ALEM = Pcelar pocetnik

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
ALEM
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 27 tra 2012, 01:20

ALEM = Pcelar pocetnik

Post Postao/la ALEM »

Selam i pozdrav svim pcelarima na forumu!

Zovem se Alem i pokusavam savladati prve pcelarske korake. Zivim u Svedskoj od 1993. godine. Trenutno radim kao instruktor voznje. Ljetos sam prosao neki pocetni kurs za pcelare pocetnike ovdje u Svedskoj. Prije 2 sedmice sam nabavio 2 drustva. Posto ovdje ljeto vec polahko odmice to se i problemi primicu. Vec uveliko razmisljam kako zazimiti pcele posto su ovdje zime i duze i hladnije nego u BiH, mozda slicne zimama u centralnoj i sjevernoj Bosni. Inace sam iz Bilece (poslije zadnjeg rata Stolac) u Hercegovini a tamo zime nisu ni slicne Skandinavskim. E sad sta i kako uciniti? Jedan kolega s kursa, sved, pravi kosnice od stiropora 5 cm debljine, zajedno smo ih sastavljali. Jedan stari pcelar sved mi savjetuje da kosnice oblozim stiroporom, drugi mi kaze da je dovoljno kosnice prekriti nekom tkaninom (deka, jorgan) i ceradom ili najlonom. Sve sto se vise raspitujem i citam to sam sve vise zbunjen. Inace ovdje su kosnice pretezno izolovane, unutrasnji zid je neka drvena masa (tanka daska ili nesto slicno) pa sloj stiropora pa opet drvo ili samo od stiropora. Moje kosnice su obicne kao u BiH sto se koriste. Svedi koji imaju kosnice poput mojih stavljaju ih u neku vecu kosnicu a izmedju zidova natrpaju starih krpa, jakni itd kao izolaciju. Kosnice su ovdje dosta skupe.

1. Stiropor = dobra termoizolacija, a kako citam los zbog kondenzacije
2. Kako zazimiti pcele, da li ih izolovati/utopliti ili ostaviti ovakve kakve su?
3. Kako pcele opstanu u prirodi gdje se niko o njima ne brine?


Svi savjeti, upute, prijedlozi su dobro dosli jer pocinjem od nule.
Nadam se da ima neko na forumu ko ima vremena i iskustva sa ovom problematikom pa da mi uputi koji koristan savjet.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ALEM = Pcelar pocetnik

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav Alem i dobro došao.
Jako i zdravo društvo uz dovoljno hrane će uspješno prezimiti u svakoj košnici bez obzira gdje se nalazi košnica u BiH ili u Švedskoj.
Izaberi tip košnice kojeg koristi mjesno stanovništvo.
Kako to radi tvoj komšija ako je dobar i uspješan pčelar i ti tako kreni jer ti je to neka sigurna garancija.
Poslje nekoliko godina ćeš se ti razviti i nakon određenog iskustva spoznati kako ćeš pčelariti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ALEM = Pcelar pocetnik

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao Alem

Najbolji savjet će dati pčelari koji gravitiraju na tom područuju, a na forumu ima takvih . Ono što je najvažnije imati snažne i zdrave pčelinje zajednice. Uslovi u kojima pčelariš znam sigurno da su specifični pa bi možda bilo koji savjet sa moje strane bio kontraproduktivan.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite