Pčelarstvo u Njemačkoj

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Za sada ,od 19.10 najveci hit u kinima,film o znacaju pcela,zasto pcele umiru itd.jedan isjecak iz filma:"More than honey"

Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Ahmet »

Kakve fenomenalne snimke oplođivanja matice :shock: ali obiljezavanje matice auto lakom i dimljenje cigaretom pa prskanje vodom da bi se sklopio mir u kavezu za matice je takođe iznenađujuce :lol:
Ovaj film se jednostavno mora pogledati.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la zvones »

Da, zaista je snimak fenomenalan. I ja sam se načitao da se nesmije bojiti nitrolakovima i sad ništa nije jasno , izgleda da žene bolje znaju . Međutim meni
je nešto drugo zapelo za oko . Naime postoji tvrdnja koja je u gotovo svim knjigama da matica izlazi radi oplodnje samo dva puta . Prvi put na orijentacioni let
i drugi put na oplodnju, kad se spari sa više trutova . Pročitao sam jednom da se matica poslje svakog parenja vrati u košnicu i da izlazi više puta na parenje
dok ne shvati da je dovoljno. Na videu se vidi i razlog zbog kojeg se matica mora vratiti , kako bi je pčele očistile da bi bila spremna za sljedeću oplodnju, tako
da prva i mnogo češća tvrdnja očigledno nije tačna.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la IZET »

zvones je napisao/la:Da, zaista je snimak fenomenalan. I ja sam se načitao da se nesmije bojiti nitrolakovima i sad ništa nije jasno , izgleda da žene bolje znaju . Međutim meni
je nešto drugo zapelo za oko . Naime postoji tvrdnja koja je u gotovo svim knjigama da matica izlazi radi oplodnje samo dva puta . Prvi put na orijentacioni let
i drugi put na oplodnju, kad se spari sa više trutova . Pročitao sam jednom da se matica poslje svakog parenja vrati u košnicu i da izlazi više puta na parenje
dok ne shvati da je dovoljno. Na videu se vidi i razlog zbog kojeg se matica mora vratiti , kako bi je pčele očistile da bi bila spremna za sljedeću oplodnju, tako
da prva i mnogo češća tvrdnja očigledno nije tačna.

Još jedan dokaz koliko god smatramo da znamo nešto o pčelama "premalo znamo" koliko su pčele savršena bića.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la schumy »

Medonoša, izvanredno! Zvones, matica se pari sa više trutova u par dana, samo je enigma dali se pari u zraku sa više trutova ili se svaki puta nakon što se pari sa jednim vrati u košnicu da joj pčele očiste „končić“ (spolni organ truta). Ostalo je nepoznato kako i na koji način se „končić“ čisti u letu, jedna od pretpostavki je da se idući trut za to pobrine….
Čitao sam da su Rusi (Taranov sa timom) pedantno izbrojili da se jedna promatrana matica sparila sa 39 trutova, toliko je u njezinoj spermateci pronađeno spermija sa različitim DNK.
Označavanje matica je kod nas „tabu-tema“, svi eksperimentiraju, ovaj način je prihvatljiv i jeftin, samo treba biti precizan da se ne zgnječi matica (treba ju uhvatiti za grudi!) i mislim da nije preporučljiv za početnike...
Što se tiče dima, ovo je dokaz da se pčele samo moraju izložiti snažnom mirisu (dim je najpogodniji) da se izjednače mirisi svih „stanovnika“...
Sličan način ja koristim kod formiranja nukleusa, u koji dodajem okvire iz različitih košnica kada ih oduzimam da spriječim rojenje, pošpricam ih sa vodom (može biti lavande ili češnjaka unutra), odmah im dodam pogaču i otvor začepim svježom travom ili ih nosim na moj drugi pčelinjak...
Medonoša, samo nastavi sa filmotekom!
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Americki pcelar ima 4000 kosnica,za oprasivanje Badema dobiva 150$ po kosnici!Jednostavna racunica za jednu seobu dobiva 600000$!!I njemu nisu pcele vrijedne vise niti zali za njima!!!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Tajne akcije NATO-a i UN-a ubijanje pcela
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

MORE OF HONEY
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Ahmet »

ako neko zna gdje se moze legalno :D skinut ovaj film neka javi na pp
ovo je izgleda filmcina za cistu peticu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

Ahmet je napisao/la:ako neko zna gdje se moze legalno :D skinut ovaj film neka javi na pp
ovo je izgleda filmcina za cistu peticu
Dovoljno ti je instalirat Real Player i automaski ti nudi skidanje na na PC!

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
Ahmet je napisao/la:ako neko zna gdje se moze legalno :D skinut ovaj film neka javi na pp
ovo je izgleda filmcina za cistu peticu
Dovoljno ti je instalirat Real Player i automaski ti nudi skidanje na na PC!

slika
Senade ,mislim da nisi skuzio sta je Ahmet htio reci,mislio je na cijeli film da skine ,koji traje 90min!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

Ok onda ćemo u naredna 24 h izbrisat zadnje postove d a nekvarimo temu ! Soryyyy
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Totalno oduzimanje legla i pravljenje "akumulatora"u cilju borbe protiv Varoe
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la ROSULJAC »

Ne razumem nemački pa filmčiće gledam kao "nemi" film. :lol:

Gledajući ovaj zadnji o pravljenju "akumulatora" poklopljenog legla pitam da li je isto kao što ja radim kod razrojavanja:
Stara matica ostaje na svom mestu sa otvorenim leglom a zatvoreno leglo ide u drugu košnicu i dobija mladu neoplođenu maticu ili matičnjak.
Po oduzimanju legla od matice to "staro" društvo do poklapanja svog otvorenog legla dobija "skraćeni" tretman protiv Varoe a novoformirani roj dobija kompletan tretman protiv Varoe u vremenu posle izlaska celokupnog prebačenog legla pa do početak poklapanja novog legla po oplodnji dodate "neoplođene" matice.

"Skraćeni" tretman zadovoljava jer je ostalo samo malo Varoe na pčelama jer je u otvorenom leglu nema.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

ROSULJAC je napisao/la:Ne razumem nemački pa filmčiće gledam kao "nemi" film. :lol:

Gledajući ovaj zadnji o pravljenju "akumulatora" poklopljenog legla pitam da li je isto kao što ja radim kod razrojavanja:
Stara matica ostaje na svom mestu sa otvorenim leglom a zatvoreno leglo ide u drugu košnicu i dobija mladu neoplođenu maticu ili matičnjak.
Po oduzimanju legla od matice to "staro" društvo do poklapanja svog otvorenog legla dobija "skraćeni" tretman protiv Varoe a novoformirani roj dobija kompletan tretman protiv Varoe u vremenu posle izlaska celokupnog prebačenog legla pa do početak poklapanja novog legla po oplodnji dodate "neoplođene" matice.

"Skraćeni" tretman zadovoljava jer je ostalo samo malo Varoe na pčelama jer je u otvorenom leglu nema.
Da stara matica ostaje na svome mjestu sa samo jednim ramom otvorenog legla kao sakupljac varoe sa pcele!Poslije poklapanja ovog legla,ovaj ram izvaditi i spaliti,a drustvo tretirati "skraceni tretman"!Ostalo je kako ste i opisali!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega u kom vremenskom preiodu redi se ovaj zahvat
sa prevljenjem varoa inkubator.
MK
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la ROSULJAC »

@
Kolega Mirsade, ako je pitnje upućeno meni ja to radim posle bagrema do 01.07. kada rojim, jer drugih paša nemam. Od tog datuma zato jer "inkubator" sa mladom maticom treba proizvesti kvalitetnu pčelu za zimovanje.

@
Kolega Blaško, napisali ste:"Da stara matica ostaje na svome mjestu sa samo jednim ramom otvorenog legla kao sakupljac varoe sa pcele!Poslije poklapanja ovog legla,ovaj ram izvaditi i spaliti,a drustvo tretirati "skraceni tretman"!Ostalo je kako ste i opisali!"

Nameće mi se pitanje:
- Zar nije svrsishodnije da se i od tih ramova napravi još jednom inkubator sa ciljem kontrole i ispitivanja koliko to varoe ostaje na pčelama?
Naravno kod većeg broja košnica.

Pozdrav.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega u kom vremenskom preiodu redi se ovaj zahvat
sa prevljenjem varoa inkubator.
MK
U prvoj sedmici jula,tako da bi se izbjegla velika populacija varoe,jer kako je poznato,krajem ljeta dolazi do veceg razmnozavanja varoe,ako oduzmemo radilicko leglo,onnda jedina mogucnost razmnozavanja varoe je u trutovskom legu/gradjevnjak!Ovdje se kod mene to poklapa sa sredinom trajanja lipove pase,ako ovako uradimo akumulatore legla,drustva iz kojih je uzeto leglo postizu i do 40%vece prinose,posto nema toliko legla za njegovanje,pa se pcele orijentisu na sakupljanje nektara!Odzeto leglo ce se do kraja jula isto tako izleci i biti tretirano,ocisceno od varoe i u vidu paktnih rojeva dodato svome maticnom drustvu!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

ROSULJAC je napisao/la:@
Kolega Mirsade, ako je pitnje upućeno meni ja to radim posle bagrema do 01.07. kada rojim, jer drugih paša nemam. Od tog datuma zato jer "inkubator" sa mladom maticom treba proizvesti kvalitetnu pčelu za zimovanje.

@
Kolega Blaško, napisali ste:"Da stara matica ostaje na svome mjestu sa samo jednim ramom otvorenog legla kao sakupljac varoe sa pcele!Poslije poklapanja ovog legla,ovaj ram izvaditi i spaliti,a drustvo tretirati "skraceni tretman"!Ostalo je kako ste i opisali!"

Nameće mi se pitanje:
- Zar nije svrsishodnije da se i od tih ramova napravi još jednom inkubator sa ciljem kontrole i ispitivanja koliko to varoe ostaje na pčelama?
Naravno kod većeg broja košnica.

Pozdrav.
Ako smatras da je svrsihodno mozes tako raditi cijelu sezonu i istrazivati,meni je cilj da unistim varou,a ne da je uzgajam,ili sirim po pcelinjaku i druga oboljenja!!
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

medonosa zasto se na njemackom e bayu ne moze naci presa za satne osnove?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:medonosa zasto se na njemackom e bayu ne moze naci presa za satne osnove?
Keno moze se naci,neznam sta si utipkao o kriteriji trazenja:
http://www.ebay.de/sch/i.html?_sacat=0& ... orm&_frs=1
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

medonosa jesi radio ikada sa ovom presom od 200 i nesto eura, o kakvoj se stvari radi? kakve osnove ispadaju? vrijedi li te novce?
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la saperica »

u hrvatskoj ih imaš po 1000kn na više. evo oglasa: http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/presa ... as-6857121 ima ih za sve dimenzije i nisam 100% siguran ali mislim da je momak napisao negdje da su hlađene vodom.
mada silikon štampu ima za naručiti iz Turske.

pitanje za link? zna li tko u kojoj je temi onaj nizozemski link s kvalitetama meda,voska i pića od meda? hvala.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

kolega mozes li reci nesto o njima, na koji nacin rade, da li su bolje od ovih starinskih ljevanih, za sta im sluze ove cijevi i slicno?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la keno83 »

kolega vidim ovu samo jednu presu?
Odgovorite