DA SE UPOZNAMO

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
pile745
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sij 2013, 20:12
Lokacija: Šije-Tešanj BiH

DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la pile745 »

Pozdrav svim pčelarima i forumašima. Zovem se Elmin i živim u okolini Tešnja. Pčelarstvom se planiram poć bavit tek u prljeće ali pregledavajući teme i postove ovog foruma odluči da vam se javim i pridružim prije nego što napravim pogrešku. Zato vas odmah sve molim da mi pojasnite i pomognete oko kupovine prvih pčela.Dakle na šta trebam obratiti pažnju. Unaprjed hvala.
Ako pametni uvjek budu popuštali svjetom će zavladati luđaci.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la franevrs »

Dobro došao Elmine :D :D :D
Frane Vrsalović
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la IZET »

Dobro došao i sa srećom da POČNEŠ PČELARITI :D
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la senad grudic »

Dobro dosao- preporuka-po mogucnosti nove kosnice i dobrog mentora. Kosnice ces sam prefarbati a od mentora znanje krasti
Pozdrav Senad G.
Senad Grudic
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la zvones »

Pozdrav i dobro došao Elmine !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la schumy »

Dobro došao Elmine, pozdrav iz Istre!
Košnice se po mogućnosti kupuju uvijek nove, moraš dobroooo "progruntati" stručnu literaturu i dogovoriti da ti onaj pčelar koji ti proda prve rojeve (vjerojatno negdje u susjedstvu) bude i mentor, da što prije "knjiško" znanje pretočiš u praksu.
Samo naprijed.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la Ismet »

Dobro došao Elmine.
Dobru srcu sreća dođe.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la Samir »

Dobro došao.
pile745
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sij 2013, 20:12
Lokacija: Šije-Tešanj BiH

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la pile745 »

Hvala svima na dobrodošlici :D. Drago mi je da vrlo rado prihvatate nove članove i nas neiskusne. Što se tiče sanduka toliko sam skonto iz ovog foruma da bi bilo poželjno da budu novi, pa sam takve i nabavio. A za mentora imam mali problem zato što se u mojoj blizini niko nebavi pčelarstvom :( Zato sam se i prijavio na forum jer vidim da ovdje ima dosta dobri mentora koji su spremni i hoće pomoć iako nismo u blizini. Još jednom molim da mi pojasnite na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine društava :?:
Ako pametni uvjek budu popuštali svjetom će zavladati luđaci.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la senad grudic »

Vidim niko da pocne da odgovara konkretno na pitanje. Probacu da dam nekoliko savjeta pa ce uglavnom i drugi da daju svoj doprinos.
1: Ako imas mogucnosti kupi prirodane rojeve(mozes ga direktno tretirati protiv varoe) i uz malu prehranu za kratko vrijeme ce ti izraditi sace na satnim
osnovama. Ukoliko nema prirodnih rojeva (tesko je nabaviti) kupi vjestacke rojeve i isti postupak (lagana prrehrana) i nastoj da prvom prilikom ocistis ih
od varoe. To mozes izbjeci i pri kupovini ako kupis rojeve od poznatog pcelara .
2. Posto nemas mentora sad ovo vrijeme iskoristi da ucis (internet, knjige)i sve sto te bude interesovalo pitaj(budi dosadan). Sav ovaj forum PROCITAJ bar
tri puta jer dosta ima napisanog(da nepitas isto).
3.Po tvojoj lokaciji ja bi zakljucio da ima pcelara samo ih potrazi (blizo su) jer bice ti puno lakse i da nabavis pcele
Ovo je za pocetak pa pozivam i druge da dodaju svoj dio.
Medno ti bilo i ne oklijevaj samo naprijed Senad G.
Senad Grudic
pile745
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sij 2013, 20:12
Lokacija: Šije-Tešanj BiH

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la pile745 »

Senade prvo da zahvalim na sajetima i preporukama. Što se tiče foruma listam ga već duže vremena i čitam sve i svašta, al kako kažu svaki je početak težak pa i ovaj naravno. pošto vidim da živiš Švedskoj neznam koliko ti je poznat ovaj teren, ali ja samo pripadam općini Tešanj a bliže su mi i Doboj i Maglaj tako da ovdje i nema ama baš nikog ko se bavi pčelarstvom izuzev par stariji koji mislim da nemogu puno pomoći.
Ako pametni uvjek budu popuštali svjetom će zavladati luđaci.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la sahista »

Elmine,prije svega nemoj da napravis gresku koju sam ja napravio na samom pocetku pcelarenja.Ucio sam sve,a najmanje biologiju pcele.Najbitnija stvar je biologije pcele.Uci ko prvacic.Budi se noci i ponavljaj gradivo.Kada to naucis kako treba bice ti mnogo lakse.Isprobaj vise vrsta tehnologija pcelarenja,posle izaberi jednu koja tebi najvise odgovara,i tu tehnologiju usavrsavaj.Kada budes naucio biologiju pcele,onda ces te da vidis koliko netacnih i nelogicnih stvari se pise na forumu.Najvise vjeruj svojim ocima.Sretno i jednom kada uplovis u vode pcelarstvo,vise nema povratka.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pile745
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sij 2013, 20:12
Lokacija: Šije-Tešanj BiH

Re: DA SE UPOZNAMO

Post Postao/la pile745 »

Ma naravno da je tako, ali ja ipak mislim da niko na ovom forumu neželi svjesno da nekog nagovori na neku pogrešku, samo je mnogo pčelara na okupu a nerade svi isto. Zato bi i trebalo da mi mladi pitamo i sagledamo sve prjedloge i odlučimo kako raditi.A svaki prjedlog i savjet meni lično je dobrodošo.Pozdrav svima.
Ako pametni uvjek budu popuštali svjetom će zavladati luđaci.
Odgovorite