Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
orahovica
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 lip 2013, 11:24

Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la orahovica »

Postovane kolege pcelari na pocetku da vas sve pozdravim...Pcelar sam pocetnik posto sam pocetkom juna nabavio 4 umjetna roja...Rodjen sam 1957 god.u Orahovici koja se nalazi tacno na pola puta izmedju Doboja i Tuzle...U Gracanici sam zavrsio elektricarski zanat ..generacija 1975...Ozenio sam se namah poslije zavrsene skole (razlog moralo se u JNA pa da mi se cura ne uda)..Imam sina 1976-te i kcerku 1979-te rodjene...oni nazalost sa mojim unucima zive i rade u Njemackoj...Uspio sam za zivota skupiti 4 penzije BiH,SLO,D,USA,4 vozacke dozvole Iraq,YU,D,USA...,u 4 drzave...Znaci u invalidskoj sam penziji od 2009 a prvo sam penzionisan u cemeriki gdje sam boravio i radio 10 godina...od 2000-2010 god.
Posto sam u Bosni za zivota radio samo dvije godine osto sam zeljan zavicaja pa sam poslije legende Lake druga izbjeglica iz Amerike u Bosnu...dugogodisnji sam ribolovac i lovac (toga mi je jedino zao sto sam ostavio u cemeriki) ali odkako sam se zaljubio u pcele sve je to sada proslost...od juna sam procitao 4 knjige(sad po drugi put citam Pcelarstvo zutu knjigu Hrvatskih autora) i odgledo sam preko 100h video materijala...pored pcela bi spavo ,a kosnice namirisem 50m od kuce...puno mi je zao sto ranije nisam upoznao pcelinje carstvo...cijelo svoje slobodno vrijeme posvecujem pcelama...posto su mi unuci daleko i dolaze jednom godisnje...naravno hanuma je tu uz mene i pcele i moja velika podrska i moj najbolji drug...Obisao sam pola svjeta i stekao puno prijatelja...a covjek je bogat oonoliko koliko ima iskrenih pravih prijatelja...nadam se da cemo se ovdje lijepo druziti,sa nekim i upoznati uzivo,razmjenjivati iskustva...moj zivotni moto je da postoje samo dobro i losi ljudi...posteni i lopovi...a da je sutra vaznije od juce...
Toliko za sada...moram malo do pcela skoknut...hehe.
Neka vas zdravlje i sreca prati...
orahovica
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 lip 2013, 11:24

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la orahovica »

Kolege pcelari pozdrav iz Orahovice koja se nalazi tacno na pola puta izmedju Doboja i Tuzle...Pcelar sam pocetnik ..u junu sam nabavio 4 umjetna roja koji su se dobro razvili bilo je unosa a ja sam ih svako vece prihranjivo sa 2.5dcl sirupa..pcela ima mnogo sve su ulice pune..bojim se da hrane nema i previse...ali ima i varoe...dimio sam varolikom krajem jula i bilo je po desetak varoa...porucio sam mravlju kiselinu i binen wohl od kcerke iz Njemacke...sad kad mi je to stiglo nastupile su velike vrucine..preksinoc sam drustva ponovo dimio varolikom(teska srca odkako sam saznao da je zabranjen u EU)...juce na kontrolnom papiru katastrofa...jedan sanduk 120 vara...drugi 135...treci 25...cetvrti 35...sad cu po preporuci drugih pcelara dimiti varolikom jos tri puta svaka 4 dana...dali je to uredu ...kad da tretiram mravljom 85% kiselinom a kad sa ovim binenwohl....hvala svima na pomoci..

Ovo sam prenio...a bilo je prije napisano...oprostite na ponavljanju..Veliko HVALA na pomoci i savjetima...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la Ismet »

Dobro došao Fikrete.
ne tretiram ni mravljom ni binenwohl-om pa ti ne mogu reći kada da to uradiš. vjerujem da to možeš naći i ovdje na ovom forumu, puno se pisalo o varoi i borbi protiv iste....
u svakom slučaju princip je u zimu ući sa što manje varoe a kada matica prestane zalijegati varou dotući oksalnom. :-)
nakon tretiranja oksalnom miran si (a i pčelice) do avgusta. i sve tako, ukrug :-)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao Fikrete i dugo da se sa nama družiš.

Ko ti je rekao da se toliko dimi , Šta se postiže ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
orahovica
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 lip 2013, 11:24

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la orahovica »

Kazu da se jedino tako zatvori ciklus i potamane varroe iz zatvorenog legla...ja sam totalni amater..procitao sam za dva mjeseca 4 knjige,odgledao oko 100h videa...porazgovarao sam sa mnogim pcelarima i sad imam kosmar u glavi....Senade legendo pomagaj...sta bi po tebi trebo da uradim...imam 1l mravlje 85% i 1l bienenWohl austrijski....kako da ispravno tretiram pcele protiv varoe..hvala puno na svakoj pomoci...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la sahista »

Dobro dosao...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
orahovica
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 lip 2013, 11:24

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la orahovica »

Hvala svima na dobrodoslici..
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la mirsad »

POZ
Dobro nam dosao.
MK
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la zvones »

Dobro došao Fikrete !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la IZET »

Dobro došao i veliki pozdrav.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la senad grudic »

Dobro dosao i da ti je lijepo s nama a i nama s tobom :lol: Pozdrav - Senad Grudic
Senad Grudic
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la schumy »

Orahovica, dobro nam došao!
Pozdrav iz Istre..............schumy :D
**za čistu prirodu i obilje pčelica
orahovica
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 lip 2013, 11:24

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la orahovica »

Hvala vam svima na dobrodoslici...i pozdrav svima.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la balasevic »

evo kolega da se ponovo javim kao sto sam rekao kolega je tretirao sa mravljom i danas sam ga sreo nezali se na gubitke ili takvo nesto a citao sam na hrvatskom forumu bas o mravljoj gdje covjek tvrdi da je tretirao kad su temperature prelazile i preko 38 i da je bilo sve uredu tako da sam na vasem mjestu ja bi odradio tretman sa mravljom jer nemoze nikako biti gore od dima.Ali opet moj prjedlog je da se jos malo raspitate imate Beevital ekoloski je proizvod i testiran je imate na ovom forumu temu o njemu gdje je kolega stipo mislim koristio beevital pa je opsirnije pisao o tom proizvodu ja sam ga takodjer prosle godine koristio i pokazao se je uredu.Pozdrav i sve najbolje u pcelarstvu
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: Fikret...Orahovica kod Gracanice...

Post Postao/la Žepić »

Dobro došao Fikrete.
Goran Žepić
Odgovorite