Pozdrav iz Prijedora

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
goran700
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 tra 2013, 20:44
Lokacija: Prijedor

Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la goran700 »

Pozdrav svim pčelarima!Ja sam Goran Bešir i ovim putem se predstavljam,s obzirom da sam nov na forumu. Ja već duže vrijeme pratim vaše teme na forumu što me je i navelo da se i ja prijavim i na neki način doprinesem,možda nekome i pomognem ali u svakom slučaju dobro je da se razgovara.Kao što sam već rekao da već duže vrijeme pratim dešavanja na forumu,mada se pčelarstvom bavim u minimalnom obimu,znači u tolikoj mjeri da znam osnovne potrebe kako pčela tako i vas pčelara.Ja se već više od protekle decenije bavim stolarijom,u glavnom izradom namještaja a u zadnje vrijeme i izradom košnica i ramova, prvenstveno počevši zbog meni nešto jednostavnije organizacije samog posla ali da vas ne zamaram s tim.Čitajući teme,vidim da ste mnogi, Vi pčelari u dilemi da li da kupujete ili da sami pravite svoje košnice!?Moram da vam kažem da za solidno,da ne govorimo o ekstra kvalitetnim košnicama,urađene košnice je potrbno mnogo više od same volje i želje da se prođe nešto povoljnije. Potrebno je dosta ulaganja ,govorim o novcu,prostorijama,kvalitetnom materijalu i niz drugih stvari a na kraju je potrebno još i mnogo vremena za samu izradu.Sve ovo Vam govorim,ne da Vam pametujem,već da pomognem.Naš mentalitet ljudi je sklon svaštarenju(pa tako sve radimo i sve znamo,što sam svojevremeno i ja radio)a ne pravilnom usmjeravanju energije i kapitala.Moderno pčelarstvo danas nudi mnoge nove načine proizvodnje i nove pčelinje proizvode koji su danas traženi na tržištu. Zato dragi moji prijatelji pčelari uložite svoju energiju,vrijeme i novac u ono što znate i možete...!Nadam se da se niko nije uvrijedio,jer mi to nije bila namjera,sve ovo vam govorim što sam ja iskusio i onu ružniju stranu stolarskog posla a ne bih želio da još neko to proba.Ja sam nakon dvanaest godina provedenih u radioni nedavno ostao bez dobrog dijela palca lijeve ruke na samu sreću, Bogu hvala,to je ništa kako je moglo da bude!Zato svi Vi koji i dalje sami radite,budi te pažljivi i više nego što mislite da je potrebno i razmislite šta se više isplati!Još jednom veliki pozdrav svima i nadam se da će mo još dugo godina na ovom i na mnogim drugim forumima razmjenjivati naša iskustva,znanja i sl.Ja sam spreman svima onima koji su radi sami da rade dati sve savjete i upute koje ja znam.Hvala Vam! :D :D :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav gorane i dobro došao.
Drago mi je što si tako lijepo opisao pčelarske stolarske probleme.
Ja sam jedan od tih koji misle da znam sve što mi treba.
Nije naš mentalitet da svaštarimo nego je to zahvaljujući našem siromaštvu.
Konkretno nemamo kapitala pa nastojimo se pomoći sa onim što imamo, a imamo samo entuzijazam da nešto možemo i hoćemo.
To je dobra vrlina svakog čovjeka koji je ima. Na žalost zahvaljujući tome bez potpore i stvarnog znanja tapkamo na mjestu, a vrijeme čini svoje.
Rijetki su oni koji se uspiju izvući i nešto ostvare. Kada uspiju nešto ostvariti već su prošli soj radni vijek i kada sve zbroje od uloženog silnog vremena i znoja nemaju ništa. Čovjek ide linijom manjeg otpora mada je ta linija jako dugačka jer nema moći da skrene prečacom.
Ja kada sam počeo pčelariti dobio sam prvi roj, a košnicu sam morao kupiti.
Sljedeće godine trebala mi je druga košnica ali nisam radio i nisam imao novca da kupim drugu košnicu pa nisam imao drugog izbora nego postojećim alatom i komadom daske koji sam od nekud imao te da pokušam kopirati onu kupljenu košnicu koju sam imao.
Kao što si i sam rekao to je muka živa. Izrada košnice trajala je danima ma šta danima cijeli mjesec sam je radio dok sam je kompletirao.
Da sam bio zapošljen pored toga što imam neko majstorsko iskustvo sigurno bi je kupio.
Ja danas do kraja dana ako radim u seriji izradim i sastavim prosječno 2 košnice.
Dva puta sam štucovo jagodice prstiju ali srećom plitko pa je sve zaraslo.
Doista pčelarima koji nemaju stolarsko znanje i potrebne mašine ne bi preporučio da sami sebi izrađuju košnice pogotovo ako misle izraditi samo nekoliko košnica priručnim alatom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la franevrs »

Dobro došao Gorane, ja slično kao i Stipo izrađujem košnice i djelove za svoje potrebe,
u početku je bila muka živa ali kako se nabavljao alat i strojevi ide sve lakše.

pozz............
Frane Vrsalović
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la zvones »

Pozdrav i dobro došao Gorane !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la senad »

Polahko se okupljaju svi oni koji bi trebali biti dio pčelarskog foruma . Dobro nam došao Gorane.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la simke »

Pozdrav, dobro došao !
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
cifra_m
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 30 ožu 2013, 00:56

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la cifra_m »

pozdrav i dobrodosao ;)
Avatar
volprom
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:47
Lokacija: Banja Luka

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la volprom »

Dobrodošlica Gorane uz pozdrave iz BL ! :lol:
Zbog nedovoljnog iskustva pratim forum ali vrlo rijetko uzimam učešće.
Dobro je da se čuje i drugo mišljenje i razmjene informacije.
Navedi ako i dalje radiš na izradi košnica nezna se šta može zatrebati.

Kod nas većine je hljeb sa sedam kora , a sredina sve tanja . :oops:
Čitajući teme,vidim da ste mnogi, Vi pčelari u dilemi da li da kupujete ili da sami pravite svoje košnice!?
Ja sam jedan od tih koji misle da znam sve što mi treba.
Nije naš mentalitet da svaštarimo nego je to zahvaljujući našem siromaštvu.
Naveo sam tvoje pitanje-konstataciju i Stipin odgovor , nažalost tako nam je i u ostalim oblastima života. Svaštarimo da bi preživjeli , većina nas pčelari iz ljubavi pa šta bude.
* Nemojte pokušavati biti samo uspješna osoba nego i osoba od vrijednosti. * - Albert Ajnštajn
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la senad grudic »

Dobro dosao na forum i druzenje. Nadam se visestrukom zadovoljstvu sviju, sto nas je vise- tim vise znamo Poz. Senad G:
Senad Grudic
goran700
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 tra 2013, 20:44
Lokacija: Prijedor

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la goran700 »

Da budem iskren,nisam očekivao ovoliko lijepih ,srdačnih riječi i ovoliko dobrodošlice,osjećam se kao u najužem krugu prijatelja.Svima Vama se toplo zahvaljujem i želim Vam sreću kako u pčelarskom tako i stolarskom poslu! A kolega Volprom,naravno da radim ,mada sam na relativnom početku posla sa košnicama, stojim vam na rapolaganju,nadam se dobroj saradnji.Hvala!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la medonosa »

Dobro dosao,Gorane!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la sahista »

Dobro dosao Gorane.
Ako si iz Prijedora,u kojem dijelu grada zivis?.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
hasko
Samo čita
Postovi: 6
Pridružen/a: 16 ožu 2013, 09:58
Lokacija: Sapna

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la hasko »

Dobro došao i medno!
goran700
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 tra 2013, 20:44
Lokacija: Prijedor

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la goran700 »

Hvala svima na dobrodošlici.Je si li i ti Šahista iz Prijedora? Ja sam u Dragotinji! Pozdrav! :lol:
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la sahista »

goran700 je napisao/la:Hvala svima na dobrodošlici.Je si li i ti Šahista iz Prijedora? Ja sam u Dragotinji! Pozdrav! :lol:
Nisam.Iz Bijeljine sam.Redovno dolazim u Prijedor.Imam jednu adresu,u Poharskoj,bez nje ne mogu. :D
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la senad grudic »

Gorane blizo smo ja sam iz Blagaja a pcelarim u Svedskoj!? A Sahisti samo mala sugestijasto kod nas kazu kad pitaju odakle si, odgovor
je: Odakle sam se usrecio (naravno mala sala). Senad G.
Senad Grudic
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la sahista »

senad grudic je napisao/la:Gorane blizo smo ja sam iz Blagaja a pcelarim u Svedskoj!? A Sahisti samo mala sugestijasto kod nas kazu kad pitaju odakle si, odgovor
je: Odakle sam se usrecio (naravno mala sala). Senad G.
Ma prevari me mlada... :D
Senade,tvrd sam ja orah,samo mi srce slabasno... :lol:
Gorane,da ne bi bilo zabune,sretno sam ozenjen iz Prijedora.Rado idem u Prijedor,a jos radije kod Corde.Kroz zivot stekao sam puno prijatelja sa tog kraja(Sana,Kljuc,Kozarac..itd),tako da sam redovan gost..lov,ribolov,....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
goran700
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 tra 2013, 20:44
Lokacija: Prijedor

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la goran700 »

Ko zna druže možda se i sretnemo nekad,Puharska nije daleko a i Blagaj je tu blizu,znači svi smo tu negdje.Nadam se da se nisi pokajao zbog Prijedorčanke ha ha ,mala šala.Znači naših pčelara ima širom Evrope,je li bar tamo nešto bolja situacija ili...?
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la schumy »

Gorane 700, dobro nam došao na forum. Meni stolarski zanat nije struka ali je velika ljubav, sam se mučim oko nekih detalja koje ne izrađuju u serijama i koje se nemože kupiti jer ih nema u ponudi (hranilice, dvdjelni poklopci za nukleuse, dvodjelne kombinirane hranilice za nukleuse, snelgrove-ove daske, podnice AV i obične za nzkleuse, vanjske poklopce sa produljenim bočnim stranama za zaštitu od kiše itd....).
Ostalo kupujem. Okvire kupujem u kitu i slažem, obavezno od lipovog drveta.
Medno, dobro se druži sa nama, pozdrav iz Istre!
schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la šarić slavko »

Pozdrav iz Banja Luke , jesam li ja od tebe u nadelju kupio ramove ?
goran700
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 tra 2013, 20:44
Lokacija: Prijedor

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la goran700 »

Hvala Schumi,pozdrav tebi i Istri! Bitno je da čovjek ima volju i da voli ono što radi i rezultat je tu!
goran700
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 tra 2013, 20:44
Lokacija: Prijedor

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la goran700 »

Pozdrav Slavko, jesi druže kupio si od mene,nadam se da si zadovoljan i da ćemo sarađivati i dalje!
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: Pozdrav iz Prijedora

Post Postao/la šarić slavko »

Pozdrav , juče sam malo sastavljao ramove i zadovoljan sam , inače ramovi izbušeni 0,55 km kom.
Odgovorite