Kumanovo - predavanje

Web site, video ,slike i ostale poučne teme
Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Kumanovo - predavanje

Post Postao/la senad »

Prvi dio


Drugi dio


Treći dio


Četvrti dio
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
levstek008
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 20 sij 2011, 08:15

Re: Kumanovo - predavanje

Post Postao/la levstek008 »

Stvarno odličan!!
Stvarno, puno lažnih informacije se leta in leta samo ponavlja ko stara gramofonska ploča!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kumanovo - predavanje

Post Postao/la mugdo »

uspio sam pregledati cijelo predavanje( 4 dijela) i jedna inf. mi je zapela za uho, količina legla u kasno ljeto (august-septembar) nije odraz broja zimskih pčela,potvrdu ove teze vidim u svojim zajednicama koje su ove godine bile na vrijesku, naime leglo kod tih zajednica je stalo sredinom augusta zbog nedostataka polena u prirodi, matice su ponovo zalegle početkom septembra po dolasku na stacionar i legle 15-2o dana u prosjeku na 2-3 rama što me zabrinulo, međutim broj zamske pčele u njima u novembru je veći za 1-2 ulice nego kod onih koje su ostale na stacionaru cijelo vrijeme i nisu prekidale leglo. jesenje podsticajno prihranjivanje ne vršim godinama i ne vidim razliku u broju zimskih pčela u odnosu na vrijeme kad sam vršio jesenje prihranjivanje, kakva su iskustva drugih po ovom pitanju?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Kumanovo - predavanje

Post Postao/la Ismet »

ti si mugdo, po meni, već i sam odgovorio na svoje pitanje. manje polena - manje legla, manje hrane u košnici - manje legla a s tim i manje zimske pčele (akcenat je na zimskoj pčeli). nije strašno ako matica zaliježe i u oktobru, sve je to zimska pčela.
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kumanovo - predavanje

Post Postao/la mugdo »

Ismet je napisao/la:ti si mugdo, po meni, već i sam odgovorio na svoje pitanje. manje polena - manje legla, manje hrane u košnici - manje legla a s tim i manje zimske pčele (akcenat je na zimskoj pčeli). nije strašno ako matica zaliježe i u oktobru, sve je to zimska pčela.
manje polena manje legla stoji, međutim manje legla nemora značiti manje zimske pčele što sam opisao iz svog primjera gdje je pola društava bilo na vrijesku a pola ostalo na stacionaru.
ne slažu se svi teoretičari i praktičari oko legla u oktobru i zimske pčele iz tog legla pošto su to nepovoljni uslovi za odgoj najkvalitetnijih pčela koje trebaju doživjeti mart-april, lično volim kad matice prestanu leći u drugoj polovici septembra jer leglo u oktobru dodatno iscrpljuje pčelu u tom periodu uglavnom zimsku a odgaja novu generaciju u nepovoljnim uslovima bez unosa nektara i malo polena samim tim slabijeg kvaliteta i ne baš dugovječnu,a druga stvar možda i bitnija omogućuje varoi nastavak razvoja do kasno u jesen, naravno ovo je moj pogled na ovu temu shodno mojim saznanjima i iskustvu uvažavajući i drugačije mišljenje.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Kumanovo - predavanje

Post Postao/la Ismet »

slažem se. ali kako maticu spriječiti da zaliježe u oktobru?
možda ima neki način....
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kumanovo - predavanje

Post Postao/la mugdo »

nije mi poznato,mnogo zavisi o podnablja gdje se pčelari, malo se može uticati na to npr. ne utopljavati košnice u jesen,eventualnu prihrahu obaviti na vrijeme ne odgađati za kraj septembra ili još kasnije što neki čine a to ima višestruke štete,možda neko ima neka saznanja?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Kumanovo - predavanje

Post Postao/la Ismet »

već smo, na forumu, pričali o tome kako tehnologija pčelarenja puno zavisi, između ostalog, i od podneblja. gdje podneblje predstavlja pašne prilike i nadmorsku visinu (klimu) pčelinjaka. ni u kom slučaju, ni u kakvom podneblju ne bih preporučio utopljavanje u jesen, mada vjerujem da neko i to radi i on zna šta dobije (ili izgubi) s tim :)
prihranu tj. dopunjavanje zimske rezerve hrane završiti najkasnije do 1. septembra i to je to. a ako matica zaliježe neke godine i u oktobru to po meni samo može biti prednost....
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite