Uticaj Cruisera na pcele

PostPostao/la nvucinac » 23 ožu 2010, 10:29

CRUISER 350 FS

FORMULACIJA:
koncentrovana suspenzija za tretiranje semena (FS)
AKTIVNA MATERIJA:
350 g/l tiametoksama

PRIMENA:
Cruiser 350 FS je visoko sistemični insekticid sa dugotrajnim delovanjem koji se primenjuje tretiranjem semena suncokreta, šećerne repe i kukuruza za suzbijanje:
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecusdilaticolis), lisne vaši (Brachycaudus helichrysi) na suncokretu;
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis), repine pipe (Bothynoderes punctiventris), repinog buvača (Chaetocnema tibialis) na šećernoj repi;
žičnjaka (Elateridae) i kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis) na kukuruzu.

Količina primene:
Na semenu suncokreta: 1,0 l na 100 kg semena
Na semenu šećerne repe: 2,0 l na 100 kg semena
Na semenu kukuruza: 0,6 l na 100 kg semena (za suzbijanje žičara)
0,9 l na 100 kg semena (za suzbijanje kompleksa štetočina)

Preparat se može direktno nanositi na seme bez dodavanja vode ili uz dodatak najviše 200 ml vode na 100 kg semena.

MEHANIZAM DELOVANJA:
Tiametoksam sprečava funkciju acetilholinskih receptora u centralnom nervnom sistemu insekata.
Kao posledica njegovog dejstva ne dolazi do prenosa nervnih impulsa, insekti gube orijentaciju, prestaju sa ishranom i uginjavaju.

NAPOMENA:
Tretiranje semena se može obaviti najranije 3 meseca pre setve;
Tretiranje vršiti na uređajima koji omogućavaju intenzivno mešanje da bi se obezbedilo ravnomerno nanošenje preparata na seme;
Može se mešati sa drugim insekticidima i fungicidima za tretiranje semena osim SL i SC formulacija;
Tretirano seme se ne može koristiti za ishranu ljudi i životinja; Prilikom setve tretirano seme se ne sme ostaviti na površini zemlje.
Cruiser 350 FS spada u III grupu otrova i nosi sledeće oznake:
Znak opasnosti: Xn
Znaci upozorenja: R-38
Znaci obaveštenja: S-2, 13, 36/37, 45
KARENCA:
Obezbeđena vremenom i načinom primene u suncokretu, šećernoj repi i kukuruzu.

Procitajte MEHANIZAM DELOVANJA
nvucinac
Čita, piše dovoljno

PostPostao/la irko » 24 ožu 2010, 00:03

Sta da ti kazem Nvucinac.Ja krenuo u pcelinjak prije neki dan a susjed zajmio nekakve njegove sljive da prska, ama ne da ih prska nego kupa,jos ako tako uradi i na behar...(kakve je pameti) sta da ti kazem...
irko
Čita i piše, dobar

PostPostao/la nvucinac » 24 ožu 2010, 21:49

Manji je problem ako prska pre cvetanja nego u cvetu ali to isto voce i mi jedemo a ne razmisljamo o posledicama jer je vazno samo da dobro rodi i bude para a da li je otrovano nije bitno
nvucinac
Čita, piše dovoljno

PostPostao/la IZET » 25 ožu 2010, 09:26

I ja bi nesto o prskanju napisao. Do prosle godine u mojoj blizini (bar koliko ja znam) niko nije prskao voce u cvatu.
Prosle godine to je izgleda uradio jedan nesavjesni vocar i kod njega stvarno rodile sljive i opstale da je to milina bilo pogledati činimi se vise sljiva nego lista. Nazalost to se proculo u okolini i ove godine cujem da je njih dosta rjesilo da prska.Mnogo sam se zabrinuo.Ijako ih ja savjetujem da prskaju prije cvjetanja i da je zabranjeno zakonom prskati u cvatu zbog trovanja pcela sumnjam da ce me neki pojedinci poslusati.
IZET
Čita i piše, vrlodobar

PostPostao/la Stipo » 25 ožu 2010, 14:56

Na žalost Ni u voćarstvu kao i u pčelarstvu. Pčelari u komšiluku ne tretiraju pčele svi u isto vrijeme, tako ni komšije voćari ne prskaju voće svi istog dana. Posljedice u oba slučaja snose samo pčelari. Što ćeš to je naša kultura poštivanja društva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit Clean Koristim samo Bio Vit Clean
Stipo
Aktivan

Vrati se na: EKOLOGIJA