Uticaj Cruisera na pcele

Odgovorite
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

CRUISER 350 FS

FORMULACIJA:
koncentrovana suspenzija za tretiranje semena (FS)
AKTIVNA MATERIJA:
350 g/l tiametoksama



PRIMENA:
Cruiser 350 FS je visoko sistemični insekticid sa dugotrajnim delovanjem koji se primenjuje tretiranjem semena suncokreta, šećerne repe i kukuruza za suzbijanje:
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecusdilaticolis), lisne vaši (Brachycaudus helichrysi) na suncokretu;
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis), repine pipe (Bothynoderes punctiventris), repinog buvača (Chaetocnema tibialis) na šećernoj repi;
žičnjaka (Elateridae) i kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis) na kukuruzu.

Količina primene:
Na semenu suncokreta: 1,0 l na 100 kg semena
Na semenu šećerne repe: 2,0 l na 100 kg semena
Na semenu kukuruza: 0,6 l na 100 kg semena (za suzbijanje žičara)
0,9 l na 100 kg semena (za suzbijanje kompleksa štetočina)

Preparat se može direktno nanositi na seme bez dodavanja vode ili uz dodatak najviše 200 ml vode na 100 kg semena.

MEHANIZAM DELOVANJA:
Tiametoksam sprečava funkciju acetilholinskih receptora u centralnom nervnom sistemu insekata.
Kao posledica njegovog dejstva ne dolazi do prenosa nervnih impulsa, insekti gube orijentaciju, prestaju sa ishranom i uginjavaju.

NAPOMENA:
Tretiranje semena se može obaviti najranije 3 meseca pre setve;
Tretiranje vršiti na uređajima koji omogućavaju intenzivno mešanje da bi se obezbedilo ravnomerno nanošenje preparata na seme;
Može se mešati sa drugim insekticidima i fungicidima za tretiranje semena osim SL i SC formulacija;
Tretirano seme se ne može koristiti za ishranu ljudi i životinja; Prilikom setve tretirano seme se ne sme ostaviti na površini zemlje.
Cruiser 350 FS spada u III grupu otrova i nosi sledeće oznake:
Znak opasnosti: Xn
Znaci upozorenja: R-38
Znaci obaveštenja: S-2, 13, 36/37, 45
KARENCA:
Obezbeđena vremenom i načinom primene u suncokretu, šećernoj repi i kukuruzu.



Procitajte MEHANIZAM DELOVANJA
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Sta da ti kazem Nvucinac.Ja krenuo u pcelinjak prije neki dan a susjed zajmio nekakve njegove sljive da prska, ama ne da ih prska nego kupa,jos ako tako uradi i na behar...(kakve je pameti) sta da ti kazem...
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Manji je problem ako prska pre cvetanja nego u cvetu ali to isto voce i mi jedemo a ne razmisljamo o posledicama jer je vazno samo da dobro rodi i bude para a da li je otrovano nije bitno
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

I ja bi nesto o prskanju napisao. Do prosle godine u mojoj blizini (bar koliko ja znam) niko nije prskao voce u cvatu.
Prosle godine to je izgleda uradio jedan nesavjesni vocar i kod njega stvarno rodile sljive i opstale da je to milina bilo pogledati činimi se vise sljiva nego lista. Nazalost to se proculo u okolini i ove godine cujem da je njih dosta rjesilo da prska.Mnogo sam se zabrinuo.Ijako ih ja savjetujem da prskaju prije cvjetanja i da je zabranjeno zakonom prskati u cvatu zbog trovanja pcela sumnjam da ce me neki pojedinci poslusati.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Na žalost Ni u voćarstvu kao i u pčelarstvu. Pčelari u komšiluku ne tretiraju pčele svi u isto vrijeme, tako ni komšije voćari ne prskaju voće svi istog dana. Posljedice u oba slučaja snose samo pčelari. Što ćeš to je naša kultura poštivanja društva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite