Ekrem - Tešanj - Vlašić

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

slika

slika

slika
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la sahista »

Ekreme,da nije neka foto-montaza. :D
Meni kao covjeku,posle ovakvih slika zastane dah.Nema sta,ko zna zna..
Svaka cast prije svega tvojim pcelama,pa tebi..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

30. Maj 2013, 20:43 jedan naš kolega napisa: “Da se i ja malo pohvalim . Zbog obilnog medenja nisam startovo MM do sada . Prve kapljice u nove bočice.”

Pa šta? Odlično, super ako se ne aludira na nekog drugog ili nešto drugo. Je l’ da? Onaj koji ima šta da kaže ili pokaže neka se hvali i pohvali, a još bolje ako je autentičan i ne pripada resavskoj školi, je l’ da.
Evo ja hoću opet da se pohvalim. To ide ovako:



Ovu trešnju iz pozadine ja sam zasadio. Naša je, domaća, bosanskohercegovačka. Dobra je, slatka i rađa 20 godina. Ali ne baš svake. Ovaj kalup matičnih osnova sam ja napravio prije 20 godina. Dobar je i efikasan. Svake godine odlijem nekoliko desetina hiljada matičnih osnova. Za samo jedan sat može odliti 3 000 (tri hiljade) matičnih osnova (početaka). “Galićev kalup” nije zadovoljio moje potrebe i zahtjeve pa sam ga poklonio jednom našem kolegi u Njemačku. On razvija njemačko pčelarstvo. Zahvalio mi se prošle godine (prepisao moj lični rad i objavio kao svoj). Dobar čovjek, a dobar i kalup, može poslužiti razvoju njemačkog pčelarstva.
O proizvodnji MM, MO kao i druge opreme vezane za proizvodnju MM i matica u toku je snimanje jedne TV emisije od jedne televizijske kuće koja “se naširoko gleda”. Nije snimana uživo kao prethodna i neće biti lapsusa, odnosno neće imati 41:08 sekundu, a trajat će 60 minuta.
Želja mi je da ohrabrim sve bosanskohercegovačke pčelare da svi lako i jednostavno proizvedu MM. Ja to mogu i ja to hoću, a bh pčelari mogu ustostručiti proizvodnju MM. Ja sam u periodu od 24. do 28. aprila proizveo 240 g MM, a poslije 28. aprila slijedilo je prvo vrcanje, selidba na tri lokacije u Posavini, formiranje i isporuka 100 rojeva pčelaru Mladenu Maroševiću iz Vareša. U ovoj prvoj sedmici juna slijedi drugo vrcanje i selidba pčela na bh planine, a onda proizvodnja MM koja će trajati ako Bog da do kraja septembra.
E tako se ja, dragi kolega, hvalim. Drži li vode, šta misliš?
U BiH ima pčelara koji su puno bolji pčelari od mene (s osobnim poštovanjem da pomenem neke: Duranovići, Bilići, Mulabdići, Trešnje i sa izvinjenjem drugima što ih nisam pomenuo). Oni se ne hvale i nema ih na ovom forumu. Oni znaju zašto, a ja?
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la keno83 »

cestitam ekreme sve to izgleda lijepo nema govora, zasto galicev kalup nije zadovoljio, imam i ja isti, na koji nacin radis maticnu mlijec, i ja se mucim od ove godine sa proizvodnjom ide nekako, ali nisam jos zadovoljan, rvenstveno brojem primljenih larvica. koliko ih ti startas i kako organizujes drustvo.pozdravi!
Avatar
volprom
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:47
Lokacija: Banja Luka

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la volprom »

Ekreme , sve čestitke.
Ja se na žalost nemogu pohvaliti ali me raduje svačiji uspjeh a Bog će i meni nešto dati.
Pod ovim nebom ima mjesta za sve nas samo treba bit radan, uporan, pošten...
U BiH ima pčelara koji su puno bolji pčelari od mene (s osobnim poštovanjem ... Oni se ne hvale i nema ih na ovom forumu. Oni znaju zašto, a ja?
* Nemojte pokušavati biti samo uspješna osoba nego i osoba od vrijednosti. * - Albert Ajnštajn
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Da pitam iskusne forumaše da li je zreo ovaj med što smo ga danas ja i Antonio vadili, bi li ga smjeli večeras vrcati? Morali bi, vrijeme je da krenemo Livnu, Šujici, Glamoču, Grahovu ili Rorama na vrijesak. Kažu da je prošle godine dobro medilo. Jedan naš kolega je prošle godine od 120 zajednica izvadio 50 kg, istina pretprošle godine je imao samo 12 zajednica. Znam ja kako je on i prošle godine medio, a ove godine se nadam barem isto.

"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la senad »

MOžda bi bilo dobro na mjesto medišnog nastavka staviti prazan nastavak a medišni na neko postolje pored košnice da se pčele ne maltretiraju više puta tokom stresanja .

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Hvala ti, Senade, nek si mi objasnio, nisam znao. Jesam li sada usvojio? A ja ba pit'o da li je med zreo, k'o mislio ja Stipo će mi odgovorit, on to dobro zna,a ti meni o tehnologiji. A htio sam te još nešto pitati - interesuje me hemijska formula one tvoje oaze?

"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ismet »

i mene interesuje "hemijska formula" Oaze.
pa nam reci, Senade, ako nije plaha tajna :D
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la senad »

Ja sam stacionaran i ne poznajem brdsko planinske paše. Uopšte se ne ustručavam kazati da ,kada me upitaju za dvomatično pčelarenje, DA NE ZNAM kao i neke tehnologije koje se primjenjuju na drugim mirko lokacijama koje su različite od moje. OVo oko otresanja pčela sa okvira važi za sve mikrolokacije.

Stručnjaci kažu da ako je 2/3 poklopljeno saće da se može vrcat, Ne znam šta je sa Stipom vjerovatno će se javiti.

Što se tiče formule sve i da Vam napišem ništa vam ne znači , onda bi slijedlo pitanje a koji je postupak pa gdje nabavljam komponente i tako u nedogled . Lakše Vam je naručiti kod mene jer i onako ja na tome nemam nikakvu zaradu osim propolisa kojeg ugradim a i onako ga prodajem.

Ako će vas obradovat ili rastužiti prije dva dana razgovarao sam sa jednim doktotrom veterine da preko njega registrujem ce-ha bienen OAZU i iz tog razloga ne bi bilo fer da se objelodani bilo šta. Videjt će mo šta će biti od toga nadam se da neće biti zavrzlama i daneće biti preskupo. Ima i ponuda de se proda kompletan naziv i sadržaj. Najvažnije je da je OAZA tamani zvijer zvanu VARROA u ljetnom tretmanu. Dobro radi na višim temperaturama i produženo djelovanje čak do 12 dana a najveća prednost je što se može naručiti mililitri.

Nek vam je medno i da su vam pčele rahat od VARROE
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

senad je napisao/la:Ja sam stacionaran i ne poznajem brdsko planinske paše. Uopšte se ne ustručavam kazati da ,kada me upitaju za dvomatično pčelarenje, DA NE ZNAM kao i neke tehnologije koje se primjenjuju na drugim mirko lokacijama koje su različite od moje. OVo oko otresanja pčela sa okvira važi za sve mikrolokacije.

Stručnjaci kažu da ako je 2/3 poklopljeno saće da se može vrcat, Ne znam šta je sa Stipom vjerovatno će se javiti.

Što se tiče formule sve i da Vam napišem ništa vam ne znači , onda bi slijedlo pitanje a koji je postupak pa gdje nabavljam komponente i tako u nedogled . Lakše Vam je naručiti kod mene jer i onako ja na tome nemam nikakvu zaradu osim propolisa kojeg ugradim a i onako ga prodajem.

Ako će vas obradovat ili rastužiti prije dva dana razgovarao sam sa jednim doktotrom veterine da preko njega registrujem ce-ha bienen OAZU i iz tog razloga ne bi bilo fer da se objelodani bilo šta. Videjt će mo šta će biti od toga nadam se da neće biti zavrzlama i daneće biti preskupo. Ima i ponuda de se proda kompletan naziv i sadržaj. Najvažnije je da je OAZA tamani zvijer zvanu VARROA u ljetnom tretmanu. Dobro radi na višim temperaturama i produženo djelovanje čak do 12 dana a najveća prednost je što se može naručiti mililitri.

Nek vam je medno i da su vam pčele rahat od VARROE
Nisam znao. Ja mislio da farmaceuti proizvode lijekove, a pčelari pčelinje proizvode. Nije bitno, bitno je da je neko varoi "dohako".
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la keno83 »

a moj ekreme jesi zajedljiv, de bola spusti se malo i smiri se malo. sta ujedas covjeka.
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Amir.pčelar »

Ekreme radi sa polu ramovima pa ce pčele lijepo da poklope sve a med kvalitetniji i zreo to sta ti radis nije dobro bice malo kiselkast,a uzmi sa polu rama med koji bude sav poklopljen i sa velikog rama med koji je poklopljen 60-70% pošalji na analizu vidjeces razliku veliku....Ja pčelar početnik..
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la sahista »

Ekreme svaka cast.Mnogi pricaju o vrcanju,rijetki to pokazu video zapisom ili fotografijama.Prepostavljam da si izgradjene satne osnove prskao secernim sirupom.Moze li kratko objasnjenje o tome.Drugu stvar koju bih volio znati,da li si do sada mjesao razlicite sorte meda.Imam jednu vrstu meda,koja na trzistu ne prolazi najbolje,pa sam mislio to pomjesati sa drugom vrstom meda(vocni),da li je to izvodljivo,sta su mane a sta su prednosti ako uopste i postoje.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ismet »

jest malo Ekrem zajedljiv. što li je to tako, Ekreme?
nema potrebe, samo opušteno :D
Dobru srcu sreća dođe.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Kreso »

Gledam ove postove, kolega Ekreme, pa se pitam sta je cilj ovog javljanja. Vrcanje zatvorenog meda nije neki problem. Samo takav i vrcamo.
Ako su nam klimatsko paseni uvjeti dobri, i ako imamo zdrave pcele, ostalo ide samo po sebi. MOzda da pokazes kako je nas kolega levat, a ti majstor
pcelarstva ili nesto u tom stilu. Ukolio smatras da negdje grjesi, bilo bi kolegijalno i uljudno ukazati na pogreske, tako da on, a imi ostali, znamo kako netreba.
Malo se pohvaliti, to je oke, jer svakome od nas godi kad imamo rezultate rada. Medjutim ne na ovaj nacin. Ostavlja bljutav okus.
Pozdrav, Kreso.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la senad »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la: Nisam znao. Ja mislio da farmaceuti proizvode lijekove, a pčelari pčelinje proizvode. Nije bitno, bitno je da je neko varoi "dohako".
Ekreme nisi pogriješio , farmaceuti prave lijekove i otrove .
Mi varrou ne liječimo već je uništavamo i ne može biti lijek za varrou pa tamam d a ga i farmaceuti naprave. Ove godine ide šira uoptreba ce-ha bienen OAZE u BH svima od srca želim da pčelare bez VARROE

Ono što je važno u svemu ovome je to da je se amitrazu dohakalo i evo ulazim u treću godinu bez dima . JA zadovoljan a očekujem i od ostalih koji budu koristili ce-ha bienen OAZE da budu zadovoljno.

Koliko ti košta na veliko taj med , ako imaš propolisa otkupljujem?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Drugu stvar koju bih volio znati,da li si do sada mjesao razlicite sorte meda.Imam jednu vrstu meda,koja na trzistu ne prolazi najbolje,pa sam mislio to pomjesati sa drugom vrstom meda(vocni),da li je to izvodljivo,sta su mane a sta su prednosti ako uopste i postoje.
Pozdrav.
Lijep pozdrav Ahmo, evo skoro prođe pčelarska godina, nit se čusmo nit vidjesmo :) :wink: . Bijaše burno , kratki mi dani pe ne stigoh, evo malo ohanih, pa ti odgovor iako kolegi Ekremu pitanje bi upućeno. Ne mješaj medove, kasnije kad kristaliziraju , dolazi do razdvajanja, jedan kristalizira brže , jedan sporije, pa vizualno nije za vidjeti kul. Prodaće se voćkovac, drugog manje, na proljeće prihrani nukleuse i mašala :) .

Ps Lijep pozdrav, rado se prisjetim prošlog susreta, i kolegama s ponosom spominjem naše poznanstvo 8) Krigle i mašala :!:
M.B. Mirza=mir-zakon
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Marko »

Nadam se da Ekrem neće zamjeriti što se po drugi put u njegovoj temi javljam. naime postoji recept za "kremasti med", gdje bi onda šah pčelar mogao bez posljedica pomiješati dva meda. pisat ću o tome u pčelinjim proizvodma, laku noć :) .
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Drugu stvar koju bih volio znati,da li si do sada mjesao razlicite sorte meda.Imam jednu vrstu meda,koja na trzistu ne prolazi najbolje,pa sam mislio to pomjesati sa drugom vrstom meda(vocni),da li je to izvodljivo,sta su mane a sta su prednosti ako uopste i postoje.
Pozdrav.
Lijep pozdrav Ahmo, evo skoro prođe pčelarska godina, nit se čusmo nit vidjesmo :) :wink: . Bijaše burno , kratki mi dani pe ne stigoh, evo malo ohanih, pa ti odgovor iako kolegi Ekremu pitanje bi upućeno. Ne mješaj medove, kasnije kad kristaliziraju , dolazi do razdvajanja, jedan kristalizira brže , jedan sporije, pa vizualno nije za vidjeti kul. Prodaće se voćkovac, drugog manje, na proljeće prihrani nukleuse i mašala :) .

Ps Lijep pozdrav, rado se prisjetim prošlog susreta, i kolegama s ponosom spominjem naše poznanstvo 8) Krigle i mašala :!:
Pa gdje si ti!!.Ma ja najvise volim kad je burno :wink: .Slabo igram duge partije,haman se ostarilo. :D .
Ah,neke se utakmice dobivaju i u produzecima...nisam bio na godisnjem,krajem maja jednu sedmicu,nisam isao kuci,malo se vucao kraj Une.Ramazan je,pa se ceka.Onako po dogovoru,cim se uzelim moje kuce,idemo na jedno strasno mjesto :wink: .
Stoi se tice meda,vidim ja da je potez rizican,reko da se raspitam kod velemajstora...
Pozdrav.
P.S...ostavi mi kestena...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

keno83 je napisao/la:a moj ekreme jesi zajedljiv, de bola spusti se malo i smiri se malo. sta ujedas covjeka.
Dragi moj Keno. Dragi moj Keno. Pa ova ti ban, bolan, nije u vezi s pcelarstvom. Neodmjerena je. Mozda brzopleta, pa nepromisljena ili je u vezi sa kucnim odgojem.
Razmisli, analiziraj, nemoj zuriti. Razumijeti ces ti to nekako. Nekome treba vise, a nekome manje. Eto, ja sam tebe razumio jos 20. Marta 2012. godine, i nije mi trebalo vise. Zelim ti uspjeha u pcelarstvu, studijozniji pristup tvojim buducim aktivnostima i malo vise mjere. A administratoru zelim pravedan odnos prema svim clanovima foruma. Medno!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

E jesi Staniča obučio ,pravo dobro frcera.Sretan rad
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la mirsad »

POZ

MEDNO


MK
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ismet »

svaka čast Ekreme, hvala na divnom filmu i čestitam na uspjehu - medu. zadovoljstvo je pratiti svaki pokret velikog majstora, aferim.
ako nije tajna - jesu li taj med pčele sabrale tu na stacionaru ili su bile negdje na terenu (van Vlašića) ?
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite