PREDSTAVLJANJE

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la zukić pašezad »

Poz.. svima. Zovem se Zukić Pašezad ,živim u Tinji opština Srebrenik. Pčelarim 20 godina sa L-R košnicom i raspolažem sa 50 društava.
Veliki sam zaljubljenik u pčelarstvo i kao što napisah u časopisu,, Pčelarstvo je moj život,, ja se po tom sloganu pozitivno odnosim prema svemu što je vezano za pčele i pčelarstvo kao djelatnost. Veliki sam zagovornik ideje pčelar-farmer jer sam duboko uvjeren da se od pčelarstva može živjeti. Nadam se da će i ovaj forum doprinijeti promjeni dosadašnje pčelarske prakse koja rezultira slabom retabilnošću naših pčelinjaka.
Svih ovih godina obavljao sam bezbroj zapaženih funkcija u udruženju pčelara kao i u savezu.Trenutno se nalazim na poziciji urednika časopisa za pčelarstvo,,Pčelarski list,, koji je otvoren za sve dobronamjerne pčelare koji će svojim pozitivnim ili negativnim kritikama doprinijeti boljem kvalitetu lista.Ovo je ujedno poziv onima koji žele da svoja iskustva pretoče u pisanu riječ za dobrobit i sveukupnu popularnost pčelarstva BiH.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la medonosa »

zukić pašezad je napisao/la:Poz.. svima. Zovem se Zukić Pašezad ,živim u Tinji opština Srebrenik. Pčelarim 20 godina sa L-R košnicom i raspolažem sa 50 društava.
Veliki sam zaljubljenik u pčelarstvo i kao što napisah u časopisu,, Pčelarstvo je moj život,, ja se po tom sloganu pozitivno odnosim prema svemu što je vezano za pčele i pčelarstvo kao djelatnost. Veliki sam zagovornik ideje pčelar-farmer jer sam duboko uvjeren da se od pčelarstva može živjeti. Nadam se da će i ovaj forum doprinijeti promjeni dosadašnje pčelarske prakse koja rezultira slabom retabilnošću naših pčelinjaka.
Svih ovih godina obavljao sam bezbroj zapaženih funkcija u udruženju pčelara kao i u savezu.Trenutno se nalazim na poziciji urednika časopisa za pčelarstvo,,Pčelarski list,, koji je otvoren za sve dobronamjerne pčelare koji će svojim pozitivnim ili negativnim kritikama doprinijeti boljem kvalitetu lista.Ovo je ujedno poziv onima koji žele da svoja iskustva pretoče u pisanu riječ za dobrobit i sveukupnu popularnost pčelarstva BiH.
Dobro nam dosao,drago mi je da si se odlucio predstaviti,kao i Pcelarski list!Posto je jedan kolega prije par dana stavio link Pcelarskoga lista,pa mi je za oko zapeo clanak Visoki prinosi ,ili sl.gdje se preporucuje ili da citiram govori da se "mora" u toku jedne godine pcelinjem drustvu dati 20-30 pogaca,poslije bagremove pase,da bi pcele sebi obezbjedile zimnicu!Posto na naslovnoj strani Vaseg lista,pise da ste Pcelarski Edukativni list,da sirite znanje i obrazujete pcelare,drzao sam za shodno a i sada drzim do mog misljenja da je takva edukacija pogresna i da sa tom tehnologijom necemo uspjeti doci do stadijuma pcelar-farmer,vec u propast!Meni je jasno da je doticna firma sponzor Vaseg lista,ali isto tako Vi kao urednik lista trebate voditi racuna pogotovu za mladje pcelare da se valjano informisu i edukuju!Ako vec nema se mogucnosti za sponzora u ovom teskom vremenu Pcelarski list se moze npr.slati i putem elektronske poste bez reklama,uz prethodnu pretplatu a to isto donosi zasticivanju prirodne okoline,jer i onaj papir na kojem je stampan Pcelarski list je u proizvodnji zahtjevao da se mozda nekoliko stabala bagrema,lipe,kestena,posjece i od njega napravi celuloza illi hartija!Vasu ideju podrzavam-Pcelarskog lista ali uvjek cu naci za shodno da u danasnje vrijeme slobodnog javnog misljenja i govora,kritiziram neke clanke ili nebuloze!Isto tako u svakome mome javnom nastupu pod koji spada i svaka pisana rijec na ovom forumu stojim prema svakoj kritici!Zelim vasem listu sve najbolje,da izlazi sto je moguce cesce ali isto tako svojim pisanim iznosenjem doprinese razvoju BiH pcelarstva!Vama kao pcelaru zelim mednu i uspjesnu godinu!
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la Azem »

Dobrodošao, podrav iz Modriče.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la simke »

dobro došao Zukiću
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la Marin »

Pozdrav i od mene ,
kako se preplatiti na časopis ili je interni .. Pozz. Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la ErminH »

Dobro nam dosao 8)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la zvones »

Dobro došao Pašezad !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la Samir »

Dobro došao.
zeljo88
Čita, piše dovoljno
Postovi: 26
Pridružen/a: 05 vel 2011, 12:44
Lokacija: Derventa

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la zeljo88 »

neka je medno pozdrav Zukiću :)
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la Asim »

Dobro nam došao i mala digresija ako su ljudi u gornjoj potpeći mogli da žive od krečana možemo i mi od pčelarstva . Jasno da smo se razumjeli
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao,, i možda bi dobro bilo usaglasit se na ovom forumu pa da se kontinuirano objavlju neke od teme sa forum ,.

Kao recimo Istina o oksalnoj kiselini Zvones

Upotreba beevitala h.c. Stipo

Bolesti pčela Ekrem-Tešanj-Vlašić

NOvosti iz Njemačkog pčelarstva medonosa

Pčelinja paša i uzgoj mednosnog bilja schumy

Ekološko pčelarstvo pasha

Pčelarstvo u USA beequeen
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la N€dim »

Dobro nam doso zukić pašezad
i možda bi dobro bilo usaglasit se na ovom forumu pa da se kontinuirano objavlju neke od teme sa forum ,.

Kao recimo Istina o oksalnoj kiselini Zvones

Upotreba beevitala h.c. Stipo

Bolesti pčela Ekrem-Tešanj-Vlašić

NOvosti iz Njemačkog pčelarstva medonosa

Pčelinja paša i uzgoj mednosnog bilja schumy

Ekološko pčelarstvo pasha

Pčelarstvo u USA beequeen
Neznam kako su kolege pcelari zainteresovani za pokretanje elektronske casopisa u PDF Formatu kao neke odabrane teme sa ovog foruma naravno da bude free (Besplatno)i da se mi potrudimo da uredimo taj casopis nekog naziva Forum - Nahl ili neki drugi prijedlog za naslov.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Dobro nam došao,, i možda bi dobro bilo usaglasit se na ovom forumu pa da se kontinuirano objavlju neke od teme sa forum ,.

Kao recimo Istina o oksalnoj kiselini Zvones

Upotreba beevitala h.c. Stipo

Bolesti pčela Ekrem-Tešanj-Vlašić

NOvosti iz Njemačkog pčelarstva medonosa

Pčelinja paša i uzgoj mednosnog bilja schumy

Ekološko pčelarstvo pasha

Pčelarstvo u USA beequeen
Uzgoj matica i proizvodnja maticne mlijeci-Senad
Iskoristavanje bagremove pase i Vjestacko razrojavanje-Azem
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la Samir »

Dobra dopuna sad je tek kompletirano :D
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la senad »

Uzgoj matica i proizvodnja maticne mlijeci-Senad
Iskoristavanje bagremove pase i Vjestacko razrojavanje-Azem
Već ima nešto objavljeno sa mog pčelinjaka tako, eto ja sam odradio svoje a vi po rasporedu :P :mrgreen:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la Ismet »

Dobro došao Pašezad.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
Uzgoj matica i proizvodnja maticne mlijeci-Senad
Iskoristavanje bagremove pase i Vjestacko razrojavanje-Azem
Već ima nešto objavljeno sa mog pčelinjaka tako, eto ja sam odradio svoje a vi po rasporedu :P :mrgreen:
Nismo govorili o predstavljanju pcelinjaka,vec o temama iz pcelarstva! 8)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la sahista »

Zukicu,dobro dosao.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la zukić pašezad »

Poz...svima i zahvaljujem se na dobrodošlici. Nadam se da ćemo ovaj forum iskoristiti za dobrobit mnogih koji se bave pčelarstvom.
Pokušat ću da izdvojim malo slobodnog vremena i da svojim učešćem doprinesem popularizaciji ovog foruma kao i pčelarstva u cjelini.
Što se tiče kritike za navedeni tekst moram se složiti da su kritičari djelimično u pravu jer sam se lomio nekoliko dana da li da ga uvrstim u časopis.Međutim treba da se razumijemo da je istina negdje između jer i ja sam dugo godina pčelario bez upotrebe pogače.Unazad nekoliko godina redovno upotrebljavam pogaču u raznim periodima.U periodu proljećnog razvoja potrošim 5-6 kg pogače,period poslije prestanka medenja bagrema do 2 pogače i što je najvažnije period sedmog mjeseca obavezno 2 obogaćene pogače.Pogače obogaćenim smatram koje imaju u svom sastavu polenovog praha.Da bih iznio svoja iskustva na ovu temu treba dosta vremena pa ću izreći jednu konstataciju da je upotreba pogače u navedenim periodima veoma poželjna jer pored ljubavi koju gajimo prema pčelama treba da izvučemo i finasijsku korist jer kakva je to ljubav koja nije uzvraćena.Što se tiče kvaliteta lista mislim da se tu nema šta puno prigovorit jer kritičari se uglavnom vežu za manji procenat ukupnog tekstualnog dijela a nigdje se ne spominje ono što je dobro,a dobro je što su se desetak udruženja složili da idu u ovakav hrabar poduhvat a da pčelari ,članovi tih udruženja časopis dobijaju besplatno.Neka mi neko navede primjer gdje to ima i da funkcioniše.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la medonosa »

zukić pašezad je napisao/la:Poz...svima i zahvaljujem se na dobrodošlici. Nadam se da ćemo ovaj forum iskoristiti za dobrobit mnogih koji se bave pčelarstvom.
Pokušat ću da izdvojim malo slobodnog vremena i da svojim učešćem doprinesem popularizaciji ovog foruma kao i pčelarstva u cjelini.
Što se tiče kritike za navedeni tekst moram se složiti da su kritičari djelimično u pravu jer sam se lomio nekoliko dana da li da ga uvrstim u časopis.Međutim treba da se razumijemo da je istina negdje između jer i ja sam dugo godina pčelario bez upotrebe pogače.Unazad nekoliko godina redovno upotrebljavam pogaču u raznim periodima.U periodu proljećnog razvoja potrošim 5-6 kg pogače,period poslije prestanka medenja bagrema do 2 pogače i što je najvažnije period sedmog mjeseca obavezno 2 obogaćene pogače.Pogače obogaćenim smatram koje imaju u svom sastavu polenovog praha.Da bih iznio svoja iskustva na ovu temu treba dosta vremena pa ću izreći jednu konstataciju da je upotreba pogače u navedenim periodima veoma poželjna jer pored ljubavi koju gajimo prema pčelama treba da izvučemo i finasijsku korist jer kakva je to ljubav koja nije uzvraćena.Što se tiče kvaliteta lista mislim da se tu nema šta puno prigovorit jer kritičari se uglavnom vežu za manji procenat ukupnog tekstualnog dijela a nigdje se ne spominje ono što je dobro,a dobro je što su se desetak udruženja složili da idu u ovakav hrabar poduhvat a da pčelari ,članovi tih udruženja časopis dobijaju besplatno.Neka mi neko navede primjer gdje to ima i da funkcioniše.
Kolega,nije upitno davanje pogace,svi mi dajemo pogace neko kupuje neko pravi medno secerno-polenovo tijesto,to ovisi o mogucnosti,znanju,volji i vremenu!Neizbjezno je dohranjivanje(nekada i prihranjivanje)pcela,ali sto je meni zasmetalo je retoricki izraz da se MORA dati 20-30 pogaca,e sada da sam pcelar pocetnik i clan udruzenja pcelara iz npr TU kantona i dobijem ovaj list bezplatno,i radim po njemu sto on pise,gdje ima tekstova od pcelara prakticara sa 100-300 kosnica koji su svakome pocetniku dobro dosli,i onda naidjem na temu Visoki prinosi,gdje sve sto smo naucili bacamo u vodu ako cu raditi kako su napisali,da su napisali kada prestane bagremova pasa,selite svoje kosnice na livadu ili lipu na te i te prostore,ako niste u mogucnosti onda morate pcelama podrazajnom prihranom obezbjediti hranu,nebi rekao ni rijeci!Inace nisam protiv ovakvih projekata,ideja i za pohvaliti je sto sam i napisao,a tebi svaka cast da si to pokrenuo,sto se mene tice ako kako mogu pomoci stojim na raspolaganju!
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la zukić pašezad »

Dobra pomoć je da obradite neku od tema,jer cilj svega ovoga je popularizacija pčelarstva,razmjena iskustava,upoznavanje pčelara,uvezivanje udruženja i zajednički nastupi,prezentiranje raznih proizvoda koji su vezani za pčelarstvo kroz male oglase itd,itd.Nadam se da ćemo mi pčelari svojim učešćem raditi na sve boljem kvalitetu lista. Lijep pozdrav..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la Stipo »

Dobro došao Pašezad i da se odmah nadovežem na primjenu pogače.
Ja sam prošle sezone potrošio oko 8 kg pogače po društvu. Da sam pogaču stalno držao u košnici mislim da bi pčele potrošile preko 20 kg pogače po društvu. E sada postoji jedana istina da mali broj poznatih pčelara koji zagovaraju stalno držanje pogače u društvu i to objašnjavaju ekonomski jako opravdano odnosno jako isplativo. Ja razumjem da je to tako ali mi je to ekonomski teško ostvarivo novaca u džepu nikad dovoljno pa jedva skrpam kraj s krajem pa odakle da izdvajam svakih 7-10 dana novce za nove pogače. Onda je tu još jedan problem što je otkupna cijena meda malo veća od kvalitetne pogače svega za 2-3 KM.
Ako moj pčelinjak u idealnoj godini potroši 2 tone pogače za to trebam izdvoiti 5 000 - 6 000 KM hoću li uštedjeti 2 tone meda? čisto sumnjam. Možda ću uštedjeti 1 tonu meda, a za to ne mogu dobiti ništa više nego što sam uložio za 2 tone pogače.
Provjerio sam to više puta u vrijeme kada nema paše 1 kg pogače štedi oko 0,5 kg meda. Onaj tko sav svoj med proda po većoj cijeni sa kućnog praga ima neku računicu. Pčelariti na veliko sa više stotina društava i trošiti velike količine pogače nema zarade. Razlog su niske otkupne cijene meda, a skupe pogače.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la franevrs »

Dobro nam došao Pašezad :D :D
Frane Vrsalović
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la schumy »

Dobro nam došao Pašezad :D
Pozdrav iz daleke Istre.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: PREDSTAVLJANJE

Post Postao/la inzenjer »

Dobrodosao Pasezade,vec je i bilo krajnje vrijeme da se uclanis.

Da kolegu Pasezada malo i pohvalim,pored toga sto je dobar pcelar,urednik lista,kolega je i dobar majstor

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 0003_n.jpg
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 8690_n.jpg
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 3719_n.jpg

Ova moja vrcaljka je njegovih ruku djelo :D .
Odgovorite