Amyr

amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Amyr

Post Postao/la amyr »

Jos jedan pocetnik..Uskoro slike..
Imam dva drustva i jedan roj.

Roj sam kupio prije devet dana, bila je postavljena matica u kavezu, danas kad sam vrsio pregled nisam mogao naci maticu a vidjeo sam zapoceti maticnjak (jedan) negdje na sredini rama?
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Amyr

Post Postao/la N€dim »

dobro doso na forum
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Amyr

Post Postao/la Marin »

Pozdrav Amyr, i dobro došao
Malo pojasni , roj sa maticom u kavezu i za par dana matičnjak?
Vjerovatno si dodavao leglo iz druge košnice .
Da li ja ta matica bila oplodjena?
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Kupio sam roj matica jos nije bila prihvacena bila je jos u kavezu nakon dva dana sam izvadio kavez. Valjda je bila oplodjena tako mi je receno.
E sad nakom par dana nisam mogao naci maticu a vidjeo sam i zapoceti maticnjak. Sda bi tebao da radim?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Amyr

Post Postao/la Marin »

Započeti matičnjak je sa legla kojeg si" vjerovatno" dodao iz druge košnice . matici treba novo vrijeme da bi pronijela , pčele su za svaki slulčaj od ponudjenog legla formirale ovaj matičnjak. Čudno je što je samo jedan. Pusti još par dana- ne zavirivaj ,kad bude fino vrijeme pogledaj da li je pronijela ta nova i da li ima jaja-larvi . Da je pčele nisu prihvatile bila bi već u kavezu ubijena ne bi uspjela ni izići.Ovako izgleda da bi morala biti tu-sačekaj malo
Poslije pogledaj vjerovatno će leći ako neleže to su prisilni matičnjaci koje ne bi trabao zadržati -ukloni ih i spoji preko novina sa drugom košnicom .I kad bude vrijeme ili imadneš šta dodati matičnjak ili maticu rastavljaj opet-to je lakše i sigurnije .POz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Covjek koji mi je prodao roj je rekao da ja sam otvorim kavez i da pustim maticu jer desi se da pcele koje se nalaze sa maticom u kavezu uginu i tako matica nemoze da izadje. Tako sam i uradio. I nakon par dana otvoim kosnincu i nisam mogao naci maticu nema legla i eto vidim jedan maticnjak. Dali bih mogao nabaviti novu maticu pa pokusati opet dodati?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Amyr

Post Postao/la Marin »

Velika vjerovatnoća je da su je uklupčale i odstranile-iako postoji šansa da je još tu.Ako je bila oplodjena i solidne vremenske prilike postoji vjerovatnoća da je još tu. Ako operacija nije uspjela pregledaj ,ostrani matičnjake spoji( preko papira ) i radi ponovo kad budeš imao matice ili matičnjake.(TO je moj savjet).
Sve drugo bi je rizik i traži malo iskustva i druge procjene .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Nebi postojali moticanjci ako je matica jos tu? Znaci mogu odstraniti maticnjake i ponovo dodati novu mladu maticu ?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Amyr

Post Postao/la Marin »

Marin je napisao/la:Pozdrav Amyr, i dobro došao
Malo pojasni , roj sa maticom u kavezu i za par dana matičnjak?
Vjerovatno si dodavao leglo iz druge košnice .
Da li ja ta matica bila oplodjena?
Iz čega je formirala matičnjake ?. Obzirom da je kako kažeš neoplodjena ima još šanse da je matica unutra .
Ne dodaji novu maticu - nepolodjenu- iz daljih pokušaja -teško je to osim u extra paši.
Jednostavno spoji sa drugom -pa poslije rastavi -formiraj ponovo kad budeš imao tu maticu o kojoj govoriš.Tako imaš najviše šansi te nemoj postavljati na isto mjesto,da se stara pčela sjeti gdje je jučer bila .Neka ide u prve najbliže -nek se snalazi.
Pozdrav
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Amyr

Post Postao/la beequeen »

Dobro nam dosao Amire
Strpljen spasen,moze potrajati par nedelja dok ne pronese
sretno :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Danas pregledao kosnice, prije 9 dana sve je bilo uredu medzutim danas sam vidjeo da u dvije kosnice nema nikako pcela nema ni mrtvi pcela, samo par ispred kosnice. Sta se desilo? Inace ovo su bila top dva drustva.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Amyr

Post Postao/la mirsad »

POZ Pobijegle od velike kolicine varoe. MK
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Ono malo pcela sto je ostalo u kosnici na skoro svakoj pceli se vidi varoa. Pcele tretirao BEE VITALOM. Jucer kupio varolik da spasim ostale kosnice.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Amyr

Post Postao/la inzenjer »

amyr je napisao/la:Ono malo pcela sto je ostalo u kosnici na skoro svakoj pceli se vidi varoa. Pcele tretirao BEE VITALOM. Jucer kupio varolik da spasim ostale kosnice.

Nece ti varolik puno pomoc,oksalnu i udri, :D
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Amyr

Post Postao/la mirsad »

POZ U ovo doba godine udara se sa oksalnom jer je naj pouzdanija jer uvijek postize dobre rezultate. MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Amyr

Post Postao/la Stipo »

amyr je napisao/la:Ono malo pcela sto je ostalo u kosnici na skoro svakoj pceli se vidi varoa. Pcele tretirao BEE VITALOM. Jucer kupio varolik da spasim ostale kosnice.
Nastavi tretman BeeVitalom jer pored varroe pomaže i u nekim drugim bolestima i diže vitalnost pčelama.
Varolik može prevariti pa slabo djelovati i šteti i onako već iscrpljenoj pčeli.
Sada na svakoj pčeli po jedna varroa > društvu nema spasa ( zakasnio ili neučinkovit tretman).
Sada na svakoj 5-oj pčeli po varroa > društvu nema spasa stradat će čim jače zahladi (zakasnio ili neučinkovit tretman).
Sada na svakoj 10-toj pčeli varroa > očišćena varroa društvo spada na pregršt pčela i društvo obično prezimi.
Sada na svakoj 15-toj pčeli varroa > očišćeno društvo dobro oslabi ali uz malo brige ipak prezimi.
Sada na svakoj 20-toj pčeli varroa> očišćena varroa društvo malo oslabi ali svakako će prezimiti.
Na svakoj 30-toj pčeli varroa > očišćeno društvo neznatno oslabi i dobro prezimljava.
Ovdje govorim o društvima koja još imaju snagu i priličnu brojnost od 6-7 ulica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Ako je tako gubim sve pcele ove zime. Tretirao do sada samo Bee Vitalom onako kako pise u upustvu znaci maksimalno sam pazio. Ocito kod mene Bee Vital nije djelovao kako treba....
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Amyr

Post Postao/la sahista »

Meni nije jasno,kako do sada jos nisam vidjeo niti jednu Varrou na pceli.Kod zadnjeg pregleda sam namjerno odvajao po jedan ram i detaljno pregledao.Nisam ni jednu pronasao.Kod zadnjeg tretmana je znalo otpasti i po hiljadu varrroe po jednom drustvu.Znaci Varroa je prisutna.Neiskustva imam za izvoz...ali me oci perfektno sluze :roll:
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Evo ovdje si vidi kako pcelea skida varou, snimljeno prije par dana http://www.youtube.com/watch?v=hqrKRr7v-rw
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Hvala Bogu ostala drustva su uspjesno prezimila, uradio sam opet proljetni tretman BeeVital-om.
Uradio sam pregled kosnica u svakoj ima mnogo hrane skoro svi ramovi su puni "meda" pa se bojim da matica nema prostora za polaganje jaja!? Sta da uradim u tom slucaju?

Jos jedno pitanje, dakle imam drustvo koje je prezimilo na dva nastavka oba nastavka su takoder puna hrane, i vjerovatno se to nece sve potrositi do bagremove pase, e sad ako ja pred bagremovu pasu dodam maticnu resetku na prvi nastavak,pa onda drugi nastavak pa treci, u drugom nastavku ce sigurno ostati "meda" koji ce se pomjesati sa pravim medom sto znaci da bih mogao vrcati med samo iz treceg nastavka?
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Amyr

Post Postao/la inzenjer »

amyr je napisao/la:Hvala Bogu ostala drustva su uspjesno prezimila, uradio sam opet proljetni tretman BeeVital-om.
Uradio sam pregled kosnica u svakoj ima mnogo hrane skoro svi ramovi su puni "meda" pa se bojim da matica nema prostora za polaganje jaja!? Sta da uradim u tom slucaju?

Jos jedno pitanje, dakle imam drustvo koje je prezimilo na dva nastavka oba nastavka su takoder puna hrane, i vjerovatno se to nece sve potrositi do bagremove pase, e sad ako ja pred bagremovu pasu dodam maticnu resetku na prvi nastavak,pa onda drugi nastavak pa treci, u drugom nastavku ce sigurno ostati "meda" koji ce se pomjesati sa pravim medom sto znaci da bih mogao vrcati med samo iz treceg nastavka?
Raspodjeli taj med/hranu ostalim drustvima,vjerovatno ima neko koje je slabije sa hranom.
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Roj sam formirao prije mjesec dana, dodao oplodzenu maticu i danas sam primjetio da nema "normalnog" legla samo ovo:


slika
slika
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Re: Amyr

Post Postao/la zarkodj »

Mislim da tu više nema spasa.
Pčele su stradale od najezda varoe što se vidi po krilima truta.
Čak i da imaš neko društvo ne treba spajati pre nego očistiš pčele od varoe a ovo trutovsko pretapaj jer je to izvor varoe.
amyr
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 29 svi 2011, 22:15

Re: Amyr

Post Postao/la amyr »

Pcele tretirao Bee Vitalom, a zasto nema normalnog legla? Ima samo trutovsko leglo.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Amyr

Post Postao/la senad »

Ako unutra ima matica onda je izgubila sposobnost da polaže oplođena jaja i takva matica se naziva trutuša koju treba zamjeniti blagovremeno,
Mislim da ti je sada kasno da bilo šta poduzimaš na spašavanju te zajednice. Beevital nije kriv za to što je matica postala trutuša.

Ne znamkakvo je stanje sa varoom da kažemo ovako,,Ukloni maticu iz tog društva, dodaj okvir otovrenog legla iz druge košnice samo pazi da ne preneseš maticu osavi tako dok se svi trutovi ne izlegu tretiraj nečim što imaš na raspolaganju , Na tom ramu će se pojaviti matičnjaci i njih ćeš da porušiš , nakon 8 dana i onda izvrši spajanje sa prvom susjednom. Ovo ti govorim ako unutra imaš najezdu varoe ,
Ako smatraš da nema varoe ukolni maticu i spoji preko novine sa prvim susjednim ili nekom koja je slabija na pčelinjaku
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite