Predstavljanje Dimitrije Nikolic

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
Dimitrije Nikolic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 22
Pridružen/a: 07 srp 2010, 23:00
Kontakt:

Post Postao/la Dimitrije Nikolic »

Zovem se Dimitrije,rodjen u Spionici kod Srebrenika ,od 86 godine zivim u Morovicu kod Sida Republika Srbija.
Pcelarim sa oko 200 pcelinjih drustava, a tipovi kosnica su LR,DB I Poloska.
Moje domacinstvo za trziste proizvodi od pcelinjih proizvoda med,polen,propolis,vosak i rojeve.
Od medonosnog bilja sejemo Faceliju koja posluzi kao odlicna pcelinja pasa,seme prodajemo na trzistu
za potrebe kolega pcelara.
Na forum BHP prijavio sam se da naucim ono sto neznam,i da ono sto znam podelim sa kolegama!

Veliki pozdrav!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao zemljak ,,, nedostaje nam DB-ovaca jer jezaista umjeće pčelariti sa DB,,,,

Nadam se da ćeš nam pisati o faceliji isigurnoje da ćeš imati potražnju,,,, sa ovog područja jer je zaista teško naći kvalitetno sjeme,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Dimitrije Nikolic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 22
Pridružen/a: 07 srp 2010, 23:00
Kontakt:

Post Postao/la Dimitrije Nikolic »

Hvala Senade na dobrodoslici pisat cu o faceliji ako nekog nesto posebno interesuje neka slobodno pita
stojim na raspolaganj a seme kada dodje vreme postavit cu oglas i nije problem mogu poslati pouzecem,
od rodbine iz BiH,postavit cu i neke slike za koji dan pa se moze pogledati kako izgleda facelija kod mene
jednu sam ovih dana ovrsio kombajnom i posejat cu drugu ovih dana inace seme je sorte Julija.

Sto se tice DB kosnice takodje,moje misljenje je da je to kosnica br.1,imam i drugih kosnica kao sto sam naveo ali najvise sam zadovoljan sa njom.

Pozdrav!
Zadnja izmjena: Dimitrije Nikolic, dana/u 08 srp 2010, 00:13, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro nam došao Dimitrije,
Ja ti moju dobrodošlicu želim iz Istre, a kako svi "stari" forumaši znaju na ovome forumu ćeš se ugodno i lijepo družiti sa mnogim pravim pčelarima. Pod pravim mislim na sveprisutnu želju da se jedan drugome pomogne u svakoj prilici i neprilici.
Pred puno godina i ja sam pčelario sa DB košnicama, najveća im je prednost što se sa medišnim polunastavcima lakše i brže radi kod vrcanja i prenošenja nastavaka sa punim medišnim okvirima i što se pčele bolje i ljepše osjećaju u dubokom plodištu gdje formiraju pravilno klupko.
Sada ja pčelarim sa LR i FR košnicama, upravo zato jer je sa plitkim nastavcima bolje i brže raditi (Farrar), a sa LR-om jer je sve prisutniji i sigurno će ubuduće "zagospodariti" u pčelarskom svijetu.....
Osobno mislim da u pčelarstvu nije bitna "kutija" bitna je volja, želja i vrijeme, jer je ovaj naš "sport" takav da iziskuje mnogo vremena koje moraš provesti na pčelinjaku i uz njega da bi se polučili rezultati. Ali onda je – zadovoljstvo to veće što do rezultata svoga rada i truda dođeš mukotrpno.
Zato još jednom – dobro nam došao,
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Dimitrije Nikolic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 22
Pridružen/a: 07 srp 2010, 23:00
Kontakt:

Post Postao/la Dimitrije Nikolic »

schumy,hvala na dobrodoslici,ne sumnjam u ovaj forum i ljude,pogotovu kada su to pcelari moje kolege,
nadam se da cemo razmeniti isustva obostrano ,ja sam registrovan i na forumu HPS,i tamo se osjecam ok,
a pozivam koege da to isto ucine i kod nas na forumu SPOS-a,znanja nikad na odmet!
Sto se tice tipova kosnica misljenja sam kao i ti da med ne donosi kosnica nego pcele iz kosnice,
uz veliko zalaganje pcelara,kako je ove godine kod vas u Istri ,kod mene je jako lose mnogo kise ,
tako da su sve jace pase prosle u kisovitom periodu.

Puno lepih pozdrava za sve kolege od Dimitrija iz Morovica kod Sida!!!
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Dobro nam dosao Dimitrije,
ja sam od onih koji uce na ovom forumu i mogu ti reci "sve na raketni pogon":-)
Pozdrav :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Dimitrije Nikolic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 22
Pridružen/a: 07 srp 2010, 23:00
Kontakt:

Post Postao/la Dimitrije Nikolic »

Pozdravljam te beequeen,nije bitno na koji pogon ,samo neka ide.

Potrebno je dosta truda i rada i ucenja naravno,znate kako kaze ona izreka,

"Knjige citaj,iskusne pitaj"

Pozdravljam sve BHP forumase!
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Upravo tako,da nije ovih iskusnih djabe sve knjige svijeta :-)
U zdravlje
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro Dimitrije,
Nisam ti se mogao prije javiti, jer ja se sa svima vama na ovome forumu dopisujem isključivo ujutro od 7,0 do 7,30, kada počinjem raditi. Doma nemam Internet, jer bi me "izluđivao", a i ovako sam sa poslom rastrgan na sve strane…
Evo da ti odgovorim na tvoje pitanje kako je kod nas:
Kišurina i nevrijeme "oprali" su bagrem koji je kod nas u centalnoj Istri glavna paša.
Lani sam u jednom vrcanju (bagrem) imao prinos od 22kg, (točno 21,67kg), a ove godine na istom modelu proizvodnih košnica (broj) imao 12kg, (točno 10,72kg).
Zato sam bio "počašćen" sa velikim brojem rojeva, jer sam društva pripremio za intenzivan unos bagrema, ograničio sam ih na jedan nastavak, ali bagrem je prošao u kiši, kiši, kiši…..
Što se tiče rojeva oni su se već sasvim lijepo razvili, jer je iza bagrema bio veći unos livade, a sada je pokraj moga pčelinjaka zamedila lavanda na jednoj farmi, tako da se ipak nadam još jednom vrcanju. Vrijeme je sada pretoplo, prvi puta imam "brade" na košnicama, pa sam na dva društva sa izrazitim bradama reagirao na način da sam gornje nastavke (2 nastavak na LR-u) metnuo sa okruglim letima da pospješim ventilaciju. Inače ja volim dosta eksperimentirati, a jedna od mojih uvriježenih i usvojenih metoda je da ljeti imam sve nastavke otvorene (okrugla leta) do kraja 7 mjeseca, a najesen ih smanjim na 1 do 2 po društvu. Svim rojevima sam prilikom hvatanja dao pogaču "stimular" odmah po "pakiranju" u nove košnice, i do sada sam dodao ukupno 2 pogače. Neki na ovome forumu se protive takvim metodama, jer da to nešto košta.
Istina je sasvim drugačija:
-2 pogače stimulara kod nas stoje 2x11,65kn = 3,2€, a jedan kg meda od bagrema kod nas se prodaje po 35÷40kn=4,8÷5,48€.
-imam već sve rojeve na 2 nastavka, samo su mi 4 od 14 komada ostali na jednom nastavku. I to nije njihova krivnja nego moja, nisam imao vremena da im dodam satne osnove, a nemam ni nastavaka kojih sam potrošo izrazito puno zbog tako velikog broja rojeva.
Vremenska prognoza za ovaj tjedan u Istri je ujutro od 18÷22, a kroz dan i do 34 st. Celzijusa, prava "pasja vrućina"…..
Piši kako je kod vas, toliko za danas, pozdrav...................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 29 lip 2011, 00:58, ukupno mijenjano 3 puta.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Dimitrije Nikolic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 22
Pridružen/a: 07 srp 2010, 23:00
Kontakt:

Post Postao/la Dimitrije Nikolic »

schumi kod mene je skoro indenticna situacija kao i kod tebe,samo se razlikuju u nekoliko pase sto je i logicno zbog razlike u podneblju u kome zivimo,
kod mene je temperatura kao i kod tebe,trenutno pcele posecuju listopadnu sumu,koja sada medi tj.Hrast na njemu pcele sakupljaju medljiku to je onaj
crni med a jako gust odlicnog je kvaliteta .Pozdrav !
Odgovorite