Marko23

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
Marko23
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 09 kol 2011, 19:39

Marko23

Post Postao/la Marko23 »

Pozdrav svim pcelarima od mene
Ako moze neko da mi pomogne i uputi me u pravom smeru u vezi pcelarastva
Kupio bih nove kosnice ali pitanje je koje su po vama najbolje?
Posle bih uzeo rojeve na ramovima
Kada je pravo vreme da ja to sve uzmem
Razmisljao sam tamo u aprilu kada pocne pasa
Da li bih mogao procediti nesto meda a da i pcelama ostane za zimu iste te godine???
Pozdrav i molim za odgovore
Dovidjenja
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Marko23

Post Postao/la zakir cancar »

Pozdrav Marko23...Tako i treba a odluka ti je na pravom mijestu...imas vremena da se upoznas i da saznas nesto o pcelama. Kao prvo dali si alergican na pcelinji ubod..ako jesi daba ti volja i zelja..za tip kosnice to je do tebe svaka je dobra na svoj nacin,koja se koristi u tvom kraju nekako naj logicnije...Sto se tice nabavke pcela to opet zavisi od tebe i tvog depa..ako ces samo rojeva to je naj jeftinije ali zato nemas meda...ako ces MED onda kupujes starke koje su izisle zdrave i vitalne iz zime.. tata imas med a i mozes napraviti koi roj, pa stoga imas jare i pare...Znaci sve je na tebi...moj prijedlog je nabavi pcele starke u aprilu od postenog pcelara,pcele su izisle iz zime i nema vise bojazni da uginu od gladi,prosla je opasnost smjene zimske pcele ,tako da ti je ostalo da primjenis znanje koje si u meduvremenu stekao i naucio.Nemoj biti lijen....Javit ce se ostali ali u sustini bice slicni odgovori i prijedlozi...Budi uporan i MEDNO
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Marko23

Post Postao/la zvones »

Marko 23 pozdrav i dobrodošao . Evo imao si nekoliko odgovora sa kojim bih se svakako složio . Ipak ponovit ću jednu rečenicu koju je kolegica napisala :
beequeen je napisao/la:do cjedjenja je dalek put.Ne zanje se prije sijanja. Prvo razmisli o nabavci,pa onda pomalo naprijed-u mednu buducnost :)
Svakako da je dobro nabaviti društva u četvrtom mjesecu , ali su takva društva duplo i više skuplja i uz to moraš znati koliko su razvijena . Uz to trebaš znati
šta medi u tvom kraju i kada . Ako imaš dobrog i provjerenog pčelara koji će ti pomoći , tada je sve lakše . Uz sve je poznata želja početnika da što češće
zavire u košnicu i što više razrojavaju . Najvažnije je prvu godinu prezimiti sa onim što imaš . Sve više je lutrija , a ostalo kocka .Nije mi namjera prepadati ,
nego opomenuti da se ne srlja , jer pčelarstvo osim moguće ali i potpuno nesigurne zarade ima i drugu stranu "jedan od najljepših mogućih hobija koje čovjek
može zamisliti "
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Marko23

Post Postao/la samir007 »

Marko23 je napisao/la:Pozdrav svim pcelarima od mene
Ako moze neko da mi pomogne i uputi me u pravom smeru u vezi pcelarastva
Kupio bih nove kosnice ali pitanje je koje su po vama najbolje?
Posle bih uzeo rojeve na ramovima
Kada je pravo vreme da ja to sve uzmem
Razmisljao sam tamo u aprilu kada pocne pasa
Da li bih mogao procediti nesto meda a da i pcelama ostane za zimu iste te godine???
Pozdrav i molim za odgovore
Dovidjenja
Izvini kolega Marko ako nije problom možeš li mi reći kako si stekao toliko iskustvo za tako kratko vrijeme,?
Koju si literaturu čitao?
Da li si neka ranije pčelario isl?
"Strpljen -spašen"
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Marko23

Post Postao/la franevrs »

samir007 je napisao/la:
Marko23 je napisao/la:Pozdrav svim pcelarima od mene
Ako moze neko da mi pomogne i uputi me u pravom smeru u vezi pcelarastva
Kupio bih nove kosnice ali pitanje je koje su po vama najbolje?
Posle bih uzeo rojeve na ramovima
Kada je pravo vreme da ja to sve uzmem
Razmisljao sam tamo u aprilu kada pocne pasa
Da li bih mogao procediti nesto meda a da i pcelama ostane za zimu iste te godine???
Pozdrav i molim za odgovore
Dovidjenja
Izvini kolega Marko ako nije problom možeš li mi reći kako si stekao toliko iskustvo za tako kratko vrijeme,?
Koju si literaturu čitao?
Da li si neka ranije pčelario isl?
Stvarno bi kolege kod predstavaljanja trebali upisivat lokaciju i malo više podataka. Samire nije to "onaj" Marko.
Ono ti je od Županje Marko ili Mirza ( mir i zakon )

pozz................
Frane Vrsalović
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Marko23

Post Postao/la samir007 »

franevrs je napisao/la:
samir007 je napisao/la:
Marko23 je napisao/la:Pozdrav svim pcelarima od mene
Ako moze neko da mi pomogne i uputi me u pravom smeru u vezi pcelarastva
Kupio bih nove kosnice ali pitanje je koje su po vama najbolje?
Posle bih uzeo rojeve na ramovima
Kada je pravo vreme da ja to sve uzmem
Razmisljao sam tamo u aprilu kada pocne pasa
Da li bih mogao procediti nesto meda a da i pcelama ostane za zimu iste te godine???
Pozdrav i molim za odgovore
Dovidjenja
Izvini kolega Marko ako nije problom možeš li mi reći kako si stekao toliko iskustvo za tako kratko vrijeme,?
Koju si literaturu čitao?
Da li si neka ranije pčelario isl?
Stvarno bi kolege kod predstavaljanja trebali upisivat lokaciju i malo više podataka. Samire nije to "onaj" Marko.
Ono ti je od Županje Marko ili Mirza ( mir i zakon )

pozz................
Hvala na ispraci, Franevrs, još nam jedan Marko treba i možemo Halvu miješati. :D :D :D
Imamo Marka 23, i Marko (Mirza-mir zakon).
Nadam se da se obadva Marka ne ljute što sam ih pomiješao, niti zbog ovo šale o halvi, :D
Kod nas se kaže kad su dvojica imanjeka blizu da treba i treći da halvu miješamo.
"Strpljen -spašen"
Odgovorite