Pčelinjak zvones

zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Zvones sa čime si i koliko puta tretirao kroz cijelu sezonu, kakvi su bili rezultati?
Schumy postavio si dobro pitanje, jer i ja sam čekao ovo tretiranje i rezultate, kako bih mogao uokvirit neku sliku. Tretirao sam dva puta , oba oksalnom kiselinom.
Prvo na samom početku sedmog mjeseca negdje deset društava (nešto ranije formirane rojeve sa mladim maticama nisam ) , a zatim početkom osmog mjeseca sva
društva . Dakle neka su tretirana ljetos dva puta, a neka jednom , među kojim je i ovo sa najviše varoe ( 17 ) . Pad varoe je bio takav , da sam se pitao kakva je
oksalna ( orka-lab ), odnosno da mi nije ko nešto podvalio . Poslje oba tretiranja na većini podnica nula , rijetko gdje jedna, negdje sam našao dvije, a samo na jednoj
su bile tri , pa sam se čudio. Poslje toga , pa ćak i u devetom mjesecu je gotovo bilo isto stanje. Negdje u jedanestom mjesecu počela se varoa pojavljivati u dosta
ladica, ali i tu je bilo od nula do dvije , tri i samo u nekoliko više od četiri među kojima je bilo i društvo 17 , ali ni kod njega nije prelazilo jednocifren broj. Zato sam
čekao vrijeme bez legla , da konačno utvrdim stanje. Kako je bio relativno topal jedanesti mjesec, mislio sam tretirati polovicom ovog . Međutim zbog najave snjega,
nevremena i zahlađenja, odlučio sam se nabrzinu, tretirati u subotu 01. 12. i ostalo je napisano. Vjerujem da je bilo malo varoe kod ljetnih tretiranja, ali je i ono nešto
učinilo . Koliko , bilo bi nagađanje. Više vjerujem da sam dobio društva sa malo varoe, bilo je dosta razrojavanja, kako preko rojevih matičnjaka , tako i dodavanje
matica u napravljene rojeve . Neke sam analize pisao , a ovdje je možda najinteresantnije društvo 17 . Društvo je bilo izuzetno jako ali u jednom nastavku. Tako je
i imalo jedno tretiranje. Kako je kipilo od pčela, dodam mu nastavak sa okvirima koje sam uzeo od drugih društava ( smanjivanje broja okvira, pretežno za jedan,
zbog pripreme za zimu) . Ovo društvo je već bilo dobro spremljeno za zimu, ali kako sam počeo prihranjivati sva društva , tako sam prihranio i njega. Kako je bio
dobro odmakao deveti mjesec , bilo je i nešto zlatošipke, pa i nešto drugo , odlučim da mu podbacim dodani nastavak , te plodište prebacim gore . To je vidljivo
pokrenulo leglo koje je dosta dugo trajalo, tako da smatram da su to i osnovni razlozi za nešto veći broj varoe u ovom društvu .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la Kreso »

Ovo meni Zvone sve izgleda dobro. Ocistio si drustva i u proljece u nove radne pobjede.
Ovo jos jednom pokazuje svrsishodnost i djelotvornost Oxalne u periodu bez legla, te potrebe zimskog tretmana.
Zamislite sada koji bi to bio balast za drustva docekati proljece s ovim brojem varoe, pod izlikom da zbog tretmana drustva slabe preko zime.
Mislim da je nebitno, kad su drustva bez legla, i varoa na pcelama, da li je to oxalna ili drugi produkt na njenoj bazi ( bee vital, bienenwol).
Svaki momenat, tijekom aktivne sezone, kad nam drustva ostanu bez legla (roj prirodni ili "vjestacki'te drustvo koje se izrojilo ili ostalo bez Matice),
morali bismo iskoristiti reduciramo varou. Pogotovu kad se ima na umu da je omjer varoa u leglu naspram one na pceli 70:30, naglasava vaznost ovakva postupka.
Kao sto rece Liebig, rijesite varou, i ne sekirajte se za ostale bolesti pcela. Naravno uz nuznu higijenu.
Mozda mi je promaklo, koji omjer dehidrata si koristio, i koliko po drustvu/ ulici?
Pozdrav, Kreso.
P.s. Hvala za naglasavanje moje poruke.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Ovo meni Zvone sve izgleda dobro. Ocistio si drustva i u proljece u nove radne pobjede.
Ovo jos jednom pokazuje svrsishodnost i djelotvornost Oxalne u periodu bez legla, te potrebe zimskog tretmana.
Zamislite sada koji bi to bio balast za drustva docekati proljece s ovim brojem varoe, pod izlikom da zbog tretmana drustva slabe preko zime.
Mislim da je nebitno, kad su drustva bez legla, i varoa na pcelama, da li je to oxalna ili drugi produkt na njenoj bazi ( bee vital, bienenwol).
Svaki momenat, tijekom aktivne sezone, kad nam drustva ostanu bez legla (roj prirodni ili "vjestacki'te drustvo koje se izrojilo ili ostalo bez Matice),
morali bismo iskoristiti reduciramo varou. Pogotovu kad se ima na umu da je omjer varoa u leglu naspram one na pceli 70:30, naglasava vaznost ovakva postupka.
Kao sto rece Liebig, rijesite varou, i ne sekirajte se za ostale bolesti pcela. Naravno uz nuznu higijenu.
Mozda mi je promaklo, koji omjer dehidrata si koristio, i koliko po drustvu/ ulici?
Pozdrav, Kreso.
P.s. Hvala za naglasavanje moje poruke.
Nije ti promaklo jer nisam ni napisao omjere . Sirup je pravljen ranije , voda 40% šečer 60 % i invertovan limuntosom ( vode je stavljeno nešto manje, jer je
dio ostavljen za dihidrat 3,5 % ) . Oksalni dihidrat je rastvoren (dijelom , jer se dosta teško rastvara u malo vode, naravno destilovane) uveće i zatim je ujutro
na dan tretiranja pomiješan sa sirupom. Sipan je u providnu pl. bocu na kojoj sam još prošle godine napravio podioke po 50 ml. Tretiram po osjećaju , tako da
po društvu potrošim od 30 do 40 ml. opet ovisno o jačini ulica . Desio mi se mali problem, jer sam kod kuće namjestio iglu od šprice 20 ml. i probao sirupom
kakav sam pravio, samo neinvertovanim. Ispalo je da je ovaj invertovani gušći pa sam otkinuo iglu i špricao kroz rupicu na plastici gdje je bila igla. Mislim da
je sve skupa dobro djelovalo i da je visoka učinkovitost, baš zbog toga što je najviše varoe palo tri dana poslje tretiranja , a zatim se značajno smanjivalo poslje
svakog pregleda i evo na dosta društava stiglo do nule.
Nemaš se na ćemu zahvaljivati , jer bilo bi mi neugodno da neki svakodnevni post prekrije onako lijepu vijest. Drago mi je što su majka i sin brzo i sretno stigli
kući , pa će sad biti stalno zanimljivo , http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 630#p21630
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la keno83 »

zvones, znaci da 200 mililitara vode pomjesam sa 35 grama kiseline i ostavim preko noci te sutra dodam u preostalih 400 mililitara rastvora secer voda? jeli voda treba da se grije, mislim na ove 2 dece koju cu da mjesham sa kiselinom?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

keno83 je napisao/la:zvones, znaci da 200 mililitara vode pomjesam sa 35 grama kiseline i ostavim preko noci te sutra dodam u preostalih 400 mililitara rastvora secer voda? jeli voda treba da se grije, mislim na ove 2 dece koju cu da mjesham sa kiselinom?
Kažu da ide hladna, ali mislim da može biti zagrijana do 30 ili 40°C i naravno destilovana ili kišnica (snijeg) . Ono što je jako bitno je , da se oksalna dosta teško
rastvara osobito u malo vode. Zato sam ja prije savjetovao rastvaranje u pripremljenom sirupu, ali evo, treba poštovati preporuke onih koji više znaju. Zbog toga
je moj savjet , sipati lagano zagrijanu vodu u providni sud sa širokim grlom . Po mogučnosti da bude toliki da u njega može stati i pripremljeni sirup, što znači
ako će pripravak biti 1L , tegla koju ja preferiram mora biti veća od litar. Zašto spominjem teglu ? Iz prostog razloga što oksalna može biti i zgrudvana , može se
dijelom i usitniti u originalnom pakovanju, ali nekad neće ući, kroz uže grlo i prosipa se okolo. Zato je najbolje na vagu (ja sada vagam na kućnoj digitalnoj do
5 kg , tolerancija 1 gr.) staviti bijeli papir (može i drugi suh i čist) ispod vage raširiti novine, i zatim na papir plastičnom kašikicom sipati dihidrat do predviđene
težine. Odvagana količina se zatim sa papira lako sipa u sud sa širokim grlom. Prije je dobro sud provjeriti da poklopac dihtuje i zbog toga je uvijek dobro, staviti
ispod poklopca najlon. Može onaj za zamotavanje namirnica ili onaj za zimnice. Poslje stavljanja poklopca treba dobro tresti da se oksalna otopi, pa opet neće to
biti potpuno. Zato je ostavljam preko noći, a ujutro sipam pripremljeni sirup i ponovo se trese da se što više otopi i to je to. Zbog mog iskustva sa guščim sirupom
preporučujem standardno 600+600+35 i ako je predviđena igla, odlična je ona od šprice 20 ml. Dobro je na igli ostaviti zaštitnu plastiku stim da se odsjeće sami vrh
plastike kako bi tečnost prolazila, a pri tome igla može ući u ulicu , a neće bosti pčele . Ovako ja radim, a možda ima i boljih načina .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Ja sam malo detaljnije objašnjavao zbog onih koji su moguće manje iskusni ili neiskusni u pripremanju ovog pripravka . Zato još jedan mali dodatak . Ukoliko
se ne posjeduje napr. staklena tegla odgovarajuće veličine, tada je moguće pripremljeni sirup sipati u providnu plastičnu bocu, a oksalnu kiselinu rastvoriti
u manjoj teglici ili odgovarajučoj, vodeči računa o količini vode. Zatim prije tretiranja sipati kiselinu u sirup. U ovom slučaju je potreban i lijevak .
Očekivat je da se malo nerastvorenog dihidrata nađe na zidovima posude u kojoj je mučkano i to treba jednostavno isprati običnom vodom. Radi se o
malim količinama , tako da je dovoljna zaštita gumene rukavice na rukama, koje je inače dobro imati u svim fazama rada , pa i tretiranja.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Danas, 17. 12. 2012. ponovo napravljen brzinski pregled uložaka na stanje varoe . Pregled je učinjen pet dana nakon prethodnog koji je rađen po temperaturama u
minusu, a zadnjih nekoliko dana su temperature prešle u plus . Pri tome došlo do manje sabijenog klupka, moguće povremeno i raspuštanja, te nešto jačeg kretanja
pčela . Rezultat takvog stanja je nešto više varoa na ulošcima u odnosu na prošli put , a gotovo bez izuzetka je manje varoa nađeno na uložcima košnica u jednom
nastavku, što potvrđuje da se jedan dio varoa zadrži na satonošama donjeg nastavka ili nekim đepovima , te da ih pčele kretanjem naknadno obore.
Stanje varoe: Košnica 1 ( danas 12, ukupno 154) ; 2 ( 11, 129) ; 3 ( 3, 86) ; 4 ( 10, 120) ; 5 ( 1, 122) ; 6 ( 15, 96) ; 7 ( 9, 92) ; 8 ( 5, 198) ; 9 ( 3, 209) ; 11 ( 7, 239) ;
12 ( 14, 102 ) ; 13 ( 8 , 323 ) ; 14 ( 2, 31 ) ; 15 ( 21, 184 ) ; 16 ( 4, 47 ) ; 17 ( 23, 573 ) ; 18 ( 0, 142 ) ; 19 ( 0, 77 ) ; 20 ( 4, 322 ) ; 21 ( 0, 93 ) ; 22 ( 4, 109 ) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Pregled uložaka na varou danas 21.12.2012.
Koš. 1 (danas 0, ukupno 154) ; 2 ( 0, 129) ; 3 ( 2, 88) ; 4 ( 3, 123) ; 5 ( 0, 222) ; 6 ( 0, 96) ; 7 ( 3, 95 ) ; 8 ( 2, 200) ; 9 ( 0, 209) ; 11 ( 2, 241) ; 12 ( 0, 102) ;
13 ( 4, 327) ; 14 ( 0, 31) ; 15 ( 1, 185) ; 16 ( 2, 49) ; 17 ( 8, 581) ; 18 ( 0, 142) ; 19 ( 0, 77 ) ; 20 ( 2, 324) ; 21 ( 0, 93) ; 22 ( 2, 111) .
Pregled urađen između 11 i 12 sati . Premda je u to vrijeme zvanično bila temperatura + 1°C , sunce koje je tada sijalo je malo diglo temperaturu pa je na
nekoliko košnica, poneka pčela pojedinačno izletila i napravila par krugova. Po letu se moglo zaključiti da im zima nesmeta .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Pregled uložaka urađen 31.12.2012. god. Pregled počeo oko podne i trajao nešto više od sat i po . Stanje varoe :
koš. 1 (31.12. 0, ukupno 154) ; 2 ( 10, 139) ; 3 ( 3, 91) ; 4 ( 0, 123) ; 5 ( 0, 222) ; 6 ( 2, 98) ; 7 ( 0, 95) ; 8 ( 0, 200) ; 9 ( 0, 209) ; 11 ( 0, 241) ; 12 ( 2, 104) ;
13 ( 2, 329 ) ; 14 ( 0, 31 ) ; 15 ( 8, 193 ) ; 16 ( 2, 51 ) ; 17 ( 14, 595 ) ; 18 ( 0, 142 ) ; 19 ( 0, 77 ) ; 20 ( 1, 325 ) ; 21 ( 0, 93 ) , 22 ( 0, 111 ) .

Od zadnjeg pregleda prošlo je ukupno 10 dana. Pri dolasku našao sam i nešto mrtvih pčela na crijepovima ispred leta ( postavio ih još ljetos ispred leta da pčele
eventualno padaju na njih , a ne na mokru zemlju i ukošena su da se vlaga slijeva ). Utisak je bio da su izbačene prilikom pročisnog leta, za koji nisam znao da
se desio. Ovom prilikom sam nakon dužeg vremena pregledao i AV mreže . Na nekim je bilo malo, do 30 pčela , pa i manje , a na nekim pojačano , pa i preko 100
( bez brojanja ) . Na nekim od tih našao sam nešto i starijih pčela, što me je malo začudilo. Na nekoliko je bilo i izbačenih lutki u fazi preoobražaja u pčelu, što je
znak da je u nekim zajednicama bilo legla u vrijeme tretiranja ( 01. 12. ) . Kako sam napisao kod nekih zajednica je na mreži bilo malo stradalih pčela. Zanimljivo
je da je među njima nekoliko od broja 1 do 16 , a da je takvo stanje kod svih društava od 17 do 22 . Kod ovih zajednica je bilo vrlo malo pčela i na crijepovima
ispred leta . Razmišljajući o tome , došao sam do mogućeg zaključka da ta društva nisu ni izlazila na pročisni let. Razlog tome je što su leta tih društava okrenuta
prema sjeveroistoku , a uz to su i u relativnoj sjeni, tako da ona ne mogu dobiti sunčeve svjetlosti u podnevnim i kasnijim satima u ovo vrijeme , dok to nije
slučaj kod društava od 1 do 16 koja su okrenuta prema jugoistoku. Ako je moje razmišljanje tačno, tada su stradale slabije pčele koje su izašle na pročisni let
pri relativno hladnijem vremenu i nisu se mogle vratiti u klupko . Kako neznam kad se to desilo moguće je i da je bilo kišno sa kratkotrajnim periodima sunca.
Ovo pišem i zbog toga što inače smatram pogrešnom preporukom za okretanje leta zimi prema jugu .
Vjerujem da je produženo leglo i razog ponovne pojave varoe na nekim društvima gdje je ranije, pogotovo pri zadnjem pregledu bilo nula i ostaje pitanje dali se
ta varoa iz kasno izlazećeg legla mogla potpuno razviti da normalno prezimi .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pero perić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 24 lis 2012, 14:36

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la pero perić »

zvones svaka čast za trud oko brojanja varoe,treba za to imati puno volje pa onda još sve zbrajati...ja kod svojih to ocjenim onako od oka..
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la balasevic »

zvones do 30 pcela to je malo u mene ima oko 15 na slabijem drustvu na podnici i ja se zabrinuo i sto sam jos primjetio da pri toplijem vremenu u slabijeg drustva je dvostruko veca aktivnos na letu i pcele su mi okrenute prema jugu tako da dobivaju max kolicinu sunca i zvones neto me kopka kod tebe zato ti je naziv pcelinjak ponovno sta si se bio prestao baviti pcelarstvom jer po tvojim postovima i savjetima drugim vidi se da si sobar pcelar
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Odlučio sam da podatke o varoi iza 31. 12. 2012. upišem i u dnevnik, pa tako prenosim i podatke od 08.01 ; 15.01. i zadnje od 21.01. 2013. godine :

košnica....1....2....3....4....5....6....7....8....9....10....11....12....13....14....15....16....17....18....19....20....21
08.01.
2013.------0-----4---3----2----0----1----0----0----0------0-----1-----0------0-----1------1-----3------0-----0------1-----0-----0

15.01.
2013.-----0----3----0----0----0----0----9----0----0------0-----6-----4------1-----4-----10-----2------1-----0------0-----0-----0

21.01.
2013.-----0----7----0---22---0----0----11---0----0------0----18----4------1-----15----22----16------0------2-----1-----0-----0


Karakteristike ovog pregleda od 21.01. 2013. su: znatno više voštanih otpadaka na ulošcima, kako po dužini, tako i po širini, šire od veličine klupka , što pokazuje
djelomično raspuštanje klupka i prenošenje meda prema centralnim dijelovima. Već 15. 01. je primjećeno na nekoliko podnica nešto više varoe nego prije, a pri
zadnjem pregledu taj broj je i povećan, gotovo bez izuzetka na istim društvima. Svakako da je zanimljivost povećan broj osobito u zajednicama 4 , 12 i 16 gdje je
ranije inače bio mali broj varoe . To osobito važi za broj 16 . Razlog ovome je svakako kretanje pčela, ali sasvim moguće da je u ovim društvima bilo i legla iako ne
znači da je ova varoa izašla iz legla za koje je nepoznato vrijeme izlaska . Drugu stvar mogu potvrditi, jer sva varoa je stara, potpuno iste boje i od kad je bilo
tretiranje, nisam nikad vidio ni jednu varou živu niti da mrda.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Na zadnjoj tablici desila se jedna greška, pa su rezultati od košnice 11 do 21 pomjereni, jer košnica na broju 10 ne postoji , pa tabela treba ovako izgledati :

košnica....1....2....3....4....5....6....7....8....9....10....11....12....13....14....15....16....17....18....19....20....21....22
08.01.
2013.------0-----4---3----2----0----1----0----0----0-----N-----0-----1-----0------0-----1------1-----3------0-----0------1-----0-----0

15.01.
2013.-----0----3----0----0----0----0----9----0----0------N-----0-----6-----4------1-----4-----10-----2------1-----0------0-----0-----0

21.01.
2013.-----0----7---0----22---0----0----11---0----0-----N-----0----18----4------1-----15----22----16------0------2-----1-----0-----0


Na broju 10 je kratko vrijeme bio nukleus formiran dosta jako iz nekoliko društava sa ukupno 8 okvira . Bio je stavljen među jača društva , pa je bio napadnut ili
je barem tako izgledalo . Zbog toga sam ga premjestio na poziciju 21 koja je bila prazna između nukleusa 20 i 22 . Mislio sam neko vrijeme popuniti mjesto 10, ali
kako je suša potrajala odustao sam od slabljenja nekog jačeg društva , a zatim mi se nisu mjenjali već ustanovljeni brojevi.

Danas je ponovo izvršen pregled na varou, 9 dana iza prethodnog i stanje je ovako :

košnica....1....2....3....4....5....6....7....8....9....10....11....12....13....14....15....16....17....18....19....20....21....22
08.01.
2013.------0-----4---3----2----0----1----0----0----0-----N-----0-----1-----0------0-----1------1-----3------0-----0------1-----0-----0

15.01.
2013.-----0----3----0----0----0----0----9----0----0------N-----0-----6-----4------1-----4-----10----2------1-----0------0-----0-----0

21.01.
2013.-----0----7----0---22---0----0----11---0----0------N-----0----18-----4------1----15----22----16------0------2-----1-----0-----0

30.01.
2013.------2----0----0---1----0----1-----0----0----0------N-----0-----1-----3------0-----0-----9-----11------0------0-----0-----0-----0


Primjetno je da u društvu 4 poslje rekordnih 22 varoe sada za 9 dana ima samo jedna, a slično na društvima 2 ; 7 ; i 12 . Društvo 17 je inače imalo najviše varoe pa
kod njega ovaj broj ne iznenađuje i svakako da ću na njega obračati pažnju. Zanimljivo je društvo 16. To je društvo u RV košnici na tri nastavka. Kod tretiranja
oksalnom kiselinom , gro društva je bilo u drugom nastavku , a manji dio u trećem . Kod gledanja kroz ventilacionu mrežu pred Novu godinu , ustanovio sam da se
kompletno društvo prebacilo u treći nastavak i znatno više otpada na ulošku jer ga je ranije bilo neznatno. Smatram da je kretanje društva najveći uzrok povečanom
broju varoe , jer ga je ranije bilo uvijek malo.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Nisam još riješio postavljanje tablice na pravi način pa ću još jedan period nastavit po starom . U tablicu se unose podaci i za drugi mjesec, a zbog određene
zanimljivosti koju ću kasnije objasniti unosim i podatke o broju nastavaka na pojedinoj košnici .

košnica...1....2....3....4....5....6....7....8....9....10....11....12....13....14....15....16....17....18....19....20....21....22

08.01.
2013.------0----4----3-----2-----0----1----0----0----0-----XX-----0-----1------0-------0------1-----1------3------0-----0------1------0-----0

15.01.
2013.------0----3----0-----0-----0----0----9----0----0-----XX------0-----6-----4-------1------4-----10-----2------1-----0------0------0-----0

21.01.
2013.------0----7----0-----22----0----0----11---0----0----XX------0----18-----4-------1-----15----22-----16------0------2-----1-----0-----0

30.01.
2013.------2----0-----0-----1-----0----1----0----0----0----XX------0-----1-----3-------0------0-----9------11------0------0-----0-----0-----0

br.nast...2N..N+P..1N...N+P...1N..N+P..2N..1N..1N....XX....1N....2N....2N.....1N....2N...3RV....2N.....1N....2RV...2N...1N....1N
08.02
2013.------6----3-----0-----4----0-----3-----7----0----0----XX------0-----3-----7------0------8-----4------94------0------0-----2-----0-----0

18.2.
2013.------0----1-----0-----0----0-----1-----0----0----0----XX------0-----0-----1------0------0-----1------1-------1------0------0-----0-----0


Legenda: 1N (jedan nastavak LR) ; 2N ( dva nastavka LR ) ; N+P ( jedan nastavak + polunastavak LR ) ; 2RV i 3RV ( dva , odnosno tri nastavka Rodna Voja )
Iz tablice se može vidjeti da je prvi pregled u februaru izvršen 9 dana iza januarskog ( 08.02. ; 30. 01. ) , a drugi 10 dana iza prethodnog. Na prvom je odmah
uočeno kretanje pčela i povećana količina otpadaka na ulošscima i uslovno rečeno nešto veći broj varoe na nekim ulošscima, što je posebno očigledno na ulošku
košnice 17 gdje je inače najviše varoe ( na ovom pregledu ćak 94 ). Odmah sam uočio i jednu zanimljivost, a to je, najmanje varoe bez izuzetka na ulošscima,
gdje su pčele u jednom nastavku ,izuzev malog izuzetka , kroz cijeli period nula. Ovo potvrđuje moju raniju pretpostavku da se dobar broj stradalih varoa
zadržava na satonošama donjeg nastavka i u raznim đepovima, pa se kretanjem pčela kod otopljavanja obaraju na podnicu. Također istu potvrdu imam na jednoj
košnici na dva nastavka ( br. 20 ) , jer su u njoj pčele zazimile u donjem nastavku. Posljednji pregled potvrđuje napisano jer je nakon deset dana samo na nekoliko
uožaka pa i na br. 17 , nađena po jedna varoa.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la Stipo »

Da zvones upravo se to događa da varroe nema, a onda nakon pročisnog leta najednom se vidi povećani pad varroe, a onda opet nema varroe.
Ja to isto tumačim da je dobar dio varroe negdje zaostao. Treba imati u vidu da varroa kada se primjenjuju organske kiseline bježi sa tih kiselih mijesta i zavlači se u ćoškove i skrivena mjesta gdje nije došla kiselina. Budući da varroa na temperaturi nižoj od 17°C se primiri (hibernira) tamo i ostaje i nakon 15 dana umire. Zima je idealno vrijeme za te po varrou loše uvjete. Treba znati i da varroa koja se zavukla između strahija kod pčela, a tamo je umrla, tamo će i ostati sve dok su pčele u klupku. Kada se pojavi pročisni let i klupko se raspusti poveća se aktvnost pčela tada pada mrtva varroa koja se zavukla između pčelinjih kolutića. pada i varroa koja je se zadržala na satonošama jer je pčele otpušu. Pada i varroa ona koja je pobjegla sa kiselog mjesta koju su pčele očistile iz ćoškova i skrivenih mjesta. Samo moramo paziti da to ne bude zamka da takvu pojavu razlikujemo od stvarnog stalnog prisustva varroe. Ako varroa opet nakon nekog vremena povećano opada znak je ipak da se radi o velikom prisustvu varroe.
Trebamo imati u vidu i to da varroa prirodno umire u intervalima. Ja sam to prateći pad varroe nazvao ima / nema.
Razmak tih intervala iznosi oko 22 dana što odgovara životnom ciklusu razvoja varroe pa je to recipročno jednako i kod smrtnosti varroe. To je pojava kada je sva varroa nastala od jedne ženke. Kada je varroa nastala invazijom od više ženki varroa pada u kontinuitetu i ovaj ciklus ima / nema se ne uočava, a to je ujedino znak da je društvo bilo jako zaraženo i da je ostalo još dosta varroe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Da zvones upravo se to događa da varroe nema, a onda nakon pročisnog leta najednom se vidi povećani pad varroe, a onda opet nema varroe.
Ja to isto tumačim da je dobar dio varroe negdje zaostao. Treba imati u vidu da varroa kada se primjenjuju organske kiseline bježi sa tih kiselih mijesta i zavlači se u ćoškove i skrivena mjesta gdje nije došla kiselina. Budući da varroa na temperaturi nižoj od 17°C se primiri (hibernira) tamo i ostaje i nakon 15 dana umire. Zima je idealno vrijeme za te po varrou loše uvjete. Treba znati i da varroa koja se zavukla između strahija kod pčela, a tamo je umrla, tamo će i ostati sve dok su pčele u klupku. Kada se pojavi pročisni let i klupko se raspusti poveća se aktvnost pčela tada pada mrtva varroa koja se zavukla između pčelinjih kolutića. pada i varroa koja je se zadržala na satonošama jer je pčele otpušu. Pada i varroa ona koja je pobjegla sa kiselog mjesta koju su pčele očistile iz ćoškova i skrivenih mjesta. Samo moramo paziti da to ne bude zamka da takvu pojavu razlikujemo od stvarnog stalnog prisustva varroe. Ako varroa opet nakon nekog vremena povećano opada znak je ipak da se radi o velikom prisustvu varroe.
Trebamo imati u vidu i to da varroa prirodno umire u intervalima. Ja sam to prateći pad varroe nazvao ima / nema.
Razmak tih intervala iznosi oko 22 dana što odgovara životnom ciklusu razvoja varroe pa je to recipročno jednako i kod smrtnosti varroe. To je pojava kada je sva varroa nastala od jedne ženke. Kada je varroa nastala invazijom od više ženki varroa pada u kontinuitetu i ovaj ciklus ima / nema se ne uočava, a to je ujedino znak da je društvo bilo jako zaraženo i da je ostalo još dosta varroe.
Treba imati u vidu da varroa kada se primjenjuju organske kiseline bježi sa tih kiselih mijesta i zavlači se u ćoškove i skrivena mjesta gdje nije došla kiselina.
Ovu Varou koja je se skupila u cosku,ja udaram vec spomenutom Ciglom,to moze da bude i kamen,letva,menjik ili donjom stranom pcelarskog noza,vazno je da je ovaj predmet tvrd da bi jednim udarcem ubio svu varou koja nije ubijena" organskim kiselinama"Medju te organske kiseline spada i Mravlja kiselina(ovo je iz mog skromnog poznavanja kemije)koja unistava varou u zatvorenom leglu pa i jedan dio legla,a i ona varoa koja je na pceli spada mrtva,jer joj mravlja kiselina sprzi disajne puteve,ugusi je!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Da zvones upravo se to događa da varroe nema, a onda nakon pročisnog leta najednom se vidi povećani pad varroe, a onda opet nema varroe.
Ja to isto tumačim da je dobar dio varroe negdje zaostao. Treba imati u vidu da varroa kada se primjenjuju organske kiseline bježi sa tih kiselih mijesta i zavlači se u ćoškove i skrivena mjesta gdje nije došla kiselina. Budući da varroa na temperaturi nižoj od 17°C se primiri (hibernira) tamo i ostaje i nakon 15 dana umire. Zima je idealno vrijeme za te po varrou loše uvjete. Treba znati i da varroa koja se zavukla između strahija kod pčela, a tamo je umrla, tamo će i ostati sve dok su pčele u klupku. Kada se pojavi pročisni let i klupko se raspusti poveća se aktvnost pčela tada pada mrtva varroa koja se zavukla između pčelinjih kolutića. pada i varroa koja je se zadržala na satonošama jer je pčele otpušu. Pada i varroa ona koja je pobjegla sa kiselog mjesta koju su pčele očistile iz ćoškova i skrivenih mjesta. Samo moramo paziti da to ne bude zamka da takvu pojavu razlikujemo od stvarnog stalnog prisustva varroe. Ako varroa opet nakon nekog vremena povećano opada znak je ipak da se radi o velikom prisustvu varroe.
Trebamo imati u vidu i to da varroa prirodno umire u intervalima. Ja sam to prateći pad varroe nazvao ima / nema.
Razmak tih intervala iznosi oko 22 dana što odgovara životnom ciklusu razvoja varroe pa je to recipročno jednako i kod smrtnosti varroe. To je pojava kada je sva varroa nastala od jedne ženke. Kada je varroa nastala invazijom od više ženki varroa pada u kontinuitetu i ovaj ciklus ima / nema se ne uočava, a to je ujedino znak da je društvo bilo jako zaraženo i da je ostalo još dosta varroe.
Treba imati u vidu da varroa kada se primjenjuju organske kiseline bježi sa tih kiselih mijesta i zavlači se u ćoškove i skrivena mjesta gdje nije došla kiselina.
Ovu Varou koja je se skupila u cosku,ja udaram vec spomenutom Ciglom,to moze da bude i kamen,letva,menjik ili donjom stranom pcelarskog noza,vazno je da je ovaj predmet tvrd da bi jednim udarcem ubio svu varou koja nije ubijena" organskim kiselinama"Medju te organske kiseline spada i Mravlja kiselina(ovo je iz mog skromnog poznavanja kemije)koja unistava varou u zatvorenom leglu pa i jedan dio legla,a i ona varoa koja je na pceli spada mrtva,jer joj mravlja kiselina sprzi disajne puteve,ugusi je!
:D , Ma i ja sam probao varou tuči al čekićem . Prvo kako slabo vidim , dok sam je tražio udarim glavom od čošak , a zatim čekićem po prstu. Zasuzile mi oči nisam ni vidio
ko mi se smije, mogu samo pretpostavit...
Šala na stranu, sa dosta toga se slažem i sigurno je da nešto varoe ostane inače nebi ponovo krenula u proljeće na svoj put. Postoje opet neke stvari u koje odranije sumnjam
imam neke pretpostavke i potvrde ali ne mogu ništa dokazivati . Naime ja sam još prije par godina vidio pčele koje dan , dva poslje tretiranja po lijepom vremenu , izlijeću
masovno iz košnice potpuno suhe , bez ikakvih znakova tretiranja . Zbog toga smatram da se pčele relativno brzo očiste od oksalne kiseline . Istovremeno , što god ima više
vode u pripravku , to se on brže okapava i time kraće djeluje. Sa druge strane, pripravak se može neko vrijeme zadržavati na saću i time još neko vrijeme djelovati, što sa
jedne strane može biti dobro , a sa druge i nije. Najvećim dijelom vjerujem da svaka varoa koja dođe u dodir sa oksalnom pada , samo je to pitanje, hoće li odmah ili nešto
kasnije. Također vjerujem, da ostanu živjeti samo one varoe koje i nisu došle u dodir sa oksalnom, ali one neće ni padati osim ako ne padnu i pčele .
Zašto neke varoe ne dođu u dodir sa oksalnom kiselinom ? Neznam , ako bi mogli vidjeti koja pčela povraća , a koja ne možda bi znali , ovako ostaje da čekamo neku spravu
koja će to zabilježit :wink: .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la Stipo »

Medonoša bježi varroa i od mravlje kiseline. Kod primjene mravlje ne postignemo po varrou smrtnu dozu odmah u trenu nego za to treba proći dan dva ovisno o koncentraciji mravlje kiseline i vanjske temperature kao i o prozračnosti košnice. Kada varroa osjeti da je mravlja guši počne se kaotično kretati i tražiti mjesto gdje ima više zraka. Na žalost mravlja kiselina guši i pčelu pa ako malo pretjeramo ili je vrijeme prevruće pčele će napustiti leglo pa čak i košnicu. Kod mravlje kiseline treba bit jako oprezan i neiskusnim nije lako pogoditi dozu da ne našteti pčeli a uništi varrou.
Na žalost mnogo pčelara je mravlja oparila i ne usuđuju se više da je koriste.
Zato što se tiče tretmanima drugih kiselina mnogo je jednostavnije i sigurnije upotrijebiti BioVit Clean i sličnu provjerenu mješavinu.
Istina je da su tretmani po jednom društvu nešto skuplji ali sigurnost je višestruko veća i kod primjene ako se bar malo pazi nije lako pogriješiti i naškoditi pčelama.
Zvones nadam se da se ne ljutiš zbog ovog posta ali morao sam nešto reći.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:Medonoša bježi varroa i od mravlje kiseline. Kod primjene mravlje ne postignemo po varrou smrtnu dozu odmah u trenu nego za to treba proći dan dva ovisno o koncentraciji mravlje kiseline i vanjske temperature kao i o prozračnosti košnice. Kada varroa osjeti da je mravlja guši počne se kaotično kretati i tražiti mjesto gdje ima više zraka. Na žalost mravlja kiselina guši i pčelu pa ako malo pretjeramo ili je vrijeme prevruće pčele će napustiti leglo pa čak i košnicu. Kod mravlje kiseline treba bit jako oprezan i neiskusnim nije lako pogoditi dozu da ne našteti pčeli a uništi varrou.
Na žalost mnogo pčelara je mravlja oparila i ne usuđuju se više da je koriste.
Zato što se tiče tretmanima drugih kiselina mnogo je jednostavnije i sigurnije upotrijebiti BioVit Clean i sličnu provjerenu mješavinu.
Istina je da su tretmani po jednom društvu nešto skuplji ali sigurnost je višestruko veća i kod primjene ako se bar malo pazi nije lako pogriješiti i naškoditi pčelama.
Zvones nadam se da se ne ljutiš zbog ovog posta ali morao sam nešto reći.
Zašto bih se ljutio Stipo . Mi u raspravljanjima često podržavamo nečije stavove, a nekad i suprostavljamo . Vjerujem da nitko to ne radi da bi nekog naljutio ili nedaj
Bože ponizio. Ja također često iskaćem iz teme, a i zbog skračivanja, ponekad dužeg pisanja , primjetim da nije ni jasno napisano, što može dovesti do krivog shvatanja
napisanog . Svjestan sam i toga da sam pomalo i "buntovan" , pa moji stavovi nerijetko , odudaraju od stavova većine, ali takav sam i nemora se nitko složiti sa mojim
mišljenjem . Ti si mi na ovaj način pomogao, pa molim sve da pišu slobodno u skladu sa svojim mišljenjem i razmišljanjem . Pčelarstvo nije još ni izbliza istraženo i još
ćemo mi dugo lomiti koplja oko mnogih stvari.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Medonoša bježi varroa i od mravlje kiseline. Kod primjene mravlje ne postignemo po varrou smrtnu dozu odmah u trenu nego za to treba proći dan dva ovisno o koncentraciji mravlje kiseline i vanjske temperature kao i o prozračnosti košnice. Kada varroa osjeti da je mravlja guši počne se kaotično kretati i tražiti mjesto gdje ima više zraka. Na žalost mravlja kiselina guši i pčelu pa ako malo pretjeramo ili je vrijeme prevruće pčele će napustiti leglo pa čak i košnicu. Kod mravlje kiseline treba bit jako oprezan i neiskusnim nije lako pogoditi dozu da ne našteti pčeli a uništi varrou.
Na žalost mnogo pčelara je mravlja oparila i ne usuđuju se više da je koriste.
Zato što se tiče tretmanima drugih kiselina mnogo je jednostavnije i sigurnije upotrijebiti BioVit Clean i sličnu provjerenu mješavinu.
Istina je da su tretmani po jednom društvu nešto skuplji ali sigurnost je višestruko veća i kod primjene ako se bar malo pazi nije lako pogriješiti i naškoditi pčelama.
Zvones nadam se da se ne ljutiš zbog ovog posta ali morao sam nešto reći.
Kod primjene mravlje ne postignemo po varrou smrtnu dozu odmah u trenu nego za to treba proći dan dva ovisno o koncentraciji mravlje kiseline i vanjske temperature kao i o prozračnosti košnice.
Kod primjene mravlje ne postignemo po varrou smrtnu dozu odmah u trenu nego za to treba proći dan dva ovisno o koncentraciji mravlje kiseline i vanjske temperature kao i o prozračnosti košnice.Stipo nije mi jasno ovo,ako mravljom kiselinom vrsimo tretiranje,preporucujemo,a i ti na svojoj stranici da bude hladna,da bi se izbjegla nagla kocentracija pare M.kiseline u kosnici,smrtna doza za varou od 85% Mravlje kiseline nasutpa odmah,(ti pises na svojoj stranici da M.Kiselina omkesa hitin,kako ce varoa onda bjezati u cosak), jer pcela moze izdrzati 100 vecu koncetraciju od varoe!Da bi se skupile u cosak i cekale gusenje u parama m.kiseline takve bih ih i nasli u podnici,kod mene nisu varoe jos mutirale u takve zapazene kod tebe!
slika
slika
slika
slika
Kod mravlje kiseline treba bit jako oprezan i neiskusnim nije lako pogoditi dozu da ne našteti pčeli a uništi varrou.
Dozu je lako pogoditi iskusnim i neiskusnim kao i oksalnom,2ml po ulici,20 ml za drustvo na jednom nastavku,40 ml za drustvo na dva nastavka,i temepratura do +25C
Na žalost mnogo pčelara je mravlja oparila i ne usuđuju se više da je koriste.
Zato što se tiče tretmanima drugih kiselina mnogo je jednostavnije i sigurnije upotrijebiti BioVit Clean i sličnu provjerenu mješavinu.
Neznam dali je bas tako,ovo je citat sa SPOS-a od Dimitrija Nikolica pelara sa 300 kosnica :
"jeste taj broj 300 je bio na svu srecu u saamo jednoj kosnici nakon tretiranja oksalnom,samo da napomenem da sam posle tri tretmana u Septembru ,tretirao 4 puta mitakom opadalo je od 10-150 ,nakon toga isla je oksalna upocetkom decembra u nekim kosnicama sam nasao 5 u nekim 10 zatim 30 a u toj jednoj 300 varoa ona mi je otprilike bila i najjaca,verovatno je imala dosta i legla pa je u leglu bila varoa koju je dotukla oksalna to drustvo i danas prednjaci u odnosu na ostale.Ja licno vise Beevital necu koristiti,moje misljenje je ici sa dva tri preparata u razlicitim razdobljima i na kraju oksalna.Oni koji prodaju naravno da nece reci da je los,ja sam lose iskustvo imao dao 1000 eura a efekat nikakav,mnogo takvih preparata ima koji obore nekoliko varoa ali mnogo,mnogo vise je ostane na pcelama nego sto je obori.
Razmisljam kada bi covek zapalio i suvu travu pa nadimio verovatno bi otpala koja varoa.Povedite racuna sta kupujete i cime tretirate pcele.pozz
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la pot »

Mislim da je to bilo 2001 god. kreno sam sa tretmanom mravljom kiselinom i bio sam uporan, bilo je tu i žestoki doza i žestokih isparavanja jer nisam imao koga pitati za savjet a literatura je bila ne dorečena, i šta reći pčele mogu izdržat jaku konctraciju. Trajala ja ta borba dvije sezone, jer tada se pričalo o M.K kao o spasu (kao i o svim drugim ljekovima), još se sjećam izraza lica našeg velikog stručnjka kad kaže "mislili smo da smo sa M.K rješili problem ali eto nismo".
Piso sam u nekoj od tem da M.K po nekim israživanjima uništava čini mi se oko 75% varoe i isto tako prema istraživanju u tom momentu kod varoe proradi instikt za samoodržanje (to važi i za ostale ljekove) i tada kreće nagli razvoj varoe puno veći od standardnog razvoja. Mi društva fino istretiramo M.k a mogu slobodno reći izmaltretiramo početkom 7 mjeseca i padne masa varee i tamo nekad u 9 skontaš da ti varoe hodaju po pčelama. Ima tu i problem uštimat isparavanje kad su u tom periodu u BiH temeraturi pa oko... moj drug kaže ma ima i više... I društva stvarno dožive šok, preporučuje se i dodavanje pogača poslje tretmana sa M.K da se prije varte u normalu...
Kad bi imali siguran način za kontrolisano isparavanje M.K (Mislim da postoji) ona bi se moglo nešto pričat. Po meni je mliječna bolje rješenje i još ako se malo "pozabavimo" leglom moglao bi se uspješno dočekat period bez legla.
Ali eteo imamo sad nove ljekove....
BV sam ocjenio sa upotrbom prvog pakovanja, zato momci čuvajte se. :D
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Mislim da je to bilo 2001 god. kreno sam sa tretmanom mravljom kiselinom i bio sam uporan, bilo je tu i žestoki doza i žestokih isparavanja jer nisam imao koga pitati za savjet a literatura je bila ne dorečena, i šta reći pčele mogu izdržat jaku konctraciju. Trajala ja ta borba dvije sezone, jer tada se pričalo o M.K kao o spasu (kao i o svim drugim ljekovima), još se sjećam izraza lica našeg velikog stručnjka kad kaže "mislili smo da smo sa M.K rješili problem ali eto nismo".
Piso sam u nekoj od tem da M.K po nekim israživanjima uništava čini mi se oko 75% varoe i isto tako prema istraživanju u tom momentu kod varoe proradi instikt za samoodržanje (to važi i za ostale ljekove) i tada kreće nagli razvoj varoe puno veći od standardnog razvoja. Mi društva fino istretiramo M.k a mogu slobodno reći izmaltretiramo početkom 7 mjeseca i padne masa varee i tamo nekad u 9 skontaš da ti varoe hodaju po pčelama. Ima tu i problem uštimat isparavanje kad su u tom periodu u BiH temeraturi pa oko... moj drug kaže ma ima i više... I društva stvarno dožive šok, preporučuje se i dodavanje pogača poslje tretmana sa M.K da se prije varte u normalu...
Kad bi imali siguran način za kontrolisano isparavanje M.K (Mislim da postoji) ona bi se moglo nešto pričat. Po meni je mliječna bolje rješenje i još ako se malo "pozabavimo" leglom moglao bi se uspješno dočekat period bez legla.
Ali eteo imamo sad nove ljekove....
BV sam ocjenio sa upotrbom prvog pakovanja, zato momci čuvajte se. :D
Vrlo dobro napisano Pot!Mravlju necu napustiti iz vise razloga!
još ako se malo "pozabavimo" leglom moglao bi se uspješno dočekat period bez legla.Kljuc uspjeha je u radu sa leglom,jer je varoa bolest legla a ne odrasle pcele,zato nemogu da razumjem pcelare koji samo koriste "bioloske"-"ekoloske" preparate za dezinfekciju kosnice!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:jer je varoa bolest legla a ne odrasle pcele,zato nemogu da razumjem pcelare koji samo koriste "bioloske"-"ekoloske" preparate za dezinfekciju kosnice!
Po toj logici varroa se nebi nikada uništila i već odavno bi sve kolinije pčelinjih zajednica nestale.

Samo su pretpostavke da mralja ubija varrou u poklopljenom leglu !
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la pot »

I onako imam greski u pisanju a sad sam na nocnom rezimu pa koristim tablet I nemojte zamjerit... Senade kad si zadnji put vidio roj u prirodi koji je tu vise od godinu dana, necu reci vise od 3god?
Medonosa drago mi je da imamo slican stav po ovom pitanju, samo treba sad Senada ubijedit e to je vec problem :lol: :lol:
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:I onako imam greski u pisanju a sad sam na nocnom rezimu pa koristim tablet I nemojte zamjerit... Senade kad si zadnji put vidio roj u prirodi koji je tu vise od godinu dana, necu reci vise od 3god?
Medonosa drago mi je da imamo slican stav po ovom pitanju, samo treba sad Senada ubijedit e to je vec problem :lol: :lol:
Pot ja bi prvo pitao o kojoj prirodi govoriš, jer ako govoriš o onoj u blizini mjesta stanovanja, onda se radi o pobjeglim rojevima opterečenim varoom .
Na forumima je bilo pisanja , napr. na SPOS- ( Momo ) o višegodišnjem praćenju roja u šumi (još se prati )
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite