Paraliza pčela?

Odgovorite
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Paraliza pčela?

Post Postao/la Ermin.ef. »

Prosle sedmice sam posjetio jednog kolegu pčelara koji mi je pokazao jednu svoju kosnicu u kojoj se pčele cudno ponasaju tj. nekontrolisano trepere i druge pcele ih izbacuju iz kosnica te one padaju na tlo i tu umiru. Neke od njih su tamnije kao da su bez dlacica. Napravio sam ovaj video samo ne znam koliko ce se vidjeti kako to izgleda, i prosle godine je imao ovaj slucaj al je u toku ljeta nestalo ove pojave, on ovu kosnicu drzi u nekoj vrsti karantina bar kad je u pitanju oprema kojom ih pregleda. Da li se ova bolest moze izlijeciti ili bi bilo bolje sve ukloniti?

zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Paraliza pčela?

Post Postao/la zvones »

Ermin.ef. je napisao/la:Prosle sedmice sam posjetio jednog kolegu pčelara koji mi je pokazao jednu svoju kosnicu u kojoj se pčele cudno ponasaju tj. nekontrolisano trepere i druge pcele ih izbacuju iz kosnica te one padaju na tlo i tu umiru. Neke od njih su tamnije kao da su bez dlacica. Napravio sam ovaj video samo ne znam koliko ce se vidjeti kako to izgleda, i prosle godine je imao ovaj slucaj al je u toku ljeta nestalo ove pojave, on ovu kosnicu drzi u nekoj vrsti karantina bar kad je u pitanju oprema kojom ih pregleda. Da li se ova bolest moze izlijeciti ili bi bilo bolje sve ukloniti?

Na filmu se jasno ne vidi ali po tvom opisu radi se o "Hroničnoj paralizi" (Paralysis chronica) ili bolest crnih pčela. Osim što su izrazito crne, pčele izgledaju sitnije sa
oštrijim, zašiljenim zadtkom. Radi se o virusnoj bolesti koja je lijepo opisana u knjizi Branka Relića (Renata Relić) , a javlja se pri lošem vremenu u proljeće ili ljeto
socijalnim kontaktom između oboljelih i zdravih pčela.
U knjizi kaže da ne postoji specifična terapija , primjenjuje se zamjena matice i terapija prihrane šečernim sirupom. Kaže da komercjalni šečer u maloj količini sadrži
enzim ribonukleazu na koji je osjetljiv virus hronične paralize . Ja sam jednom imao tu pojavu i plašeči se da nedođe do daljeg proširenja, ugušio sam oboljelo društvo.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Paraliza pčela?

Post Postao/la senad »

Toje problem na fonu teme bolesti odraslih pčela gdje smo još od novembra prošle godine raspravljali. Do sada sam imao razgovor sa mnogo pčelra iz BH koji govore o tom problemu . Da ne bibilo zabune većinaovih pčelra su stari lisci u pčelarstvu . Ove boelsti su bile vezana ranji godina za mjesec maj po čemu je imedobla "majska bolest" međutim sada je sve drugačije i imamo problem koji će se vjerovatno vući do proljeća i bi će uzrokomnestanka velikog broja pčelinjih zajednica ili će totalno oslabiti zajednice

Ta situacija je prisutna skoro na svim pčelinjacima , jedan dio pčele nemože da poleti zbog prisustva nozemoze i od paralize koja je prouzrokovana hroničnim nedostakom kisika jer u dišnim putevima nalaze se paraziti koji sužavaju dotok kisika i pčela nemože da leti.

ako dobro pogledate pčele su na izgled sve ok, nema osštećeni krila , nema deformacija na tjelu, ako pritisnete zadak na nekim će da izađe žućkasta masa i radi se uglavnom o nozemozi , fekalije koje se ne može da oslobodi pčela , a kod većine ili ne iscuri ništa ili prozirna tečnost i ukazuje na paralizu pčele zbog nedostatka kisika.
Tamo gdje su pčel bez krila to ukazuje na varrou ali tojemai broj od tog ukupnog broja .

Trenutno .ako bi se procentulano izražavali nozemoza je prisutna 10 %, paraliza zbog nedostatka kisika 85% i 5 % oštećenje zbog varroe na tim pčelam koje se nalaze u travi i nemogu da polete: Ovaj zaključak je donešen prikupljajući infomacije od pčelara širom BH , Sve što se primičemo zimskom periodu sve više dolazi do izražaja nozemoza
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite