Breza-pocetnik :)

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
irfan_bi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 30 lis 2012, 01:34
Lokacija: Breza

Breza-pocetnik :)

Post Postao/la irfan_bi »

Jutro, ja sam Irfan Bidzevic i namjeravam da krenem stopama daidze tj. da pocnem da se bavim pcelarstvom. Zivim u Brezi i vec par prijatelja imam koji su pcelari medju kojima je i postar ;) mada nikad sa tim ljudima nisam pricao o pcelarstvu jer sam se nedavno odlucio na pcelarstvo. POsto cu aBd pocetkom sledece godine krenuti sa kupovinom pcela interesuje me da li je pametno dok traje ova zima da ja napravim tri cetri kosnice sam? unaprijed hvala.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la Ismet »

Dobro došao Irfane.
probaj napraviti te košnice da vidiš kako će to izgledati.
Dobru srcu sreća dođe.
irfan_bi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 30 lis 2012, 01:34
Lokacija: Breza

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la irfan_bi »

Ismet je napisao/la:Dobro došao Irfane.
probaj napraviti te košnice da vidiš kako će to izgledati.
Nasao sam dosta literature u vezi standarda a interesuje me moze li od bilo koje daske ili mora biti striktno po psu?
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la IZET »

Sretan početak.
irfan_bi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 30 lis 2012, 01:34
Lokacija: Breza

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la irfan_bi »

IZET je napisao/la:Sretan početak.
hvala, samo jedno pitanje: mogu li se kosnice praviti od bilo kojeg drveta ili mora biti odredjeno?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la zvones »

Dobro došao Irfane . Pozdrav tebi i Brezi ! Za košnice će ti najbolje odgovoriti neko ko ih izrađuje , ali najčešće se rade od jelovine (smrća ), ramovi
isto , a najbolji su lipovi .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
irfan_bi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 30 lis 2012, 01:34
Lokacija: Breza

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la irfan_bi »

zvones je napisao/la:Dobro došao Irfane . Pozdrav tebi i Brezi ! Za košnice će ti najbolje odgovoriti neko ko ih izrađuje , ali najčešće se rade od jelovine (smrća ), ramovi
isto , a najbolji su lipovi .
hvala :D
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la IZET »

irfan_bi je napisao/la:
IZET je napisao/la:Sretan početak.
hvala, samo jedno pitanje: mogu li se kosnice praviti od bilo kojeg drveta ili mora biti odredjeno?[/quote

Selam Irfane. Dobijo si odgovor od Zvoneta i slažem se sa njim samo bi malo proširio odgovor.Pošto sam ja stolar i izrađujem košnice malo se razumim oko drveta.Drvo za izradu košnica treba da je što lakše(radi transporta) ,da dugo traje, da "neradi" (kako mi stolari kažemo) a to znači da se nekrivi prilikom promjene temperature i vlage a znamo šta sve košnica pretrpi stojeći na kiši I suncu i da se drvo što manje skuplja i širi pri promjeni vlage.
Te uslove kod nas najbolje ispunjava jelovo drvo, borovina manje jer je prilično teška ,lipa je isto dobra ali za manje elemente jer se hoće kriviti tako isto i topola ,vrba....Recimo da uradimo košnicu od hrastovine svi znamo koliko je hrastovina tvrda i dugotrajna ali ko bi tu košnici podigao i sa njom radijo otišla bi leđa.
O ovoj temi bi se moglo vazdan pisati ali to je ukratko to.
Rezime: Znači najbolja je jelovina pa smrča ,lipa, joha ,vrba, bijeli bor i td. itd.....
Pozdrav zdrav i živ bio.
irfan_bi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 30 lis 2012, 01:34
Lokacija: Breza

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la irfan_bi »

IZET je napisao/la:
irfan_bi je napisao/la:
IZET je napisao/la:Sretan početak.
hvala, samo jedno pitanje: mogu li se kosnice praviti od bilo kojeg drveta ili mora biti odredjeno?[/quote

Selam Irfane. Dobijo si odgovor od Zvoneta i slažem se sa njim samo bi malo proširio odgovor.Pošto sam ja stolar i izrađujem košnice malo se razumim oko drveta.Drvo za izradu košnica treba da je što lakše(radi transporta) ,da dugo traje, da "neradi" (kako mi stolari kažemo) a to znači da se nekrivi prilikom promjene temperature i vlage a znamo šta sve košnica pretrpi stojeći na kiši I suncu i da se drvo što manje skuplja i širi pri promjeni vlage.
Te uslove kod nas najbolje ispunjava jelovo drvo, borovina manje jer je prilično teška ,lipa je isto dobra ali za manje elemente jer se hoće kriviti tako isto i topola ,vrba....Recimo da uradimo košnicu od hrastovine svi znamo koliko je hrastovina tvrda i dugotrajna ali ko bi tu košnici podigao i sa njom radijo otišla bi leđa.
O ovoj temi bi se moglo vazdan pisati ali to je ukratko to.
Rezime: Znači najbolja je jelovina pa smrča ,lipa, joha ,vrba, bijeli bor i td. itd.....
Pozdrav zdrav i živ bio.
Selam,
Hvala na brzom odgovoru, imam sada jos jednu malu dilemu a to je imam prijatelja od kojeg mogu da uzmem par starih kosnica (koje bih preradio). Ovaj prijedlog od prijatelja mi se svidja jer bi mogao npr uzeti vise kosnica preraditi i onda samo kupiti ili rojeve ili pcele na ramovima. Sto mi je isplativije sada da uzmem 5 starih kosnica i onda da ih "napunim" nego da uzmem 2 kosnice.

Eh sada je pitanje posto ste Vi stolar cime je najbolje preraditi stare kosnice i je li najbolje da ih ishoblam pa onda vrucim firnizom ili ????
Unaprijed hvala na odgovoru/ima.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la senad »

Dobro došao među pčelare i želim ti dug vjek s a pčelama.

NAjbolja opcija je da kupiš nove standard LR košnice sa ili bez okvira ,naselit ih pčelama i onda možeš kretat sa samostalnim radom . Mjere su itekako važne . Ako želiš da pčelariš sa lakoćom onda trebaš biti u standardu sve drugo će ti zagorčat i život i pčelarstvo.

U biti trebao bi prvo da isčistaš dosta literature glde biologije pčele kao i o samim staništima pčela pa tek onda da ideš u izradu.

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la ErminH »

Dobro došao komšija :)
Slažem se sa Senadom,a usput,ovaj forum je prava stvar za to,samo treba malo tražiti,pročitati i naučiti.
Sretno!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la IZET »

Irfane neznam na šta misliš kad kažeš preraditi košnice. Ako misliš da ih prerađiješ da ih rastavljaš i mijenjaš dimenzije onda to nemaš nikakvog računa pa makar ih dobijo i besplatno. Ako si mislio da im samo obnoviš farbu onda je to okej.To ćeš uraditi tako da staru farbu skineš sa čeličnom četkom ili brusnim papirom. Nemoraš je svu skinuti nego samo one dijelove gdje se ljušti a ostalo samo izgrebeš brusnim papirom da bi nova farba bolje "prijenula "na staru. A ako želiš firnez nanijeti na košnice onda se stara farba mora sasvim ukloniti. Nadam se da si me razumijo ako nisi pitaj.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la pasha »

Dobro došao među pčelare. I dugo ostao. :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
irfan_bi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 30 lis 2012, 01:34
Lokacija: Breza

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la irfan_bi »

IZET je napisao/la:Irfane neznam na šta misliš kad kažeš preraditi košnice. Ako misliš da ih prerađiješ da ih rastavljaš i mijenjaš dimenzije onda to nemaš nikakvog računa pa makar ih dobijo i besplatno. Ako si mislio da im samo obnoviš farbu onda je to okej.To ćeš uraditi tako da staru farbu skineš sa čeličnom četkom ili brusnim papirom. Nemoraš je svu skinuti nego samo one dijelove gdje se ljušti a ostalo samo izgrebeš brusnim papirom da bi nova farba bolje "prijenula "na staru. A ako želiš firnez nanijeti na košnice onda se stara farba mora sasvim ukloniti. Nadam se da si me razumijo ako nisi pitaj.
Hvala na odgovoru upravo ovo drugo sam uradio :)
:D
irfan_bi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 30 lis 2012, 01:34
Lokacija: Breza

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la irfan_bi »

pasha je napisao/la:Dobro došao među pčelare. I dugo ostao. :) :) :)
Hvala, aBd ostajem sa vama do kraja :)
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Breza-pocetnik :)

Post Postao/la schumy »

Dobro došao irfane_bi, brzo si krenuo! Po mome mišljenju svaki pčelar mora pomalo biti i stolar, tako si i ti nesvjesno krenuo u te vode...Najvažnije je ono što Senad reče, moraš se čvrsto držati standarda i nemoj se "dirati" u dimenzije po nijednoj osnovi...
Za sve ostalo na ovome forumu ćeš naći sve što te zanima puno je toga obrađeno i napisano. Kupi pčelarsku literaturu i ovu zimu dobro prouči biologiju pčele, tehnologiju pčelarenja i maksimalno se posveti borbi protiv pčelinjih bolesti, najvažnija je borba protiv varroe. Uči, čitaj, pitaj i nastoj napraviti čim manje grešaka, radi na usavršavanju pčelarstva i poboljšanju metodologije radova pogotovo u proljeće na pripremi društava za glavnu pašu. I zapamti - čim manje otvaranja košnica, kada ju jednom otvoriš uradi samo ono zašto si je i otvorio, svako otvaranje košnice i uzmeniravanje pčela je za njih šok!
Još jednom dobro došao i medno!
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite