PONOVO NEIZVJESNOST!?

Odgovorite
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la mugdo »

očekujući vikend i pripremajući se za odlazak na pčelinjak prelistam internet stranica na kojima prognoziraju vrijeme za naredne dane kako bih mogao uskladiti radove na pčelinjaku budući da se bliži vrijeme proljetnog pregleda, ali imam šta vidjeti, skoro cio april kiša i relativno niske temperature. ako prognoze budu tačne a pregledao sam dosta stranica, domaćih i stranih, čeka nas još jedno neizvjesno proljeće. april je mjesec intenzivnog razvoja pč.zajednica koji je uslovljen unosom novog polena i nektara a u nedostatku istih razvoj biva dosta usporen. pčelar djelimično može nadomjestiti unos nektara šećernom prihranom pod uslovom da ne manjka polena.
pošto je protekla pčelarska sezona bila takva kakva jeste ne preostaje nam drugo osim hranilice na košnice i redovno sirupanje. u nešto povoljnijoj situaciji su oni pčelari koji su imali neku kasniju pašu na kojoj su pčele obezbjedile kvalitetnu zimnicu pa neće živjeti i razvijati se na šećeru, u svakom slučaju treba obratiti posebnu pažnju na količinu hrane u košnici pošto se potrošnja povećava iz dana u dan a unosa iz prirode nema ili je u neznatnim količinama. volio bih da prognostičari griješe, i njima se dese greške posebno kod dugoročnih prognoza pa da nas kasnije obraduju nekom ljepšom vremenskom prognozom.
ako neko ima više inf. o vremenskim uslovima za naredi period, posebno ako su optimistične naka nas obraduje.medno!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la cerex »

Kolega Mugdo no sikiriki,svjedoci smo da se klima drasticno mijenja i da klimatolozi ne mogu predvidjeti prognozu ni za naredna tri dana a kamoli mjesec? Ova godina ce biti medna,predosjecam 8-)
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Kolega Mugdo no sikiriki,svjedoci smo da se klima drasticno mijenja i da klimatolozi ne mogu predvidjeti prognozu ni za naredna tri dana a kamoli mjesec? Ova godina ce biti medna,predosjecam 8-)
optimizma nikad viška, nadajmo se da griješe, dao Bog da se ostvare tvoji predosjećaji pa da nam bude medno i berićetno.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la Stipo »

Ova godina je kasna i čini mi se da će drveće ove godine mediti.
Sunčeva aktivnost je mala pa bi i ljeto trebalo biti kišovitije od prosjeka pa bi i trave mogle dobro mediti.
Bit će meda ove godine na svim lokacijama. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la mugdo »

stipo ti si ubo vrijesak prošle godine može pokriti i naredne dvije :D :D
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la j.nezic84 »

Optimizam je uvijek dobro dosao!I ja imam nadu da bi godina mogla biti dobra.Medjutim,sto se aprila tice I razvoja pcela stvarno ne mirise na dobro.Mozda se kasnije godina izvuce na livadi I ostaloj pasi,ali sto se tice bagrema pitanje je dal ce pcele biti spremne kad na ovako vec razvijeno leglo sad dolazi period padavina I to duzi,sve u svemu muljavo vrijeme.U ovo doba bi trebalo ici sa secernim sirupom za razvoj zejednica medjutim noci su jos prehladne,ja sam nekidan probao I pcele nece da ga uzimaju,jedino ici danju kad je toplije-sto nije preporucljivo zbog grabezi.Vidjecemo sta ce I kako ce biti!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la mugdo »

u kišovitim proljećima do punog izražaja dolazi obimna zimska zaliha meda u košnici, onaj ko je jesenas ostavio 15-20kg meda( čistog ili dijelom šećer) u košnici taj se mnogo ne sekira koliko će kišnih dana biti u aprilu, pčele u proljeće lakše dolaze do polena jer ga ima u izobilju u prirodi tako da čim malo prosuši nakon kiše one se snađu za polen ako je meda dovoljno u košnici. samim tim manja šteta po razvoj nego kad preživljavaju sa par kg meda u košnici kad im je najpotrebniji.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:stipo ti si ubo vrijesak prošle godine može pokriti i naredne dvije :D :D
Jesam kolega ubo sam i malo drače.
Uskoro na Džanarici ako vaga malo krene, to je znak da će drveće mediti.
Kakvo će biti vrijeme kada bude cvijetalo to samo bog zna.
Prošle godine drveće je prikupilo dosta energije i snage pa bi trebalo ove godine to pokazati na medu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: PONOVO NEIZVJESNOST!?

Post Postao/la cerex »

Danas u Sanskom Mostu sunce sija u šesnest, procvjeto i kamen ali đžaba kad ne možeš od vjetra i hladnoće izaći napolje.Ali sto kaze kolega Stipo godina će biti extra (jucer sam isao u nabavku opreme istreso se posteno pa mjesta pesimizmu nema) :D.
Odgovorite