VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Asim »

Kažu pada slab snijeg ma zamene nema slaba snijega . Ne volim ga ni na razglednicia eto cijeli je dan provejavo i sipio tek cenat dva ali da napomene da muje i vrijeme i vakat. Temperatura ujutro oko minus pet u dan oko minus dva tri . Cesta mokra i klizava,a ovo je prilika za one puževe saobraćajne da se popnu prsima na volan i da ga drže objeručke ko da će ispasti iz kola i voze brzinom volovske zaprege a glava mora biti ispred volana ko dače da zavire pod gaz točkova . Policija to nesmatra ometanjem saobračaja oni znaju uglavnom jesi li dao žmigavac ili si prošo na žutom .Nema lijepe vožnje do Marta , Pčelice su u klubetu svako jutro naslonim uho na košnicu i to jednu pojednui osluškujem kako zuje unutra . sva su društva dobra . Pozdrav za sve forumaše :mrgreen:
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Utorak, 10.01.2012. u 6,10h kod mene doma na mom brijegu +3°C,
u 14,00 h (+7,0 °C); navečer u 18,00 h (+2,0 °C). Od 10,00h ujutro je bilo lijepo, sunce čisto kao u proljeće...
Stanje: Srijeda 11.01.2012. – danas ujutro u 5,50 h +3,0 °C, u dolini na autocesti 3 km dalje od moje kuće -3,0°C, razlika na 6 km udaljenosti je 6 °C (?!).
Tiho je, suho, jako zima, ceste suhe ko barut, lijepo se voziti po njima.
Pčele sam tretirao sa oksalnom 06.01.2012. (prije nisam stigao od posla), dosta su u dobroj kondiciji, nadam se da će godina biti bolja od lanjske (?!)......
Pozdrav iz hladne Istre svim forumašima.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Marin »

Bura malo stala sve suvo mirno jučer išlo do +11 jutros +5.
Izgleda još par dana pa će veća hladnoća.
Ja još nisam tretirao kao završni tretman -sve odgadjam radi male vlažnosti zraka . Vjerovarno ću do subote uspjeti jer će promjeniti malo i na jugo a poslije izgleda idu veći minusi.Položaj pčelinjaka je u jednoj depresiji gdje je hladnije , sinoć mi jedan pčelar kaže da u veliko nose pelud kod njega u Trebižatu / Čapljini.Kaćun već procvao ...
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la sahista »

Kod mene tem. do 10 stepeni.Pcele lete.Ove godini jos ni jednom nije smrzlo.Za vikend najavljuju zahladjenje.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la zvones »

Evo moj kolega Asim je opisao vrijeme u Sarajevu, stim što treba znati da je centralni dio grada i visoke zgrade u relativno uskoj malo dužoj dolini , a dobar dio
naselja , pretežno kuća u brdima . Sarajevo je opkoljeno brdima i planinama . Obzirom da je Asim nešto u brdu tada, kad je niži pritisak kao sad, kod Asima je niža
temperatura, nego kod mene (na Skenderiji) . Kad je relativno visok pritisak (občno vedro ) , tada je kod Asima sunčano i toplije , a kod mene magla(smog) koji veže
hladnoću i mnogo je hladnije . Smog je još gori prema jugu i zapadu(područje aerodroma, Igmana , Ilidže) i nediže se po cijeli dan , pa je razlika u temperaturi u odnosu
na osunčana mjesta značajna u udaljenosti od par kilometara . Pozdrav prijatelju Asimu !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Marin »

sahista je napisao/la:Kod mene tem. do 10 stepeni.Pcele lete.Ove godini jos ni jednom nije smrzlo.Za vikend najavljuju zahladjenje.
Pozdrav.
Kako to kad je kod mene bilo i po-5, -6,-7 C doduše za kraće vrijeme po noći što mi termometar zapamti kao minimum.
Pčele su na 7-8 km od Metkovića (dolina Neretve).
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la zvones »

Marin je napisao/la:
sahista je napisao/la:Kod mene tem. do 10 stepeni.Pcele lete.Ove godini jos ni jednom nije smrzlo.Za vikend najavljuju zahladjenje.
Pozdrav.
Kako to kad je kod mene bilo i po-5, -6,-7 C doduše za kraće vrijeme po noći što mi termometar zapamti kao minimum.
Pčele su na 7-8 km od Metkovića (dolina Neretve).
Marine sahista je u Holandiji (Nizozemskoj) , gdje je kako se zna atlanska klima , koja i nama donese kišu.
Sahista, kao i svi ostali , koji to nisu uradili , zamoljeni ste da odete u profil/ postavke (uglavnom na vrhu početne stranice ). U profilu, osim ostalog ima rubrika za mjesto .
Kad se popuni vidimo kod posta u avataru i mjesto , tako da znamo o ćemu pričamo . Sahista može uraditi kao što je Kreso , pored mjesta napisao i Holand, tako da se zna i
gdje je mjesto .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Marin »

Zvones , znam gdje je šahista ali zato mi i čudno da nisu imali minuse ...
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la sahista »

Marin je napisao/la:Zvones , znam gdje je šahista ali zato mi i čudno da nisu imali minuse ...
Nismo imali.Sinoc se vracam sa fudbala i oko 11 sati navece tem.9,5 stepeni.Nevjerovatno.Lokalno stanovnistvo se ne sjeca da je ikada bilo ovako vruce.Mi nemamo neke jake zime,ali je narmalno da u ova doba mrzne.Pricao sam sa jednim lokalnim pcelarom,koji ima preko 80 godina ,i taj se covjek ne sjeca da su ikada pcele letjele oko nove godine.Bio je pored mojih kosnica i nije mogao vjerovati :D .
Za vikend nesto hladnije..tem. oko 5 stepeni. :roll:
Poz.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Četvrtak 12.01.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu 3°C,
u 14,00 h (+8,0 °C); navečer u 18,00 h (+6,0 °C)
Stanje: Petak 13.01.2012. – danas ujutro u 5,30 h +5,0 °C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo +6,0 °C; sve oblačno, sipi sitna, sitna kišica, osjeća se povećana vlaga u zraku, polusuho i hladno.
Za vikend je prognoza još veći pad temperature, vidjet ćemo, čest se naši "meštri" i "zalete" sa prognozom.
Pčele nisu izlazile jučer, a mislim da neće ni danas...

Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Marin »

Danas petak i to trinesti??
Jutros oblačno valjda bi trebalo biti malo kišice ...
Jutros minimalna tem. -2 C auto stakla zaledila .
Jučer mušmula (nespola) puna pčela bio je cca 10-11 c (slikao). Prognoze su 4-5 dana dobrog zahladjenja .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Asim »

Kod mene snijeg i konstantni minus. Možda prekodana se digne dnevna temperatura na plus dva ali nema toplog vremena za pročisni let , sva društva su živa ćujem kako lagano zuje u košnicama ,međutim pitam se dokle mogu izdržati bez pročisnog leta . Baš sam se zabrinuo. Pozdrav iz hladnog i tmurnog Sarajeva
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Kod mene prije par dana pčele su imale pročisni let, a evo već dva dana bura i temperatura konstantno u minusu. Preko noći pala na -8°C.
To je kod mene uobičajena jutarnja temperatura. Samo da ne bude ponovo -18°C, a valjda neće jer dan produžava i sunce čini svoje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Ponedjeljak 16.01.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu 1°C,
u 14,00 h (+7,0 °C); navečer u 18,00 h (+4,0 °C)
Stanje: Utorak 17.01.2012. – danas ujutro u 5,30 h 0,0 °C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo -1,0 °C; sve čisto, mjesec sja i nebo je bez oblačka, nema vlage u zraku, suho.... Cesta puna mraza i inja, jako hladno. Jučer u 7,00 h, bilo je na 10 km od meve -8°C.....
Pčele zaista sada "spavaju" zimski san...
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Kod mene jučer ujutro jako hladno više od -15°C. Smrzla mi nafta u Doblu.
Danas malo toplije oko -3°C.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Marin »

Stipe , jutros je popustilo malo -
Prekjučer sam išao provjeravati termometar na pčelinjak -zabilježio je minimum -10 i malo jače .
Jučer i jutros nije baš tako malo je manje . Mogu to vidjeti kad odem jer mi termometar zabilježi min. i max. temparature od kad ga poravnam sa tekućim kod gladanja .
Kad sam uporedjivao sa drugima čini mi se da skala pokaziva jedan razlike (kinez) .
U subotu i nedjelju sam tretirao Beevitalom . Desetak sam kontrolirao legla je bilo u svim fazama doduše promjer-a cca 5 cm .Danas već lete na mušmulu a nema ni +7 c . Kako su progurale ove minuse vidjeti ćemo kad malo otopli za 4-5 dana .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Četvrtak 26.01.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu -2°C,
u 14,00 h (+4,0 °C); navečer u 18,00 h (-4,0 °C)
Stanje: Petak 27.01.2012. – danas ujutro u 5,30 h -4,0 °C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo -2,0 °C; sve čisto, mjesec sja jasno i nebo je bez oblačka, nema vlage u zraku, suho....
Moje pčele su mirne ko bubice, našao sam visibabe u šumi, neki dan oko 12,00h su letjele i nosile pelud na +8°C!
Neka, mislim da je ovo "prava" zima a ne ono čudo kada se svaki dan klupko raspusti i ponovno formira....Pčele sada zaista imaju "pravu" zimu, onako kako priroda i mora djelovati.
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Četvrtak 02.02.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu -4°C,
u 14,00 h (+2,0 °C); navečer u 18,00 h (-4,0 °C)
Stanje: Petak 03.02.2012. – danas ujutro u 5,30 h -6,0 °C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo -6,0 °C; totalno oblačno a bura "dere" sve u 16! Suho....
Pravi "tajfun" od vremena, samo da ne potraje dugo, a svi su izgledi da hoće, sve je okovano ledom.....
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Marin »

Danas možemo reći da smo na Igmanu.
Noćes napadao ima bar 30cm .Jutros pada snijeg sjeva i u daljini grmi.Ne sjećam se takve kombinacije . Za sutra valjda idu veće oborine .
Sad je temparatura -5 C donosi sa sjevera neki sitni suvi snijeg i samo zatrpava.
Za nas južnije ovo je rjetka pojava .Kako izgleda da će se i upamtiti... POz... Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la zvones »

Po zvaničnim podatcima Federalnog hidrometereološkog zavoda prethodnih dana najhladnije je bilo u 7 h (uvijek je tako ), u Sarajevu redovno - 14°C . Najhladniji
predjeli u BiH su bili Sokolac i Han Pijesak sa - 26°C i ogromnim količinama snijega,tako da su po informacijama, stanovništvu dopremali namirnice helikopterima.
U Sarajevu je do srijede konstantno padao slabiji snijeg ali se i slijegao, pa je teško reči koja je bila njegova visina, najmanje 10 cm možda i više. U četvrtak je
snjeg počeo jače padati, pa tako i rasti.Snijeg pada "ko iz rukava",pa je zvanično porastao za prethodnu noć (za 24 h) 24 cm. Ono što se može vidjeti (kroz prozor)
je da ga ima iznad 40 cm, vjerovatno i preko pola metra i ne smiruje . Za kratko vrijeme poslje prolaska auto čistaća (popularne zgrne ) jedva se vidi da je prolazio.
Temperatura u Sarajevu u 7 h - 12°C , a u 10 h - 11°C . Eto , vidi se da je vrijeme veoma teško predvidjeti, osobito dugoročno . Bilo je najava da će Stipo ići u
Gudovec , iskreno se nadam da nije pošao .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la franevrs »

Danas kod nas na jugu u Splitu -4 15 cm snijega a na zapusima ga ima i pola metra. Naši biseri od gradske
uprave, sve vlaj do vlaja kerum, šundov i ostali proglasili sniježni dan što u prijevodu znači:
Nema škole ne voze autobusi i ne rade gradske službe, ma što god to značilo.
Kod mene na Braču gdje su pčele jutros -8 i 30-tak cm snijega. Ovakvo vrime zovu do nedilje a od
ponediljka još gore.

pozz........
Frane Vrsalović
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Dobar dan svima, kada ovo vidim, onda se sjetim odličnog izraza koji se koristi u Bosni, kijamet, jer ovo je zaista polarna-sibirska zima na sve strane...
Držite se, kod nas barem nema snijega ali ga najavljuju za večeras i za ove naredne dane.....
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la franevrs »

Kažeš shumy da nema snijega kod vas, evo pslao sam vam malo pa da se i vi veselite :D :D

pozz.........
Frane Vrsalović
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

franevrs je napisao/la:Kažeš shumy da nema snijega kod vas, evo pslao sam vam malo pa da se i vi veselite :D :D

pozz.........
Kod mene snijeg pada već 24 sata i napadao je nekih 45 cm. To bi još moglo stati da ne puše jak sjeverno-istočni vjetar i pravi zapuhe. Temperatura u pčelinjaku jutros -15°C, tijekom dana -13°C. Meteorolozi najavljuju padanje još 2 dana pa ako tako nastavi bit će ga 1 m. Moje pčelarsko društvo " VRIJESAK" zbog velikog kijameta otkazalo je organizirano putovanje za Gudovac.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Samir »

Prošla 24h kako je krenuo padati nije odmarao ni 3h, već ima naslage oko 30cm. Kojim je tempom krenuo bit će makar još 50cm. Hoće da namijeri i za prošlu godinu. Temp u minus nisam mjerio neisplati se brrrrrr, najvjerovatnije oko -15.
Odgovorite