Pčelarstvo u Njemačkoj

Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Marin »

kolega mozes li reci nesto o njima, na koji nacin rade, da li su bolje od ovih starinskih ljevanih, za sta im sluze ove cijevi i slicno?

Ova cijev je za kontinuiran prolaz vode -hladjenje prese, a ujedno se održava radna temparatura .Poznam dosta pčelara koji su napustili stare a rade sa ovakvima doduše cijena bila veća od ovdje navedenih.. Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la saperica »

uglavnom momak radi preše citiram: "Cijena preše bez hlađenja LR 150Eu, DB 200Eu, a hlađena vodom LR 200Eu, DB 250Eu" kontakt je u oglasniku.
hlađenje se može izraditi i na drugi ali skuplji način.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la balasevic »

zanima me zasto vecina pcelara kupuje satnu osnovu umjesto da sebi pravi ja milim ko ima 30 zajednica da mu se isplati uzeti presu i ja ako bogda kad povecam svoj pcelinjak uzecu sebi presu i praviti satnu osnovu jer onda znas da imas satnu osnovu a ne ove industriske pa svako stavlja sta hoce na kraju u satnoj osnovi ispadne da ima najmanje voska
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

pa kakva je ova u zg od 000 kuna sto si mi link dao?? jeli sa hladjenjem ili? vrijedi li?
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la saperica »

pa sokole napisah ti cijene za obične i s hlađenjem.
Imaš kontakt u linku s oglasnika.
Ja planiram kad pitrošim satne osnove od V2M (Repić) da prijeđem na satne osnove od Apivite (Manger) a dio da si sam radim i to s jednim krajem izbačenim.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

pa jeli ovaj covjek to pravi, to su njegove prese?? poslao sam mu poruku ali nista nisam dobio kao odgovor?
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la inzenjer »

Imate vec na forumu,moj kolega iz udruzenja pravi prese sa vodenim hlađenjem.
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... ?f=6&t=887
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

kolega inzenjer,jeste li probali ove prese, kakav je rad sa njima, ima li ko iskustva, jeli vrijedi tih novaca, mislim na pasezadove..pozdrav
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la inzenjer »

keno83 je napisao/la:kolega inzenjer,jeste li probali ove prese, kakav je rad sa njima, ima li ko iskustva, jeli vrijedi tih novaca, mislim na pasezadove..pozdrav
Nabavio je i neki manji stelirizator,pa ja na proljece idem kod njeg presat svoj vosak,pa cu vidjet kakve su.On kaze da je rad s njom ko i s ostalim rucnim presama, i sto je najbolje vosak se ne lijepi za presu,nije potrebna nikakva dodatna tecnost.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la saperica »

http://www.lwg.bayern.de/bienen/info/ha ... kurl_7.pdf

da se vratimo temi nešto što nas čeka u proljeće, kako to Bavarci preporučuju.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

kolega medonosa, treba mi onih smedjih pocetaka maticnjaka sto ih dodje 100 komada u pakovanju za nikot, trazim na e bay, pa ako mozes da mi prevedes sta da ukucam?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:kolega medonosa, treba mi onih smedjih pocetaka maticnjaka sto ih dodje 100 komada u pakovanju za nikot, trazim na e bay, pa ako mozes da mi prevedes sta da ukucam?
http://www.ebay.de/itm/Nicot-Zuchtsyste ... 572wt_1271
http://www.ebay.de/itm/Zuchtstopfen-mit ... 528wt_1065
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

hvala medonosa, ja bez tebe nikad ovo ne potrefin ukucat, mene zanimaju samo ove osnove maticjaka sto ih dodje sto komada u kesici, pa ako ima to proslijedi mi?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:hvala medonosa, ja bez tebe nikad ovo ne potrefin ukucat, mene zanimaju samo ove osnove maticjaka sto ih dodje sto komada u kesici, pa ako ima to proslijedi mi?
Keno samo ove dvije aukcije su trenutno na Ebay,inace:
http://www.holtermann-shop.de/advanced_ ... &x=13&y=11
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la saperica »

jesu li to one za matičnu mlječ? ima dvije različite za nicot. jedna za matice a jedna za mm.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

trebaju mi one za matice smedje, znas li gdje ima? kakve su za mlijec, mogu mi i te trebati?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:trebaju mi one za matice smedje, znas li gdje ima? kakve su za mlijec, mogu mi i te trebati?
trebam da vidim te braune kod mene mozda ja imam,a za MM ovi maticnjaci od nikota
slika
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

cudi me da ovo nema nigde kupit, prije sam nekako na e bay nailazio za po par dolara, samo ne znam sad gdje..
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:cudi me da ovo nema nigde kupit, prije sam nekako na e bay nailazio za po par dolara, samo ne znam sad gdje..
Nema Keno,neces moci naci,kriza :D ,salim se nema u siroj prodaji
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

hehehe, ma sta god trazim nema, nema wabelos paste, nema osnova, ali to mi je drago, znaci bit ce meda, ma ne bi ja ni uzimao te osnove ali kad radim sa njima prime mi sve larve, a kad radim sa pocetcima od voska bas nijednu ne prime, e sto ne znam.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Ermin.ef. »

medonosa je napisao/la:
keno83 je napisao/la:trebaju mi one za matice smedje, znas li gdje ima? kakve su za mlijec, mogu mi i te trebati?
trebam da vidim te braune kod mene mozda ja imam,a za MM ovi maticnjaci od nikota
slika
Meni si u onoj narudžbi poslao ove pocetke i nosace imam ih podosta al nemam ovaj nikot sistem a opet imam tri jentera, moram posložit sve ono što sam dobio od tebe pa kompletirati možda bi mogli napraviti neku razmjenu keno83 ti vjerovatno imas nešto što meni odgovara.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Ermin.ef. je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
keno83 je napisao/la:trebaju mi one za matice smedje, znas li gdje ima? kakve su za mlijec, mogu mi i te trebati?
trebam da vidim te braune kod mene mozda ja imam,a za MM ovi maticnjaci od nikota
slika
Meni si u onoj narudžbi poslao ove pocetke i nosace imam ih podosta al nemam ovaj nikot sistem a opet imam tri jentera, moram posložit sve ono što sam dobio od tebe pa kompletirati možda bi mogli napraviti neku razmjenu keno83 ti vjerovatno imas nešto što meni odgovara.
Ovaj Nikott je posebno za proizvodnju MM,a ne matica Ermine,pa zato ga i nema u posiljci!
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

mozes li malo da pojasnis koja je razlika izmedju ovoga i onoga sistema, tj ovog nikota za mlijec i onog drugog za matice, po cemu je ovaj za mlijec bolji, ako cemo dobiti mlijec i na drugi nacin?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:mozes li malo da pojasnis koja je razlika izmedju ovoga i onoga sistema, tj ovog nikota za mlijec i onog drugog za matice, po cemu je ovaj za mlijec bolji, ako cemo dobiti mlijec i na drugi nacin?
Za uzgoj matica se koristi sistem Nikot kaseta,slicna Jenteru,ovi Nicotovi maticnjaci su siri od onih maticnjaka Nicota ua uzgoj matica,proizvodi se vise MM,ove plasticne nosace se pricvrsti za letvice,prilikom skidanja-rezanja maticnjaka ide puno brze jer su cvrse postavljeni nego maticnjaci koji su zaljepljeni voskom,nemoras svaku sezonu da pravis nove maticnjake,ovi plasticne mozes da ostavis poslije upotrebe u 96%alkoholu i slijedecu sezonu su cisti,dezinficirani i spremni za upotrebu,ima toga jos da nehvalim puno a i vrijeme za spavat!
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

ali predpostavjam ni njih nema za kupiti?
Odgovorite