomskog rada. U tehnici se tuđi radovi nadograđuju ili rastavljaju pa ponovo sastavljaju na drugi način. Ako se time dobije proizvod sa drugačijim svojstvima to se zove novi proizvod i za taj proizvod je zaslužan samo autor. Automatski se negiraju svi zaslužni autori koji su prethodili njegovom novom proizvodu. Što taj novi proizvod ima veće povoljne osobine u toliko su autorove zasluge veće i cjenjenije. To se ne može zvati kopija ili nestručno plagijat.
Vesna je to lijepo objasnila sa Teslom i mobitelom. Tehnika je takva jer ona ima bezbroj izmjena i nadogradnji, a kemija još više. Ima uzrečica: Majmun radi što majmun vidi. Drugim riječima: Najlošiji um može lako kopirati drugoga. Samo pravi umovi mogu ići ka nadogradnji i težiti savršenstvu u svakom pogledu.
Ja iskreno da nije bilo oksalne,mravlje i eteričnih ulja ne bi koristio BeeVital, da nije bilo BeeVitala ne bi bilo Bio Vita. Bio Vit nije BeeVital. Ja često za ljudima boji su koristili BeeVital kažem da je Bio Vit nadogradnja BeeVitala sa nekim drugim boljim osobinama. Po sastavu su jednim dijelom slični po recepturi ni blizu nisu slični jer Bio Vit ima duplo više drugih dodataka koja mu daju druga izmijenjena svojstva. Bio Vit i BeeVital imaju isti cilj da čiste varrou. Bio Vit ima neka poboljšanja ali ima i neke lošije osobine. Na primjer Bio Vit bolje obara varrou u svakom pogledu bilo dok ima legla ili poslije po nestanku legla.
Bio Vit čisti krečno leglo, BeeVital to ne čisti. Bio Vit više i duže remeti razvoj varroe i ima jače čišćenje koje duže drži. Bio Vit za razliku od BeeVitala ima i neke lošije osobine: Bio Vit ima mnogo manji vijek skladištenja. Mogao bi nabrojati desetke sitnih dobrih i loših razlika. Da je Bio Vit kopija BeeVitala ne bi imao neke bolje karakteristike. Mogao bi imati samo lošije karakteristike i što je kopija lošija te loše karakteristike bi bile izraženije. Ako proizvod ima samo jednu drugu komponentu koja mu poboljšava osobine to je novi proizvod. Za te nove osobine Bio Vita zaslužan sam samo ja. Zašto sam zaslužan samo ja, a ne tvorac BeeVitala pa ni BeeVital nije tvorcu pao sa neba u cijelom obimu svih komponenti. On je isto na osnovu prijašnjeg nečijeg znanja za pojedine komponente smišljeno ugradio u jedan proizvod koji je dobio nove osobine i dao mu ime. Ja sam radio isto tako. Prvo sam proučio šećer oksalna i druge kiseline kako rade i koje su najpogodniji omjeri te smišljeno dodavao jednu tvar po jednu sa ciljem da poboljšam dobra svojstva i da uklonim negativna. Mnoštvo je tvari i komponenti koje sam istraživao kako rade koja su dobijena svojstva i koje su naj optimalnije doze i ima li smisla dodati neku novu tvar. Kemija je škakljiva i ne može se sve sa svačim miješati. E ako se to mora treba otkriti kako to sve ukomponirati. Pošto sam planirao komercijalizirati proizvod trebao je imati koliko toliko prihvatljivu cijenu jer tko će kupiti proizvod skuplji od pčela u košnici. :lol: Proveo sam tisuće sati rada. Trebao sam naučiti mnoštvo novih stvari, odraditi i osmisliti stotine novih recepata i proba kako u miksanju tako i u istraživanju u pčelinjaku. Koliko sam društava oštetio da ne brojim. Koliko sam stotina tisuća varroa prebrojao, koliko sam tabela i usporedbi napravio, koliko sam novaca bacio jer većina tih proba je propala. Koliko je guglajući noći neprospavano. Muka je to kolega. Jednostavnije bi bilo platiti analizu prethodnog proizvoda i malo nešto izmijeniti i prsiti se svojim proizvodom. E to bi se kolega zvala kopija koja bi kod nas u BiH jedno vrijeme prolazila. Ja sam ponosan na svoj Bio Vit i spreman sam ga prodavati i u Austriji bez straha da bi me Austrijanac tužio da prodajem njegov plagijat. Sa Senadovom Oazom kako je do nje došao ne znam jer on to zna sigurno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la cerex »

Kolega Stipo ako vi uzmete 98- 99% prijasnjeg preparata (nikad nisam ni tvrdio da je 100% isti po sastavu ali jeste 100% isti u sustini i nacinu djelovanja) i dodate mu npr. neka svoja etericna ulja a izbacite ona njegova jer ta etericna ulja nisu u ovoj prici toliko ni bitna to novi poboljsani proizvod a da prije toga njegov poboljsani efekat niko nije relavantno utvrdio osim vas onda ste 100% u pravu.

Ali posto ova prica ide predaleko ja sam 100% zainteresovan da sljedece godine izdvojim 9 drustava a ako treba naci cu jos pčelara i da tri tretiramo beevitalom,tri biovitom i tri oazom.Nakon toga zadimicemo varolikom i vidjeti da li je u kosnicama koja su tretirana vasim preparatima manje varoe nego u kosnici tretiranoj bevitalom,ja sam siguran da ce rezulati biti isti, a do proljeca sad u decembru tretiracu pola drustava sa oksalnom a pola sa tvojim biovitom(imam ga neotpakovanog) pa cemo vidjeti da li biovit bolje obara varou od oksalne.

Kolega Stipo kad bi upakovali beevital u svoju ambalazu i prodavali ga godinama niko to nebi skuzio,zasto, pa i ja i Vi ste radili sa beevitalom meni bezvezan a vama odlican uvijek se mozete ograditi kako ja nisam to "strucno" i na vrijeme polijo :D

Kolega Senade sa vama je veoma tesko raspravljati jer se nikad ne drzite teme.Sinoc ste napisali da su oni ubacili glicerol sad, a Vi prije sedam godina i kad ja napisem da je prije na deklaraciji stajao alkohol i da vjerovatno sad da zbog zakonskih propisa mora stajati koja vrsta alkohola, Vi meni pricate o tome kakav ja trebam traziti po apoteci alkohol.

Ja se sa Vama ubjeđujem da ste kopirali preparat,a Vi meni pricate kako je beevital registrovan za stakore ,i ko je koga kopirao , zatim kako je oaza rijesila problem koji apilif var i beevital nije, kako su ljudi nezadovoljni registrovanim preparatima itd. A postavio sam Vam jednostavno pitanje koje cu opet ponoviti, jeste li Vi mogli izmisliti odnosno napraviti nesto sto vec postoji?

Zatim pricate da ja prodajem api life var u trgovini u kojoj radim navodeci pčelare koji ovo citaju da pomisle da ja imam nekakve koristi od toga sto sa Vama diskutujem o Oazi sto je potpuna neistina.Api life var nisam nikad prodavao u trgovini u kojoj radim niti bilo kako drugacije, proslih godina nas par pčelara smo se organizovali samo incijativno dok smo ove godine nabavljali kolektivno preko udruzenja i plaćao sam presjedniku udruzenja kao i svi ostali pčelari,sve se ovo moze lako provjeriti S.Most nije grad nego carsija i ovdje svako zna svakog pa posto distribuiras oazu po krajini slobodno provjeri. Posto vidim da ste počeli citirati Mešu Selimovića u svom orginalnom obliku napisite to barem onako kako je on rekao nemorate i to pakovati u celofan "Bosna je teška, teretna zemlja i ovdje nije lako živjeti, ako je čovjek samo za santimetar viši od prosjeka. Meni je slučaj dao taj santimetar, i osudio me na ispaštanje". I na kraju ce jos ispasti da me kolege pčelari sa kojima niste u najboljim odnosima (domaci i strani) huskaju na vas, cak ste u nekom prijasnjem postu i na to aludirali, ali da budem iskren ne da mi se traziti.

Kolege Senade prije svega odlican ste pčelar od kojeg se ima sta nauciti i ne bjezite od toga. Malo sam bio dug ali ..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Stipo »

Cerex ako hoćeš porediti efikasnost 2 sredstva protiv varroe ne radi se jednim pa drugim nego se uporedo radi jednim i drugim u 2 baterije na istom pčelinjaku i prati i bilježi pad. Poslije se ukriža i međusobno zamjene što se tretiralo preparatom 1 sada se tretira preparatom 2 i obrnuto. Nakon prebrojavanja varroe vidi se precizno u jednu varrou koje je sredstvo bolje. Što je baterija sa više košnica dobiva se precizniji rezultat. Za jednu bateriju uzima se 10 do 20 društava slučajnim izborom približnih snaga. Kada se u vrijeme legla ispitiva nije stvar samo u trenutno oborenoj varroi nego se efikasnost i stanje društava prati cijele sezone. Potpuno je relevantno ako se ispitivanje vrši 3 sezone i pomno bilježe sva stanja i uočene promjene. U tom slučaju za test usporedbe od jednog pčelinjaka formiraju se 2 susjedna pčelinjaka na istom pašnom i klimatskom terenu. Jedan se tretira sa novim sredstvom dok drugi se tretira na ustaljeni standardni način. Nakon jedne sezone već se vide razlike, a relevantno je ako tih razlika ima nakon 3 godine. Sve druge radnje na oba pčelinjaka vrše se u isto vrijeme i istom tehnikom. Ako se ne križaju 2 sredstva nastaju velike greške jer bilo koje sredstvo kratkog djelovanja polivače ili dimovi u vrijeme velikog legla 7. mjesec ) slabo obara varrou jer je varroa u leglu. Drugo sredstvo ako se koristi poslije njega po pravilu obori više varroe pogotovo ako je prvo sredstvo imalo repelente koji dugo ometaju varrou ali zbog kratkog vremena obaranja je ne obaraju pa drugo sredstvo pokupi varrou koju su poremetili repelenti prvog sredstva jer varroa koja je kasno izišla iz legla je ostala zbunjena i nije se vratila u leglo pa je ima više i drugo sredstvo je više obara jer na raspolaganju izvan legla ima više varroe. Ako se između 2 sredstva napravi velika vremenska razlika i leglo je kod primjene drugog sredstva dobro smanjeno ( 9. mjesec) razlika u oborenoj varroi je jako velika. Druga obrnuta zabluda je ako se usporedbe vrše kasno kada je leglo već pri kraju, a ranije se nije tretiralo prvo sredstvo će većinom oboriti većinu varroe jer je tada kasno i većina varroe je na pčeli. Drugo sredstvo će oboriti obično malo varroe. Iz ovoga se vidi da isto sredstvo kod nekih pčelara radi posao dok kod drugih ne radi posao nego je bolje ono drugo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Stipo »

Cerex taj Bio Vit je kupljen u Gudovcu ako se ne varam i mislim da mu je rok garancije već izašao.
Ako nije previše zamućen i ako nije otišao na ocat možeš politi pčele i računam da će obarati varrou ne onakvom snagom kao sviježi.
Ako hoćeš Bio Vit porediti sa oksalnom poslat ću ti novu bocu za probu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Kreso »

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la senad »

senad je napisao/la:Čovjek je stvoren od zemlje ali nije zemlja!
Otiđi u apoteku i traži alkohol pa pogledaj da li ćeš dobiti glicerin, a zatim otiđi u drugu apoteku i traži glicerin pa pogledaj da li ćeš dobiti alkohol!

Teško je balkanske predrasude razbit.
Treba postavit jasna pitanja i sam sebi dati odgovor.
Da li je Bienen Wahl plagijat od Nanetija?
Da li je Beevital plagijat od Bienen Wahl i Nanetija?
Da li je OKSAL plagijat od Beevital ili Bienen Wahl ili Naneti?

Zbog čega je Beevital registrovan kao sredstvo za deratizaciju ????????? Da, za deratizaciju?????

Suštinsko pitanje ovdje na balkana posebno u Bosni "Ako imalo odskače ,skrati ga za glavu, jer nam zadire u inters i onda se ne biraju sredstva da se to sreže , jer pobogu šta on ima tu nešto da "izmišlja" kada ima u Njemačkoj "plagijat"!
@cerex
Uporno pokušavaš nešto da isprovociraš i uvjek iznova izvrćeš činjenice od tako očito napisanog i razumljivog. Kako sada tako i uprijašnjim komentarima u dnevnicima. Ne vbi trebao biti to nivo čovjeka sa četiri razreda fakulteta.
KAda je Meša izrekao svoju misao tada je još bilo koliko toliko uvažavanje i poštovala se riječ. Ovo što sam ofarbao to je tako i nisam to ja sada izmislo to se već evo unazad godina vinta taj problem trgovine , trgovaca ,lobija u pčelarstvu.
Ovo sam napisao samo zato što pouzdano znam koliko će ko prodat i obraz i vjeru i naciju i državu zarad sitnog šićara.Ja nisam taj koji to bi sve prodao ni za mnogo veće novce, nema cijene!

Postavio sam ti jasna pitanja i nema tu mnogo filozofije.

Imamo problem sa isčezavanjem pčela a ti još uvjek nisi stao na moju stranu u vezi prijedloga da se mi pčelari organizujemo i pokušamo sebi sagraditi institut .
Uvjek se ima za filozofiranja vremena a konkretno da se nešto učini , e toje već problem treba izdvojit novčana sredstva.

cerex smatram da možemonormalno komunicirat. Zamolit ću te samo jedno nemoj od tako očitog mog pisanja, jednostavan riječnik d a izvrćeš činjenice jer ja nisam u ovome od juče, nisam onaj koji bi prodao svoju dušu vragu . Znam sigurno da svo vrijeme prvo na forumu HPS i ovdje, na istom sam fonu.

@cerex
imamo problem NESTANKA PČELA šta da radimo svi skupa. Juče sam imao kućnu dostavu za Teslić pa mi Šemso reče da su mu sve pčele stradale u LR a AŽ preživjele. U LR ostala hrana ,leglo a o pčelama ni traga.
Reče mi Senade mjenjaj lokaciju dok belaji prođu, vozi pčele u planinu jer svi pčelari oko Teslića, više planinski dio nemaju tih izraženi problema-
Na rastanku sam pitao Šemso šta se ovo dešava i kako se oduprijeti, samo reče Božija volja izgleda mora tako da bude , jednog dana će proći. Inače Šemso Hodžić je autor AA košnica, inženjer , sada radi sve za pčele od drveta , kome treba može mu se obratiti . Jako kavlitetno radi sve djelove a ima i dosta inovacija .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Kreso »

http://www.tbuskruid.be/images/resistentie.jpg

Ajmo malo dalje razmisljati narode pcelarski.
Na samom pocetku mog druzenja s pcelama, nazocio sam jednom predavanju u Belgiji. Govornik je bio Erwin Hoebrechts, biolog cini mi se. Izmedju ostalog, govorio je i o rezistenciji varoe na neki lijek. Ostala mi je u sjecanju slika koju je pokazao, a koju mozete vidjet na linku. Dakle ovi mali ovalcici predstavljaju varou u kosnici. Prilikom prvog tretmana, skoro sve su normalne, ovdje oznacene crnom bojom. I onda mi tretiramo. Ucinkovitost, naravno nije stoprocentna zbog varoe u leglu, ogranicenosti lijeka ili ko zna cega, tako da uvijek ostane jedan broj varoe. To je bitno. Ne koliko je palo, nego kolko je jos ostalo. Medju tim preostalim, vidimo jednu zanimljivost. Varoa oznacena crveno. Ova nije bila u leglu, nego jednostavno ima neki naopaki gen zbog koga sredstvo nedjeluje na nju. Zivot je vrlo zilava stvar.
Dakle, procentualo je udio ove crvene varoe poslije prvog tretmana veci nego prije. I taj udio se povecava nakon svakog tretmana.
Nadam se da me jos pratite. Zamislite sada sta se dogadja nakon godina tretmana jednim sredstvom. Na kraju vam preostanu samo crvene varoe. Uprkos tome sto smo sve radili na vrijeme. I onda nam se desi da nekad malo i zakasnimo, da godina bude losa i da varoa napreduje. E onda se desi da ostaneo bez dosta pcela uz potporu virusa kod oslabljenog drustva.
Ovo bi mogao biti jedan od scenarija. Kazem, mogao bi biti. Sad ce te se zapitati sta bi bilo pravilno uciniti.
Zamislite sad da smo tretirali drugi put nekim sasvim drugim sredstvom. Ova nasa crvena varoa s naopakim genom, tesko da bi imala gen zbog koga bi bila otporna i na drugo sredstvo. Sa dva razlicita preparata bi smo joj pomrsili racune.
Sad se nakraju namece zakljucak da mi vec godinama selektiramo otpornu varou umijesto otporne pcele. Nakon silnih tretmana samo ona momacki zilava varoa je uspijela godinama opstati. Otporna na sve zivo ukljucujjuci i crvenu papriku i bijeli luk.
Pcelama nedamo sansu da one stvore nekakav mehanizam obrane od napasnika.
E sad sam stvar jos extra zamrsio.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Stipo »

Krešo ništa nisi zamrsio jer to je baš tako.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite