Pčelarski dnevnik Ermin ef.

pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la pot »

Trtman protiv varoe završava kad ista prestane padat, a efendija u tebe sipa. Neću ništa preporučit, ja bih vjerovatno sačeko 15-ak dana i radio tretman sa o.k ali pošto tvrde da to nije pametno poslje b.v onda neznam, možda u ovom periodu uradi ponovo sa b.v. mada je varoa trebala davno nestat ali.... to je ono kad ja kažem da nisam zadovoljan sa nekim sr. Znam da će sad neki reći ima tu faktora i faktora i td... hajde ti sad zadovolji sve te uslove....
Utopli ih ako hoćeš tamo nekad u martu a sad ništa...

Neznam sad najavljuju neke sibirske hladnoće kako se tu postavit, možda bi mogla posebna tema da i to apsolviramo jer mašala sve znamo...
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

pot je napisao/la:Trtman protiv varoe završava kad ista prestane padat, a efendija u tebe sipa. Neću ništa preporučit, ja bih vjerovatno sačeko 15-ak dana i radio tretman sa o.k ali pošto tvrde da to nije pametno poslje b.v onda neznam, možda u ovom periodu uradi ponovo sa b.v. mada je varoa trebala davno nestat ali.... to je ono kad ja kažem da nisam zadovoljan sa nekim sr. Znam da će sad neki reći ima tu faktora i faktora i td... hajde ti sad zadovolji sve te uslove....
Utopli ih ako hoćeš tamo nekad u martu a sad ništa...

Neznam sad najavljuju neke sibirske hladnoće kako se tu postavit, možda bi mogla posebna tema da i to apsolviramo jer mašala sve znamo...
Od septembra ja nisam tretirao varou do sada, cekao sam da izađe posljednje leglo i tad sam tretirao i naumio sam da to bude zavrsni tretman umjesto oksalne. prije tretiranja dva dana sam pratio prirodan pad varoe i tu sam primjetio da je u jednom danu maksimalno opadalo 1-2 varoe po kosnici a na taj broj se dodaje jos 130 po nekim autorima tako da sam i predpostavljao da ih ima u prosjeku oko 200 po kosnici a toliko ih je BeeVital i oborio u posljednjih 8 dana od dana tretiranja a vjerujem da legla nije bilo kad sam tretirao ili ga ja nisam mogao primjetiti mozda neka neznatna kolicina.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la pot »

ja bih volio da je to tako, probaj na jednom društvu sa nekim drugim sr. možeš od nekog kolege posudit da sad ne kupuješ pa vidi imali je još...
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ja koristim BV-tal proljece- ljeto.
I obavezno zavrsim sa OK kad se steknu uslovi.
Poslije OK lakse se dose posto je ucinak 90-99 procenata.
Svako radi po svome a ja radim ovako.
MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

mirsad je napisao/la:POZ
Ja koristim BV-tal proljece- ljeto.
I obavezno zavrsim sa OK kad se steknu uslovi.
Poslije OK lakse se dose posto je ucinak 90-99 procenata.
Svako radi po svome a ja radim ovako.
MK
Kakva su iskustva obziorm da koristiš OK preko b.v. ?

Da li možeš dati podatke o gubicima upotrebom o.k. preko b.v. i dok nisi koristio b.v.?
Koliko izgubiš pčelinjih zajednica?
Koliko izgubiš matica?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

Ermin.ef. je napisao/la: Od septembra ja nisam tretirao varou do sada, cekao sam da izađe posljednje leglo i tad sam tretirao i naumio sam da to bude zavrsni tretman umjesto oksalne. prije tretiranja dva dana sam pratio prirodan pad varoe i tu sam primjetio da je u jednom danu maksimalno opadalo 1-2 varoe po kosnici a na taj broj se dodaje jos 130 po nekim autorima tako da sam i predpostavljao da ih ima u prosjeku oko 200 po kosnici a toliko ih je BeeVital i oborio u posljednjih 8 dana od dana tretiranja a vjerujem da legla nije bilo kad sam tretirao ili ga ja nisam mogao primjetiti mozda neka neznatna kolicina.

I ovo je jedan od dokaza da b.v. ne fercera dobro ponajviše zbog upustva o okrištenju i što nedjeluje na višim temperaturama. Testiro sam, ima daleko slabiju ljepljivost tj. postojanost na pčeli u odnosu na ceha beenen OAZU i samu O K
Treba koristiti špricu sa tačno odmjerenom dozom i umjesto 10-20 mililitara po društvu podići na 30-40 mililitara i obavezno na kraju O K kada nema legla.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Marin »

Šprica Vam je nepotrebna samo komplicirate i nepotrebno raskladivate
smjesu koja bi trebala biti zagrijana na cca tjelesnu temparaturu
te riskirate da vam se sve prolije dok je boca otvorena .
POzz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la sahista »

Ermine neboj se.BeeVital je odradio posao.Neuznemiravaj pcele.Miran si do proljeca.
Medonosa,je kod mene pregledao jedno drustvo(ima taj oko sokolovo),i na pcelama pronasao par komada Varroe.Tretman zavrsen prije 40-tak dana.
Tada je bilo dovoljno otpale Varroe.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega gubitci su minimalni ili zanemarivi.
Ja i moj kolega sa kojim radim zajedno gubitaka skoro
da nema. Prosle godine na obadva pcelinjaka
jedna matica[neznamo razlog gubitka].
Sprica je po meni obavezna
-zbog tacne kolicine
-tacno se prska gdije se zeli
MK
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la saperica »

uzmeš Bevital u kanisteru od 5 litara i miran si.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Budući da sam još prije Bajrama izvršio posljednji tretman BeeVitalom i da je varoa padala u prosjeku oko 150-200 po kosnici ipak sam se malo plasio da BeeVital nije dobro odradio svoj posao zato sam jucer testno dvije kosnice tretirao Oksalnom pa rekoh ako u njima bude varoe i druge dvije cu isto tako tretirati oksalnom. Danas sam išao vidjeti rezultate djelovanja oksalne kiseline. Na jacem društvu nije opala ni jedna varoa što me je jako iznenadilo inace na tom društvu ih je predhodno sa BeeVitalom opalo najviše pa i preko 200 komada. Na drugom društvu danas opale tri varoe, odlučio sam da ostale ne tretiram. Moji zaključci su sljedeci:

- Procjena broja varoe na osnovu prirodnog odumiranja gdje na svaku prirodno umrlu varou dodajemo 130 živih po prilicno je tacna. Jer sam prije tretiranja BeeVitalom to pratio, za dva dana od 2 do 3 su prirodno umirale u svim kosnicama.

- BeeVital je u vremenu bez legla oborio veliki procenat varoe iznad 95% (bar tako ja mislim) to je potvrdila oksalna danas.

- U vrijeme tretiranja BeeVitalom nije bilo legla temperatura 10 stepeni i niža i velika vlažnost zraka gusta magla i moje košnice u stiroporu sto je jos vise povecalo vlagu pa je tako BeeVital djelovao u idealnim uvjetima.

- Nakon BeeVitala puno otpada na podnici

- Nakon oksalne skoro nimalo.

- Pčele sam tretirao u augustu i septembru iskljucivo BeeVitalom i sve košnice su ovogodišnji rojevi.

- Da li ce biti gubitaka matica zbog BeeVitala a poslije oksalne vidjet cemo, nadam se da nece.

Koliko se moze osloniti na ovo moje pracenje neznam al bi dobro bilo kada bi se ovako tretiralo mozda 10 kosnica pa da se vide reultati. Moje je mišljenje da oksalna poslije BeeVitala nije potrebna ako se ispune potrebni uvjeti. Volio bi isprobati i ce-ha bien oazu i ovako uporediti vjerujem da bi bili i bolji rezultati ako vec bolje od BeeVitala djeluje na vecim temperaturama.

p.s. oksalna napravljena u udruženju.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la pasha »

Ermin ef. , šta znači ovo da je oksalna napravljena u udruženju?

I zašto spominješ gubitak matica zbog kombinacije beevitala i oksalne?

I ovo ce-ha ? To ima veze sa Senadom?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

pasha je napisao/la:Ermin ef. , šta znači ovo da je oksalna napravljena u udruženju?

I zašto spominješ gubitak matica zbog kombinacije beevitala i oksalne?

I ovo ce-ha ? To ima veze sa Senadom?
Kod nas je udruženje pravilo oksalnu za sve članove (znaci nisam ja pocetnik to smjesio) pa sam ja dobio od kolege koji je član udruženja "Matica" u Kaknju a inace ja sam član u udruženju "Bagrem" imamo dva udruženja.
Gubitak matica su spominjali na jednom predavanju pa se tema prosirila i na ovaj forum jer ako tvrde da jedna generacija pcela moze da se oksalnom tretira samo jednom a oksalne ima u beevitalu pitanje je kako to podnosi matica, cini mi se da je Stipo imao negativna iskustva.
A ovo zadnje rekao sam da mislim da bi Senadov preparat bio jos bolji od beevitala obzirom na njegove rezultate koje je predocio o ljetnom a kasnije i zavrsnom tretmanu.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Evo da malo osvjezim ovaj dnevnik sa friškim slikama moga pcelinjaka u zimskom beharu.
slika
slika
slika
slika

a moram da vam pokazem i bunar koji sam ljetos kopao na ovoj lokaciji a voda mi je tek dosla prosle sedmice :)
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Danas sam nakratko obišao pčelinjak i malo posmatrao okolinu i mogu vam reci da se ubrzo priprema lijepa polenska paša, do sada to nisam primjecivao al od kako imam pčele sad mi skoro sve zapada u oči.
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

A evo nešto i iz moje male radionice gdje se doslovno odmaram :)
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
markol
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 sij 2013, 14:44
Lokacija: Bučići-Novi Travnik, Velika Bukovica-Travnik, BiH

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la markol »

Ermine, lijepa lokacija pčelinjaka, vidim lijeska samo što nije zaprašila bit će dobre peludne paše. Također mi je drago vidjeti detalje iz stolarske radionice, zašto kupovati kada se može napraviti bolje a za manje novca. Pozdrav, Marko.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad grudic »

Svaka cast efendija lijepe slike a jos ljepsa radionica. Samo uvjek postoji zebnja da mraz ne iznenadi.
Nadajmo se da nece a uz boz. pomoc da prosiris pcelinjak. Senad
Senad Grudic
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

markol je napisao/la:Ermine, lijepa lokacija pčelinjaka, vidim lijeska samo što nije zaprašila bit će dobre peludne paše. Također mi je drago vidjeti detalje iz stolarske radionice, zašto kupovati kada se može napraviti bolje a za manje novca. Pozdrav, Marko.
Meni je svaki posao vezan za pcele drag a posebnu draž daje rad sa drvetom, malo po internetu trazim rješenja a onda primjenim, ovaj stol za rucni frezer sam prvo dizajnirao u sketchupu a onda od otpadaka napravio i pokazao se fantastcan za sve vrste utora. Nekako ono što covjek sobom napravi više cijeni. A Senade kada je u pitanju lijeska da li je može uništiti mraz pa da ne bude polena?
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la balasevic »

efendija ja imam slican frezer zanima me kako sa njim pravis otaj "folc" ako si me razumio to kad sklapas nastavak kako pravis te utore na krajevima stranica
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad grudic »

Svakako Ermin ef. ukoliko resa promrzne slabo sta od lijeske ali nadajmo se da nece.
Senad
Senad Grudic
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

balasevic je napisao/la:efendija ja imam slican frezer zanima me kako sa njim pravis otaj "folc" ako si me razumio to kad sklapas nastavak kako pravis te utore na krajevima stranica
Frezer sam ugradio u stol tako da gore na stolu samo malo viri glodalo dasku stavim uz firung za koji sam napravio utore na stolu da moze kliziti i samo prelazim preko kao na ovom videu, kad budem imao vremena snimit cu kako to radim vrlo je jednostavno.
http://youtu.be/MMYTWwDGynA

Danas pade snijeg i prekri svu ovu lijesku valjda nece biti neke štete, inace primjetio sam da je samo na nekim grmovima koji su dosta visoki vec pocela da mijenja boju i otvara se dok su drugi grmovi jos uvijek bez promjena i tamnije rese da li je u pitanju razlika u vrstama ili nesto slicno?
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la balasevic »

hvala na ovom ja se ovog stola i ovog nikad nebi sjetio a imam sav potreban alat za obradz drveta a kupujem gotove nastavke i sve a mislim prosirivati pcelinjak pa mislim da mi je isplatnije napraviti
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Kreso »

Vrlo lijepo kolega, ova radionica. Nemam, nazalost ovakav prostor, ali i sam pomalo cackam, sklapam kosnice, nukleuse.
Jedan od ljepsih aspekata u pcelarstvu. Jako je lijep osjecaj kad se bilo sta napravi sopstvenom rukom.
Buduci da mi sirenje broja kosnica u pcelarstvu ide puzevim korakom, iskoristim zimske dane za pravljenje dijelova.
Jos jednom, lijepo.
Avatar
AMIR G.
Čita, piše dovoljno
Postovi: 28
Pridružen/a: 07 pro 2012, 19:21
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la AMIR G. »

Eselamun alejkum,ja sam iz tvoga đemata trebao bi me znati,inace sam rodom sa slapne gore,a kuca mi je ovdje kod radione preko puta prodavnica.evo i ja radim oko opreme pa sam u poslu,pripremam se za novu sezonu insallah.Lijepa ti je lokacija pcelinjaka,vidim da pravis neku vikendicu, mjesto je idealno za pcelinjaka,drago ce mi biti da se bolje upoznamo,sve najbolje pa se cujemo.
Odgovorite