Ekrem - Tešanj - Vlašić

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

inzenjer je napisao/la:A ja bas sutra mislio da malo prosirim(iako i sam mislim da je rano),provjericu prvo stanje svake.Inace LR-ke mi kasne sa leglom u odnosu na poloske(one jedine su prosli petak imale ''normalnu'' kolicinu legla za ovo doba godine).E sad da li je to radi tog sto poloske imaju dublji okvir il debelih zidova kosnice?
Pozdrav,samo da pitam koja je normalna kolicina legla za ovo doba godine?
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la inzenjer »

medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:A ja bas sutra mislio da malo prosirim(iako i sam mislim da je rano),provjericu prvo stanje svake.Inace LR-ke mi kasne sa leglom u odnosu na poloske(one jedine su prosli petak imale ''normalnu'' kolicinu legla za ovo doba godine).E sad da li je to radi tog sto poloske imaju dublji okvir il debelih zidova kosnice?
Pozdrav,samo da pitam koja je normalna kolicina legla za ovo doba godine?
Dva do max 3 okvira po saka legla, to sam imo proslih godina i uvijek su se dobro razvijale.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la inzenjer »

medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:A ja bas sutra mislio da malo prosirim(iako i sam mislim da je rano),provjericu prvo stanje svake.Inace LR-ke mi kasne sa leglom u odnosu na poloske(one jedine su prosli petak imale ''normalnu'' kolicinu legla za ovo doba godine).E sad da li je to radi tog sto poloske imaju dublji okvir il debelih zidova kosnice?
Pozdrav,samo da pitam koja je normalna kolicina legla za ovo doba godine?
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1844_n.jpg
Ovo je prosle godine 25tog slikano, i danas su mi LR-ke ovakve,tj kasne sedmicu za ostalima po leglu.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Marko »

medonosa je napisao/la:Pozdrav,samo da pitam koja je normalna kolicina legla za ovo doba godine?
Vjerujem da će se kolege Ekrem, Muamer i Blaško složiti da je "normalna"količina legla u ovo doba godine, ona količina koju pčele mogu u potpunosti pokriti (mislim i na zatvoreno a pogotovo otvoreno). Po noći se temperature spuštaju blizu nule, i ako bi matica "suviše"raširila leglo, bilo bi belaja (prehlađenog legla). Na Muamerovim fotografijama je vidljiv obilan unos peluda, pa i nektara, isto je kod mene u Slavoniji(istočna Hrvatska). Procvjetale su vrbe, sve je više maslačka, a jučer se otvorile i kajsije :) pa šta reći nego mašala.
Ps Nadam se da se kolege ne ljute što ih oslovljavam imenom, tako su mi bliskiji. U višegodišnjem prosjeku polovinom ožujka znao sam imati sličan broj okvira sa leglom ali je isto zahvatalo gotovo 90% okvira. Svako dobro i živjeli !
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Pozdrav,samo da pitam koja je normalna kolicina legla za ovo doba godine?
Vjerujem da će se kolege Ekrem, Muamer i Blaško složiti da je "normalna"količina legla u ovo doba godine, ona količina koju pčele mogu u potpunosti pokriti (mislim i na zatvoreno a pogotovo otvoreno). Po noći se temperature spuštaju blizu nule, i ako bi matica "suviše"raširila leglo, bilo bi belaja (prehlađenog legla). Na Muamerovim fotografijama je vidljiv obilan unos peluda, pa i nektara, isto je kod mene u Slavoniji(istočna Hrvatska). Procvjetale su vrbe, sve je više maslačka, a jučer se otvorile i kajsije :) pa šta reći nego mašala.
Ps Nadam se da se kolege ne ljute što ih oslovljavam imenom, tako su mi bliskiji. U višegodišnjem prosjeku polovinom ožujka znao sam imati sličan broj okvira sa leglom ali je isto zahvatalo gotovo 90% okvira. Svako dobro i živjeli !
Slazem se,vrijeme jest lijepo ali moze se brzo preokrenuti i zahladniti,onda su problemi!Dok god nocne temperature padaju ispod 12-14 C netreba se zuriti sa prosirivanjem drustva!Marko,ziv bio!
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

inzenjer je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:A ja bas sutra mislio da malo prosirim(iako i sam mislim da je rano),provjericu prvo stanje svake.Inace LR-ke mi kasne sa leglom u odnosu na poloske(one jedine su prosli petak imale ''normalnu'' kolicinu legla za ovo doba godine).E sad da li je to radi tog sto poloske imaju dublji okvir il debelih zidova kosnice?
Pozdrav,samo da pitam koja je normalna kolicina legla za ovo doba godine?
Dva do max 3 okvira po saka legla, to sam imo proslih godina i uvijek su se dobro razvijale.
Slijepac je rekao - Najviše bi volio vidjeti.
Petar Petrović kaže - Ko je na brdu, a imalo stoji, bolje vidi nego onaj pod brdom. Moji prijatelji Huska Mehuljić i Milenko Ignjatović kažu mi da ne mlatim badava u praznu slamu, a šta vi kažete?

"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega sekund filma govori vise nego hiljadu pisanih rijeci.
MK
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

inzenjer je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:A ja bas sutra mislio da malo prosirim(iako i sam mislim da je rano),provjericu prvo stanje svake.Inace LR-ke mi kasne sa leglom u odnosu na poloske(one jedine su prosli petak imale ''normalnu'' kolicinu legla za ovo doba godine).E sad da li je to radi tog sto poloske imaju dublji okvir il debelih zidova kosnice?
Pozdrav,samo da pitam koja je normalna kolicina legla za ovo doba godine?
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1844_n.jpg
Ovo je prosle godine 25tog slikano, i danas su mi LR-ke ovakve,tj kasne sedmicu za ostalima po leglu.

Dragi moj kolega, inženjeru.
Ne znam šta si sa ovom slikom želio objasniti našem kolegi Medonoši, možda nisi baš odabrao pravu sliku kako bi kolegi Medonoši odgovorio na pitanje „Koja je normalna količina legla za ovo doba godine“. Ko misliš da kolega Medonoša misli da je naše BiH pčelarstvo otišlo nizbrdo u odnosu na prijeratno, kada je on u Bosni pčelario, ili si možda imao druge namjere? Možda da moje tvrdnje nisu istinite? Imao si bolje mogućnosti. Slika govori više od 1000 riječi, a ova tvoja govori još jednu više. Predlažem Ti da otvoriš novu temu, recimo pod naslovom „Kako ne treba raditi“ ili „Zašto je pčelar pčelama najveći neprijatelj“, a ova tvoja slika o toj temi da posluži kao idealan primjer (ili imaš neku još bolju iz svog dnevnika). Ja ću se iskreo uključiti u raspravu. Npr. iz te tvoje slike analizirat ćemo i pozadinu rama.
To u pozadini tvog rama vjerovatno su pčelinja staništa, u kojima pčele svoju muku muče. Ti si se dobronamjerno potrudio, pa si ih foliom, bitumen-lepenkom i ko zna još s čim zaštitio. Njima u tim staništima nije udobno. Ne vole one vlagu, pa ni uznemiravanja koja nastaju usljed vjetra kada pomjera te tvoje materijale, badava i žica i špaga. Bitumen iz lepenke je posebna priča. Pčele se svega toga i pčelarskih zabluda ne mogu same osloboditi. To moraš uraditi Ti. Vidi kako se polahko zabluda oslobađa naš mladi kolega Šahista. (26. Mart 2012, 19:08
Izvrsno predavanje.Jasno ko dan.Nisam ni znao kako je BiH pcelarstvo, u nekim granama na niskom nivou.Nista bez strucnjaka i njihovih istrazivanja. .Na pocetku bio sam izuzetno kritican na nacin pcelarenja u Holandiji.Neiskustvo i naivnost.Sto vise upoznajem situaciju,sve se vise i vise kajem na stvari koje sam napisao). Neka i ovo bude iskrena pouka.

Dragi kolega, inženjeru, nemoj ti da ono što ja napišem uzimaš zdravo za gotovo. Samo mi stari inženjeri dobro izvažemo, izmjerimo, analiziramo, pa onda odrežemo. Tako da mi ne trošimo 1 m3 drva za dezinfekciju 30 ramova i ne žurimo.

Pozdrav.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la samir007 »

OPET PREPUCAVANJA :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
"Strpljen -spašen"
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

samir007 je napisao/la:OPET PREPUCAVANJA :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Ovo su samo iznosenja misljenja,nema tu prepucavanja!
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la samir007 »

Dragi moj kolega, inženjeru.
Ne znam šta si sa ovom slikom želio objasniti našem kolegi Medonoši, možda nisi baš odabrao pravu sliku kako bi kolegi Medonoši odgovorio na pitanje „Koja je normalna količina legla za ovo doba godine“. Ko misliš da kolega Medonoša misli da je naše BiH pčelarstvo otišlo nizbrdo u odnosu na prijeratno, kada je on u Bosni pčelario, ili si možda imao druge namjere? Možda da moje tvrdnje nisu istinite? Imao si bolje mogućnosti. Slika govori više od 1000 riječi, a ova tvoja govori još jednu više. Predlažem Ti da otvoriš novu temu, recimo pod naslovom „Kako ne treba raditi“ ili „Zašto je pčelar pčelama najveći neprijatelj“, a ova tvoja slika o toj temi da posluži kao idealan primjer (ili imaš neku još bolju iz svog dnevnika). Ja ću se iskreo uključiti u raspravu. Npr. iz te tvoje slike analizirat ćemo i pozadinu rama.
To u pozadini tvog rama vjerovatno su pčelinja staništa, u kojima pčele svoju muku muče. Ti si se dobronamjerno potrudio, pa si ih foliom, bitumen-lepenkom i ko zna još s čim zaštitio. Njima u tim staništima nije udobno. Ne vole one vlagu, pa ni uznemiravanja koja nastaju usljed vjetra kada pomjera te tvoje materijale, badava i žica i špaga. Bitumen iz lepenke je posebna priča. Pčele se svega toga i pčelarskih zabluda ne mogu same osloboditi. To moraš uraditi Ti. Vidi kako se polahko zabluda oslobađa naš mladi kolega Šahista. (26. Mart 2012, 19:08
Izvrsno predavanje.Jasno ko dan.Nisam ni znao kako je BiH pcelarstvo, u nekim granama na niskom nivou.Nista bez strucnjaka i njihovih istrazivanja. .Na pocetku bio sam izuzetno kritican na nacin pcelarenja u Holandiji.Neiskustvo i naivnost.Sto vise upoznajem situaciju,sve se vise i vise kajem na stvari koje sam napisao). Neka i ovo bude iskrena pouka.

Dragi kolega, inženjeru, nemoj ti da ono što ja napišem uzimaš zdravo za gotovo. Samo mi stari inženjeri dobro izvažemo, izmjerimo, analiziramo, pa onda odrežemo. Tako da mi ne trošimo 1 m3 drva za dezinfekciju 30 ramova i ne žurimo.

Pozdrav.[/quote]

Pročitaj malo dublje šta se krije iza ovih riječi.
Čitaj između redova pa onda reci da nije prepucavanje.
Zašto svi pokazuju ono najbolje na svome pčelinjaku a ne ono najlošije pa da drugu uzmu pouku.
Ja se nikada neću složiti da je čovjek najveći neprijatelj pčela, dapače čovjek je najveći prijatelj pčelama, pomaže im protiv varoe, hladnoće, obezbjeđuje im rezerve hrane itd. a nečovjek im otežava.
KAKAV PČELAR TAKAV PČELINJAK, KAKAV PČELINJAK TAKAV I PČELARA!!!!
"Dobro je da se čovjek uči na greškama ali najžalosnije je što uglavnom uči na vlastitim!
"Strpljen -spašen"
Avatar
piricm
Čita, piše dovoljno
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2010, 11:08
Lokacija: Banovići

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la piricm »

Na jednom dijelu snimka Ekrem kaže "Nikada ne vaditi krajnji okvir- za to postoji razlog". Možete li nam Ekreme reći taj razlog.
Pozdrav
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

piricm je napisao/la:Na jednom dijelu snimka Ekrem kaže "Nikada ne vaditi krajnji okvir- za to postoji razlog". Možete li nam Ekreme reći taj razlog.
Pozdrav
Takvo isto pitanje postavio mi je PP jedan naš kolega.

Citiram pitanje:
„...... ako mogu da te zamolim da mi objasnis zbog cega prilikom pregleda ne treba vaditi zadnji ram kao sto to navodis u svom video gdje pregledavas kosnicu, ja sam pocetnik pa nisam bas upucen u mnoge stvari, unaprijed se zahvaljujem
.......“

Razlog sam objasnio kolegi u PP pa evo i vama kopija odgovora iz PP.

Citiram odgovor:

„........... Nisi Ti početnik. Ti si stari dobri pčelar.
Zašto ja mislim, pa tako i kažem da nikada ne treba ram iz tijela (nastavka) koji se nalazi do stjenke tijela vaditi ili vraćati kao prvi?
PRVO. Na unutarnjoj stjenki tijela (nastavka) pčele veoma često izgrade tz. "zaperake" od voska.Nekada manje, a nekada veće a često te zaperke povežu za saće na ramu (ovo zadnje nije bitno da je presudno za sledeći zaključak što je ujedno i odgovor na p.pitanje). Prilikom vađenja ili vraćanja tog rama, ukoliko ga predhodno ne odmaknete od stjenke ošteti se saće, bilo da je prazno ili još gore ako u njemu ima meda ili legla.
DRUGO. Ramovi (skoro sve vrste) u donjem dijelu su uži (takva im je i bočna letvica) pa kada ga vraćate u tijelo kao zadnjeg a na mjesto prvog do stjenke tijela, ošteti se saće, naročito mlado djevičansko. Kada ga vraćate(kao zadnji) između bilo koja dva druga rama do tih oštećenja ne može doći.
Dobro si zapazio to što sam pomenuo na onom videu. Posebno sam to naglasio, radi onih koi .......... a rade pogrešno. Pogledaj ............ Ja rdaniku, kada radi tako pogrešno, skrenem pažnju da mu to neb ostalo navici i nema problema . Problem je na vrcanju, jer mene tamo nema, ja sam na pčelinjaku. Ali uvjek ima neko ko je i za to odgovoran i može takvog radnika premjestiti na drugi posao. A kada niko nije bio odgovoran dešavalo se svašta, baš svašta.“

NA KRAJU:

Ukapirao sam ja da sam pogrešno rekao da "Nikada ne vaditi krajnji okvir- za to postoji razlog". A pravilno bi bilo da sam rekao: "Nikada iz tijela ne vaditi prvo krajnji okvir- za to postoji razlog". Šta ću kada nisam imao scenarij i režiju, samo sam imao dobru namjeru i malo HIĆE.

Medno!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
piricm
Čita, piše dovoljno
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2010, 11:08
Lokacija: Banovići

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la piricm »

Nešto tako sam i pretpostavljao. Al ko pita ne skita :)
U svakom slučaju hvala.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

samir007 je napisao/la:Dragi moj kolega, inženjeru.
Ne znam šta si sa ovom slikom želio objasniti našem kolegi Medonoši, možda nisi baš odabrao pravu sliku kako bi kolegi Medonoši odgovorio na pitanje „Koja je normalna količina legla za ovo doba godine“. Ko misliš da kolega Medonoša misli da je naše BiH pčelarstvo otišlo nizbrdo u odnosu na prijeratno, kada je on u Bosni pčelario, ili si možda imao druge namjere? Možda da moje tvrdnje nisu istinite? Imao si bolje mogućnosti. Slika govori više od 1000 riječi, a ova tvoja govori još jednu više. Predlažem Ti da otvoriš novu temu, recimo pod naslovom „Kako ne treba raditi“ ili „Zašto je pčelar pčelama najveći neprijatelj“, a ova tvoja slika o toj temi da posluži kao idealan primjer (ili imaš neku još bolju iz svog dnevnika). Ja ću se iskreo uključiti u raspravu. Npr. iz te tvoje slike analizirat ćemo i pozadinu rama.
To u pozadini tvog rama vjerovatno su pčelinja staništa, u kojima pčele svoju muku muče. Ti si se dobronamjerno potrudio, pa si ih foliom, bitumen-lepenkom i ko zna još s čim zaštitio. Njima u tim staništima nije udobno. Ne vole one vlagu, pa ni uznemiravanja koja nastaju usljed vjetra kada pomjera te tvoje materijale, badava i žica i špaga. Bitumen iz lepenke je posebna priča. Pčele se svega toga i pčelarskih zabluda ne mogu same osloboditi. To moraš uraditi Ti. Vidi kako se polahko zabluda oslobađa naš mladi kolega Šahista. (26. Mart 2012, 19:08
Izvrsno predavanje.Jasno ko dan.Nisam ni znao kako je BiH pcelarstvo, u nekim granama na niskom nivou.Nista bez strucnjaka i njihovih istrazivanja. .Na pocetku bio sam izuzetno kritican na nacin pcelarenja u Holandiji.Neiskustvo i naivnost.Sto vise upoznajem situaciju,sve se vise i vise kajem na stvari koje sam napisao). Neka i ovo bude iskrena pouka.

Dragi kolega, inženjeru, nemoj ti da ono što ja napišem uzimaš zdravo za gotovo. Samo mi stari inženjeri dobro izvažemo, izmjerimo, analiziramo, pa onda odrežemo. Tako da mi ne trošimo 1 m3 drva za dezinfekciju 30 ramova i ne žurimo.

Pozdrav.
Pročitaj malo dublje šta se krije iza ovih riječi.
Čitaj između redova pa onda reci da nije prepucavanje.
Zašto svi pokazuju ono najbolje na svome pčelinjaku a ne ono najlošije pa da drugu uzmu pouku.
Ja se nikada neću složiti da je čovjek najveći neprijatelj pčela, dapače čovjek je najveći prijatelj pčelama, pomaže im protiv varoe, hladnoće, obezbjeđuje im rezerve hrane itd. a nečovjek im otežava.
KAKAV PČELAR TAKAV PČELINJAK, KAKAV PČELINJAK TAKAV I PČELARA!!!!
"Dobro je da se čovjek uči na greškama ali najžalosnije je što uglavnom uči na vlastitim![/quote]
Kolega Samire pozdrav,nevidim ja nista izmedju redova,nikakve sujete niti ljutnje,ono sto je uoceno na slici je opisano,ja bi bio zahvalan da mi je neko govorio ovo ti nevalja ovo se ovako radi,ovo je bolje,!Nije to nikakva kritika po meni,mozda ja sutra stavim neku sliku pa se neko o toj slici ili stanju u kosnici,ramu sacu,pcelinjaku izjasni i kaze bilo bi bolje da si ovako to uradio,ja bih bio zahvalan!A da je covjek-pcelar jedan i od neprijatelja pcele je istina,mi je tretiramo je smo MI rasirili varou kupovinom rojeva,matica,MI im obezbjedimo rezerve hrane u seceru a uzmemo njihov med,MI ih utopljavamo jer smo im promjenili nacin zivota!ja sam samokritican prema samom sebi a ne prema tebi!Pozz
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la samir007 »

Kolega Samire pozdrav,nevidim ja nista izmedju redova,nikakve sujete niti ljutnje,ono sto je uoceno na slici je opisano,ja bi bio zahvalan da mi je neko govorio ovo ti nevalja ovo se ovako radi,ovo je bolje,!Nije to nikakva kritika po meni,mozda ja sutra stavim neku sliku pa se neko o toj slici ili stanju u kosnici,ramu sacu,pcelinjaku izjasni i kaze bilo bi bolje da si ovako to uradio,ja bih bio zahvalan!A da je covjek-pcelar jedan i od neprijatelja pcele je istina,mi je tretiramo je smo MI rasirili varou kupovinom rojeva,matica,MI im obezbjedimo rezerve hrane u seceru a uzmemo njihov med,MI ih utopljavamo jer smo im promjenili nacin zivota!ja sam samokritican prema samom sebi a ne prema tebi!Pozz
Nisam rekao da je kritika, niti sujeta niti ljutna, nego "Prepucavanje" a to znači da se stalno neki ponavljaju sa dokazivanjem ko je "najpčelar"!!!
U ovoj oblasti (pčelarstvo) treba uvijek sa rezervom komentarisati jer svaka košnica je priča za sebe ako je posmatramo i analiziramo detaljno, tako ono što vrijedi za košnicu A ne mora vrijediti i za košnicu B.
A da su ljudi neprijatelji pčela nije sitina!
Istina je da je čovjek dobri dijelom krivac rasprostranjenosti varoe, da im uzima hranu itd. te time otežava opstanak, takvi neljudi su "Medari" a ne "Pčelari"
Ali ako im ne uzmemo sav med, ako smo savjesni pčelari i uzimamo samo višak, pa taj višak nadopunimo šećernim sirupom, pa im pomognemo protiv varoe, nozemoze, i ostalih bolesti, ako im obezbjedimo kvalitetna staništa, odvezemo ih na dobre medonosne lokacije ist. ne možemo reći da smo im neprijatelji. Naprotiv postajemo sastavni dio tog pčelinjeg društva, živimo i radimo zajedno u obastranu korist.
Sa ovoga aspekta i ko ovako radi i postupa istinski je prijatelj pčele!
S poštovanjem, nadam se da smo se sada malo bolje razumjeli.
PČELA+PČLELAR= :D
"Strpljen -spašen"
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

samir007 je napisao/la: Pročitaj malo dublje šta se krije iza ovih riječi.
Čitaj između redova pa onda reci da nije prepucavanje.
Zašto svi pokazuju ono najbolje na svome pčelinjaku a ne ono najlošije pa da drugu uzmu pouku.
Ja se nikada neću složiti da je čovjek najveći neprijatelj pčela, dapače čovjek je najveći prijatelj pčelama, pomaže im protiv varoe, hladnoće, obezbjeđuje im rezerve hrane itd. a nečovjek im otežava.
KAKAV PČELAR TAKAV PČELINJAK, KAKAV PČELINJAK TAKAV I PČELARA!!!!
"Dobro je da se čovjek uči na greškama ali najžalosnije je što uglavnom uči na vlastitim!

Dragi Samire007 otkud Ti tolika upornost i potreba da čitaš između redova? Ako tako ne nanosiš štetu drugima, kako to drugima da koristi? Možeš, i ja bih znao čitati između velikih slova koja Ti napisa, citiram: „KAKAV PČELAR TAKAV PČELINJAK, KAKAV PČELINJAK TAKAV I PČELARA!!!!“,završen citat. Ali, ja to ne smijem, bojim se, mada i nisam „istaknuti“ vjernik. Ali i ovakog me strah. Nije od koristi meni i drugima i to bi bio grijeh. Nije mi to dozvoljeno. Ja to ne smijem.
Pitaš, citiram: „Zašto svi pokazuju ono najbolje na svome pčelinjaku a ne ono najlošije pa da drugu uzmu pouku.“, završen citat. Dragi kolega, pokazivao sam ja na predhodnom, „spornom“ videu (i promaju-gubitke i novinu-spajanje) ali to Ti nisi vidio ili želio vidjeti i slušati („čitati“). Vjerovatno da si tada gledao između redova mojih pčelinjih zajednica onaj lijepi pejzaž u pozadini mog pčelinjaka u koji su svoj trud halalom ugrađivale i moje vrijedne pčele, halal bilo.
Kada sam se vama (forumašima) iskreno predstavio 09.02. o.g. rekao sam, citiram: „U mojoj pčelarskoj praksi bilo je svega. Imao i nemao.
Bilo je požara, poplava, mina, lopova (krađe pčela, vage, opreme...), prevrtanja i izvrtanja, medvjeda, vukova, zmija, inspekcija i drugi sitnijih životinja. Bilo je i bolesti i trovanja i gladi pčela. Bilo je uspjeha i neuspjeha, dobrih i loših godina. Bilo je zabluda i neznanja i još ga ima. Bilo je druženja, a bilo je i meda. Bilo je druženja i kada nije bilo meda.
Moja ljubav prema pčelama je velika, neizmjerna, neopisiva. Ne znam da li se ja bavim s njima ili one sa mnom, ali znam da sam ovisan o pčelama i da sam njihov rob. Moja posebna znatiželja u pčelarstvu je „bolest pčela“, te kako im ja, kao pčelar, mogu manji neprijatelj biti.
I još svašta ponešto...“, završen citat. Jel da, nije da je bilo sve najbolje, bilo je svega.
Ti u svom dnevniku (efendijin dnevnik) 20.03.o.g. kažeš, citiram: „Ja sam još uvijek prisutan i uglavno čitam starije EDUKATIVNE KOMENTARE, a rasprave me ne zanimaju .....
Pratim zbivanja na forumu onako iz prikrajka, iza ćoška....“. Završen citat.
Pa onda 26.03.o.g. izenada ti se javilo zanimanje (interesovanje), izađeš iza prikrajka, iza ćoška, ko onako da malo (samo sa 2 riječi) ureduješ mladog forumaša, da ga prilagodiš, pa kažeš, citiram: „OPET PREPUCAVANJA “. Završen citat. Onda Ti tu svoju tvrdnju neumorno, neumorno i uporno danima motaš i dokazuješ. Nepristrasni odvjetnici bi prezentirali sve relevantne činjenice, pa da ja, griješnik, znam gdje sam pogriješio. Tada bih (i ja uslovno) trebao biti miran i kada mi se i inputira da sam rekao ono što nisam rekao ili kada mi se kaže da lažem ili da 23.03. o.g. u ovom postu (koji je osnovni povod ovog našeg sporazuma) nisam imao iskrene namjere. Citiram:
„OPREZ OKO PROŠIRENJA LEGLA
Iskreno preporučujem kolegama pčelarima iz Bosne i jednog dijela Hercegovine, da je ove godine rano za veće zahvate proširenja pčelinjeg legla, bilo koliko legla da imate u pčelinjoj zajednici. To su posljedice duge zime i prekida u zalijeganju usljed niskih temperatura. Kako su tako niske temperature dugo trajale (do prije 20 dana) još uvijek je mortalitet pčela veći od nataliteta. Zadnjih dana visoke temperature, unos polena i nektara uslovilo je da imamo nesrazmjerno brojnosti pčela znanto uvećano pčelinje leglo. Kod eventualnog skorog, a jačeg zahlađenja (a bit će ga), pčele će teško zaštititi svoje leglo. Sve dok ne dođe do prirasta pčela, nije dobro pojedinačno okretati ramove sa leglom (razbijati kompaktnost legla). Plodište se može okrenuti za 180°, ali nikako pojedinačno ramovi s leglom niti prevješavati tijela (to su već neki radili). Prostor matici za leglo se može dati ramom uz leglo, ali samo s jedne strane. Ramove s medom puštati u donje tijelo i tako sve dok u plodištu ima i jedan ram leglom nezaposjednut.
Oprez! Nemojte da vas prevari slika pčelinje zajednice. Pogledajte stadije legla, a malo i biologiju. Pogledajte malo i u jednu svoju pčelinju zajednicu, ali ujutro, u 6 sati. Koliko zaposjeda ulica?
Stanje legla u mojim pčelinjim zajednicama:
U Tešnju:
- najbolja zajednica na 7 ramova legla (ne 7, već na 7)
- najlošija zajednica na 2 rama legla
Na Vlašiću:
- najbolja zajednica na 3 rama legla
- najlošija na 1 ram legla
Ukupan prosjek legla po pčelnjacima još nemam (pregled je u toku).
Da napomenem, ranijih godina obavljao sam glavni pregled do 20. marta, a prosjek se kretao od 4,7 – 5,6. Ove godine to nije tako.
Medno!“ Zavešen citat. Pogriješio sam, jel da. Neću više.

Možda sam pogriješio i u svom iskrenom predstavljanju na ovom forumu, ili što sam se ikako u forum uključio. Hvala ti kolega Samire. Ja ne znam, šta piše između redaka. Uvijek sam cijenio ljude koji znaju od mene više. Ali mene to ne interesuje više. Neka piše šta piše, a Ti čitaj kako hoćeš, pokojni Vuk Stefanović Karadžić se ne može naljutiti.
Zahvaljujući Tebi, i kolegama Azemu, Šahisti i još jenom našem kolegi i isčupanim privatnim porukama (informatika je mlada nauka u ekspaniji, hvala i njoj) konačno, riješih ja svoju dilemu. Neka nam naš Gospodin naša dobra djela u hajr upiše, oslobodi loših misli i spriječi u izvršenju loših nakana. Kolegama forumašima iskren pozdrv uz izvinjenje što sam vas ovi 50 dana uznemiravao. Obećavam neću više vama štetu nanositi.

Kako Ti, kolega Samire započe svoj dnevnik (Efendijn dnevnik) tako ću ja svoj završiti .

Citiram:
Bismillahirrahmanirrahim
Hvala i zahvala Gospodaru svih svjetova, Gospodaru koji stvara čovjeka u najljepšem liku i obliku (Fi ahsenitakvim),
zahvala Gospodaru koji je stvorio razna bića da bi ljudi od njih koristi imali( pčele, goveda, ribe,.....).

Salavat i selam na Resuli-ekrema Muhammeda s.a.v.s., na njegovu porodicu i ashabe.
Neka je Allahov rahmet(milost) na sve iskrene i dobronamjerne vjernike i vjernice.

Kaže A.s. "Najbolji je onaj ko koristi drugima, a najgori onaj koji šetu nanosi".
Završen citat.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la zvones »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la: „OPREZ OKO PROŠIRENJA LEGLA
Iskreno preporučujem kolegama pčelarima iz Bosne i jednog dijela Hercegovine, da je ove godine rano za veće zahvate proširenja pčelinjeg legla, bilo koliko legla da imate u pčelinjoj zajednici. To su posljedice duge zime i prekida u zalijeganju usljed niskih temperatura. Kako su tako niske temperature dugo trajale (do prije 20 dana) još uvijek je mortalitet pčela veći od nataliteta. Zadnjih dana visoke temperature, unos polena i nektara uslovilo je da imamo nesrazmjerno brojnosti pčela znanto uvećano pčelinje leglo. Kod eventualnog skorog, a jačeg zahlađenja (a bit će ga), pčele će teško zaštititi svoje leglo. Sve dok ne dođe do prirasta pčela, nije dobro pojedinačno okretati ramove sa leglom (razbijati kompaktnost legla). Plodište se može okrenuti za 180°, ali nikako pojedinačno ramovi s leglom niti prevješavati tijela (to su već neki radili). Prostor matici za leglo se može dati ramom uz leglo, ali samo s jedne strane. Ramove s medom puštati u donje tijelo i tako sve dok u plodištu ima i jedan ram leglom nezaposjednut.
Oprez! Nemojte da vas prevari slika pčelinje zajednice. Pogledajte stadije legla, a malo i biologiju. Pogledajte malo i u jednu svoju pčelinju zajednicu, ali ujutro, u 6 sati. Koliko zaposjeda ulica?
Stanje legla u mojim pčelinjim zajednicama:
U Tešnju:
- najbolja zajednica na 7 ramova legla (ne 7, već na 7)
- najlošija zajednica na 2 rama legla
Na Vlašiću:
- najbolja zajednica na 3 rama legla
- najlošija na 1 ram legla
Ukupan prosjek legla po pčelnjacima još nemam (pregled je u toku).
Da napomenem, ranijih godina obavljao sam glavni pregled do 20. marta, a prosjek se kretao od 4,7 – 5,6. Ove godine to nije tako.
Medno!“ Zavešen citat. Pogriješio sam, jel da. Neću više.

Možda sam pogriješio i u svom iskrenom predstavljanju na ovom forumu,Uvijek Neka nam naš Gospodin naša dobra djela u hajr upiše, oslobodi loših misli i spriječi u izvršenju loših nakana. Kolegama forumašima iskren pozdrv uz izvinjenje što sam vas ovi 50 dana uznemiravao. Obećavam neću više vama štetu nanositi.
.
Citirao sam samo ono što sam ja smatrao za značajno, kako ne bih dolivao ulje . Nadam se da ćeš svoju odluku promijeniti isto tako brzo kao što si je i donio , jer od
tebe se ima šta naučiti.Što se tiče ovoga što si napisao o proljetnom razvoju legla, mislim da se nema šta dodati . Ja sam ranije htio pitati za tvoje mišljenje o nezemi
cerani ali nisam jer pojavilo se još komentara, pa bi izgledalo da provociram , a meni to nije nikad namjera . Inače mi pčelari smo izgleda strastveni ljudi, pa naš ego
začas uveća naše znanje, pa tako više nikog nečujemo . Naravno , to vrijedi i za mene pogotovo, iako se nekad opominjem. Pa , da nepametujem , pusti opet malo
da prespava .Sve što je bilo danas, sutra će i tako biti samo sjećanje ili zaborav .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la samir007 »

Polahko Ekreme, nema potrebe da odlaziš, ovo je sve u dobroj namjeri bilo.
"Kakav pčelar takav pčelinjak", istina je da ti je malo neuredan na ono video klipu, ali zato u onim prvim fotografijama se vidi nešto sasvim drugo.

Na ovome video si bio malo lijen, zato ti i jeste takav pčelinjak, ali kada se pogledaju druge slike onda je to pčelinjak 1 klase.
Znači ako je pčelar lijen i pčelinjak će biti kako ne bi trebao biti, ali to ne govori ništa o uspješnosti pčelarenja.
Ja samo želim da malo spustimo loptu. Pojedini stranci pokušavaju uporno da naše domaće pčelare prave neznalicama a ovaj forum govori da mi u BiH imamo itekako kvalitetnih, uspješnih i obrazovanih pčelara.

BiH ima tradiciju pčelarstva jako dugu, neko bi mogao i pisati o istorijatu pčelara i pčelarstva na ovome forumu, kako se je nekada pčelarilo itd.
A ko će to ako ne vi koji pčelarite nekoliko decenija.

Uz mahsuz selam, halali ako sam šta krivo rekao!
"Strpljen -spašen"
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

samir007 je napisao/la:Polahko Ekreme, nema potrebe da odlaziš, ovo je sve u dobroj namjeri bilo.
"Kakav pčelar takav pčelinjak", istina je da ti je malo neuredan na ono video klipu, ali zato u onim prvim fotografijama se vidi nešto sasvim drugo.

Na ovome video si bio malo lijen, zato ti i jeste takav pčelinjak, ali kada se pogledaju druge slike onda je to pčelinjak 1 klase.
Znači ako je pčelar lijen i pčelinjak će biti kako ne bi trebao biti, ali to ne govori ništa o uspješnosti pčelarenja.
Ja samo želim da malo spustimo loptu. Pojedini stranci pokušavaju uporno da naše domaće pčelare prave neznalicama a ovaj forum govori da mi u BiH imamo itekako kvalitetnih, uspješnih i obrazovanih pčelara.

BiH ima tradiciju pčelarstva jako dugu, neko bi mogao i pisati o istorijatu pčelara i pčelarstva na ovome forumu, kako se je nekada pčelarilo itd.
A ko će to ako ne vi koji pčelarite nekoliko decenija.

Uz mahsuz selam, halali ako sam šta krivo rekao!
Pozz Samire,koliko vidim nema ovdje stranaca,svi pisemo istim pismom!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la sahista »

Ekreme,ne zbog mene,nego zbog uvazenih kolega na ovome forumu,ja bih te javno zamolio kao covjeka,kao kolegu pcelara,da postavis na ovaj forum sve poruke i da javno navedes kolege sa kojim sam ja pricao o tebi.Ako tih podataka nemas, onda od Vas trazim bar izvinjenje.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la mirsad »

POZ
PCELARI MALO SABURA

MEDNO SVIMA

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Stipo »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Možda sam pogriješio i u svom iskrenom predstavljanju na ovom forumu, ili što sam se ikako u forum uključio. ... ... konačno, riješih ja svoju dilemu. Neka nam naš Gospodin naša dobra djela u hajr upiše, oslobodi loših misli i spriječi u izvršenju loših nakana. Kolegama forumašima iskren pozdrv uz izvinjenje što sam vas ovi 50 dana uznemiravao. Obećavam neću više vama štetu nanositi... .
Ode Ekrem, baš šteta, a tako mi je bilo drago što se ovom forumu priključio još jedan iskusni pčelar.
Za ovih 50 dana i ja sam naučio nešto novoga od tvog pisanja i mene nisi uznemiravao.
Bilo bi dobro da si ostao malo duže da pokupim još ponešto iz tvoga iskustva.
Ekreme sam si napisao da si prošao sa svojim pčelama sve i svašta.
Prihvati ovaj forum kao još jedno iskustvo i idi dalje naprijed kao što si išao sa svojim pčelama.
Život je takav pun uspona i padova kao i razočarenja i oduševljenja.
Čovjek mora padove o razočarenja gurnuti u prikrajak i uživati u usponu i oduševljenju jer samo to dvoje zadnje čine život lijepim i vrijednim. Idemo dalje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la šarić slavko »

Pozdrav od mene , a biće još prilike da se čujemo i vidimo a biće još i foruma .U svakom slućaju da ste zivi i zdravi .
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la inzenjer »

Dragi moj kolega, inženjeru.
Ne znam šta si sa ovom slikom želio objasniti našem kolegi Medonoši, možda nisi baš odabrao pravu sliku kako bi kolegi Medonoši odgovorio na pitanje „Koja je normalna količina legla za ovo doba godine“. Ko misliš da kolega Medonoša misli da je naše BiH pčelarstvo otišlo nizbrdo u odnosu na prijeratno, kada je on u Bosni pčelario, ili si možda imao druge namjere? Možda da moje tvrdnje nisu istinite? Imao si bolje mogućnosti. Slika govori više od 1000 riječi, a ova tvoja govori još jednu više. Predlažem Ti da otvoriš novu temu, recimo pod naslovom „Kako ne treba raditi“ ili „Zašto je pčelar pčelama najveći neprijatelj“, a ova tvoja slika o toj temi da posluži kao idealan primjer (ili imaš neku još bolju iz svog dnevnika). Ja ću se iskreo uključiti u raspravu. Npr. iz te tvoje slike analizirat ćemo i pozadinu rama.
To u pozadini tvog rama vjerovatno su pčelinja staništa, u kojima pčele svoju muku muče. Ti si se dobronamjerno potrudio, pa si ih foliom, bitumen-lepenkom i ko zna još s čim zaštitio. Njima u tim staništima nije udobno. Ne vole one vlagu, pa ni uznemiravanja koja nastaju usljed vjetra kada pomjera te tvoje materijale, badava i žica i špaga. Bitumen iz lepenke je posebna priča. Pčele se svega toga i pčelarskih zabluda ne mogu same osloboditi. To moraš uraditi Ti. Vidi kako se polahko zabluda oslobađa naš mladi kolega Šahista. (26. Mart 2012, 19:08
Izvrsno predavanje.Jasno ko dan.Nisam ni znao kako je BiH pcelarstvo, u nekim granama na niskom nivou.Nista bez strucnjaka i njihovih istrazivanja. .Na pocetku bio sam izuzetno kritican na nacin pcelarenja u Holandiji.Neiskustvo i naivnost.Sto vise upoznajem situaciju,sve se vise i vise kajem na stvari koje sam napisao). Neka i ovo bude iskrena pouka.

Dragi kolega, inženjeru, nemoj ti da ono što ja napišem uzimaš zdravo za gotovo. Samo mi stari inženjeri dobro izvažemo, izmjerimo, analiziramo, pa onda odrežemo. Tako da mi ne trošimo 1 m3 drva za dezinfekciju 30 ramova i ne žurimo.

Pozdrav.[/quote]


Ekreme znam i sam da su mi kosnice u losem stanju,al sam trenutno prinuđen raditi s njima,ove godine ide zamjena za 5 novih,sljedece godine opet,ne ide to tek tako za jednu godinu zamijenit sve.Pored losih kosnica koje su me zapale,nesto za sto nisam kriv,ja nisam dobio nikakvu kritiku za rad.Tako da naglasi sta si mislio sa otvaranjem te nove teme ''Kako treba'' ili ne treba?
Odgovorite