Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Azem »

zvones je napisao/la:
keno83 je napisao/la:zvones kod mene svaka matica i sad leze, osim jedne bijele ovogodisnje, inace ta kosnica je puna meda i pcele, i matica se tuda seta, ali bas da nema nijedno jaje, nije mi jasno do cega bi to moglo da bude?
Mi moramo biti svjesni da svojim postupcima snažno utjećemo na pčelinju zajednicu . Ko bi stimulirao pčele u prirodi u osmom , devetom mjesecu i ...
Ja ne želim kasno leglo , pa sam svoje pčele rashladio . I pored toga su dobar dio devetog mjeseca išle u leglo (mislim na mlado ). Ipak u većini zajednica
je izašlo svo leglo , sem u jednoj u kojoj bi moglo biti još malo u šta nisam potpuno siguran.
E sad , ako si ti imao dosta hrane , pa još utoplio , možda i pogače , sasvim je normalno da će pčele odgovoriti na to . Ako je ta košnica puna meda i pčela ,
možda matica nema gdje da leže , a možda je pčele ne stimuliraju na leženje , jer to više nije potrebno . Na kraju, da bi se te pčele izlegle treba tri sedmice,
treba držati temperaturu legla toliko vremena , što zahtjeva veliku potrošnju hrane ; po izlasku pčela iz legla , treba ih pripremiti kao što se spremaju zimske
pčele itd,itd . Ipak priznam , da je malo neobično da već u devetom mjesecu, nema nikakvog legla iako se i to dešava .
Poštovani kolega Zvones!
Krivca za to što se desilo ne treba tražiti.On se zna .To je čovjek i postupci koje čini i ne čini.
Kao što ti je poznato greška se može napraviti činjenjem i ne činjenjem nečega u određenom vremenu i prostoru.
Potrebno je izvući određene pouke kako se ovako nešto ne bi ponovilo.
Razmišljao sam kako i kada da ti se obratim.Odmah da kažem da iskreno žalim što te snašlo sa gubitkom pčelinjih društava.(Nisam to do sada primijetio, jer vrlo rijetko sada navraćam na ovaj forum, a još manje pišem)
Kad god sam bio u prilici da u takvim slučajevima pomognem to sam činio.Kako bi što bezbolnije sanirao postojeće stanje nudim ti jedno društvo na proljeće, a s obzirom da uzgajam i matice za svoje i potrebe kolega pčelara nudim ti i potreban broj matica da u narednoj godini saniraš gubitke.
Ako sam dobro primijetio i Senad je ponudio svoju pomoć, a nadam se da će još neko od kolega to učiniti.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la fahrudin »

Pridružujem se inicijativi kolege Azema, poklanjam petoramni nukleus sa ovogodišnjom maticom.
Ako kolega Zvones prihvata, mogu dovesti u Sarajevo uskoro imam namjeru doći , pa mogu i to usput obaviti.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Danas dao pogace svojim drustvima,ne svojom voljom otac navalio.Uglavnom zadovoljan sam sa jacinom drustava kolicinom hrane,sve su onake kao i od prije 2 mjeseca kad sam oksalnu radio.Tek mi jedno bilo sumnjivo jer je klube bilo na zadnjem dijelu kosnice.Podignem malo okvire sa pcelama kad ono vec dobro prazni.Ja uzeo 2 okvira sa medom koji su bili lijevo i desno od klubeta i ubacio ih u centar klubeta.Sad da li sam pogrijesio s time,jer sam razbio klube??
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Samir »

auuuuuuuu jes neko sfušerio.
Nek je sa srećom jarugo.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Azem »

Mislim da znam majstora koji je ovo radio.
Kod mene je ista takva.Vrlo sam zadovoljan!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la mirsad »

POZ Neka je sa srecom kolega.
MK
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Hvala svima.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Danas odradio generalni pregled,drustva puno bolja nego lani kad sam krajem marta pregledo,vise pcele,puno vise legla,vise hrane.Dodao im i pogacu,malo na mjestima med isparo.Imo sam jedan bezmatak,dao mu maticu u kavezu iz onog rojcica iz septembra tako da valjda i ona bude ok.
Evo par slika

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 7738_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 4676_n.jpg
legla obicno imaju 2 do 4 ovakva okvira.

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 3150_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5494_n.jpg
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Danas opet pregledo drustva legla 3 do 5 skoro pa punih okvirova(osim u LR-u),dosta novog meda,polena pogotovo
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 7677_n.jpg
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 9216_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5705_n.jpg
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la mirsad »

POZ
Pozitivan napredak.
MEDNO

MK
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 2819_n.jpg

Danas malo virno u 3 kosnice,pozelio ih nisam bio kod kuce skoro sedmicu,zasad je sve dobro,samo kako ce izac na kraj sa najavljenim hladnim i kisovitim vremenom narednih 15tak dana.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Juce dodo nastavak na LR kosnicu koja je dosad bila na jednom nastavku(proslogodisnji roj),stavio sam nastavak ispod sa 5 izrađenih okvira,od kojih su 3 sa dosta hrane(ostalo od onog rojcica).Jednu stvar i dalje ne kontam,drustva u LR kosnicama i dalje kasne u razvoju za ostalima,a svaka je imala isti tretman.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la medonosa »

inzenjer je napisao/la:Juce dodo nastavak na LR kosnicu koja je dosad bila na jednom nastavku(proslogodisnji roj),stavio sam nastavak ispod sa 5 izrađenih okvira,od kojih su 3 sa dosta hrane(ostalo od onog rojcica).Jednu stvar i dalje ne kontam,drustva u LR kosnicama i dalje kasne u razvoju za ostalima,a svaka je imala isti tretman.
Kolega nije do kosnice 100%!pozdrav
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Juce dodo nastavak na LR kosnicu koja je dosad bila na jednom nastavku(proslogodisnji roj),stavio sam nastavak ispod sa 5 izrađenih okvira,od kojih su 3 sa dosta hrane(ostalo od onog rojcica).Jednu stvar i dalje ne kontam,drustva u LR kosnicama i dalje kasne u razvoju za ostalima,a svaka je imala isti tretman.
Kolega nije do kosnice 100%!pozdrav
Ma ne bih reko ni da je do matica,dvije LR su prosle godine bile među boljima,a treca je roj koji mi je bio daleko bolji od ostalih rojeva.Morat cu ih malo stimulisat,pa u maju ako ne budu na nivou,matice su bivse.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1926_n.jpg
U krugu 200 metara oko mene jedno 500 komada stelnije sljive,steta sto ne ugrije, a jos maslacak iscvo oko polovine,jadne pcele ne znaju kud ce,jos samo da hoce sunce zasjat cijeli dan,a ne kao dosad po pola dana.
bilan
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 17 sij 2012, 12:29
Lokacija: Kotor Varoš

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la bilan »

inzenjer je napisao/la:http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1926_n.jpg
U krugu 200 metara oko mene jedno 500 komada stelnije sljive,steta sto ne ugrije, a jos maslacak iscvo oko polovine,jadne pcele ne znaju kud ce,jos samo da hoce sunce zasjat cijeli dan,a ne kao dosad po pola dana.
hehehh
nemaš pojma koliko liče mjesta gdje su nam pčele,kao da si slikao moj pčelinjak,ja imam u krugu od 1000m par hiljada sadnica šljive,sutra idem na pčelinjak i vracam se sa slikama
heheheh nemogu vjerovat kao da sam ja slikao
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

bilan je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1926_n.jpg
U krugu 200 metara oko mene jedno 500 komada stelnije sljive,steta sto ne ugrije, a jos maslacak iscvo oko polovine,jadne pcele ne znaju kud ce,jos samo da hoce sunce zasjat cijeli dan,a ne kao dosad po pola dana.
hehehh
nemaš pojma koliko liče mjesta gdje su nam pčele,kao da si slikao moj pčelinjak,ja imam u krugu od 1000m par hiljada sadnica šljive,sutra idem na pčelinjak i vracam se sa slikama
heheheh nemogu vjerovat kao da sam ja slikao
Hehehe hoce to tako,jedan covjek je na SPOS fforumu postavio sliku,selo potpuno isto ko moje,raspored kuca,put,drva pored puta, desava se.Ovo je broj stelnije,a u kilometru ih ima jos i vise,pa obicna sljiva mađarica,pa cacanka,pa slatkulja,divlja tresnja, dobro pa jabuka jos nije krenula zbog ovog vremena.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Sinoc mi vjetar skino poklopac sa jedne kosnice,i kroz mali otvor za hranilicu kisa je ulazila.Malo sam virno pcele se normalno krecu,a sad kolko im je vlaga naskodila,i hocul morat vadit te mokre okvire kasnije,da ne bi dovelo do kakvog belaja ?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Marin »

Dok ne zagrije malo ne diraj ništa . Voda je prošla gdje je bilo niže .Eventualno pojačaj malo novine gore da povuku više vlage koja je zaostala u košnici. To ti je kod mene stalni belaj. Malo je da nema ili juga ili bure koja predje u orkansku na udare.
Ja dolazim na očelinjak i gledam ima li šta raskriveno i odlazim sa kontrolom ima li dosta kamena (tereta ) na poklopcima .
Puno puta se desi da opet raskrije poklopac.(poklopci su samosloživi jedan u drugi radi transporta Ako je društvo OK neće biti velike štete -rešiti će ona to. POzzz
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Marin je napisao/la:Dok ne zagrije malo ne diraj ništa . Voda je prošla gdje je bilo niže .Eventualno pojačaj malo novine gore da povuku više vlage koja je zaostala u košnici. To ti je kod mene stalni belaj. Malo je da nema ili juga ili bure koja predje u orkansku na udare.
Ja dolazim na očelinjak i gledam ima li šta raskriveno i odlazim sa kontrolom ima li dosta kamena (tereta ) na poklopcima .
Puno puta se desi da opet raskrije poklopac.(poklopci su samosloživi jedan u drugi radi transporta Ako je društvo OK neće biti velike štete -rešiti će ona to. POzzz
Ma sam da ugrije otvaram,malo me brine sad je napolju dosta hladno.cekam da i snijeg pocne promahivat :( ,valjda se vecina vlage i salila dosad,jer su mi kosnice malo nagete naprijed.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la medonosa »

inzenjer je napisao/la:
Marin je napisao/la:Dok ne zagrije malo ne diraj ništa . Voda je prošla gdje je bilo niže .Eventualno pojačaj malo novine gore da povuku više vlage koja je zaostala u košnici. To ti je kod mene stalni belaj. Malo je da nema ili juga ili bure koja predje u orkansku na udare.
Ja dolazim na očelinjak i gledam ima li šta raskriveno i odlazim sa kontrolom ima li dosta kamena (tereta ) na poklopcima .
Puno puta se desi da opet raskrije poklopac.(poklopci su samosloživi jedan u drugi radi transporta Ako je društvo OK neće biti velike štete -rešiti će ona to. POzzz
Ma sam da ugrije otvaram,malo me brine sad je napolju dosta hladno.cekam da i snijeg pocne promahivat :( ,valjda se vecina vlage i salila dosad,jer su mi kosnice malo nagete naprijed.
Izvadi na podnici varoa ladicu nek ostane samo mreza,tako ces najbolje regulisati vlagu u kosnici!Pozdrav Medonosa
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la medonosa »

inzenjer je napisao/la:
Marin je napisao/la:Dok ne zagrije malo ne diraj ništa . Voda je prošla gdje je bilo niže .Eventualno pojačaj malo novine gore da povuku više vlage koja je zaostala u košnici. To ti je kod mene stalni belaj. Malo je da nema ili juga ili bure koja predje u orkansku na udare.
Ja dolazim na očelinjak i gledam ima li šta raskriveno i odlazim sa kontrolom ima li dosta kamena (tereta ) na poklopcima .
Puno puta se desi da opet raskrije poklopac.(poklopci su samosloživi jedan u drugi radi transporta Ako je društvo OK neće biti velike štete -rešiti će ona to. POzzz
Ma sam da ugrije otvaram,malo me brine sad je napolju dosta hladno.cekam da i snijeg pocne promahivat :( ,valjda se vecina vlage i salila dosad,jer su mi kosnice malo nagete naprijed.
Izvadi na podnici varoa ladicu nek ostane samo mreza,tako ces najbolje regulisati vlagu u kosnici!Pozdrav Medonosa
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:
Marin je napisao/la:Dok ne zagrije malo ne diraj ništa . Voda je prošla gdje je bilo niže .Eventualno pojačaj malo novine gore da povuku više vlage koja je zaostala u košnici. To ti je kod mene stalni belaj. Malo je da nema ili juga ili bure koja predje u orkansku na udare.
Ja dolazim na očelinjak i gledam ima li šta raskriveno i odlazim sa kontrolom ima li dosta kamena (tereta ) na poklopcima .
Puno puta se desi da opet raskrije poklopac.(poklopci su samosloživi jedan u drugi radi transporta Ako je društvo OK neće biti velike štete -rešiti će ona to. POzzz
Ma sam da ugrije otvaram,malo me brine sad je napolju dosta hladno.cekam da i snijeg pocne promahivat :( ,valjda se vecina vlage i salila dosad,jer su mi kosnice malo nagete naprijed.
Izvadi na podnici varoa ladicu nek ostane samo mreza,tako ces najbolje regulisati vlagu u kosnici!Pozdrav Medonosa
Puna podnica.
Odgovorite