G.Liebig - zapažanja

Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la sahista »

Ne znam zasto se obracamo Liebigu,ovo nisu njegova zapazanja nego zapazanja grupe pcelara koji su radili na ovome projektu.Ovdje se ne spominje kako on pcelari,nego se pravi analiza razlicitih tehnika pcelarenja.On je u ovom slucaju(bar sam ja tako razumio)vodja projekta.
Radi se o pristupu pcelarstvu....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Ne znam zasto se obracamo Liebigu,ovo nisu njegova zapazanja nego zapazanja grupe pcelara koji su radili na ovome projektu.Ovdje se ne spominje kako on pcelari,nego se pravi analiza razlicitih tehnika pcelarenja.On je u ovom slucaju(bar sam ja tako razumio)vodja projekta.
Radi se o pristupu pcelarstvu....
Pozdrav.
Neznam kako vidiš da se obraća Liebig-u . Niti bi me on slušao niti grupa ljudi koja je kako kažeš vršila ispitivanje, niti sporim s´njima. Valjda je ovo napisano
da raspravljamo o tome. Kad smo već kod toga po bilo kojem argumentu kad krene rasprava povuće se neko poznato ime, pa se kaže "struka je rekla tako " , a
sada je radila "grupa pčelara". Valjda njegovo ime stoji iza tog projekta ? Kako rekoh, dopada mi se, ali to neznači da moram slijepo prihvatiti sve što kaže
"grupa pčelara". Vidiš , Institut pčelarstva bivšeg SSR-a je opite vršio na mnogobrojnim pčelinjacima sa preko 50.000 košnica i ko zna koliko pčelara, ali su iza toga
uvijek stajala imena prof.dr. pčelarstva , Taranova , Lebedeva, Kasjanova i drugih naravno.
Na kraju, ondje nije pomenuta niti jedna tehnika pčelarenja nego pripreme za zimu, te pripreme za sezonu, mišljenje o varoi, maticama , košnicama , hrani...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Ne znam zasto se obracamo Liebigu,ovo nisu njegova zapazanja nego zapazanja grupe pcelara koji su radili na ovome projektu.Ovdje se ne spominje kako on pcelari,nego se pravi analiza razlicitih tehnika pcelarenja.On je u ovom slucaju(bar sam ja tako razumio)vodja projekta.
Radi se o pristupu pcelarstvu....
Pozdrav.
Tekst napisan, a od koga drugog nego li G.Liebiga, u kome on navodi rezultate dvadesetogodisnjeg istrazivanja na polju pcelarstva u Badem Wurttembergu.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la saperica »

izvodim najjjaču maticu što mogu, a tada se poslije oplodnje i prvog medobranja ocijenjuje. od VSH, do ostalih parametara.
također ljudi koji su bili kod Kefussa u Junoj Americi na pčelinjaku su kazali svoja iskustva s VSH maticama. danas smo kolega i ja našli na njegovom i mojem pčelinjaku 4 buduće rodonačelinice (3 na mojemu) pa će s raditi transkokacija gen pool-a i uzgoj u brat-sestra sistemu.
ako sve bude kako smo mislili čeka nas "šljaka" i pol.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la sahista »

medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Ne znam zasto se obracamo Liebigu,ovo nisu njegova zapazanja nego zapazanja grupe pcelara koji su radili na ovome projektu.Ovdje se ne spominje kako on pcelari,nego se pravi analiza razlicitih tehnika pcelarenja.On je u ovom slucaju(bar sam ja tako razumio)vodja projekta.
Radi se o pristupu pcelarstvu....
Pozdrav.
Tekst napisan, a od koga drugog nego li G.Liebiga, u kome on navodi rezultate dvadesetogodisnjeg istrazivanja na polju pcelarstva u Badem Wurttembergu.
Vecina je se slozila sa Liebigovim zakljuccima,ali vecina ne pcelari kako Liebig preporucuje,pa me radi toga i cudi zakljucak da je Liebig u pravu!
On nista ne preporucuje,nego iznosi analize tog projekta.Postoji velika mogucnost,da i sam Liebiga(velika vjeravatnoca),pcelari na drugaciji nacin.Sta on preporucuje,to stoji u njegovim izdatim knjigama.Ovdje se radi o potpuno drugim stvarima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la sahista »

zvones je napisao/la:
sahista je napisao/la:Ne znam zasto se obracamo Liebigu,ovo nisu njegova zapazanja nego zapazanja grupe pcelara koji su radili na ovome projektu.Ovdje se ne spominje kako on pcelari,nego se pravi analiza razlicitih tehnika pcelarenja.On je u ovom slucaju(bar sam ja tako razumio)vodja projekta.
Radi se o pristupu pcelarstvu....
Pozdrav.
Neznam kako vidiš da se obraća Liebig-u . Niti bi me on slušao niti grupa ljudi koja je kako kažeš vršila ispitivanje, niti sporim s´njima. Valjda je ovo napisano
da raspravljamo o tome. Kad smo već kod toga po bilo kojem argumentu kad krene rasprava povuće se neko poznato ime, pa se kaže "struka je rekla tako " , a
sada je radila "grupa pčelara". Valjda njegovo ime stoji iza tog projekta ? Kako rekoh, dopada mi se, ali to neznači da moram slijepo prihvatiti sve što kaže
"grupa pčelara". Vidiš , Institut pčelarstva bivšeg SSR-a je opite vršio na mnogobrojnim pčelinjacima sa preko 50.000 košnica i ko zna koliko pčelara, ali su iza toga
uvijek stajala imena prof.dr. pčelarstva , Taranova , Lebedeva, Kasjanova i drugih naravno.
Na kraju, ondje nije pomenuta niti jedna tehnika pčelarenja nego pripreme za zimu, te pripreme za sezonu, mišljenje o varoi, maticama , košnicama , hrani...
Iza ovakvih projekata i treba da stoje velikani svjetskog pcelarstva.U ovom slucaju struka je usko vezana sa grupom pcelara,jer jedno bez drugog ne moze.Institut pcelarstva bivseg SSR-a je proslost.Pcelarstvo se mijenja,ono sto je bilo prosle godine,to vise ne vazi u ovoj.Novi ljudi,nova tehnologija,novi rezultati.Sacekacamo rezultate studenata u Njemackoj..nova epoha pcelarstva.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la Kreso »

Rasprava se zahuktava, forum malo zivnuo, dobro je. Nek se nesto dogadja. I ja imam malo vremena, pa idemo dalje.
Da ne citiram, malo cu se osvrnuti na par komentara.
Sa stanovista pcela je ocito nevazno drvena ili stiroporska kosnica. Pa gdje se sve roj naseli znamo i sami. Daleko od idealnog.
Da je sa stanovista pcelara i ekoloski gledano daleko prakticniji drveni materijal, u potpunosti se slazem.
Zivotni vijek pcele, u jeku medobranja je po autoru blizi dvije nego tri sedmice. Nisam se se zeznuo pri prevodu.
Sto se tice broja varoe, cifre izgledaju zastrasujuce. Ali zato si ti Zvone sve izimio, zar ne. Ne treba imati fobiju od varoe.
Naravno, netreba je ni podcjenjivati.
Pozz, Kreso
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la saperica »

http://www.youtube.com/watch?v=Nrasplalw40

da malo razbijemo koju čašu
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:izvodim najjjaču maticu što mogu, a tada se poslije oplodnje i prvog medobranja ocijenjuje. od VSH, do ostalih parametara.
također ljudi koji su bili kod Kefussa u Junoj Americi na pčelinjaku su kazali svoja iskustva s VSH maticama. danas smo kolega i ja našli na njegovom i mojem pčelinjaku 4 buduće rodonačelinice (3 na mojemu) pa će s raditi transkokacija gen pool-a i uzgoj u brat-sestra sistemu.
ako sve bude kako smo mislili čeka nas "šljaka" i pol.
E ovo zvuci iluzorno,ali pcelarstvo je kao povjest,vrti se u Krug!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Ne znam zasto se obracamo Liebigu,ovo nisu njegova zapazanja nego zapazanja grupe pcelara koji su radili na ovome projektu.Ovdje se ne spominje kako on pcelari,nego se pravi analiza razlicitih tehnika pcelarenja.On je u ovom slucaju(bar sam ja tako razumio)vodja projekta.
Radi se o pristupu pcelarstvu....
Pozdrav.
Tekst napisan, a od koga drugog nego li G.Liebiga, u kome on navodi rezultate dvadesetogodisnjeg istrazivanja na polju pcelarstva u Badem Wurttembergu.
Vecina je se slozila sa Liebigovim zakljuccima,ali vecina ne pcelari kako Liebig preporucuje,pa me radi toga i cudi zakljucak da je Liebig u pravu!
On nista ne preporucuje,nego iznosi analize tog projekta.Postoji velika mogucnost,da i sam Liebiga(velika vjeravatnoca),pcelari na drugaciji nacin.Sta on preporucuje,to stoji u njegovim izdatim knjigama.Ovdje se radi o potpuno drugim stvarima.
Pozdrav.
Liebig je napisao jednu knjigu"Einfach Imkern" "Jednostavno Pcelariti"preporucujem ti da je procitas,mozda ćeš imati drugi pogled na "analizu"
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Rasprava se zahuktava, forum malo zivnuo, dobro je. Nek se nesto dogadja. I ja imam malo vremena, pa idemo dalje.
Da ne citiram, malo cu se osvrnuti na par komentara.
Sa stanovista pcela je ocito nevazno drvena ili stiroporska kosnica. Pa gdje se sve roj naseli znamo i sami. Daleko od idealnog.
Da je sa stanovista pcelara i ekoloski gledano daleko prakticniji drveni materijal, u potpunosti se slazem.
Zivotni vijek pcele, u jeku medobranja je po autoru blizi dvije nego tri sedmice. Nisam se se zeznuo pri prevodu.
Sto se tice broja varoe, cifre izgledaju zastrasujuce. Ali zato si ti Zvone sve izimio, zar ne. Ne treba imati fobiju od varoe.
Naravno, netreba je ni podcjenjivati.
Pozz, Kreso
Iskreno, veoma sam ti zahvalan Krešo na objavljivanju ovih zaključaka , koji su izuzetno vrijedni za raspravljanje . Bez obzira na to šta će ko prihvatiti ili odbaciti,
većina je dobila mogučnost da razmisli dali radi nešto dobro, treba li nešto mijenjati generalno ili u dijelova, može li nešto poboljšati. Da, tačno je da sam sve izimio
(jedna matica manje što je potvrdilo da pčele i bez matice mogu prezimiti) i ispalo je da sam pripremu za zimu uradio slično onome što Liebeg preporučuje . Ispalo bi
i da je proljeće prošlo na njegov način da nisam pred ovo zahlađenje dodao po pola pogače ( ova koju slovenci spominju ). Pa nisam ni ranije imao fobiju od varoe i
to istraživanje se dosta slaže sa mojim razmišljanjem. Želio sam pažnju skrenuti na velike brojeve koji se mogu dobiti samo kod netretiranja, što je i urađeno zbog
istraživanja. Naravno lako je pametovati ako imaš o ćemu, pa tako i ja pišem na osnovu nekih zapažanja koja su prethodno iznešena. Rado bih da sam bez grešaka,
nažalost to nije realnost barem kod mene i često ih i priznam!
sahista je napisao/la: Iza ovakvih projekata i treba da stoje velikani svjetskog pcelarstva.U ovom slucaju struka je usko vezana sa grupom pcelara,jer jedno bez drugog ne moze.Institut pcelarstva bivseg SSR-a je proslost.Pcelarstvo se mijenja,ono sto je bilo prosle godine,to vise ne vazi u ovoj.Novi ljudi,nova tehnologija,novi rezultati.Sacekacamo rezultate studenata u Njemackoj..nova epoha pcelarstva.
Pozdrav.
Sahista , evo već drugi put iznosiš slično mišljenje. Kod ovakvih razmišljanja "Novi ljudi, nova tehnologija, novi rezultati ", ne radi se samo o pčelarstvu, ovo je
generalno razmišljanje da sve staro nevalja, te da će sve novo biti bolje . Siguran sam da ćeš u bliskoj budućnosti promijeniti mišljenje ! Danas sva pamet ovog
svijeta uz naprednu tehniku nezna ono što je znao Nikola Tesla prije više od 100 god , o općem znanju prosječnog školskog djeteta, ne kod nas nego u svjetu, ne treba
ni govoriti. Kad bi bilo tako , mogli bi baciti sve starije knjige ( već rađeno i gore ) .

Dok ovo pišem u Sarajevu je kolaps.Gradski saobraćaj već danima neradi. Uveli su neke zamjene autobusima, uglavnom u centralnim dijelovima u koje je nemoguće
ući, a ko može zamijeniti silne tramvaje, trolejbuse i sve što vozi na prigradskim linijama. Uglavnom uvijek je kriv radnik koji usput nemože otići ni u penziju jer mu nisu
plačeni doprinosi, a ne silni pametni ljudi koji se godinama svađaju ko je dobio više glasova na izborima i koji troše silne novce za svoj nerad.
Ova je kriza -bolest zarazna i bojim se daljeg širenja .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la sahista »

Knjige ne citam.Posjecujem predavanja samo ona koja su meni interesantna.Forum je enciklopedija podataka,mnoge teorije od raznih autora vec su istipkane.Ako vec moram nesto procitati,uglavnom je to biologija pcele.
Blasko,pored Krese,smatram te mojim mentorom,jer sam od tebe naucio mnogo stvari.Kresin prilazak pcelarstvu i tvoje guranje u bolje,vise i kvalitetnije,smatram izuzetnim miksom razlicitih pristupa,zasto sam jako zahvalan.Proveli smo sate na telefonu,tako da vrlo dobro znas na koji nacin razmisljam o pcelarstvu.Jeste da negasis cigare od nervoze,ali boze nije lako sa pocetnicima :D
Ne znom kako doticni gospodin pcelari,niti sam znao da se vrsi ovo istrazivanje.Ovo sam primjenio na mom pcelinjaku prije nego sto je dosla ova analiza.
Vrsta hrane za zimnicu,med pa sve ostalo...sirup iskljucivo u nedostatku prirodnog meda.
Stimulacija pcela-ni pod razno.
Rotacije nastavaka-nikad vise.
Dovoljne kolicine hrane,bez bilokakvih manipulacija je sasvim dovoljno da pcelinje drusto prezimi bez uplitanja pcelara.
Vrsta kosnice neigra nikakvu ulogu.
Buckfast-Carnica..isto...meni su u ovom momentu..Buckfast,jaca drustva.
Matice,rojevne matice-zakon.
Ostalo je biologija pcele,nemam dokaza niti se razumijem..tako da nemam sta dodati ili oduzeti.
Ovako bih radio i da nije bilo ove analize,jer prije svega zelim sebi olaksati posao.Vjerovatno da ovdje ima i gresaka,sta cu oduzeti ili dodati,to ce vrijeme pokazati..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la sahista »

Zvones,ja vjerujem u tehnologiju.Ljudi,izmisljaju bolje stvari,efikasnije,stare stvari idu u zaborav.Ova,sadasnja tehnologija bice smijesna za neke sledece generacije.Tako je i u pcelarstvu.
Moja djeca imaju veci pristup informacijama,nego sto sam ja u njihovim godinamo , u najboljim slucaju mogao samo sanjati.Kad sam dosao u Holandiju,nisam znao ni da beknem,dok moje dijete od 13 godina prica tecno tri strana jezika.Pa sad vidi...
Da se i meni neke stvari ne svidjaju,to stoji......
Da se vratimo na pcelarstvo.
Nekad su autori knjiga,sjedili pored kosnica sa olovkom i sveskom,i zapisivali svoja zapazanja.Nije se znalo za bolje nacine.Sada se ugradjuju termicke i infro-rod kamere u kosnicu koje prate sve promjene u pcelinjoj zajednici.Kompjuter obradi podatke.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la Ismet »

sviđa mi se tvoj pristup pčelarstvu, šahista.
površnim čitanjem bi se moglo reći da je jednostavno to čemu ti težiš u pčelarstvu i da je to lako postići. međutim, to o čemu ti pišeš je san svakog pčelara i mislim da je to jako teško postići. čak štaviše, čitava nauka se stvorila (i stvara) koja bi pomogla pčelarima da dođu do ciljeva u pčelarstvu kojima ti težiš i koje si opisao. nikada ni u bilo kojoj sferi življenja ne minimiziram nauku. ali činjenica je da u pčelarstvu ima "naučnika" i naučnika. kako znati ko je "naučnik" a ko naučnik u pčelarstvu? rekao bih, nikako, bez vlastitog iskustva. smatram da pčelar koji voli pčelu (bez obzira koliko ima društava) nikada ne treba prestati čitati i to sa interneta jer je ipak malo teže doći do knjige koja je, recimo, štampana u Italiji. pa onda može biti i problem ako ne znaš strani jezik. na internetu je to riješeno - sve možeš online prevesti sa mnogo jezika na jezik koji želiš. pčelar koji danas nije na internetu ne može niti biti pravi profesionalac jer ne može znati šta se to sve dešava u svijetu pčelarstva. svaka čast starijim osobama, iskusnim pčelarima, ali upitno je njihovo znanje pčelarstva ako nisu maltene svakodnevno na internetu.
meni se barem do sada često postavljalo pitanje prilikom čitanja kontradiktornih stavova vezanih za pčelarstvo. ko je u pravu - do tog odgovora sam dolazio iskustvom.
međutim, to je moje iskustvo, pčela se ne ponaša baš uvijek kako mi mislimo da bi se trebala ponašati. i u tome i jeste, između ostalog, ljepota pčele - uvijek je ista i uvijek različita.
drage kolege sa foruma, pčelari, uživajte u pčeli :-)
Dobru srcu sreća dođe.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la senad grudic »

Postovane kolege:drago mi je da je ovaj naucni podatak i ispitivanje koje je Liebig ispitivao deset godina napokon ugledalo svjetlo dana
a narocito mi je zadovoljstvo citati svu ovu diskusiju ovdje na forumu. Ovakav pristup diskusiji izostrava podatke koji su objavljeni pa
bez nekog predrasuda mozda i mi sami oborimo neki dokaz. Zasto sve ovo pisem? Jednostavno da ja mogu da komentarisem samo ono
sto sam probao i gdje imam svoje iskustvo i svoj stav. U dosta stvari se slazem sa Sahistom a narocito u vezi (pojedinih) danasnjih pisaca
literature (cast izuzetcima) Ima cak i onih koji su napisali knjige a nikad nisu pcelarili vec kad vidis izvore literature jednostavno taj popis
je duzi od sadrzaja knjige. Sta to znaci- jednostavno svaki od nas moze kupiti 10 do 15 knjiga i iz svake izvadi sto mu odgovara i objavi
knjigu . Ja zbog svega toga vise cijenim internet ako ni zbog cega drugo onda zbog brzine podataka i brze komunikacije. Dosta se toga
nauci i preko foruma i diskusije jer u svakoj iskrenoj diskusiji neke se stvari iskristaliziraju. Zato i predlazem iznesimo svoj stav pa diskutujmo
a najpozeljnije je ono sto smo mi probali. Visoko cjenim iznosenje i razmisljanje kolege MEDONOSE (kojeg licno ne poznajem) kada vrsi
poredjenje i pita: "Vecina se slaze ali ko radi kao Liebig?" Na ta pitanja mi moramo sami sebi a i drugima da odgovorimo. Izvinjavam se zbog
duzine teksta ali matram da ova tema ide u dobrom smjeru i nemojmo je pokvariti. Pozdrav Senad G.
Senad Grudic
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la zvones »

Slažem se sa mišljenjem Senada G. jer i ja sam taj koji je što-šta pokupio sa interneta i dosta bih falio da nisam. Sada ipak osjećam zasićenje , pa i gubitak vremena,
te manjak vremena za druge, posebno obitelj, gdje se opet slažem sa sahistom .
Oduševljen sam opet razmišljanjem ove dvojice, jer koliko znam Ismet nešto i radi sa računarom, pa ga mogu razumjeti. E sad , interesuje me iskustvo sahiste, kako
pohranjuje podatke u računar : a ) sjedne pred košnicom , podatke upiše na papir i zatim dođe kući pa prepiše u računar ; b) sjedne pred košnicu ili iza košnice :) ,
stavi laptop na koljena i upiše podatke ; c) ima pametan laptop ili nešto drugo, prisloni ga na košnicu i on sam upiše podatke ; d ) ništa od toga, pamti sve (ima
odlično pamćenje), pa kad dođe kući upiše podatke . Opet oni stari su znali pisati i po košnici , krovu nekim šiframa i šta ja znam, ali znali su šta imaju u svakoj.
Kako vam nije jasno da tehnika napreduje tolikom brzinom da vrlo brzo mi kao poslužioci nećemo više biti potrebni, zanati su izumrli , automati preuzimaju rad..,
djeca već imaju nastavu na daljinu, a školsko gradivo će i tako biti na internetu, preko kojeg se i ispiti mogu polagati. Diploma nije ni potrebna, sve ima na internetu!
Djeca već ovdje idu sa prstićem na onim pametnim mobitelima, slušalicama na ušima i moraš se sklanjati da se ne sudariš jer hodaju ko roboti. Ipak je dobro jer
makar hodaju, a šta kad to sve budu mogli ležeći !
Ipak da završim sa Liebegom, jer o njemu je riječ . Vidiš ovo što on piše o pripremi za zimu i proljetnoj nestimulaciji što je za njega bilo iznenađenje, pčelari su to znali
i pisali u starim knjigama. Tada je šečer bio dosta skup i više se isplatilo ostavljti med, a i zdravije je bilo. Šta misliš odakle ona uzrečica " med na medu rodi"
"Novotarije" tipa šečerne i druge prihrane , pogače , antibiotike, tretiranje insekticidima uveli su naučnici , a prethodnici su im dobrim dijelom bili upravo Rusi , koji su
u ono vrijeme bili "mlade , napredne i suvremene snage" . O CCD-u bolje da nepišem, samo znam da smo sve napredniji, a istom brzinom opstanak sve upitniji .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Knjige ne citam.Posjecujem predavanja samo ona koja su meni interesantna.Forum je enciklopedija podataka,mnoge teorije od raznih autora vec su istipkane.Ako vec moram nesto procitati,uglavnom je to biologija pcele.
Blasko,pored Krese,smatram te mojim mentorom,jer sam od tebe naucio mnogo stvari.Kresin prilazak pcelarstvu i tvoje guranje u bolje,vise i kvalitetnije,smatram izuzetnim miksom razlicitih pristupa,zasto sam jako zahvalan.Proveli smo sate na telefonu,tako da vrlo dobro znas na koji nacin razmisljam o pcelarstvu.Jeste da negasis cigare od nervoze,ali boze nije lako sa pocetnicima :D
Ne znom kako doticni gospodin pcelari,niti sam znao da se vrsi ovo istrazivanje.Ovo sam primjenio na mom pcelinjaku prije nego sto je dosla ova analiza.
Vrsta hrane za zimnicu,med pa sve ostalo...sirup iskljucivo u nedostatku prirodnog meda.
Stimulacija pcela-ni pod razno.
Rotacije nastavaka-nikad vise.
Dovoljne kolicine hrane,bez bilokakvih manipulacija je sasvim dovoljno da pcelinje drusto prezimi bez uplitanja pcelara.
Vrsta kosnice neigra nikakvu ulogu.
Buckfast-Carnica..isto...meni su u ovom momentu..Buckfast,jaca drustva.
Matice,rojevne matice-zakon.
Ostalo je biologija pcele,nemam dokaza niti se razumijem..tako da nemam sta dodati ili oduzeti.
Ovako bih radio i da nije bilo ove analize,jer prije svega zelim sebi olaksati posao.Vjerovatno da ovdje ima i gresaka,sta cu oduzeti ili dodati,to ce vrijeme pokazati..
Pozdrav.
Sahista,prvo da se zahvalim na ukazanome povjerenju,i gdje izabra mene,koji je uz to jos i mladji od tebe kao jednog od mentora 8) drago mi je ako si nesto naucio a draze mi je da se trudis uciti,da bi napredovao u sticanju znanja,citanje knjiga je neizbjezna riznica znanja,makar iz nekih knjiga mozes nauciti kako netreba pcelariti!Ne gasim cigare od nervoze :D ,kao prvo jer sam strastven pusac,a drugo odmaram se uz pricu sa pcelarima,mada nekada znam i biti i tvrdoglav,kako ti rece guranje u bolje i kvalitetnije,da to je tacno!To je moj pristup pcelarstvu jer sam uvjeren da pocetkom svake pcelarske sezone mogu bolje,vise,i sa manje rada napraviti ,primjeniti najnovije tehnologije,ne sljepo da ih prihvacam,vec samo one koje se uklapaju u moj vid pcelarstva!Naravno da ovaj fanaticni pristup pcelarstvu zahtjeva i puno odricanja,kako financijskih tako i odricanja cijele obitelji,manje vremena sa djecom i suprugom itd!Ja bih se ovome prilikom zahvalio svojoj supruzi kao i mojoj djeci na podrsci,razumjevanju,ili nerazumjevanju,odricanju i pomaganju u pcelarstvu!Zasto sam ovo napisao,jer poznajem Liebiga,koji je prepoznao i problem hoby pcelara,tj socijalni problem,kako u vremenu diktiranoga tempa zivota,uci u tajne pcelarenja sa sto manje ulaganja(konstruisao kosnicu Hochenheimer Beute nach Dr.Liebig)kojom trenutno ja pcelarim,sa sto manje vremena rada na pcelinjaku,ostavriti prinose,proizvesti matice,sprijeciti rojenje,boriti protiv varoe itd.Rekao sam vec jednom,njegovo znanje u borbi protiv varoe je nerprocjenjivo,mozda slovi za strucnjaka broj 1 u svijetu u upotrebi organskih kiselina u pcelarstvu!Njegova tehnologija pcelarenja je jednostavna sa malo posla na pcelinjaku,naravno da mu u prilog ide i kolicina medonosnog bilja, i drveca u cjeloj Njemackoj kao i kod vas u Holandiji,gdje ima velik broj pristalica!Ja sam sebi postavio druge ciljeve u pcelarstvu radi toga ja postujem Liebiga,ali radim kako mislim i znam da je najbolje!Radi toga sam pitao u prijasnjim postu,kako to svi se slazu za Liebiga,a niko ne pcelari njegovu tehnologiju?Necemo diskutirati njegove zakljucke pojedinacno,ali trebali bi se zapitati,dali ovako pcelariti ili traziti svoju tehnologiju!Npr ko ce u Augustu oduzeti cijeli nastavak legla i dodati nastavak sa SO i sacem(50%-50%)i prihranili sa 25 litara invertovanog sirupa??poz
Zadnja izmjena: medonosa, dana/u 05 tra 2013, 21:34, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

Visoko cjenim iznosenje i razmisljanje kolege MEDONOSE (kojeg licno ne poznajem) kada vrsi
poredjenje i pita: "Vecina se slaze ali ko radi kao Liebig?" Na ta pitanja mi moramo sami sebi a i drugima da odgovorimo. Izvinjavam se zbog
duzine teksta ali matram da ova tema ide u dobrom smjeru i nemojmo je pokvariti. Pozdrav Senad G.
Hvala Senade,mozda se i upoznamo 8) pozz
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la senad grudic »

Medonosa- ja se i nadam da cemo se i licno upoznati jer imali bi dosta toga da razmjenimo. Bilo bi mi zadovoljstvo a koliko vidim da pusis
ja bi ti preporucio da bacis cigarete (ja sam pusio 20 godina ). Nisam nikad ni pomisljao da prestanem dok nisam pitao stariju cerku sta bi
da joj kupim za 15-ti rodjenda. Odgovor je bio malo cudan:;Obecaj mi da ces baciti cigarete prije 40-te jer jer ja zelim da imam zivog oca
za svoj 40-ti rodjendan; Sve se promjenilo u meni ali nisam mogao a da joj zelju ne ispunim za sto sam joj zahvalan i evo sad je 11-ta
godina kako ne pusim. Nekada nismo ni svjesni sta sebi sami radimo?!!! Nemoj se uvrijediti na ovaj moj post ali nisam mogao da odolim
posto sam vidio na tvojoj stranici ovdje na forumu da imas dvije prekrasne djevojcice. Pozdrav i medno. Senad G.
Senad Grudic
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la mirsad »

medonosa je napisao/la:Visoko cjenim iznosenje i razmisljanje kolege MEDONOSE (kojeg licno ne poznajem) kada vrsi
poredjenje i pita: "Vecina se slaze ali ko radi kao Liebig?" Na ta pitanja mi moramo sami sebi a i drugima da odgovorimo. Izvinjavam se zbog
duzine teksta ali matram da ova tema ide u dobrom smjeru i nemojmo je pokvariti. Pozdrav Senad G.
Hvala Senade,mozda se i upoznamo 8) pozz
POZ
Dobro dosli u jos hladnu Sevetsku.

MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

senad grudic je napisao/la:Medonosa- ja se i nadam da cemo se i licno upoznati jer imali bi dosta toga da razmjenimo. Bilo bi mi zadovoljstvo a koliko vidim da pusis
ja bi ti preporucio da bacis cigarete (ja sam pusio 20 godina ). Nisam nikad ni pomisljao da prestanem dok nisam pitao stariju cerku sta bi
da joj kupim za 15-ti rodjenda. Odgovor je bio malo cudan:;Obecaj mi da ces baciti cigarete prije 40-te jer jer ja zelim da imam zivog oca
za svoj 40-ti rodjendan; Sve se promjenilo u meni ali nisam mogao a da joj zelju ne ispunim za sto sam joj zahvalan i evo sad je 11-ta
godina kako ne pusim. Nekada nismo ni svjesni sta sebi sami radimo?!!! Nemoj se uvrijediti na ovaj moj post ali nisam mogao da odolim
posto sam vidio na tvojoj stranici ovdje na forumu da imas dvije prekrasne djevojcice. Pozdrav i medno. Senad G.
Nadam se i ja da cemo se upoznati!Kolega Mirsade Njemacka vam je uz put 8) !Necu se uvrijediti na tvoj post Senade,svjestan sam stetnosti cigareta,svako ima neki prorok,(tako se tjesim) bio sam prestao 1,5 god pa ponovo poceo,dok mi se ne zgade ponovo;-))!pozz
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Moji radovi

Post Postao/la Tarik »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Kreso, u sljedecem broju Bienen Journala,ako se prevede,Liebig objavljuje efikasnost preparata i metode tretiranja,najuspjesniji preparat Mravlja kiselina 60%!4 puta tretirano sa trulex krpom.zapazanja veoma interesantna!Ucinak 77,8%
slika

Da li navodi koje je preparate koristio u ljetnom tretmanu?
Da li navodi šta sa ovih preostalih 22,2 % varroe ?
Koristena je Mravlja kiselina 60% i Bayvarol,(registrirana srestva)ova tretiranja se odnose na period ljetnog tretmana,Mravlja kiselina u razlicitim pomagalima za izparavanje,trulex krpa,liebig dispenser,nassenhedier itd,a ovih 22,2 %ostaje za oksalnu i zimski tretman!
Da li bi nam mogli malo više pojasniti tretman MK koji preporučuje Liebig?
Da li vrši tretman iz odozdo (podnice) ili preko satonoša?
Koliko aplicira MK u jednom danu i koji je razmak vremena između tretmana?
Ove godine sam vršio tretman 60% MK preko satonoša (25 ML po jednom nastavku odozgo) i preko podnice (50 ML po jednom nastavku odozdo) mnogo lakša je aplikacija odozdo samo ne znam da li ima isti učinak? tretman sam vršio sa njemačkom deklarisanoj MK koja je namjenjena pčelama, ovu kiselinu sam platio pet puta skuplje od one koja se kod nas koristi ali u koju ja nemam povjerenja. Smatram da loša iskustva i veoma slaba upotreba MK kod nas (mislim na stradanje matica ili slabo obaranje varoe) upravo radi sumljive kvalitete MK.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

Tretman se vrsi odozgo,i uvjek odozgo!2ml po ulici kosnice,10 okvira 20ml,20 okvira(dva nastavka) 40 ml,sa Vileda spuzvom,kratkotrajni tretman ili sa medicinskom flasicom ili Liebig Dispenzerom dugotrajni tretman!Puno pcelara ne upotrebljava MK radi potrebne temperature od 25 C,ako je toplije vani onda se otvori leto sirom ili podnica se otvori,ali puno ovisi i o MK!
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la Tarik »

medonosa je napisao/la:Tretman se vrsi odozgo,i uvjek odozgo!2ml po ulici kosnice,10 okvira 20ml,20 okvira(dva nastavka) 40 ml,sa Vileda spuzvom,kratkotrajni tretman ili sa medicinskom flasicom ili Liebig Dispenzerom dugotrajni tretman!Puno pcelara ne upotrebljava MK radi potrebne temperature od 25 C,ako je toplije vani onda se otvori leto sirom ili podnica se otvori,ali puno ovisi i o MK!
ok, to mi je jasno ali mene konkretno zanima tretman koji je gore u tabeli opisan kako je vršen tu piše 4x60ml.......koliko puta i nakon koliko dana ponavljamo tretman?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: G.Liebig - zapažanja

Post Postao/la medonosa »

Tarik je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Tretman se vrsi odozgo,i uvjek odozgo!2ml po ulici kosnice,10 okvira 20ml,20 okvira(dva nastavka) 40 ml,sa Vileda spuzvom,kratkotrajni tretman ili sa medicinskom flasicom ili Liebig Dispenzerom dugotrajni tretman!Puno pcelara ne upotrebljava MK radi potrebne temperature od 25 C,ako je toplije vani onda se otvori leto sirom ili podnica se otvori,ali puno ovisi i o MK!
ok, to mi je jasno ali mene konkretno zanima tretman koji je gore u tabeli opisan kako je vršen tu piše 4x60ml.......koliko puta i nakon koliko dana ponavljamo tretman?
Svakih 5 dana sa trulex krpom,posto su zajednice bile na 3 nastavka,onda je doza 60ml
Odgovorite