šarić slavko

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: šarić slavko

Post Postao/la Marin »

Na ramovima koje pčele pokrivaju ne bi trebalo da bude sad problema i pčela će se izboriti sa tim .
Ako ima viška saća da to pčela ne pokriva to ukloni ili premjesti na jače ili ako je već staro pretopi .
Jaje voskova moljca je već na ramovima zidovima košnice i vosku i samo čeka pogodan trenutak da se aktivira-
Baš ti je s d zgodno pogledaj koliko će ti beevital pomoći da pčela očisti te podnjače . Pogledaj poslije drugog polivanja ...
pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: šarić slavko

Post Postao/la šarić slavko »

Hvala Marine.
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: šarić slavko

Post Postao/la šarić slavko »

Pozdrav svima i naravno pitanje .Radio sam proširivanje plodišta tako što sam kada je sve bilo puno pčela i legla i hrane na svim ramovima vadio dva rama sa poklopljenim leglom i dizao gore sa strane stavljao ram sa nešto meda koji većinom nije bio poklopljen ,a dole skupio leglo u sredinu i sa strane dodavao satne osnove a do kraja ramove sa medom .Pčele su ih dobro radile . Gore kako izvuku osnovu ja sam dodavao drugu opet sa strane , ima dosta meda ne poklopljenog .Još jednom sam to isto radio sa dva okvira poklopljenog legla a dole satne osnove . gore je sve popunjeno sa izgrađenim satnim osnovama i mislim ako ovako nastavi dodati i treći nastavak . Imam spreman okvir sa letom kao i matične rešetke sa letom koje nisam još koristio .Trebam li sačekati da poklope med ili ???Šta u treći nastavak i kako , hvala svima .
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: šarić slavko

Post Postao/la senad »

šarić slavko je napisao/la:Pozdrav svima i naravno pitanje .Radio sam proširivanje plodišta tako što sam kada je sve bilo puno pčela i legla i hrane na svim ramovima vadio dva rama sa poklopljenim leglom i dizao gore sa strane stavljao ram sa nešto meda koji većinom nije bio poklopljen ,a dole skupio leglo u sredinu i sa strane dodavao satne osnove a do kraja ramove sa medom .Pčele su ih dobro radile . Gore kako izvuku osnovu ja sam dodavao drugu opet sa strane , ima dosta meda ne poklopljenog .Još jednom sam to isto radio sa dva okvira poklopljenog legla a dole satne osnove . gore je sve popunjeno sa izgrađenim satnim osnovama i mislim ako ovako nastavi dodati i treći nastavak . Imam spreman okvir sa letom kao i matične rešetke sa letom koje nisam još koristio .Trebam li sačekati da poklope med ili ???Šta u treći nastavak i kako , hvala svima .
Ako imaš dupke dva nastavka pčele i ako ti nadolazi neka bolja paša dobro bi bilo na podnjaču plodište , matična rešetka iiznad dva nastavka . Obzirom da nemaš izgrađenog saća pravi kombinacije sa s.o. i u plodištu i iznad , dobro bi bilo da što više izgrade s.o.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: šarić slavko

Post Postao/la šarić slavko »

Hvala Senade .
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: šarić slavko

Post Postao/la šarić slavko »

Pozdrav , i naravno pitanje , imam jedno društvo koje je dosta slabije u odnosu na ostale naime ono je jedino ostalo na jednom plodištu dok su druga na dva i tri nastavka .Zelio bi ga sačuvati i dali da mu dodam par okvira sa poklopljenim leglom i hranom ili da ga malo prehranim pa da se samo izbori ?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: šarić slavko

Post Postao/la zvones »

šarić slavko je napisao/la:Pozdrav , i naravno pitanje , imam jedno društvo koje je dosta slabije u odnosu na ostale naime ono je jedino ostalo na jednom plodištu dok su druga na dva i tri nastavka .Zelio bi ga sačuvati i dali da mu dodam par okvira sa poklopljenim leglom i hranom ili da ga malo prehranim pa da se samo izbori ?
Idealno društvo , ako imaš neko u rojevom stanju . Iz plodišta rojevog društva izvadiš sve okvire sa rojevim matičnjacima , od kojih dalje formiraš nukleuse . Plodište
sa starom maticom popuniš satnim osnovama i izgrađenim okvirima i zatim ga prebaciš na mjesto slabog društva , a slabo opet na mjesto ovog rojevog i naravno staviš
i medišta koja takođe treba pregledati . Takvo društvo je idealno za unos , jer ima malo legla , a ujedno bit će i stimulirano .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite