Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Još samo da mlade matice pronesu i dragi kolega ispisao si još jedan stih pčelarstva.
Medno!
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ovo je ljepotica koja je na gornjoj slici napravila ono zatvoreno leglo, jucer sam je snimio kako polaze jaja:

mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mirsad »

POZ
Odlican snimak.
MEDNO

MK
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la balasevic »

odlican snimak vidi se i izlazak mlade pcele isto :D :D :D svaka cast
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Od uzgojenih matica formirao sam dva nukleusa a jedno društvo koje je krenulo u rojevi nagon pretvorio sam u dvomaticno tako što sam maticu i otvoreno leglo podigao u treci nastavak i razdvojio sneglerovom daskom a ispod stavio mediste i na dnu zatvoreno leglo i dodao maticnjak koji su progrizle pa sam ponovo sutradan dodao drugi iz kojeg je izasla matica ali je nisam trazio zbog kise, također sam preostala četiri matičnjaka poklonio kolegi koji je formirao još dva nukleusa sada se samo nadam da će se matice uspjeti oploditi u ovom kisnom vremenu.

U društvu koje je uzgojilo matice novozelandskom metodom nastavio sam sa proizvodnjom matične mliječi, budući da je vrijeme dosta hladno na brzinu sam presadio 40 larvi na dvije donje letvice a primilo se 30 iz kojih sam izvadio mlijec, bilo je skoro jedna i pol pencilinska bocica. Odmah sam sklonio bocice u kutiju zatim presadio 80 larvica u isti ram i vratio ga na isto mjesto. Da ne bi bilo da sam proizveo prve grame maticne mlijeci prije moje prve kile meda taj dan sam i izvrcao dva rama beharskog meda :). Maticnu mlijec sam stavio u frižider u led. Buduci da je namjeravam odmah koristiti za sebe i jos neke bolesnike u porodici je li dovoljno drzati je smrznutu i svaki dan uzimati otprilike jedan gram i topiti pod jezikom a potom bocicu vracati u led? Namjeravam tako da je koristim pa rekoh jel to uredu?

slika

slika

slika

slika

slika
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ahmet »

Ermine kod tebe stvarno sve ide ko podmazano, sve pohvale odlicno izgleda.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad grudic »

Cestitam Ermin ef. na proizvodnji MM a nije ti ni tesko posto ima ko da kontrolise kvalitet meda :D :D :D
Nek je hairli. Senad G;
Senad Grudic
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la schumy »

Bravo Ermine ef., MM je za svaku pohvalu! Nema veze za redoslijed radova (MM, vrcanje meda), samo neka toga ima! Filmić ti je za Pčelarski leksikon, osim dobre (ma šta dobre, - odlične matice), lijepo se vidi i izlazak mlade pčelice iz ćelije saća.
Još jednom - bravo, medno i još puno ovakvih zgoda želi ti............schumy :D :D :D
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

schumy je napisao/la:Bravo Ermine ef., MM je za svaku pohvalu! Nema veze za redoslijed radova (MM, vrcanje meda), samo neka toga ima! Filmić ti je za Pčelarski leksikon, osim dobre (ma šta dobre, - odlične matice), lijepo se vidi i izlazak mlade pčelice iz ćelije saća.
Još jednom - bravo, medno i još puno ovakvih zgoda želi ti............schumy :D :D :D
Hvala na lijepim željama meni je drago da mogu svoja početnička iskustva podjelii s vama isksunim pčelarima koji nesebično pomažete nama početnicima, vecinu stvari koje poznajem o pcelarstvu naucio sam upravo ovdje na ovom forumu. Danas sam vadio drugu turu maticne mlijeci i od 80 presađenih larvi prihvaceno je bilo 68 nepune tri pencilinske flasice... bio je jak vjetar pa sam radove morao obaviti u autu :)

slika

slika

slika

slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la medonosa »

Bravo Ermine,dobar ti onaj Jenter i plasticni maticnjaci za proizvodnju MM 8)
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la keno83 »

jeli radis uz prisustvo matice ili je pregradjujes?
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Matica je odvojena maticnom resetkom i ona je u nastavku ispod šeta se po čitavom nastavku samo gore nemoze od resetke a pcele mogu i gore i dole nema pune pregrade ja samo s vremena navrijeme odozdo zatvoreno leglo dizem gore a prazne okvirove spustim dole matici a iznad drugog nastavka u kojem su larve tu je mediste.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la keno83 »

da tako sam i ja sad uradio, samo su mi larve na trecem nastaavku
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Amir.pčelar »

sellam ef,ako su mi pčele napunile medište LR,a još medi a nemem izgrađeno saće a planiram stviti dodatno medište tj polunastavak dali ga stavljam na M.rešetku i dali mogu da stavim sa satnim osnovama pa da one izgrade saće za punjenje nektarom....?
neven
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 21 lip 2012, 15:32
Lokacija: NE Istria

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la neven »

Amir.pčelar je napisao/la:sellam ef,ako su mi pčele napunile medište LR,a još medi a nemem izgrađeno saće a planiram stviti dodatno medište tj polunastavak dali ga stavljam na M.rešetku i dali mogu da stavim sa satnim osnovama pa da one izgrade saće za punjenje nektarom....?
Amire, pokušat ću ti dati svoje mišljenje iako si prozvao efendiju.Dakle, ako je takva situacija da imaš napunjeno medište a još ne možeš cijediti med jer nije zreo, onda bi uradio ovako:
Na rešetku bi stavio polunastavak sa satnim osnovama.Ako je moguće još bi između njih stavio par izgrađenih ramova, recimo 1,4,6,10.Ako nemaš praznih ramova onda one sa medom.To će biti uspješno ako imaš jaka društva i ako je jaka nektarna paša uz nešto peludne paše.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Amir.pčelar je napisao/la:sellam ef,ako su mi pčele napunile medište LR,a još medi a nemem izgrađeno saće a planiram stviti dodatno medište tj polunastavak dali ga stavljam na M.rešetku i dali mogu da stavim sa satnim osnovama pa da one izgrade saće za punjenje nektarom....?
Ja ti nemam baš neko iskustvo da bih ti mogao dati savjet al znam da neki oduzimaju ramove sa medom i dodaju u medista slabih drustava a od njih uzimaju prazne ramove ili dodaju satne osnove na mjesto oduzetih ramova. Koliko znam polunastavke u mom kraju rijetko koriste pcelari a vjerovatno bi ga trebalo dodati ispod medišta.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Kod mene u ova zadnja dva dana nekoliko interesantnih iskustava moram reci da stalno čitanje pčelarske literature, pčelarskih foruma mi je od najveće koristi bilo a i dostupnost informacija putem interneta je danas blagodat za pčelare početnike. Mogu samo zamisliti kako je teško bilo nekada biti pčelar početnik još ako čovjek nije imao literaturu ili ako nije imao nekoga da mu prenese znanje.

Jučer sam dobio poziv od komšije pčelara koji mi je još prošle godine obećao roj ali mu se pčele nisu rojile a jučer mu se izrojila jedna košnica i on mene pozvao da donesem sanduk i da uzmem roj sebi kao poklon. I tako ubrzo smo stresli roj i pčele su se smirile i ja tako roj odnesem na svoj pčelinjak. Postavio sam ga iza društva u kojem oduzimam maticnu mlijec, međutim dvadesetak minuta poslije roj je izašao iz nove košnice napustio satne osnove i zakacio se na krov ovog društva u kojem proizvodim mm. Čak su mnoge pcele pokusale i da uđu u košnicu pa je bilo malo i borbe nekih 50-tak pčela je stradalo.

slika

Na srecu počela je kiša i roj se smirio pa sam ih otresao i smeo ponovo u sanduk, i tako dok je kisa rosila primjetio sam tri matice u roju, odmah sam ih zatvorio u kaveze i ostavio u sanduku. Čim je kiša stala roj je ponovo bio u zraku ovoga puta digle su se sve pcele, razmišljajuci šta da uradim uzeo sam dvije mtice u kavezima i stavio u džep a onu jednu najveću onako u kavezu okacio sam na jednu nisku granu i nije prošlo mnogo roj se uhvatio bas za tu granu. Ponovo sam ga stresao i maticu oslobodio a pcele naprskao secernim sirupom i tako ostavio. One dvije matice sam iskoristio tako da sam jednu dodao nukleusu koji je vec ranije dva puta progrizao maticnjake a za drugu sam napravio novi nukleus sa dva rama mlade pcele. Danas gledam matice obje šetaju po nukleusima a uhvaceni roj vec gradi satne osnove.

Danas sam i vadio ponovo maticnu mlijec to je treci turnus, ovoga puta bilo je 67 primljenih maticnjaka od 80 presadjenih larvi jedan manje nego prošli put ali je bilo i manje maticne mlijeci nego prošli put sada dvije pune pencilinske bočice.

slika



Danas sam primjetio kod ovog društva što oduzimam maticnu mlijec neku pomamu za polenom, nikada do sada nisam vidio da toliki broj pcela donosi polen i to sam uspio snimiti.



Također sam se obradovao primjetivši na jednom nukleusu u kom je mlada matica stara 10 dana da pčele dosta unose polen pomislio sam da se mozda uspjela spariti pa sam provjerio i nasao zaležena jaja velicine jednog dlana pa sam je odmah i obilježio, to je prva matica koju sam uzgojio jenter aparatom i koja je pocela da radi :) divan osjecaj.

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Šta da kažem nego:
Čestitam kolega jer si ispisao i drugi stih o pčelarstvu.
Postao si kompletan pčelar.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la schumy »

Stipo je napisao/la:Šta da kažem nego:
Čestitam kolega jer si ispisao i drugi stih o pčelarstvu.
Postao si kompletan pčelar.
U cijeposti potpisujem Stipino mišljenje, čestitam i samo tako naprijed - bravo!!!!!
Pozdrav...............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Hvala na čestitkama, za moj početnicki uspjeh u pcelarstvu ponajviše je zaslužan ovaj forum i vi koji nesebično djelite vaša iskustva sa svima nama.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Kreso »

Cestitke su na mjestu, kolega Ermine. Ti si to vrlo brzo skonto. I doista, uzoj matica opcenito, i jeste, bar po meni, najljepsu dio pcelarstva.
Pa jos kad vidis kompaktno leglo tek oplodjenje mlade matice, sreci nema kraja. To su one prave drazi naseg hobija. Bravo.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Danas sam prešao mojih prvih 100 g matične mliječi, do sada jedanaest punih pencilinskih bocica, i danas je bilo rekordno oduzimanje 30 g sa jednog rama i iz jednog društva obzirom da samo iz jednog i oduzimam maticnu mlijec, društvo jos uvijek nije prihranjivano sirupom pojelo je samo četvrtinu pogace pustam ih da jedu med koji su sabrale na beharu i bagremu a evo krenula je i livada danas pravo zarosilo. Također mi se pocinje javljati i problem matica koja je u donjem nastavku, zalegla je zvoncice društvo je krenulo u rojevi nagon sada ce biti mudrost to zaustaviti a i dalje nastaviti oduzimanje maticne mlijeci.

slika

slika

slika
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la keno83 »

koje bocice koristis za mlijec, cestitam na uspjehu, ja sam kupio nedavno od senada 20 bocica, i evo sutra ce svih dvadeset biti popunjeno, morat cu sada narucit jedno sto komada jos, ali je belaj nemam zatvarac.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Koristim bocice od pencilina a sve sto sakupim ide odmah u upotrebu u mojoj blizoj familiji a također razmisljam da i ja kupim od senada te tamne bocice i da nabavim ovaj zatvarac pa da i preko zime mogu koristiti ono što sakupim ljeti.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la keno83 »

da, ove kod senada bocice su jako dobre, svidja mi se sto im je grlo sire pa je lakse ubacivat mlijec sa lopaticom, nego kod pencilinskih, samo eto problem je ovaj zatvarac, nema ga nigdje, sutra cu do gruda otici, da pogledam ima li tamo.
Odgovorite