zvones

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Zovem se Zvonimir Šarić (Zvonko,Zvone ) iz Sarajeva .Član sam HPS foruma blizu 2 god. i naravno pregledam i ostale kao i ovaj jako dugo.Bilo je
jasno da ću se prijaviti na ovaj forum ,samim tim što je Bosansko-Hercegovački.Zahvaljujem mom imenjaku zbog nick-a Zvoneto (na HPS-u sam mu
smetao) jer mogu zadržati svoj nick sa HPS-a .Posebno mi je zadovoljstvo i čast bilo upoznati na Sajmu u Sarajevu našeg domaćina Senada,pa evo
prvi pozdrav kao član foruma.Također pozdrav našim kolegicama ,kolegama koji me znaju sa HPS-a i svim ostalim članovima foruma .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Dobro dosao Zvonimire.
Drago mi je sto si se prestavio u potpunosti jer mnoge neznam ni kojeg su spola a kamoli u kom podrucju pcelare.
Bice mi zadovoljstvo sa tobom komunicirati.

Pozdrav iz Breze.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Napokon , da nam se i gospodin Zvone pridružio, :) )) Biće zanimljivo pratiti tvoja israživanja u pčelarstvu,,

Dobro nam došao .
Ja stalno pratim HPS, manje pišem skoro nikako,bilo je mnogo i obaveza,,,

Posebno će mi biti drago da obrazložiš tvoj način tretiranja okslalnom kiselinom u ljetnom tretmanu,,,time si dokazao da uspješno se može varoa držati pod kontrolom bez upotrebe bojni otrova..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav Zvones i dobro došao i na ovaj forum.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Post Postao/la kudo »

dobro dosao drug
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Zvones dobro nam došao na forum.
Pozdrav iz Istre.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Evo da pokušam redom,pa ću prvo odgovoriti postaru.Hasane,jednom sam već pisao da smo bili kolege kad su BH Pošte i Telekom (nekad Telegraf-Telefon)
bili zajedno.Ja sam radio u telefonskoj centrali i već sam 2,5 god. u penziji ili mirovini (nemirniji sam nego kad sam radio )Inače sa svojim poštarima imam
uvijek odlične odnose.Poštar je bio i moj brat prije rata,nažalost više nije živ.Druga stvar je da Breza u mom sjećanju ima posebno mjesto .U nesretnom
vremenu onoliko ljubaznosti i dobrote nisam vjerovao da ima kod ljudi .Tako nešto nije moguće doživjeti u Sarajevu ,a vjerovatno i u drugim iole većim mjestima.
Valjda to jedino postoji u takvim krajevima gdje su ljudi oslonjeni jedi na druge kao što su rudarski krajevi.Hvala na dobrodošlici i pozdrav tebi ,obitelji i Brezi .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Napokon , da nam se i gospodin Zvone pridružio, :) )) Biće zanimljivo pratiti tvoja israživanja u pčelarstvu,,

Dobro nam došao .
Ja stalno pratim HPS, manje pišem skoro nikako,bilo je mnogo i obaveza,,,

Posebno će mi biti drago da obrazložiš tvoj način tretiranja okslalnom kiselinom u ljetnom tretmanu,,,time si dokazao da uspješno se može varoa držati pod kontrolom bez upotrebe bojni otrova..
Razumijem da imaš mnogo obaveza ,a i uređivanje ovog foruma zahtjeva puno vremena .Zbog toga sam i ja odugovlačio sa ulaskom na forum jer mi je puno pisat
na dva foruma .Ponekad sam sebi kažem "nemoj pisat" i onda pročitam nešto i što se kaže "đavo neda mira".Što se tiće ovog drugog dijela svakako ću nešto napisat,a inače o oksalnoj dosta raspravljam i pišem .Kao poruka onim koji osim tebe čitaju ovo što pišem :" Na Senadovim slikama sa Sajma u Sarajevu (slike gdje se sjedi)
ja sam onaj sa brkovima i naočalama i najčešće pričam .Vjerovatno sam pričao o oksalnoj i dok nisam vidio slike nisam ni znao koliko sam pozorno slušan "
Uz zahvalnost za prijem na forum puno pozdrava !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Dobro došao i pozdrav iz rudarskog kraja
starog grada Srebrenika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:Pozdrav Zvones i dobro došao i na ovaj forum.
Stipo čitam tvoje pisanje već dugo i na ovom forumu i na Web Pčelinjaku i sa tvojim stavovima se u velikom dijelu slažem.Razlike su zanemarljive i
mogu se svesti u "različit pristup " ili "različit način razmišljanja " Malo sam te "podkačio" na HPS-u (neznam dali si čitao ) u podforumu "varoa " u
temi "BeeVital-iskustva ?"Zadnji post. Rado bih da to pročitaš i mogao sam dati i link ,ali snaći ćeš se već .Mislim da je bilo korekno pisanje ali važan
je tvoj osjećaj.Ja sam siguran da sam te također vidio na Sajmu ali te nisam prepoznao (malo si drugačiji na avataru ),inače bih prišao da se upoznamo.
Hvala na dobrodošlici i pozdrav !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

kudo je napisao/la:dobro dosao drug
Slažem se s tvojim "bolje imat nego nemat " ,zahvaljujem na dobrodošlici i pozdravljam !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

sijana je napisao/la:Zvones dobro nam došao na forum.
Pozdrav iz Istre.
Sijana Istra me je oduvijek privlačila i kao vrlo mlad maštao sam o životu tamo.Naravno na prvom mjestu je bila Pula ,pa mislim Rovinj .Nažalost to su
davno nestala vremena .Inače sam vidio Senadove slike ,tvoga sina i tebe, naravno.Uz pozdrav zahvaljujem na dobrodošlici !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Samir je napisao/la:Dobro došao i pozdrav iz rudarskog kraja
starog grada Srebrenika
Umalo ne preskoćih tvoju poruku i bilo bi mi žao.Pošto si iz rudarskog kraja, mora bit da si dobar čovjek.Lijepo je ime grada, makar i nemalo
više srebra.Uz pozdrav također hvala na dobrodošlici !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

svako dobro Zvonko i dobro došao.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

zvones je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Pozdrav Zvones i dobro došao i na ovaj forum.
Stipo čitam tvoje pisanje već dugo i na ovom forumu i na Web Pčelinjaku i sa tvojim stavovima se u velikom dijelu slažem.Razlike su zanemarljive i
mogu se svesti u "različit pristup " ili "različit način razmišljanja " Malo sam te "podkačio" na HPS-u (neznam dali si čitao ) u podforumu "varoa " u
temi "BeeVital-iskustva ?"Zadnji post. Rado bih da to pročitaš i mogao sam dati i link ,ali snaći ćeš se već .Mislim da je bilo korekno pisanje ali važan
je tvoj osjećaj.Ja sam siguran da sam te također vidio na Sajmu ali te nisam prepoznao (malo si drugačiji na avataru ),inače bih prišao da se upoznamo.
Hvala na dobrodošlici i pozdrav !
Zvones vidim da je na HPS-u moje pisanje o BeeVitalu izazvalo burnu raspravu. I drago mi je neka se piše i koliko vidim oni koji su izvršili sva 3 tretmana su zadovoljni s učinkom BeeVitala dok oni koji su donosili zaključke na pola tretmana nisu baš zadovoljni brojem opale varroe, a da su pročitali upustvo do kraja znali bi da moraju izvršiti tretman do kraja na što proizvođač posebno upozorava.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Ismet je napisao/la:svako dobro Zvonko i dobro došao.
Pročitao sam da si poštar kao i Hasan.Dakle bili smo nekad kolege ,obzirom da sam radio u Telekomu . U Zenici sam bio jednom ili dva puta
ali uvijek u zatvorenom prostoru i jednom na autobuskoj stanici ,tako da je ne poznajem .Hvala na dobrodošlici i također svako dobro !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:Zvones vidim da je na HPS-u moje pisanje o BeeVitalu izazvalo burnu raspravu. I drago mi je neka se piše i koliko vidim oni koji su izvršili sva 3 tretmana su zadovoljni s učinkom BeeVitala dok oni koji su donosili zaključke na pola tretmana nisu baš zadovoljni brojem opale varroe, a da su pročitali upustvo do kraja znali bi da moraju izvršiti tretman do kraja na što proizvođač posebno upozorava.
Slažem se s tobom u vezi broja tretmana .Obzirom da nisi spominjao moje pisanje čini se da nisi nezadovoljan i da je ok. .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

dobro dosao zvones :) ,nadam se da cemo se lijepo druzit
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

ErminH je napisao/la:dobro dosao zvones :) ,nadam se da cemo se lijepo druzit
Siguran sam u to Ermine .Vidio sam sliku sa dodjele diplome,vjerovatno sa pčelarskog kursa.Bravo i hvala na dobrodošlici !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

zvones je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Zvones vidim da je na HPS-u moje pisanje o BeeVitalu izazvalo burnu raspravu. I drago mi je neka se piše i koliko vidim oni koji su izvršili sva 3 tretmana su zadovoljni s učinkom BeeVitala dok oni koji su donosili zaključke na pola tretmana nisu baš zadovoljni brojem opale varroe, a da su pročitali upustvo do kraja znali bi da moraju izvršiti tretman do kraja na što proizvođač posebno upozorava.
Slažem se s tobom u vezi broja tretmana .Obzirom da nisi spominjao moje pisanje čini se da nisi nezadovoljan i da je ok. .
Zvones
Zašto bih te pobijao nemam argumente. Do sada sam čitao upozorenja da nije dobro tretirati pčele oksalnom kiselinom na većoj temperaturi od 10 celzijusa. Senad tvrdi da je tretirao oksalnom kiselinom u vrijeme kada nema legla i pri temperaturi od 15 celzijusa.
Ti si opsežno na jednom postu na HPS-u naveo da si tretirao pčele u ljetnom periodu pri temperaturi od 30 celzijusa. Čak si opširno naveo kako si to vršio. Imaš rezultate i s njima si zadovoljan. Ja nisam nikakav institut i nemam argumente protiv tih tvojih rezultata.
Mogao bi samo navesti nekoliko primjedbi šta si sve trebao još učiniti kada si već vršio takva testiranja.

Ja sam vršio neka testiranja kod primjene BeeVitala i iznio svoje rezultate, svoja mišljenja i pretpostavke. Nisam ni svijestan bio koju ću pažnju izazvati iznošenjem dobivenih rezultata. Tek sam sad uvidio šta sam sve trebao uraditi kako bi rezultati bili što precizniji i s nepobitnim argumentima.
Cilj mi je bio da vidim kako BeeVital uništava varrou jer sam prije znao da ima neko čudno djelovanje jer poslje tretmana nekoliko dana varroa ne opada ili opada vrlo malo. Znao sam da su ga neki pčelari probali te izvršili jedno nakapavanje nakon 2 dana vidili da je palo malo varroe i odmah odustali od njegove dalje primjene. Odmah su pristupili primjeni Amitraza koji je oborio 3 puta više varroe. BeeVital su odmah proglasili kao slabo učinkovito srestvo protiv varroe. Ja ne bih bio ja da nešto radim polovično. Odlučio sam tretman BeeVitalom provesti do kraja i pratiti opadanje varroe pa šta ispadne . Dobivene rezultate sam objavio na svom webu.
Dobiveni rezultati su po meni odlični ni svijestan nisam bio da u košnicama ima toliko varroe.
Mučila me je jedna činjenica da BeeVital truje varrou, a nije štetan za pčelu ni za čovjeka jednostavno nisam mogao vjerovati.
S obzirom na šturo upustvo koje dođe uz Beevital mislio sam da pčele zbog pojačanog nagona za čišćenje ganjaju varrou po košnici dok je ne ubiju.
Poslje gledajući jednu prezentaciju o BeeVitalu saznajem da BeeVital ne ubija varrou nego njegove kiseline zbog jake kiselosti paraliziraju varroi osjetila okusa i mirisa.
Budući da je varroa slijepa,a osjetila kojima se služi su joj paralizirana više ne prepoznaje sredinu u kojoj se nalazi pa nakon nekoliko dana zbog toga umire od gladi.
Više o Varroi i načinu djelovanja BeeVitala možete pogledati na video prezentaciji koju sam postavio na:
Prvi dio:
http://www.youtube.com/watch?v=R5ZyL8qC7MM
Drugi dio:
http://www.youtube.com/watch?v=m79hpVrWyOg
Pošto prezentacija traje 28 minuta morao sam je podjeliti na 2 djela jer Tube ne prihvaća video duži od 15 minuta.
Zato pogledajte oba dijela jer je to jedan video.
Da bi vidjeli kako to ja radim i stekli neku rutinu pogledajte moj video:
http://www.youtube.com/watch?v=IPXSuPb1SZs
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

zvones je napisao/la:Evo da pokušam redom,pa ću prvo odgovoriti postaru.Hasane,jednom sam već pisao da smo bili kolege kad su BH Pošte i Telekom (nekad Telegraf-Telefon)
bili zajedno.Ja sam radio u telefonskoj centrali i već sam 2,5 god. u penziji ili mirovini (nemirniji sam nego kad sam radio )Inače sa svojim poštarima imam
uvijek odlične odnose.Poštar je bio i moj brat prije rata,nažalost više nije živ.Druga stvar je da Breza u mom sjećanju ima posebno mjesto .U nesretnom
vremenu onoliko ljubaznosti i dobrote nisam vjerovao da ima kod ljudi .Tako nešto nije moguće doživjeti u Sarajevu ,a vjerovatno i u drugim iole većim mjestima.
Valjda to jedino postoji u takvim krajevima gdje su ljudi oslonjeni jedi na druge kao što su rudarski krajevi.Hvala na dobrodošlici i pozdrav tebi ,obitelji i Brezi .
Drago mi je kolega da ti je Breza ili moji sugradaniostali u lijepom sjecanju.
A ti okviri naseg posla nam daju jos vecu vezu da se druzimo i da jedan drugog vise cjenimo.
Mozeda jednoga dana da i mi organizujemo sastanak forumasa negdje i da uz kaficu obiljezimo naase prvo okupljanje. Zaista bi to bilo lijepo.
Tebi i tvojim puno pozdrava od porodice Samailbegovic.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

ma to bi bilo prelijepo.
zima je pred nama, pčelarsko zatišje, ideja je tu.
samo je treba i ostvariti.
pa da počnemo. predlažem da se mi forumaši sastanemo u Zenici jer je Zenica nekako u centru, sredini BiH. šta velite?
Dobru srcu sreća dođe.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Ismet je napisao/la:ma to bi bilo prelijepo.
zima je pred nama, pčelarsko zatišje, ideja je tu.
samo je treba i ostvariti.
pa da počnemo. predlažem da se mi forumaši sastanemo u Zenici jer je Zenica nekako u centru, sredini BiH. šta velite?
Ja sam "ZA" gdje se god većina odlući .Ipak smatram da bi bolje bilo u manjem mjestu zbog parkiranja ,a i lakše je nać .U tom
slućaju moj odabir je Breza ,zbog sentimentalne povezanosti,ali složit ću se sa bilo kojim drugim mjestom. Nažalost , gdje god ,
nekom će bit daleko .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma hajde kolege reagujte bilo gdje samo da to bude u vikendu jer tada bi po mom misjenju bilo najboje zbog ovih koji rade mozda a bilo gdj da je jer nista nije daleko evo i ja sam za meni nije daleko ja cu doc cak iz holandije hahahaha samo da bude od 7do 19 novembra u tom vremenu pa eto de da se dogovorimo i ja sam za.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Moj prvi predlo bi bi da se neko obaveze oko ove teme i da otvori novu temu, primjerice
-Skup BH pcelara
-Predlozi o mjestu i vremenu

Volio bi da svi dadnu svoje ucesce u ovoj ako boda realizaci.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Odgovorite