Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Alejkumu selam, naravno da znam, mala ti je slika pa nisam mogao odmah skontati, navrati ponekad kad imas vremena ja cesto sa poslije džume o pčelama razgovaram sa vehab ninom a on je profesionalac bude nas jos pčelara.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ako nekome moze pomoci ovako pravim spojeve na košnicama sa rucnim frezerom ugrađenim u stol.
slika
slika
slika
Avatar
AMIR G.
Čita, piše dovoljno
Postovi: 28
Pridružen/a: 07 pro 2012, 19:21
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la AMIR G. »

Dobro,u petak cu onda malo ostati duze,da malo popricamo.Meni je opet bio tako da kazem mentor,Mustafa Č.,komsija pa sam preko njega dosta toga naucio,i nabavio sam od njega pcele.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la ErminH »

Imenjače,lijepo ti ovo "štancaš",polahko ali sigurno,a zaštitna oprema na nivou što je za svaku pohvalu,jer opčenito u nas nije rijedak slučaj da se za mašinom radi u potkošulji :D :roll:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja sam amater sto bi se reklo sam svoj majstor a nigdje ne zurim koliko god da napravim zadovoljan sam i kad cjeli dan ostanem na jednom nastavku meni je to razonoda a zastita je na prvom mjestu mada covjek ne moze pobjeci od sudbine.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Kod mene polahko teku pripreme za narednu sezonu samo da pčelice ako Bog da prežive i bit ce dosta aktivnosti ovo je arsenal kupljen od medonoše za proizvodnju maticne mlijeci i pokoje matice :)
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad grudic »

Svaka cast Ermin ef. samo da se poklope neke stvari (nadamo se A.B. da hoce) punom parom i puno druzenja sa pcelama- rezultat ne izostaje.
Treba samo teosiju pretvoriti u praksu. MEDNO- Senad G.
Senad Grudic
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

Zašto tri kasete ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ovo je sve sto je došlo u paketu medonosa je stavio vise nego sto je bio dogovor pri kupovini ja sam to dezinfikovao i ocistio e sad ostaje jos samo da kompletiram ono sto nedostaje i da malo poslozim koristit cu ono sto je potrebno a ostalo mozda razmjenim ili prodam ako nekome zatreba uglavnom trebat ce mi nesto jenterovih nosaca kao i one mrezaste zastite sto idu na zatvorene maticnjake. Također neznam za sta sluze ove dvije bijele mreze sto su poput plasticnih satnih osnova ali šuplje?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

Ermin.ef. je napisao/la: Također neznam za sta sluze ove dvije bijele mreze sto su poput plasticnih satnih osnova ali šuplje?
To se umetne u kasetu sa prednje strane gdje se matica zatvori i služi kao početak s.o. Na to će pčele da nadograde saće
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la medonosa »

Puno uspjeha i u uzGoju matica,Ermine!
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la keno83 »

Ermin.ef. je napisao/la:Ako nekome moze pomoci ovako pravim spojeve na košnicama sa rucnim frezerom ugrađenim u stol.
slika
slika
slika
ja imam kupovni sto za glodalicu, moze li se sa njim obavljat ova radnja?
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Trebalo bi da može ukoliko se glodalica moze postaviti vertikalno kao sto je kod mene slucaj potrebno je imati jos i firung ili vodilicu kojom se ravno daska gura preko glodala taj firung mora biti u žlijebovima da se bas ravno krece naprijed nazad kako bi se prosjecene rupe poslije podudarale da ih se može sklopiti
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Jucer je bio lijep i suncan dan, znam da su pcele sigurno izlazile na lijesku, ja sam imao dosta obaveza pa nisam mogao doci na pcelinjak prije hladovine al ipak sam oko 16h otisao i malo razgledao pa evo malo slika i video

Proljeće je polahko pocelo da se budi i več se pojavljuju biljke koje u rano proljeće cvjetaju, neznam samo da li lijeska prolazi a bas bi godio koji lijep dan da je malo iskoriste.

slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Jucer sam iskoristio ovo lijepo vrijeme pa sam po prvi put otvarao kosnice nakon zime, pcele su bile jako aktivne dosta su unosile polen inace procvjetali su zvoncici, jagorcevina, kukurjek, kacuni a posebno me iznenadilo kako su pcele u velikom broju posjecivale ivu (macu) ili kako se vec zove koja je tek pocela da cvate. Posmatrajuci pcele koje donose polen vidio sam cetiri boje polena: žuta, ljubicasta, bijela i crvena, kad covjek onako pogleda prema šumi i livadama rekao bi da ima jos do proljeca i da nemaju sta donijeti iz onog sivila ali ipak kad se malo zagleda one pronađu ono što je dragi Bog za njih stvorio. Krajem januara kroz zbjeg sam ubacio u svako društvo po pola pogace jucer gledam jos po malo je ostalo da ih pojedu a ja sam im dodao jos po pola pogace. Sva drustva trenutno imaju po 4 rama poklopljenog meda po dva sa svake strane a u sredini je leglo jako krenulo tako da sam se iznenadio kad sam vidio od 3 do 4 rama poklopljenog legla i to povelike povrsine da li je to normalno za ovo vrijeme? Inace donji nastavak u svakom drustvu ima po 3-4 izgradena rama a ostalo su satne osnove, šta bih trebao raditi u narednom periodu ako neko od cjenjenih kolega ima neki savjet dobro bi mi dosao.







slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Asim »

Na količinu legla reci samo Mašala ,a još da dragi bog dadne lijepa vremena i da pokupe taj polen sa ive i šafrana i burni proljetnji razvoj kod tvojih pčelinjih zajednica će krenuti sa velikim zamahom ,pozdrav Asim
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la pot »

Efendija ne vade se onako okvirovi tacnije ne cupaju, to je zamjerka a ostalo je ok, ja ne bi jos nista radio.
P.s jesi i ti pcele blizu Bistrana..
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

pot je napisao/la:Efendija ne vade se onako okvirovi tacnije ne cupaju, to je zamjerka a ostalo je ok, ja ne bi jos nista radio.
P.s jesi i ti pcele blizu Bistrana..
Predhodno sam rastavio okvirove jedan od drugog a ovo je prvi put nakon zime da ih vadim a i ovaj noz je prvi put u mojim rukama jos je cijena na njemu :D tako da ruke pomalo drhte al bit ce bolje kako budem sticao iskustvo. Bistrani nisu blizu, na drugom snimku je pravac prema Bistranima preko dimnjaka i jos nekih desetak kilometara dalje. Meni je ovo prvo proljece sa pcelama i jos sam dosta neiskusan iako neprestano citam i sve mi je poznato sve sto vidim al ipak je teorija jedno a praksa drugo tako da svaki korak dva put odmjerim prije nego nesto poduzmem.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ef. AFERIM
Bice ovo lijepa drustva samo naprijed.
Polena imaju dovoljno,pogace takodze, mozes
samo sledeci put kad budes otvarao malo
medne ramove zagrebati nozem da olaksas
pcelicama da dodzu do meda.
MEDNO

MK
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la pot »

:) sa ovom cijenom si me podsjetio na jednu osobu koja odavno nije medju nama, na svakom kupljenom predmetu je postojala cijena a ako je nekim slucajem negdje falila onda se znalo koliko je to hiljada ili miliona placeno, nekada su na ovim prostorima zivjeli milioneri :)
Mogla bi izgleda ova zima potrajat pa sam iz tog razloga piso da ne bi jos nista radio, mislim da je I pogaca dovoljno ali kolega rece iduci put kad otvoris... I to ce kako stvari stoje biti tamo polovinom aprila :) a do tada..
Dodjem ponekad na Bistrane, u zadnje vrijeme slabije ali trebo bi , pa rekoh da svratim kod pcelara, znam kad sam cesce dolazio da je I efendija na Bistranima cini mi se imao pcele, samo ja nisam prijavio da imam pcele neznam je li znao a fin cova. Odoh ja... dobro dnevnik je...
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Asim »

Teorija , i praksa plus iskustvo . Eovo treće bogami bitno a nama ga fali , no nadati se daćemo i ovo savladati ako bog da Pozdrav Asim
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la::) sa ovom cijenom si me podsjetio na jednu osobu koja odavno nije medju nama, na svakom kupljenom predmetu je postojala cijena a ako je nekim slucajem negdje falila onda se znalo koliko je to hiljada ili miliona placeno, nekada su na ovim prostorima zivjeli milioneri :)
Mogla bi izgleda ova zima potrajat pa sam iz tog razloga piso da ne bi jos nista radio, mislim da je I pogaca dovoljno ali kolega rece iduci put kad otvoris... I to ce kako stvari stoje biti tamo polovinom aprila :) a do tada..
Dodjem ponekad na Bistrane, u zadnje vrijeme slabije ali trebo bi , pa rekoh da svratim kod pcelara, znam kad sam cesce dolazio da je I efendija na Bistranima cini mi se imao pcele, samo ja nisam prijavio da imam pcele neznam je li znao a fin cova. Odoh ja... dobro dnevnik je...
:D . Bome pot i milijarederi . Inflacija je derala pa su više puta ukidano po nekoliko nula. Zadnja dva puta su prvo ukinute četiri nula, pa za kratko vrijeme još jedna i
onda uvedena konvertibilnost - 7 Din = 1 DM . Eh prije one 4 nule je moguće bilo još jedno ukidanje ali tih detalja se dobro ne sjećam samo znam da smo cijene računali
u milijardama i to nije bio neki veliki novac. Bez obzira na sve standard je stalno rastao pa gotovo do rata . Oprostite za skretanje sa teme !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Kod mene danas interesantna situacija cak sam se bio i zabrinuo, posjetio sam pcelinjak danas poslije podne a zadnji put sam bio prije vise od 15 dana, tad je sve izgledalo super. Danas kad sam dosao odmah sam primjetio da su kosnice dosta zaprljane sa prednje strane, pcelinji izmet, odmah sam pomislio na nozemozu i to sve cetiri kosnice. Buduci da je bilo kise pcele su slabo izlazile. Odlucio sam da odmah otvorim i pogledam kakvo je stanje unutra. Pregledao sam kosnice ali unutra nisam nigdje uocio pcelinji izmet ni u jednoj kosnici, kod mene su AV podnice takoder ni na onim plastikama u podnicama nije bilo nista. Prije kise sam uspio detaljno pregledati jednu kosnicu. Stanje je bilo sljedece; u donjem nastavku sve prazno na srednja tri rama bilo je nesto pcele u prednjem dijelu do leta. U gornjem dijelu kao i u donjem imam po devet ramova tako je zazimljeno, po dva rama s vanjskih strana su sa medom, a unutra pet ramova punih sve zatvoreno leglo, otvorenog legla je bilo samo pomalo i to na mjestu gdje su nedavno izasle mlade pcele u sredinama okvirova. Pomalo ima i trutovskog legla i pokoji vec izlezen trut. Ja sam iz donjeg nastavka izvadio jedan tamni okvir i stavio ga gore između meda i legla. Prije kise sam uspio otvoriti svaku kosnicu i malo zaviriti nigdje nema pcelinjeg izmeta unutra a sve kosnice imaju od 7-8 ulica pcele. Sutra ako bude lijepo vrijeme imam namjeru pregledati ostale detaljno. Šta mislite imam li razloga za zabrinutost? Posljednji put kad sam dolazio na pcelinjak stavio sam im po pola pogace koju smo prosle godine dobijali u udruzenju boja joj je bila dosta tamna smeđa da li bi ona mogla biti uzrok u kombinaciji sa losim vremenom ovih zadnjih 15 dana?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

Primjećujem kod većine da imaju takvu istu situaciju i kod svih je bila pogača kupljena u trgovni. Da li je od pogače teško je reći. Postoji vjerovatnoća da je to i od polena i to se javlja sa velikim unosom polena.

Znatna je razlika izmeta uzrokovan nozemozom i izmet polena.
Ako nema na polijetaljci i satonošama izmeta vjerovanto se radi o prolivu uzrokovanom od polena.

NAjbolje je u buduće da sam sebi praviš pogače tako da možeš u pogaču stavljati dodatke vezano i za nozemozu . Imaš od medonoše i schumya recepte pa to sebi pribilježi i u buduće radi sam sebi pogaču ili nemoj kupovat iz granapa jer u tim pogačama nema ništa korisno za pčelu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ma to je bila pogaca od prosle godine i djelilo je udruzenje ja sam sacuvao dvije i dao im po pola al me i cudilo sto je slabo jedu bas im je bila tamna boja pogace.
Odgovorite