Moj pcelinjak - Ahmet

Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Evo da predstavim i svoj pcelinjak, nekad i sad :wink:


Ovako je pocelo prije dvije godine kada sam kupio tri kosnice i tri roja

slika

slika



Ovako izgleda danas nakon sto sam neke stvari naucio, dosta vremena u radionici proveo praveci kosnice a sav taj rad pricinjava mi i veliko zadovoljstvo.

slika

slika

slika

A tu su i prvi oplodnjaci :wink:
slika
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega neka je sa srecom.
Samo lagano tiha voda brijegove ravna,brza dodze i prodze.
Livno cesto posijetim jer imam rodbinu.
Jako lijet grad i ljudi u njemu.
A Duman je prica za sebe zajedno sa starim gradom.
MEDNO

MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la medonosa »

Svaka cast,samo naprijed,drug,kako matice?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la sahista »

Lijep pcelinjak Ahmete.Cestitke.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Hvala kolege, @medonosa matice su odlicne, bas sam danas vrsio prvi pregled i ja ti se jos jednom zahvaljujem za kontakt sa jednim prvoklasnim pcelarom i covjekom Ekremom Karahodzicem kojeg ovim putem preporucam svima kojima trebaju kvalitetne matice.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la ErminH »

Lijepo i pedantno,milina za vidjeti :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Evo ja se vec poceo pripremati za sljedecu godinu, jel rano? :D

slika

slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la medonosa »

Ahmet je napisao/la:Evo ja se vec poceo pripremati za sljedecu godinu, jel rano? :D

slika

slika
Ove lajsne na nastvacima cemu sluze,Ahmete,jeli to njemacki sistem?
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Marko »

medonosa je napisao/la:Ove lajsne na nastvacima cemu sluze,Ahmete,jeli to njemacki sistem?
Ba( :wink: )Blaško pa to su rukohvati! Koliko vidim nema istokarenih udubina za prste. E sad u jednu ruku to je dobro (sigurno baratanje s punim ili praznim nastavcima), ali kad god radim s nastavcima ja sam iza košnica u odnosu na leto, i hvatam ih sa strane, dakle tu je nedostatak. Nema savršenstva, u jednom trenu prednost u drugom problem :roll:
Ps Ahmetu za trud i očitu pedantnost ., čista petica, mašala.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la medonosa »

Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Ove lajsne na nastvacima cemu sluze,Ahmete,jeli to njemacki sistem?
Ba( :wink: )Blaško pa to su rukohvati! Koliko vidim nema istokarenih udubina za prste. E sad u jednu ruku to je dobro (sigurno baratanje s punim ili praznim nastavcima), ali kad god radim s nastavcima ja sam iza košnica u odnosu na leto, i hvatam ih sa strane, dakle tu je nedostatak. Nema savršenstva, u jednom trenu prednost u drugom problem :roll:
Ps Ahmetu za trud i očitu pedantnost ., čista petica, mašala.
Skuzio sam :D da su rukohvati,zato i pitam,kada je Ahmet ovako pedantno uradio moga je i donju lajsnu sa kosinom prema nastavku od 20 stepeni izrezati kao okapnica od kise onda je pravi njemacki sistem! :D
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Samir »

Ja bih rekao da je ovo ojačanje sa prednje strane, a Ahmet će nam to najbolje pojasniti.
Ja sam ovako radio na PN.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

@medonosa Samir je u pravu ovo su grifovi a ujedno i ojacanja tamo gdje je košnica najtanja. Ja sam ovo na pocetku pcelarenja primjetio kod jednog pcelara sa SPOS-a i ucinilo mi se zgodno jer volim da imam za sta uhvatiti nastavak a ne one smijesne usjeke dubine jedan centimetar sa strane kosnice a trenutno sam zaokupljen izradom jedne dizalice za košnice gdje ce ovi grifovi imati još jednu prednost.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Ove lajsne na nastvacima cemu sluze,Ahmete,jeli to njemacki sistem?
Ba( :wink: )Blaško pa to su rukohvati! Koliko vidim nema istokarenih udubina za prste. E sad u jednu ruku to je dobro (sigurno baratanje s punim ili praznim nastavcima), ali kad god radim s nastavcima ja sam iza košnica u odnosu na leto, i hvatam ih sa strane, dakle tu je nedostatak. Nema savršenstva, u jednom trenu prednost u drugom problem :roll:
Ps Ahmetu za trud i očitu pedantnost ., čista petica, mašala.


Pa i ne mora biti nedostatak, mozda sam se ja navikao ali mi je puno lakse dignuti pun nastavak koji ima ovakve rukohvate nego kad su oni standardni pa lomim prstice od težine :lol: Jedini nedostatak je sto jedna ruka ide preko nastavka pa samim tim ne mogu dignuti dva odjednom :lol:
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la medonosa »

Ahmet je napisao/la:@medonosa Samir je u pravu ovo su grifovi a ujedno i ojacanja tamo gdje je košnica najtanja. Ja sam ovo na pocetku pcelarenja primjetio kod jednog pcelara sa SPOS-a i ucinilo mi se zgodno jer volim da imam za sta uhvatiti nastavak a ne one smijesne usjeke dubine jedan centimetar sa strane kosnice a trenutno sam zaokupljen izradom jedne dizalice za košnice gdje ce ovi grifovi imati još jednu prednost.
I kod mene ove kosnice koje imam njemacke Znader,kod nas su prije bile u u upoterbi zvale se argentike,imaju istu lajsnu gornju sa istom svrhom, ali imaju i donju radi okisnice!Inace prakticna je stvar,bas me interesuje ta dizalica :D
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la ErminH »

Ovdje samo dodati jos podnice koje imaju sirinu leta od samo 2 cm da ne odstupa od grifova i milina za spakovat kada se sele pcele :)
Nema skidanja leta,a grifovi jako dobro dodju pri utovaru u kamion.Isprobano 8)
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 05 kol 2012, 14:17, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la ErminH »

Zaboravi pitati,Ahmete,koje masine posjedujes u radionici? :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Ermine nista posebno od masina, prije dvije godine kupio MIO standard kombinirku i imam od prije mnogo rucnog alata plus kompresor za farbanje kosnica i napravio sam jedan stolni frezer koji mu uglavnom sluzi za izradu ramova. To je sto se tice stolarije a imam i nesto bravarskog alata za varenje itd...
Volim alat i alata mi nikad dosta :D
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la ErminH »

Ahmet je napisao/la:Ermine nista posebno od masina, prije dvije godine kupio MIO standard kombinirku i imam od prije mnogo rucnog alata plus kompresor za farbanje kosnica i napravio sam jedan stolni frezer koji mu uglavnom sluzi za izradu ramova. To je sto se tice stolarije a imam i nesto bravarskog alata za varenje itd...
Volim alat i alata mi nikad dosta :D
Pa kako te slusa kombinirka,je li bilo kakvih problema za 2 godine? :)
"Volim alat i alata mi nikad dosta"
Ovo mi nekako poznato! :lol:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Odlicna je to masina za nas pcelare, jeftina a i kad se pokvari nesto nije problem popraviti. Samo oprez jer prsti su skupi :lol:
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Zvoneto »

Više puta sam bio u dilemi da uzmem neku mašinu ali baš to zbog prstiju me odbija od toga. Bavim se aktivno i muzikom sviram nekoliko instrumenata, izgubiti prst bilo bi katastrofa. Neka i stolar zaradi dnevnicu bar što se mene tiče, ja koristim samo ubodnu pilu i bušilicu :D . Ahmete ima li vrijeska kod mene je fino procvjetao ima i pčela po njemu ali suho sve nema unosa ni kapi..
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Zvone zbog nekih obaveza nisam obilazio pcelinjak a ni teren odavno ali evo upravo mi rece jedan kolega da pcela ima dosta na vrijesku na relaciji oko Basajkovca, izgleda da je tu krenulo.
A sto se tice masine i nabavke pa ne znam sta da ti kazem, mali trenutak nepaznje i problemi. Ja sam zimus odsjekao vrh prsta jer sam na masini mislima bio negje drugo :roll: Meni je razlog nabavke bio sto stvarno volim raditi sa drvetom a i fuseraj kod prvih kupljenih kosnica koji su se preko prve zime raspucali i usli u vodu tj suzili se a o hranilicama koje su curile necu ni da govorim. Ovako radim za sebe i kvalitet je 100%.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la Ahmet »

Mislio sam da necu nista vrcat ali evo u nekoliko kosnica ipak su skoro poklopile medista
slika

A evo i kako izgleda parafin koji neki proizvodjaci zovu "vosak"
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la medonosa »

Ahmet je napisao/la:Mislio sam da necu nista vrcat ali evo u nekoliko kosnica ipak su skoro poklopile medista
slika

A evo i kako izgleda parafin koji neki proizvodjaci zovu "vosak"
slika
Svaka cast Ahmete,vemoa lijepe slike,a sto se tice voska,i prafina,desi se to kada svako svasta radi,i pravi!
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la pot »

Kod mene vaga pokazuje nulu, a vosk vam je dobar kakvu sam ja imao ovog proljeća, sreća pa sma stao na vrijeme, jednom ću ovako javno reći o kojem se prizvođaču radi samo kad budem siguran da je to taj proizvođač koji piše na paketu.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak - Ahmet

Post Postao/la medonosa »

medonosa je napisao/la:
Ahmet je napisao/la:Mislio sam da necu nista vrcat ali evo u nekoliko kosnica ipak su skoro poklopile medista
slika

A evo i kako izgleda parafin koji neki proizvodjaci zovu "vosak"
slika
Svaka cast Ahmete,vemoa lijepe slike,a sto se tice voska,i prafina,desi se to kada svako svasta radi,i pravi!
Ahmete posto si sebi sve napravio,od kosnica,i opreme ,da bi izbjegao ovakvo krivljenje satne osnove i voska,mozez svoj vosak skupljati i praviti satne osnove!Nemoras kupovati skupu presu za SO(za LR kosta oko 790eur)mozes je sam napraviti od silikonskih ploca!
Silikonske ploce mozes isto sam napraviti,ili gotove se imaju kupiti(ovdje,kod nas nisam vidio)Silikonske ploce zaljepis na drvene ploce koje su malo teze(hrastovina je idealna)na jednom kraju dvije drvene ploce spojis baglamama,rastopis svoj vosak i mozes cijelu zimu praviti SO,po svojoj volji i mirne savjesti od svoga voska!Ovako napravljena presa nema svoje hladjenje,pa ti je i rad malo sporiji,za 1 sat mozes napraviti 20 SO!
slika
slika
Odgovorite